MIRRI Pracovná skupina Samospráva

Zaciatkom roka 2020 UPPVII priclenil k existujucim “NKIVS skupinam” (t.j. tym “strategickym”, ktore pracuju na dokumentoch typu NKIVS) a teda vznikla PS Samospráva.

Skupina sa bude zaoberat informatizaciou v samosprave.

Veducim skupiny je p. Milan Ftáčnik.

Pracovny priestor: zial za loginom v ShP: https://sp.vicepremier.gov.sk/samosprava/SitePages/Domov.aspx

Nominovany za SOIT: @hanecak

Referencie:

Prve stretnutie je planovane 7.4.2020 (on-line). Program zasadnutia je:

1. Predstavenie členov pracovnej skupiny
  2. Plán práce na rok 2020
  3. Príprava akčného plánu k Odporúčaniu postupu informatizácie verejnej správy
  4. Prieskum elektronického výkonu správy v tých subjektoch samosprávy, ktoré nie sú zapojené do DEUS
  5. Rôzne

K “Odporúčaniu postupu informatizácie verejnej správy” mame na platforme uz par vlakien:

Prve stretnutie sa teda konalo a zapis z neho je dostupny (zatial) tu: https://sp.vicepremier.gov.sk/samosprava/_layouts/15/WopiFrame.aspx?sourcedoc=/samosprava/Verejn%20zna/Zaznam%20PS%20Samosprava%202020-04-07.doc&action=default

Update: Verejny priestor zriadeny je: https://sp.vicepremier.gov.sk/samosprava/Verejn%20zna/Forms/AllItems.aspx

Je to nateraz “zaheslovane” len pre clenov PS. P. Vtacnik (ako predseda PS) sa ale dohodol s UPVII, ze zapisy budu zverenovane verejne.

Dokym sa tak stane, tak dufam nevynesiem nic tajne a citlive tymto:

• do PS som posunul nasledovne podnety od p. Kubisovej, ako zastupkyni niekolkych obci:
    1. umožniť obciam a mestám tento rok vydávať rozhodnutia po starom - teda rozhodnutia vytlačiť, opečiatkovať a podpísať
    2. súrne sprístupniť doložku autorizácie v schránkach OVM (k tomu potom plati “jedna A4 navyse” -> zvysene naklady, preto radsej “centralne dorucovanie”)
    3. umožniť obciam a mestá, školám zapojiť sa do modulu Centrálneho úradného doručovania
  • plan cinnosti PS sa oprie aj o prieskum toho, ako aktualne samosprava realizuje eGov
    • skumat sa budu aj obce, ktore nepouzivaju DCOM
    • skumat sa budu napr. aj skoly: zriaduju ich obce, ale malokedy pre ne obec zabezpecuju IT/eGov
  • kedze Vlada uz schalila dokument “Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy” (vid napr. Dokument Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy ), tak posluzi ako zaklad dalsej cinnosti (PS konkretne, ale aj vseobecne toho, co bude UPVII/stat robit ohladom eGov pre samospravu)
  • v PS maju zastupenie okrem ZMOS aj UMS a SK8

K tomu “moja vyzva” pre obce, ktore nepouzivaju DCOM: Treba sa aj aktivne ozvat, inak hrozi, ze veci pojdu tak ako doteraz, t.j. “neozvete sa, tak si budete musiet eGov riesit sami a za svoje”. Ozvat sa urcite treba na UPVII, ale uvitam CC. Plati aj pre VUC.

Dlho nic, ale k dnesku update: MIRRI nieco pripravuje, je k tomu “dokument” a bude o tom jednat aj tato PS.

Kedze sa PS uzhodla, ze verejne vystupy budu (asi iba) finalne zapisy a ze budu tu: https://sp.vicepremier.gov.sk/samosprava/Verejn%20zna/Forms/AllItems.aspx , tak nateraz sice mam nejaky material, ale musim ho povazovat (zial) za neverejny a teda nedam ho sem. Clenovia SOIT sa mozu ozvat mne, neclenovia SOIT mozu kontaktovat svojho zastupcu v danej PS. Ak zastupcu nemaju, tak sa mozu ozvat p. Ftacnikovi ako predsedovi PS alebo niekomu z MIRRI ako povodcovi materialu. (Koniec vsuvky k otvorenemu vladnutiu.)

Zaroven teda opakujem vyzvu samosprave: zaujimajte sa o toto, o.i. napr. kvoli “Financovanie DCOMu je zabezpecene tymto poplatkom a prispevkom MF SR, ktorý je vo vyske nieco vysse 3 eur na obyvatela” (vid Sekcia informatizácie pri Rade ZMOS ), co je nieco, co by neclenov DEUS/DCOM mohlo a malo zaujimat.

Dasli update: PS bude mat conf-call/zasadnutie zajtra (11.1.2021). Program:

1. Návrh Národnej koncepcie informatizácie verejnej správy, v2.6.1 a ukazovateľov NKIVS 2030, s dôrazom na územnú samosprávu
  2. Prehľad povinností územnej samosprávy pri elektronickom výkone verejnej správy vyplývajúci z platných právnych predpisov pre súčasné a budúce obdobie
  3. Vyhodnotenie plánu práce skupiny za rok 2020 a plán na rok 2021
  4. Rôzne

K NKIVS: Aby som neprikladal dalsie subory zbytocne, tak asi postaci toto: Aktualizácia NKIVS 2021

Pripomienky k NKIVS ako takej som dal tu: Aktualizácia NKIVS 2021 - #14 by hanecak

Potom specificky pripomienka k samosprave: financovanie. V dokumente sa o.i. pise v casti “Špecifiká samosprávy”:

Pri aplikácii týchto riešení v samospráve treba zohľadniť jej špecifiká, a to najmä skutočnosť, že ide o samosprávu, ktorá sa rozhoduje samosprávne a autonómne a úlohy jej možno ukladať len zákonom, prípadne ju stimulovať finančnými nástrojmi. Treba zohľadniť aj kapacity samosprávy a jej podriadených organizácií pri plnení zákonných povinností, ktoré v žiadnom prípade nedosahujú kapacity ústredných orgánov štátnej správy, a časti ani miestnej štátnej správy. Preto sa javí ako efektívne ďalej rozvíjať spoločné informatické riešenie pre malé obce, do ktorého vstupujú na báze dobrovoľnosti a pre väčšie obce a mestá, či regionálnu samosprávu ponechať na ich rozhodnutí, či sa zapoja do spoločného riešenia alebo si zvolia niektoré z riešení dostupných na trhu.

Realita tak ale podla mojich informacii nevyzera, lebo:

• pocul som o natlakovych ci inych aktivitach, ale to ponecham primarne na starostov a primatorov, ktorym sa take deje
  • financovanie: MF SR ako clen DEUS-u doplaca cca 2€/obyvatel/rok (obce platia cca 1€/obyvatel/rok). To je pre neclenov DEUS/nepouzivatel DCOM diskriminacne, lebo teda oni tie 2€/obyvatel/rok zo statneho rozpoctu nedostavaju a teda dost to naburava koncept autonomie a dobrovolnosti. Treba doriesit.

Plus teda celkovo, IT v samosprave je financne prudko podvyzivene. Treba doriesit.

A ak teda este “prezilo” cokolvek, co som kritizoval napr. v Dokument Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy - #3 by hanecak , tak kritizujem to iste aj nadalej. :slight_smile: Pisem, lebo teda v drafte novej NKIVS sa spomina: “Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy (schválené uznesením vlády SR č. 604 z 11.12.2019)” a uz som bol par krat svedkom, kedy nejaky dobry high-level ciel v uzneseniach Vlady ci OGP ulohach (a pod.) zlyhal na nejakych cudnych vetickach v nejakych “podriadenych dokumentoch” (typicky teda ked sa UKGG vyvlecie z Open Data tvrdenim typu “nas sa ta PSI netyka, my mame vlastny zakon”).

Na tomto zasadnuti som sa nezucastnil, kedze o.i. vyzadovalo instalovanie proprietarneho conf-call klienta, co bolo pre mna ako pouzivatela Linux-u a clena SOIT neprijatelne. Poznamky teda nemam, oficialny zapis zatial neexistuje.

Dalej, dalsie on-line stretnutie bolo dnes (29.1.2021), tentoraz uz v systeme, ktory ide aj vo firefox pod Linux, takze som sa zucastnil. Riesili ssa specificky pripomienky k NKIVS. Pad mojich poznamok (kedze zapis zatial nie je):

• DCOM vypracoval “Prehľad povinností územnej samosprávy pri elektronickom výkone verejnej správy vyplývajúci z platných právnych predpisov pre súčasné a budúce obdobie” pricom v tom dokumente k jednotlivym polozkam aj vyznacili, ako ich naplna ich system
  • vykazovat sulad s legislativou pre DCOM a ine eGov systemy pre samospravu je dobry napad
    • lebo vela starostov/starostiek/primatoriek.primatorov sa stazuje, ze vlastne nevedia zadat objednavku, co presne potrebuju (lebo nie je jedne uceleny zoznam) a ked uz aj objednaju, tak nevedia skontrolovat, ci dodany IS realne zodpoveda legislative
    • ostava na debatu, ci by MIRRI mohlo robit audity takych IS, pripadne dokonca aj certifikovat
  • opat sme riesili ferovost finanovania eGov pre samospravu: DCOM dostava financie od MF SR, ini nedostavaju

(Pozor, poznamky nie su take obsiahle ako v pripade inych PS, kedze v tejto PS bolo odhlasovane, ze zasadnutia nie su verejne a teda vystup z nich mozu byt len oficialne zapisy. Pisem teda skor vlastne iba sumar toho, co som sam povedal, zbytok vynechavam.)

p.s.: Aj tato PS riesi NKIVS “dost hekticky”, vid napr. MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra - #113 by jsuchal . Tu v 2016 sme riesili mesiace (ciastocne preto, ze neefektivne, ciastocne ale preto, ze sa do hlbky debatilo o kapitolach, odstavvoch a aj konkretnych vetach ci odrazkach; aby bol vysledok co najlepsi pre co najviac ludi). To bol povedzme jeden extrem.

Teraz zrejme robime druhy extrem: bude to rychlo, ale teda nebude k tomu adekvatna debata. Typicky teda dnes PS odobrovala pripomienky ako cely balik a teda aj ked tam bolo par odo mna (-> suhlasim) a par dalsich s ktorymi suhlasim, tak som sa zdrzal, lebo teda boli tam aj pridavky, ktore rezolutne namietam. A teda nemozem jasne povedat, ze som ci uz s vysledkom alebo formou stotozneny a spokojny.

Doplnok: Inak, dufam ze som predsedovi PS dostatocne podakoval za to, ze zrejme aj kvoli mne zvolili pre dnesny on-line ine riesenie nez ostatne, takze som nemusel riesit velke morelne dilemy (ostali len male) a mohol sa pripojit.

Ehm, myslis MS teams? To ma aj webovu verziu.

1 Like

Zrejme pre browser, ktory nemam. Usudzujem podla toho, ze mi vzdy zobrazovalo iba moznost “stiahnite si klient” a “continue on this browser” mi vzdy chybalo, t.j. nie ako tu: