MIRRI Pracovná skupina Samospráva

Zaciatkom roka 2020 UPPVII priclenil k existujucim “NKIVS skupinam” (t.j. tym “strategickym”, ktore pracuju na dokumentoch typu NKIVS) a teda vznikla PS Samospráva.

Skupina sa bude zaoberat informatizaciou v samosprave.

Veducim skupiny je p. Milan Ftáčnik.

Pracovny priestor: zial za loginom v ShP: https://sp.vicepremier.gov.sk/samosprava/SitePages/Domov.aspx

Nominovany za SOIT: @hanecak

Referencie:

Prve stretnutie je planovane 7.4.2020 (on-line). Program zasadnutia je:

  1. Predstavenie členov pracovnej skupiny
  2. Plán práce na rok 2020
  3. Príprava akčného plánu k Odporúčaniu postupu informatizácie verejnej správy
  4. Prieskum elektronického výkonu správy v tých subjektoch samosprávy, ktoré nie sú zapojené do DEUS
  5. Rôzne

K “Odporúčaniu postupu informatizácie verejnej správy” mame na platforme uz par vlakien:

Prve stretnutie sa teda konalo a zapis z neho je dostupny (zatial) tu: Zaznam PS Samosprava 2020-04-07.doc

Update: Verejny priestor zriadeny je: Verejná zóna - Všetky dokumenty

Je to nateraz “zaheslovane” len pre clenov PS. P. Vtacnik (ako predseda PS) sa ale dohodol s UPVII, ze zapisy budu zverenovane verejne.

Dokym sa tak stane, tak dufam nevynesiem nic tajne a citlive tymto:

  • do PS som posunul nasledovne podnety od p. Kubisovej, ako zastupkyni niekolkych obci:
    1. umožniť obciam a mestám tento rok vydávať rozhodnutia po starom - teda rozhodnutia vytlačiť, opečiatkovať a podpísať
    2. súrne sprístupniť doložku autorizácie v schránkach OVM (k tomu potom plati “jedna A4 navyse” → zvysene naklady, preto radsej “centralne dorucovanie”)
    3. umožniť obciam a mestá, školám zapojiť sa do modulu Centrálneho úradného doručovania
  • plan cinnosti PS sa oprie aj o prieskum toho, ako aktualne samosprava realizuje eGov
    • skumat sa budu aj obce, ktore nepouzivaju DCOM
    • skumat sa budu napr. aj skoly: zriaduju ich obce, ale malokedy pre ne obec zabezpecuju IT/eGov
  • kedze Vlada uz schalila dokument “Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy” (vid napr. Dokument Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy ), tak posluzi ako zaklad dalsej cinnosti (PS konkretne, ale aj vseobecne toho, co bude UPVII/stat robit ohladom eGov pre samospravu)
  • v PS maju zastupenie okrem ZMOS aj UMS a SK8

K tomu “moja vyzva” pre obce, ktore nepouzivaju DCOM: Treba sa aj aktivne ozvat, inak hrozi, ze veci pojdu tak ako doteraz, t.j. “neozvete sa, tak si budete musiet eGov riesit sami a za svoje”. Ozvat sa urcite treba na UPVII, ale uvitam CC. Plati aj pre VUC.

Dlho nic, ale k dnesku update: MIRRI nieco pripravuje, je k tomu “dokument” a bude o tom jednat aj tato PS.

Kedze sa PS uzhodla, ze verejne vystupy budu (asi iba) finalne zapisy a ze budu tu: Verejná zóna - Všetky dokumenty , tak nateraz sice mam nejaky material, ale musim ho povazovat (zial) za neverejny a teda nedam ho sem. Clenovia SOIT sa mozu ozvat mne, neclenovia SOIT mozu kontaktovat svojho zastupcu v danej PS. Ak zastupcu nemaju, tak sa mozu ozvat p. Ftacnikovi ako predsedovi PS alebo niekomu z MIRRI ako povodcovi materialu. (Koniec vsuvky k otvorenemu vladnutiu.)

Zaroven teda opakujem vyzvu samosprave: zaujimajte sa o toto, o.i. napr. kvoli “Financovanie DCOMu je zabezpecene tymto poplatkom a prispevkom MF SR, ktorý je vo vyske nieco vysse 3 eur na obyvatela” (vid Sekcia informatizácie pri Rade ZMOS ), co je nieco, co by neclenov DEUS/DCOM mohlo a malo zaujimat.

Dasli update: PS bude mat conf-call/zasadnutie zajtra (11.1.2021). Program:

  1. Návrh Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy, v2.6.1 a ukazovateľov NKIVS 2030, s dôrazom na územnú samosprávu
  2. Prehľad povinností územnej samosprávy pri elektronickom výkone verejnej správy vyplývajúci z platných právnych predpisov pre súčasné a budúce obdobie
  3. Vyhodnotenie plánu práce skupiny za rok 2020 a plán na rok 2021
  4. Rôzne

K NKIVS: Aby som neprikladal dalsie subory zbytocne, tak asi postaci toto: Aktualizácia NKIVS 2021

Pripomienky k NKIVS ako takej som dal tu: Aktualizácia NKIVS 2021 - #14 by hanecak

Potom specificky pripomienka k samosprave: financovanie. V dokumente sa o.i. pise v casti “Špecifiká samosprávy”:

Pri aplikácii týchto riešení v samospráve treba zohľadniť jej špecifiká, a to najmä skutočnosť, že ide o samosprávu, ktorá sa rozhoduje samosprávne a autonómne a úlohy jej možno ukladať len zákonom, prípadne ju stimulovať finančnými nástrojmi. Treba zohľadniť aj kapacity samosprávy a jej podriadených organizácií pri plnení zákonných povinností, ktoré v žiadnom prípade nedosahujú kapacity ústredných orgánov štátnej správy, a časti ani miestnej štátnej správy. Preto sa javí ako efektívne ďalej rozvíjať spoločné informatické riešenie pre malé obce, do ktorého vstupujú na báze dobrovoľnosti a pre väčšie obce a mestá, či regionálnu samosprávu ponechať na ich rozhodnutí, či sa zapoja do spoločného riešenia alebo si zvolia niektoré z riešení dostupných na trhu.

Realita tak ale podla mojich informacii nevyzera, lebo:

  • pocul som o natlakovych ci inych aktivitach, ale to ponecham primarne na starostov a primatorov, ktorym sa take deje
  • financovanie: MF SR ako clen DEUS-u doplaca cca 2€/obyvatel/rok (obce platia cca 1€/obyvatel/rok). To je pre neclenov DEUS/nepouzivatel DCOM diskriminacne, lebo teda oni tie 2€/obyvatel/rok zo statneho rozpoctu nedostavaju a teda dost to naburava koncept autonomie a dobrovolnosti. Treba doriesit.

Plus teda celkovo, IT v samosprave je financne prudko podvyzivene. Treba doriesit.

A ak teda este “prezilo” cokolvek, co som kritizoval napr. v Dokument Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy - #3 by hanecak , tak kritizujem to iste aj nadalej. :slight_smile: Pisem, lebo teda v drafte novej NKIVS sa spomina: “Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy (schválené uznesením vlády SR č. 604 z 11.12.2019)” a uz som bol par krat svedkom, kedy nejaky dobry high-level ciel v uzneseniach Vlady ci OGP ulohach (a pod.) zlyhal na nejakych cudnych vetickach v nejakych “podriadenych dokumentoch” (typicky teda ked sa UKGG vyvlecie z Open Data tvrdenim typu “nas sa ta PSI netyka, my mame vlastny zakon”).

Na tomto zasadnuti som sa nezucastnil, kedze o.i. vyzadovalo instalovanie proprietarneho conf-call klienta, co bolo pre mna ako pouzivatela Linux-u a clena SOIT neprijatelne. Poznamky teda nemam, oficialny zapis zatial neexistuje.

