MIRRI Pracovná skupina K9.6 Digitalizácia agiend VS

Už funguje pracovná skupina pre Digitalizáciu agiend VS.

Výstupom práce pracovnej skupiny bude príprava dvoch dokumentov:

  • Strategická priorita: Rozvoj agendových informačných systémov.
  • Strategická priorita: Využívanie centrálnych spoločných blokov.

Z názvov dokumentov to až tak nevidno, ale bude sa venovať aj štandardizácii IT prostredia zamestnanca VS (úradníka).

Vedúcim skupiny je Juraj Bárdy. @juraj.bardy
Silne je zastúpené MV SR, ktoré rozpracováva procesnú a vecnú analýzu VS, má na starosti riadenie VS v niektorých oblastiach a je plánovaný gestor pre viaceré centrálne spoločné bloky.

Za S.D je členom Tóno Jánoš @anton.janos a ja. Prihláste sa, kto máte záujem participovať.
@ps-interoperabilita

ako prve by som sa ich opytal na stav, kde su v ich projekte, ci uz vobec maju na to financie, kedy mozu zacat robit analyzy/optimalizacie, ake maju kapacity na paralelnu pracu a pod…vela sa od tejto aktivity ocakava, stavia sa na nej a ak bude neuspesna, tak je tu velky problem

Druhé stretnutie PS sa uskutočnilo včera, zatiaľ sa riešil iba dokument Využívanie centrálnych spoločných blokov, v ktorom sa dohodlo na dvoch pohľadoch, ktoré sú viac rozpracované v tabuľke

  • biznis (procesno-právny) a
  • aplikačný (nástroje na realizáciu biznis blokov/procesov).

Text z Metodiky :
Cieľom metodiky je definovať postup, ako je možné identifikovať a následne realizovať spoločné biznis bloky. Metodika vysvetľuje, ako správne určiť a definovať príslušné spoločné biznis bloky (ďalej aj skrátene „biznis blok“) tak, aby bol dosiahnutý účel jednotlivých biznis blokov.

Biznis blok je základným stavebným blokom biznis vrstvy architektúry VS. Umožňuje poskytovať spoločné služby a realizovať funkcie VS prostredníctvom zdieľaných služieb formou Software-as-a-Service alebo s využitím konceptu Business-process-as-a-Service. Zdieľané služby budú riešené na aplikačnej, metodickej alebo organizačnej úrovni v tých oblastiach, kde sa takáto reforma ukáže ako možná, efektívna a užitočná. Biznis blok tak zoskupuje a optimalizuje spoločné a podobné procesy a metodicky a upravuje ich vykonávanie.

Definícia pojmu zdieľanej aplikácie
Zdieľaná aplikácia je prevádzkovaná formou „SaaS“, nedá sa však zaradiť ku konkrétnemu biznis bloku, alebo agende a môže sa využívať v rôznych oblastiach fungovania pracovníka inštitúcie verejnej správy. Príkladom zdieľanej aplikácie je centrálny email alebo geografický informačný systém.

Toľko oficiálne, viac dám po prečítaní celej metodiky spolu s pripomienkami do konca týždňa…

@Lubor
je to tam, strana 5:

Určenie garanta
Aby bolo možné biznis blok efektívne realizovať, je potrebné určiť garanta. Garantom je inštitúcia verejnej správy, ktorá bude zodpovedať za realizáciu reformného zámeru pre oblasť biznis bloku, ako i následnú implementáciu zmien, prípravu optimalizovaných procesov a metodík a vybudovanie informačného systému a služieb SaaS.

Pred mesiacom letelo nad Slovenskom UFO. Je vysoko pravdepodobné, že z neho vypadol autor vyšieuvedenej metodiky.

Teším sa na realizáciu :slight_smile:

Napriklad v trestnej agende - realizácia spoločných blokov medzi políciou, prokuratúrou a súdmi.

Keď už sme pri legislatívnych zmenách, asi treba začať Ústavou, mali by sme zjednotiť jednotlivé zložky centrálne pod jednu strechu :slight_smile:

Inak nerozumiem, prečo v metodikách nie sú podpísaní jej autori elektronickým podpisom.

2 Likes

kokso ius, ty si stiplavejsi a ironickejsi ako ja*, a to uz je co povedat.

*teda, som bol, kym ma neumravnili

2 Likes

nevidim to az takto nadnesene … ale ano ten dokument nie je dobry…

pise sa tam, ze to nemusi byt cloud vzdy a za kazdych okolnosti…tvoj priklad poznam… gp odmieta ulozit do cloudu svoje is lebo ani mv tam nema a nikto ju k tomu nedonuti…toto ani nema byt spolocny biznis blok ale spolocne riesenie vlastnikov procesu, ktore je mimo ostatnych…

suhlasim…chce to radikalnu zmenu…ale na to nie je, ako sa vravi vôľa…

uplne staci, aby sa to uvadzalo v texte…ale to nie je predsa nic tajne…gro juro bardy za upvii a biznis bloky ivan sajban z MV.

problem je, ze zase bez stipky zamyslenia sa nad optimalizaciou pre elektonicky vykon, kopirujeme papierove procesy a ideme z nich robit saas sluzby…
ja som do toho vstupil pred 2omi tyzdnami a uz to chcu uzavriet…

mne vadi CHAOS v pojmoch … co je prosim Vas Spolocny Biznis Blok ? Podla mna dost nezmysel. Togaf definuje Building Blocks - co je nieco uchopitelne a znovupouzitelne. Uplne inde definuje BIZNIS ARCHITEKTURU a k nej definuje vystupne dokumenty. Kazdy obrazok ina notacia … viac to nejdem citat, lebo v situacii ked z planovanych 19 dokumentov (akcii) je vsetko cervene (vid Trello) ma pre mna tvorba dalsich dokumentov nulovy vyznam … a z toho vyplyva aj nulovy vyznam ich pripomienkovania a straty casu :slight_smile: Sorry za odpadlictvo …

MV SR predložilo na schvaľovanie reformné zámery:

27.RZ-MVSR-Centrálne komponenty správneho konania VS - zahŕňa aj centrálne komponenty pre logy, tlač, registratúru, splnomocnenia…

28.RZ-MVSR-Digitálne pracovné prostredie zamestnanca klientskeho centra - workdesk zamestnanca VS

Tieto témy patria do oblasti PS K9.6 a z môjho pohľadu by mali byť realizované v súlade s dokumentmi, ktoré budú výsledkom jej činnosti (a od ktorých dopracovania máme ešte ďaleko). Obzvlášť workdesk úradníka sme ani zatiaľ nezačali riešiť.

Práve vedúci tejto PS oznámil, že sa “činnosť PS až do odvolania zastavuje”. :open_mouth:

co sa cudujes … vysoky datum - nulove cerpanie.

We interviewed 150 randomly-selected service teams across government. We asked about their service, their users, their team and how these things worked together.

We wanted to understand the different types of service team across government and the most common tasks across these teams.

Taketo u nas niekto robil? MV?

https://www.gov.uk/government/uploads/system/uploads/attachment_data/file/673069/A_Shared_Services_Strategy_for_Government__-_sanitised_v01.pdf

mirror: A_Shared_Services_Strategy_for_Government__-_sanitised_v01.pdf (546.7 KB)

Prve reakcie na seba nenechali dlho cakat:

https://twitter.com/richardjpope/status/951919918546653190

https://twitter.com/swardley/status/951437261148737536

1 Like