MIRRI Pracovná skupina Samospráva

Pripomienky k NKIVS ako takej som dal tu: Aktualizácia NKIVS 2021 - #14 by hanecak

Potom specificky pripomienka k samosprave: financovanie. V dokumente sa o.i. pise v casti “Špecifiká samosprávy”:

Pri aplikácii týchto riešení v samospráve treba zohľadniť jej špecifiká, a to najmä skutočnosť, že ide o samosprávu, ktorá sa rozhoduje samosprávne a autonómne a úlohy jej možno ukladať len zákonom, prípadne ju stimulovať finančnými nástrojmi. Treba zohľadniť aj kapacity samosprávy a jej podriadených organizácií pri plnení zákonných povinností, ktoré v žiadnom prípade nedosahujú kapacity ústredných orgánov štátnej správy, a časti ani miestnej štátnej správy. Preto sa javí ako efektívne ďalej rozvíjať spoločné informatické riešenie pre malé obce, do ktorého vstupujú na báze dobrovoľnosti a pre väčšie obce a mestá, či regionálnu samosprávu ponechať na ich rozhodnutí, či sa zapoja do spoločného riešenia alebo si zvolia niektoré z riešení dostupných na trhu.

Realita tak ale podla mojich informacii nevyzera, lebo:

  • pocul som o natlakovych ci inych aktivitach, ale to ponecham primarne na starostov a primatorov, ktorym sa take deje
  • financovanie: MF SR ako clen DEUS-u doplaca cca 2€/obyvatel/rok (obce platia cca 1€/obyvatel/rok). To je pre neclenov DEUS/nepouzivatel DCOM diskriminacne, lebo teda oni tie 2€/obyvatel/rok zo statneho rozpoctu nedostavaju a teda dost to naburava koncept autonomie a dobrovolnosti. Treba doriesit.

Plus teda celkovo, IT v samosprave je financne prudko podvyzivene. Treba doriesit.

A ak teda este “prezilo” cokolvek, co som kritizoval napr. v Dokument Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy - #3 by hanecak , tak kritizujem to iste aj nadalej. :slight_smile: Pisem, lebo teda v drafte novej NKIVS sa spomina: “Odporúčanie postupu informatizácie územnej samosprávy (schválené uznesením vlády SR č. 604 z 11.12.2019)” a uz som bol par krat svedkom, kedy nejaky dobry high-level ciel v uzneseniach Vlady ci OGP ulohach (a pod.) zlyhal na nejakych cudnych vetickach v nejakych “podriadenych dokumentoch” (typicky teda ked sa UKGG vyvlecie z Open Data tvrdenim typu “nas sa ta PSI netyka, my mame vlastny zakon”).