Dalej, dalsie on-line stretnutie bolo dnes (29.1.2021), tentoraz uz v systeme, ktory ide aj vo firefox pod Linux, takze som sa zucastnil. Riesili ssa specificky pripomienky k NKIVS. Pad mojich poznamok (kedze zapis zatial nie je):

  • DCOM vypracoval “Prehľad povinností územnej samosprávy pri elektronickom výkone verejnej správy vyplývajúci z platných právnych predpisov pre súčasné a budúce obdobie” pricom v tom dokumente k jednotlivym polozkam aj vyznacili, ako ich naplna ich system
  • vykazovat sulad s legislativou pre DCOM a ine eGov systemy pre samospravu je dobry napad
    • lebo vela starostov/starostiek/primatoriek.primatorov sa stazuje, ze vlastne nevedia zadat objednavku, co presne potrebuju (lebo nie je jedne uceleny zoznam) a ked uz aj objednaju, tak nevedia skontrolovat, ci dodany IS realne zodpoveda legislative
    • ostava na debatu, ci by MIRRI mohlo robit audity takych IS, pripadne dokonca aj certifikovat
  • opat sme riesili ferovost finanovania eGov pre samospravu: DCOM dostava financie od MF SR, ini nedostavaju

(Pozor, poznamky nie su take obsiahle ako v pripade inych PS, kedze v tejto PS bolo odhlasovane, ze zasadnutia nie su verejne a teda vystup z nich mozu byt len oficialne zapisy. Pisem teda skor vlastne iba sumar toho, co som sam povedal, zbytok vynechavam.)

p.s.: Aj tato PS riesi NKIVS “dost hekticky”, vid napr. MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra - #113 by jsuchal . Tu v 2016 sme riesili mesiace (ciastocne preto, ze neefektivne, ciastocne ale preto, ze sa do hlbky debatilo o kapitolach, odstavvoch a aj konkretnych vetach ci odrazkach; aby bol vysledok co najlepsi pre co najviac ludi). To bol povedzme jeden extrem.

Teraz zrejme robime druhy extrem: bude to rychlo, ale teda nebude k tomu adekvatna debata. Typicky teda dnes PS odobrovala pripomienky ako cely balik a teda aj ked tam bolo par odo mna (-> suhlasim) a par dalsich s ktorymi suhlasim, tak som sa zdrzal, lebo teda boli tam aj pridavky, ktore rezolutne namietam. A teda nemozem jasne povedat, ze som ci uz s vysledkom alebo formou stotozneny a spokojny.

Doplnok: Inak, dufam ze som predsedovi PS dostatocne podakoval za to, ze zrejme aj kvoli mne zvolili pre dnesny on-line ine riesenie nez ostatne, takze som nemusel riesit velke morelne dilemy (ostali len male) a mohol sa pripojit.

Ehm, myslis MS teams? To ma aj webovu verziu.

1 Like

Zrejme pre browser, ktory nemam. Usudzujem podla toho, ze mi vzdy zobrazovalo iba moznost “stiahnite si klient” a “continue on this browser” mi vzdy chybalo, t.j. nie ako tu:

Najprv par skor osobnejsich a vseobecnejsich poznamok za uplynuly viac nez rok a potom k ostanemu zasadnutiu PS.


Poznamky: Po cca 2 rokoch pandemie mozno konstatovat, ze sa chod zrejme vsetkych PS ustabilizoval na organizovani stretnuti cez MS Teams, pricom teda prihlasit sa je mozne aj cez browser. Ale nie hocijaky: Google Chrome funguje, jeho “free klon” Chromium uz zial nie, Firefox tiez nefunguje. Pricom je to zadrhel, ktory sa da pripisat firme Microsoft, kedze:

  • ak idem z Firefox na Linux, tak Teams odmieta ist (neponuka moznost fungovania v browsery, nuti stiahnut aplikaciu)
  • ak idem z Chromium na Linux, tak sa podari “vojst dnu” rovno v browsery, ale potom nefunguje zvuk ani obraz
  • ale ale idem z Firefor na Linux → VMware Horizon klient → virtualne MS Windows → Teams, tak veci funguju ako maju

T.j. da sa konstatovat, ze co do podpory broserov, tak vo WMware su sikovnejsi nez v Microsoft. Alebo potom v Microsoft opat siahaju po kratkozrakych fintach s pred zhruba dekady, ked na (este aj dnesnu) skodu mnohych pretlacali MS IE.


Dna 22.3.2022 sa konalo zasadnutie PS Samosprava s programom:

  1. Otvorenie
  2. Projekt „Slovensko v mobile“ – prezentácia projektu, stavu a možností využitia pre OVM a samosprávy, M.Maderič a J.Chovanec (oddelenie produktového manažmentu, SITVS MIRRI SR), diskusia k téme
  3. Open data publikačné minimum pre samosprávy – prezentácia návrhu, I.Ferčíková (dátová kancelária, SITVS MIRRI SR), diskusia k téme
  4. Rôzne
    a. Akčný plán k NKIVS 2021 – informácie o procese pripomienkovania a schvaľovania (V.Raučina)
    b. Informácia o príprave novely Zákona o eGov (V.Raučina)
    c. Podnety a odporúčania členov PS Samospráva k činnosti pracovnej skupiny
    d. Diskusia
  5. Záver

Par mojich poznamok:

mID (mobilny kluc)

prezentacia:
mID_prezentacia_samosprava.pdf (2.3 MB)

(konfrontuje prosim nizsie napisane s nou, mozno som tomu zle rozumel)

aktualny stav = eID:

  • treba OP s aktivovanym cipom
  • treba HW (citacka)
  • treba drivery
  • treba SW

mobilny kluc = to-be = iba autentifikacia

  • netreba HW (citacku)

este neskorsie to-be: aj autorizacia operacii robenych inde (napr. cez browser, …)

bude sucastou “slovensko v mobile”:

  • tam uz budu v mobile aj sluzby

aktivacia:

  • self-service (t.j. obcan si spravi cele sam): cez desktop s eID
    • v mobile treba apku “slovensko v mobile”
  • neskor: asistovany onboarding (t.j. obcan pride na nejaky urad): vtedy netreba citacku a dokonca ani OP s cipom

nasadenie do ostej prevadzky ocakavane v maji 2022

ktore sluzby mozu tuto autentifikaciu pouzit?

  • tie ktore maju QAA level 3
  • zmena QAA level 4 → 3 sa robi v MetaIS
    • tot nie vsetky elektronicke sluzby obcanom nevyhnutne nutne vyzaduju level 4
    • a teda znizenim urovne sa moze rozsirit miera ich uplatnenie aj na interakcie cez mobil s pouzitim mID

ti co maju vlastne prihlasovacie stranky (napr. Fin. sprava) si musia tieto upravit

  • aby pridali moznost pouzitia mID

p. Chovanec (prezentujuci) bude od samosprav zbierat info o sluzbach, ktore maju alebo budu mat QAA level 3, tot aby ich mohli propagovat pre pouzitie cez mobil

Q: novy mobil → ako zmigrujem?
A: ako pri prvom novom zariadeni, t.j. onboarding

Q: co potom so starym mobilom?
A: bude fungovat, paralelne s novym, alebo odinstalovat mID

  • toto este upresnia, nateraz nie je plne zdokumentovane ze co teda v pripade, ak stare zariadenie uz pouzivat nechcem

Publikacne minimum Open Data pre samospravu

prezentacia:
Prezentacia_Publikacne_minimum_open_data-PS_Samosprava_2022-22-03.pdf (449.6 KB) (konverziu som robil ja z .pptx do .pdf v LibreOffice, t.j. ak su tam chybicky vo formatovani a pod., tak je to na (ne)kompatibilitou proprietarneho formatu)

na MetaIS uz existuje publikacne minimum pre st. spravu

na podobnu uroven teraz Datova kancelacia MIRRI dotahuje publ. minimum pre samospravu

oboje je viazane na novy zakon o udajoch

  • oboje ako “povinnost publikovat”
  • pre samospravu ale nateraz odporucanie, povinnost az neskor

ucel:

  • tym, co este nepublkikuju: navod co a ako
  • tym, co uz publikuju: zosuladenie, standardizacia
    • aby sa lahsie pracovalo s kombinovanymi udajmi z viacerych zdojov, napr. ak by sa robila analyza udajov o dotaciach cez viacero obci a pod.
    • aj kompatibilita statnych a samospravnych dat
  • transpozicia novej PSI → high value datasets, …

MIRRI ma vyzvy pre publikovanie Open Data

  • 12 miest/obci ma projekt

stav publ. minima:

  • navrh, vid MetaIS
    • 20 datasetov
    • voci navrhu od OZ Alvaria bolo trochu zredukovane, aby sa znizila zataz na samospravy
  • work in progress
    • konkretne datove struktury pre kazdy dataset

co dalej: ozyvat sa treba MIRRI, spatna vazba vitana, typicky:

  • samospravy: pripomienky, …
  • dodavatelia samosprav: pripomienky, ujasnovanie detailov, …

tip z diskusie: kedze publ. minimum sluzi aj ako navod, tak v nom jasne spomenut:

  • ze “tie Open Data” nie je nieco nove, ine a navyse nez “zverejnovanie” (napr. zmluv)
    • ze to je uz existujuca povinnost a okrem “co” (napr. “Zmluvy”) uz len upravuje aj “ako” (t.j. ze tabulkovy format s takymi a takymi stlpcami)
  • ze ak uz sa povedzme zmluvy maju zverejnovat na CRZ, tak komunikovat, ze CRZ (bude) publikovat Open Data a teda samosprave odpadne povinnost zverejnovat data; staci im len postupovat podla navodu na zverejnovanie zmluv na CRZ, zbytok za nich vybavi CRZ

tip z diskusie: pridat “zoznam ulic” do publ. minima, dolezite najma pre vacsie mesta

  • odpoved: uz existuje Register Adries (RA), ten obce plnia datami a ten aj publikuje aj Open Data, a teda netreba duplicitne zverejnovat
    • v zasade to je uz dnes implementovane to, co vo vyssie spomenutom je deklarovane ako plan pre CRZ

tip z diskusie: zoznam skol - tiez existuje centralny system, ale teda v publ. minime nateraz spomenuty nie je

  • odpoved: centr. system zatial nie je referecny plus obsahuje primalo detailov
  • MIRRI teda s MS SR doriesuje referencnost, uroven detailu, atd.

NKIVS - akcny plan

Tu som sa pravdu povediac stratil, kedze z mojho pohladu vznika(-la) NKIVS 2021 dost nestastnym sposobom, ktory vyrazne stazoval pracu na nej najma pre tych, co uz participovali na NKIVS 2016. Vid teda radsej Aktualizácia NKIVS 2021 .

Zbytok

Na ten mi uz zial nevysiel cas.

2 Likes

Od vedúceho tejto pracovnej skupiny (Vlado Raučina) som dostal tento plán práce na prvý polrok 2022:

Plan prace PS Samosprava 2022.docx (17.4 KB)

@hanecak aj sa to plní?

januar + februar: neviem, lebo som nestihal ucast.

marec + april: povezme ze “asi ano”, ale teda este bezi:

  • prebralo sa (z urciteho uhla) “slovensko v mobile”, vid zapis vyssie
  • kyb. bezp. v kontexte samospravy: neevidujem, t.j. mozno som zmeskal alebo este len bude
  • Smart Cities: rovnako ako kyb. bezp.

Mal som tento rok taku specificku “moznost” podavat danove priznanie k nehnutelnostiam v 3 roznych samospravach tak sa podelim o skusenost:

  1. stredne velka obec, podanie za pravnicku osobu, obec nezapojena do IS DCOM, v telefonate pracovnicka OcU poprosila o fyzicke podanie. Takze vyplneny formular fyzicky.
  2. mesto, podanie za FO, mesto nezapojene do IS DCOM. Formular niekde medzi socialnou poistovnou a financnou spravou, rozdielne farby medzi jednotlivymi castami formularu, mimo ID SK. Neintuitivne. Hover efekt pri napovede mi liezol dost na nervy.
  3. velka obec, podanie za FO, zapojena do IS DCOM, najintuitivnejsi formular, rozdeleny formular na viacero krokov, zdalo sa mi ze obsahuje statne farbicky (z mojho laickeho pohladu).

Odporucanie pre MIRRI/DEUS/ZMOS:

  1. Velmi zle som vnimal, ze povinna napoveda obsahuje totozny text ako pole, ktore sa ma vyplnit. To uz by som odporucal nech nie je vobec. Pomohli navody.digital a navod mesta Bratislava, avsak aj tam boli nie uplne zrozumitelne vysvetlenia, alebo myslienkove skratky. Zaroven je to napoveda pre fyzicke tlacivo nie esluzbu
  2. Oproti fyzickemu tlacivu, mi DCOM formular prisiel pomerne zjednoduseny ale pomohol by odkaz na niektore modelove pripady.
  3. Prosim prosim naozaj nechcem zadavat 10x BOK

Odporucanie pre SK.Digital

  1. v navodoch mate odkaz na slovensko.sk (vseobecnu sluzbu), doplnil by som dcom, je to kratsia cesta :slight_smile:

Ako fanusik DCOMu som rad ze som to sem mohol napisat. Namiesto teorie mam konecne male prakticke porovnanie.

1 Like

fyi, pre BA sme minulý rok vyvinuli návod k DzN, ale len pre TOP use case - kupa/predaj klasickej (neapartman a iné permutácie) nehnutelnosti na bývanie: https://inovacie.bratislava.sk/wp-content/uploads/2022/12/Navod-DZN-12_22.pdf

1 Like

Mozno by to aj bolo OK, ale navod v pdf je sam o sebe tragedia.

1 Like

Presne tento navod som vyuzil, je to velmi dobre spravene, mozu sa nim inspirovat ostatni, kedze je urceny pre BA a listinny formular, tak pre elektronicku sluzbu nebol vyuzitelny na 100%. Boli tam ale veci, z ktorych mi nebolo uplne jasne ci spravne pocitam (napriklad v grafike boli ine cisla ako v textovom vysvetleni, taktiez som mal pocit ze vymery a sposob ich vypoctu delenim 100 nie je pravdepodobne vseobecne platny).

1 Like

Navod je urceny beznemu obcanovi na vyplnenie fyzickeho formulara, z tohto hladiska je to asi OK.

kontext návodu: bol to prvý “soft” krok k postaveniu digitálneho riešenia, ktoré BA myslím už minulý rok pustilo do prevádzky. Účelnosť však aj tak nestratí takže vďaka za feedback, ziterujeme.

2 Likes

Neskor, ale hadam “lepsie nez nikdy”: 28.2.2023 bolo on-line zasadnutie PS.

Agenda

  1. Otvorenie

  2. Bežiace IT projekty – informácie

    • Modernizácia Ústredného portálu verejnej správy
    • Prioritné životné situácie
    • Kúpa nehnuteľnosti na bývanie
    • Strata (a ukončenie) zamestnania
    • Začiatok podnikania
    • Kúpa a vlastnenie motorového vozidla
    • Slovensko v mobile
    • EDIV – Európska digitálna identita (peňaženka)
    • Projekt TSI – výstup 3: „Asistované e-Gov služby“
    • Návody, zber spätnej väzby od používateľov a reporting
  3. Strategické a koncepčné materiály - informácie

    • Príprava legislatívneho zámeru zákona o elektronickej verejnej správe, ktorý v budúcnosti nahradí zákon č. 305/2013 Z.z., a ktorý bol v medzirezortnom pripomienkovom konaní https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2022/845
    • Je možné predkladať námety prostredníctvom pracovných skupín do 31.3.2023
    • Novela vyhlášky č. 438/2019 Z.z. ktorou sa upravuje vykonávanie niektorých ustanovení zákona o e-Gov – najpodstatnejšie zmeny sa dotýkajú:
    • Ruší sa max. veľkosť úložnej kapacity el. schránky (nechávame len upozornenie, aby si vlastníci priebežne mazali schránku, ináč dôjde k spomaleniu práce s ňou).
    • Rušia sa poplatky za zvýšenie úložnej kapacity
    • Odstraňujú sa časti, ktoré NASES nevykonával pri prevádzke ÚPVS (napr. pri MDÚ sa vypúšťa funkcionalita konverzie dlhodobo uložených elektronických dokumentov a elektronických správ.)
    • Upravuje sa postup pre OVM pri tvorbe, napĺňaní a aktualizovaní častí týkajúcich sa životných situácií s tým, že sa do vyhlášky dávajú ustanovenia o nástroji, ktorý pre NASES vytvára SKIT.
    • Národný broadband plán – štúdia uskutočniteľnosti, prebehlo pripomienkové konanie
  4. Rôzne

    • Informácie z prostredia SITVS
    • Hackethony
    • Hack#1 – „Boj proti dezinformáciám“, víťaz „Infomentor“ – stav implementácie internými kapacitami v prostredí MIRRI SR
    • Hack#2 – „Seniori v digitálnom priestore“, víťaz „Valec“ – príprava procesu verejného obstarávania
    • Výzva na témy hackethonov 2022
    • prijaté žiadosti od OVM, stav posudzovania, bude nasledovať hodnotenie a výber 3 úspešných tém
    • Výzva na témy hackethonov 2023
    • Príprava druhej výzvy na ďalšie 4 témy, predpokladaný termín vyhlásenia 05/2023
    • Informácie na hacknime.tohttps://www.hacknime.to/
    • „Zvyšovanie úrovne digitálnych zručností seniorov a distribúcia senior tabletov“ – informácia o stave projektu
    • Vyhodnotenie a spracovanie podnetov od OECD a z auditu EK
    • Príprava výzvy na vzdelávacie aktivity
    • Príprava podkladov pre zabezpečenie nákupu technických zariadení a dátových balíkov
    • Kontrola Najvyššieho kontrolného úradu SR č. 15/2023 zameraná na Rozhodnutia obcí a miest v elektronickej podobe
    • kontrola v 25 obciach a mestách
    • Školenia prístupnosti webových sídiel
      • Editori – 24.3.2023
      • Vývojári – 28.4.2023
      • Konzultácie – 13.4 a 18.5.2023
    • Príspevky členov PS Samospráva
    • Diskusia
  5. Záver.

Moje poznamky

Bežiace IT projekty – informácie

modernizacia UPVS (= “mÚPVS”) - tyka sa aj samospravy

  • dnes bolo prezentovane na “PS Lepsie sluzby”: nove kreovanie podani
    • AEM FORM v prostredi eGov
    • “formulare” cca = “podania”
    • postavene na Adobe, PDF, XML, SK Talk
  • NASES by mal coskoro spravit ukazku tohto pre PS Samosprava
  • ma to riesit dlhodobe problemy s tvorbou formularov v mnohych OVM
  • p. Kusyova (@Kusyova ): toto treba prezentovat aj IT dodavatelom samosprav
  • p. Kusyova: toto vyzera stale nic nemeni pre male OVM, ktore pracuju len v el. schranke na slovensko.sk (UPVS) => nadalej hladame riesenie

prioritne zivotne situacie

  • prvy prototyp ma byt hotovy tento tyzden, dalsi koncom marca

slovensko v mobile:

  • do projektu sa zapojila Soc. poist.: rozposielanie notifikacii o nedoplatkoch
  • asistovany on-boarding:
    • ma pomoct aj ludom s OP bez cipu ci bez platnych certifikatov, aby sa dostali aspon niekam
    • work in progress
  • s tymto suvisi aj debata okolo urovni autorizacie: “autorizacia klikom” ci “zaplatil som, vola teda bola vyjadrena” atd.
    • p. Vrzak: “sluzby uradneho dorucovania” zdrazuju, preto obce hladaju sposob, ako riesit bez dorucovania
    • p. Kubisova: je to samozrejme “kompromis”, kedze treba zvazovat rizika typu “vymahame dane, nevymozeme nic a este aj platime exekutora”
  • nasledne dlhsia debata o tom, ako zjednodusit dorucovanie
    • nutne aj menit zakony, inak dodrzovanie existujucich dorucovanie komplikuje resp. predrazuje
    • vid potom aj “zamer zakona o el. verejnej sprave” nizsie

EDIV - Europska digitalna identita (penazenka)

  • v SR sa rozbieha

Projekt TSI: asistovane e-Gov sluzby

  • pre znevyhodnene skupiny obcanov
  • napr. aby terenni pracovnici mali tiez lepsi pristup k sluzbam
  • dodavka/realizacia je cez EY (firma) a EK (komisia)
  • je snaha, aby to nedopadlo ako IOMO
  • material bude preposlany do PS

Strategické a koncepčné materiály - informácie

zamer zakona o el. verejnej sprave:

  • mozne predkladat namety do 31.3.2023

novela vyhlasky 438/2019 Z.z.

  • p. Kusyova: obmedzenie velkosti uloz. priestoru sa zrejme tyka iba FO, kedze OVM limit nemaju

narodny broadband plan

  • obce by sa mali zapajat napr. tak, ze ak sa robia rozkopavky, tak uz by sa popri tom pripravili veci na neskorsie tahanie optiky

Rôzne

informatizacia z prostredia SITVS (sekcia informatizacie?)

hackathony

  • “boj proti dezinformaciam”: uz sa konal a ma vitaza: “Infomentor”
    • vitazny projekt bude dalej implementovany internymi kapacitami MIRRI
    • o.i. autorov zamestnaju cez pracovny pomer, dohody po zmenene nejakeho zakona pre “diela” byt nemozu
  • “seniori v dig. priestore”: vitaz “Valec”
    • MIRRI ma zazmluvnene prava k projektu, pripravuju VO na dalsiu implementaciu
  • MIRRI tymto ziskava skusenosti z realizacie, bude zdielat s dalsimi
    • doterajsia implementacia → zle skusenosti
      • typicky “rychlo” nie je “rychlo”, lebo veci idu pomaly
  • existuje vyzva na dalsie temy
    • ziadosti prislo dost
    • MIRRI vybera 3 najlepsie
    • ani toto zial nejde “rychlo”

zvysovanie dig. zrucnosti seniorov

kontrola NKU v obciach ohladom vydavania rozhodnuti v el. podobe

  • predpokladaju sa “zaujimave vysledky”

skolenia pristupnosti webovych sidel: vid Školenie prístupnosti webových sídiel a mobilných aplikácií | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR

  • perlicka: www.hacknime.to standardy nedodrzuje

nove vyzvy z “Program Slovensko”

  • cca 300 M€ na IT vyzvy priamo
  • cca 600 M€ na IT nepriamo: vyskum, …
  • niektore zaujimave aj pre samospravu

NKU bude mat stream, kde budu prezentovat vysledky kontrol IT projektov

  • 22.3.2023
  • pozvanka pojde coskoro

Dodatocne poznamky ci postrehy:

3 Likes

By som čakal že na “PS Samospráva” sa budú riešiť veci samosprávy sa týkajúce, alebo aspoň prevažne takéto veci…

1 Like