MIRRI Pracovná skupina Verejné obstarávanie IKT

ostal som este dlzny zvysne vstupy od Slovensko.Digital, takže ich pripájam:

Koncepcia aj s našimi doplneniami a okomentovanými zmenami sa dá nájsť tu

Príloha o autorských právach aj s našimi doplneniami o EUPL sa dá nájsť tu

2 Likes

Ešte pripájam zápisy z posledných rokovaní pracovnej skupiny, aby bol lepší prehľad o tom, ako skupina posledné týždne fungovala:

Môže byť zaujímavé čítanie: http://ec.europa.eu/regional_policy/sources/docgener/guides/public_procurement/2018/guidance_public_procurement_2018_en.pdf

V pracovnej skupine je na pripomienkovaní finálny draft Koncepcie nákupu a jej príloh.

Pripomienky je možné do stredy, 8.8.2018, 12:00 hod. pridávať sem

@ps-governance

Naše pripomienky sme zaslali 8.8. a prikladám ich aj sem
SD_Koncepcia nakupu IKT_pripomienky_08082018.pdf (735.6 KB)

Dnes sme pripomienky prerokovali s UPVII a kedže niektoré ešte ostali otvorené, nechcem predbiehať. Myslím, že v najbližších dňoch bude jasné, ako sme dopadli.

2 Likes

Toto už nie je podskupina PS Governance, ale samostatná pracovná skupina “Verejné obstarávanie IKT”. Za S.D je jej členom @peter_k .

Koncepcia nákupu IKT vo VS bude 16.5. prerokovaná v Rade vlády: Rada vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy

UPVII zverejnilo Koncepciu nákupu IT vo verejnej správe, to znamena, ze by OVM pri nakupe IT mali postupovat v zmysle tejto koncepcie.

Nizsie uvedene beriem spat, kedze som cital zverejeny dokument prirychlo a teda s malym porozumenim. Formulacia “k momentu akceptácie plnení zmluvy” je OK (o.i. bolo riesenie pripomienkami S.D , vid MIRRI Pracovná skupina Verejné obstarávanie IKT - #45 by janhargas , bod SD26). To co pisem nizsie vzniklo na zaklade mojej chybnej skratky, kedy som si pamatal, ze v minulosti sa operovalo aj s navrhom, ze by sa zdrojove kody odovzdavali az davno po akceptacii a preplateni, resp. vobec, tot napr. v pripade, ked by povodny dodavatel nevyhral tender na dalsiu prevadzku ci rozvoj (kedy je ale z pohladu vendor-lock uz “po funuse”). Pardon za sum.

k momentu akceptácie plnení zmluvy” (vid napr. strany 16 a 17 v hlavnom dokumente) povazujem za back-door, kedze sa takto da argumentovat zhruba v style “nie je to skatula, ale mohla by byt” a teda v case obstaravania ponukat “akoze skatulovy SW” (“este nie je, ale bude, fakt, slubujeme, taky mame bizis plan”) a tym sa vyhnut povinnostiam ohladom zdrojovych kodov, ktore sa viazu na “unikátne SW dielo”. Nasledne skoncime s kopou skatul, ktora mali, maju a budu mat vzdy len jedneho zakaznika (od UPVSv2 cez DCOMv2 az po cokolvek dalsie).

Tot kedze obstarko byva zvycajne roky pred akceptaciou a IMHO to, ci sa jedna o skatulu alebo unikatne dielo sa ma rozhodovat uz cca pocas obstaravania. T.j. ak skatula nebola realnou skatulou (bezne komercne dostupnou) uz v case obstarka, tak to ergo skatula nie je.

Patam si spravne, ze taketo casove ohranicenie tam bolo pridavane len toto velmi nedavno (a potichu)?

buduci tyzden by malo byt zasadnutie PS…poslal som tieto temy, ktore by sa mohli v dohaldnej dobe riesit:

  • Koncepcia nakupu IKT - riesenie existujuich lock-in stavov - ciel je specifikacia procesu, aby bolo kazdemu jasne, ze kto ma ake povinnosti a aka je naslednost krokov

  • Koncepcia nakupu IKT - riesenie masivnej vynimky pre kriticku infrastratkturu - ciel je po konstruktivnej debate zracionalizovat vynimku

  • Koncepcia nakupu IKT - vysporiadenie sa s odlozenymi prilohami a pod.

  • OVM pripravuju VO - mnozia sa otazky ako zahrnut cloud do VO, v akom rozsahu a pod. (potrebne v sucinnosti s gestorom cloudu)

  • Nakupovanie sluzieb do hybridneho cloudu - chybaju modely ako sa bude nakupovat (potrebne v sucinnosti s gestorom cloudu)

26.9.2019 je zasadnutie PS…na pripomienky pred PS prisli tieto dokumenty:
Metodika Sutaz navrhov s následným PRK na SW.docx (293.7 KB)
Autorske-pravo-v-IT-zmluvach po upravách.odt (32.7 KB)

Ak by sa niekto zapojil, tak pripomienky zbieram do utorka 24.9.2019…dik

dnes prisiel este tento dokument pred zasdnutim pracovnej skupiny…suvisi so sutazou navrhov ZÁSADNÉ OTÁZKY PRI TVORBE METODIKY SÚŤAŽE NÁVRHOV v1.2_2019.docx (36.4 KB)

Prikladam zapis a dalsie prilohy, na zaklade zasadnutia PS k teme ekvivalentu:

Zapis PS k ekvivalentu 2019-11-07.docx (24.4 KB)

Rozhodnutia/judikaty CELEX_62017CJ0014_SK_TXT.pdf (1023.9 KB) C-59-00.pdf (312.2 KB) C-359-93.pdf (417.1 KB) 503-9000_2014-KR_5.pdf (251.9 KB)

Preklad smernice k ekvivalentu ekvivalent - smernice 2019-10.docx (22.2 KB)

V ramci PS sa disktuje aj sutaz navrhov. Bolo realizovane samostatne stretnutie k danej problematike. Par odrazok:

  • Zúčastnení sa zhodli, že najdôležitejšie je zadefinovať hodnotiace kritéria – ITAS do jedného mesiaca pripraví draft hodnotiacich kritérií,

  • Nezhodli sme sa na momente kreovania poroty – ITAS prisľúbil, že si interne túto problematiku vydiskutujú – vo zvyšných bodoch, ktoré ITAS prezentoval sa vie nájsť zhoda,

  • A. Horná pripraví draft Metodiky výberu odborníkov do zoznamu odborníkov a vedenie tohto zoznamu, fungovanie a výber odborníkov do poroty pri súťaži návrhov. Ako vzor bude slúžiť Súťažný poriadok komory architektov.

V ramci PS sa diskutuje aj autorstvo a majetkove prava. Bolo realizovane samostatne stretnutie k danej problematike. Par odrazok:

  • Je nutné zo strany ÚPVII požiadať o výklad § 15 ods. 2 bod d) ods. 1 zákona č. 95/2019 o ITVS - ÚPVII v rámci úradu požiada o výklad tohto ustanovenia (kyberbezpečnosť a dátová kancelária).

  • Ministerstvo kultúry rozšíri a doplní výklad čo je zamestnanecké dielo a čo nie je v čo možno najkratšom čase.

  • Slovensko.digital zašle návrh doplnenia odvolaní sa na už platnú legislatívu k autorským právam, ktoré navrhuje zahrnúť do prílohy.

  • ITAS zašle návrh zmien pre odsek autorské práva vo vzorových zmluvách, vrátane „rozkladu“ podľa výkladu prezentovaného na stretnutí.

PS Verejne obstaravania IKT po dlhsej pauze opat zacina zasadat…na 14.10. je planovane zasadnutie…zdielam pozvanku a aj podklady, ktore prisli:

Vážení členovia pracovnej skupiny,

Dovoľujem si Vás ako predseda pracovnej skupiny „verejné obstarávanie IKT“ pozvať na najbližšie zasadnutie pracovnej skupiny (ďalej len „PS“), ktoré sa uskutoční dňa 30.09.2020 od 10.00 hodiny v priestoroch

Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky, alokované pracovisko: Westend court, Dúbravská cesta 4, 841 04 Bratislava, v zasadacej miestnosti New York, 9. poschodie, č. 9.02.

Program zasadnutia pracovnej skupiny:

  1. Klasifikovanie a prioritizácia jednotlivých tém súvisiacich s náplňou práce PS „verejné obstarávanie IKT“,
    
  2. Plán vypracovania dokumentácie podľa prioritizácie tém v zmysle bodu 1,
    
  3. Rôzne.
    

Dovoľujem si Vás požiadať o potvrdenie účasti členov pracovnej skupiny, nakoľko ide o prvé stretnutie v kalendárnom roku 2020 a považujeme za dôležité, aby došlo konsenzuálnym spôsobom k určeniu priority pri rozpracovaní jednotlivých tém. Zároveň dopĺňam, že ak máte záujem prizvať na zasadnutie prísediaceho (odborníka pre otázky a témy, ktoré PS prerokúva), prosím o predkonzultovanie danej požiadavky e-mailom alebo telefonicky z kapacitných dôvodov.

V prípade, že sa nemôžete zasadnutia PS zúčastniť, splnomocnite podľa Štatútu PS svojho zástupcu pre tento účel.

Podklad 2020_prehlad_tem_na_prerokovanie_PS_fin.xlsx (18.5 KB)

V prvom rade je potrtebne zmenit, ze jedinym kriteriom je cena (pokldam to za nezmysel) a ukazat ake kriteria pre kvalitu je potrebne zabezpecit ak ako sa definovat a hodnotit (najlepsie 50(cena):50(kvalita), stale pocuvam ako sa to neda a preco sa to relane da vinych statoch EU? Takze sa to da. Dalie vec - certfikaty/referencie aby sa neroibli pre vybranych dodavtelov (certifikat nezname zaruklu kvality a uz vobec nie skaldbami ake sa vymyslaju), k tomu do technickej sposobilosti by som prdial Best Practices ävhdoen pre danu zakazku, ukazky z rrealnych podobnych projektov) a oslabil by som hlavne certifikaty - CV sa da hodnotii aj inak aby splnal expert to co zakazka potrebuje.b

no ja napriaklad som proti tomu aby sa pouzivali ine kriteria ako cena. Pozadovanú kvalitu by mal zadefinovat obstarávateľ požiadavkami. Ja skôr stále vidím lepšie možnosti v delení zákaziek na časti (nie samozrejme v tom anarchistickom štyle SD že každy jeden modulik je samostatná časť) ale skôr procesne po oblastiach dodávky smerom k agilnej dodávke

  • Jeden dodávateľ Analýza - spoločne so zákzníkom vytvoriť analytickýnávrhový tím - trvanie počas celej doby projektu - aj so zodpovednosťou za predpokladaný odhad pracnosti vývoja a riadenia vývoja (napr by robili SCRUM mastra)

  • Druhá firma na základe odhadov prvej realizuje dodávku - súťažil by sa napr len buffer MD jednotlivých developerov a architektov

Ale to je vlastne jedno lebo ked tak pozerám na program pracovnej skupiny tak z toho ani nieje zrejmé čo je cieľom - či zlepšenie kvality dodávky, zvýšenia konkurencie, šetrenie nákladov na dodávku IT, šetrenie nákladov na prevádzku IT,

Takto sa proste veci nerobia že sa hodia do pléna témy/oblasti a riešme.

Uvediem priklad napr. ak by bolo cieľom lepšia kvalita dodávky tak sa dajú špecifikovať aj návrhy ktoré nesúvisia s konceptom VO a netreba meniť VO, stačí napriklad zlep QA tým že budú dodrťžiavané princípy CI/CD, aplikácia stále nasadené a chodivá na prostredí, zíkazník a používateli môžu prispiet do procesu vávoja a pod. Netrbe hneď na všetko meniť VO

Ked si ides kupit topanky, tak Ta zaujima iba cena a kupujes si najlacnejsie? Auto dtto? Stavi Ti definicia, ze ma 4 kolesa, vie ist dopredu a ma 5 rychlostnych stupnov a dozadu ma spiatocku a nadrz viac ak 45l a spotrebu do 8l? Tak drzim palce v takych nakupoch topanok a auta. Preco by stat ma nakupovat podla ceny a kombinaciou nemoznych podmienok obmedzoval ucast a tym umelo znizoval konkurenciu, pricomrealne “serie na to” ci ta firma (radsej ich mebudem menovat) to vie navrhnuta urobit? Nic nie je take lacne aby nemohlo byt este lavnejsie ani to auto ani tie topanky co si vyberas podla najnizsej ceny