Riadenie ľudských zdrojov v štátnom IT (návrh verejnej politiky)

V rámci nášho eurofondového projektu Lepšie riešenia eGovernmentu sa zameriavame na 4 témy:

  • Jedenkrát a dosť
  • Platformy
  • Ľudské zdroje v IT
  • Etika a konkurencia

Navrhujeme v nich štátu nové opatrenia, presadzujeme ich v pracovných skupinách , pripomienkujeme štátne materiály a monitorujeme stav eGovernmentu.

V téme Ľudské zdroje v IT navrhujeme verejnú politiku, ktorou by sa malo koncepčne podchytiť riadenie ľudských zdrojov v štátnom IT. Kedže UPVII sa od roku 2016 nedokázal rozhýbať a pripraviť takýto materiál (napriek záväzku v NKIVS, že ta spraví ešte v roku 2017), chytili sme sa iniciatívy my a v spolupráci so Slovenskou informatickou spoločnosťou (SISp) sme vypracovali vlastný návrh. Ten je podkladom pre Koncepciu riadenia ľudských zdrojov v IT, ktorá vzniká v pracovnej skupine Governance na UPVII.

Draft nášho materiálu je otvorený na komentovanie a pripomienky. Budeme vďační za vstupy z komunity.

1 Like

Toto dajte boldom a s vykricnikmi (" * OVM, ktoré nemajú podpísané SLA zmluvy na významné IS aj napriek tomu, že internými kapacitami nie sú schopné plne pokryť podporu ich prevádzky najmä na úrovni L2 a L3")

Nerozumiem co ma toto spolocne s ludskymi zdrojmi (" * V niektorých auditovaných OVM bolo vydané nariadenie ministra, na základe ktorého podliehajú investície do IKT nad určitú úroveň v rámci celého rezortu schvaľovaciemu procesu na centrálnej úrovni. Takéto opatrenie považujeme za pozitívne aj z pohľadu metodiky riadenia investícií do IKT v jednotlivých rezortoch, ktorá je na celoštátnej úrovni v gescii ÚPVII SR.")

Ked citam ze (“Zaviesť ukazovatele výkonnosti pracovníkov IT a naviazať na hodnotenie výkonnosti variabilnú zložku ich odmeňovania napr. na základe dodržania či zlepšenia časových, vecných a finančných parametrov projektov alebo poskytovania IT služieb”) tak sa mi vynori pred ocami excel a korporacia. Akoze OK, ale jedneho dna, snad mozno. Dali by sa tie opatrenia oprioritizovat ? Ze najprv urobme tychto 5 opatreni, a v druhom slede potom tychto 11 ?

Inac je dokument fajn, je dobre ze taketo nieco vznika.

3 Likes

zdravím, pridal som nejaké vstupy, ktoré by bolo vhodné pridať, týkajú sa hlavne oblasti riadenie informatizácie s toho súvisiacich ludských zdrojov

je zaujímavý popis UPPVII, kde zavádzali nové projekty Jeden krat a dosť, Over si a CSRU a odhady kapacít na prevádzku.

V rámci materiálnu by som odporučil sa zamerať na možnosť vytvorenia tzv. zdieľaných kapacít, vzdelávaniu ludsk.zdrojov v IT a trvalých pracovných skupín, nakoľko dnes na každom napr. ministerstve riešia často rovnaké problémy a pritom iné ministerstvo ich už vyriešilo, a to prvé o tom ani nevie - t.j. zdieľanie KnowHow medzirezortne. Rovnako prísnejšia koordinácia / metodické riadenie riešení, ktoré zasahujú do IT - prečo majú každá organizácia inak nastavené VO, registratúry, správa majetku a pod, ked idú podľa jedného zákona? potom napr majú dve ministerstvá jeden produkt ale každý je inak implementovaný a teda štát za to isté platí dvakrát viacej a je potrebné dvakrát viacej ľudí

1 Like

Draft zatial vyzera velmi dobre. Odporucam zmapovat aj situaciu na VUC, niektorych mestskych uradoch (malych, strednych, velkych) a univerzitach, nakolko aj tei su OVM a tiez sa jedna o samospravne organizacie ktore riadia IT procesy velmi autonomne.

1 Like

Tiez som si dokument pozrel, lahko sa cita a nie je zbytocne dlhy - co je velmi fajn. Co mi udrelo do oci:

  • je tam pomerne vela navrhovanych roli a opatreni, ako @IvanK by som navrhol dat vsetko do poradia, resp. priorit, aby bolo jasne, co sa ma spravit ako prve. Bola by skoda aby to skoncilo v supliku.
  • tabulka co moze byt zdielane, co ma byt insourcovane a co outsourcovane - IMHO ovela viac roli by mohlo byt outsourcovanych, najma ked
  • som nepochopil, ako sa dosiahne zvysenie platov. Nebolo by treba prerobit platove triedy, alebo zaviest nejaku specialnu IT platovu triedu?

V téme ľudské zdroje pripravujeme seminár, tak by som rád doplnil odkaz na materiál Slovensko.Digital s názvom Ľudské zdroje vo verejnej správe (Kompetenčný model), ktorého súčasťou je aj návrh opatrení spolu stermínmi, ako sme ich predložili UPPVII začiatkom roka 2019. Žiaľ, tento harmonogram je neaktuálny a nebude ani súčasťou navrhovanej Koncepcie riadenia ľudských zdrojov IT vo verejnej správe. Považujeme však za potrebné upozorniť na nami navrhovaný harmonogram minimálne pre inšpiráciu pre tých, ktorí by v tejto téme vo vzťahu k OVM chceli mať v blízkej budúcnosti ambicióznejšie ciele a téme by priradili vyššiu prioritu ako aj dostatok ľudských kapacít na strane štátu.

SD_Ludske_zdroje_vo_VS_v3.0_20190731.pdf (825.7 KB)