Platnosť certifikátu pre vydávanie e-podpisu na občianskych preukazoch a cudzineckých dokladoch končí 26. júna

Ešte chvíľu a aj ten klik bude dobrý. :smiley:

Dá sa na niečo použiť a ako, v akej aplikácii 5 ročný certifikát (ten nezrušili na starom OP) s názvom “Certifikát pre elektronický podpis”, je v ňom celé meno a mesto, bez rodného čísla.
Skúšal som ale AdobeReader mi ho neponúkal na podpísanie.

Ľudia nemusia stáť na klientských centrách na vydanie nového občianskeho preukazu. Stačí keď si za pár EUR aktivujú kvalifikovaný certifikát na podpis v mobile alebo tablete od Ardaca. Starý občiansky preukaz im bude fungovať na prihlasovanie do schránky a iných služieb a na podpisovanie napríklad daňového priznania im stačí riešenie vzdialeného podpisovania Qsign. Na elektronické podpisovanie použiteľné na úradne účely na Slovensku aj v celej EÚ už tak nebudú potrebovať ani občiansky ani čítačku. Stojí to iba pár EUR.

Ardaco je poskytovateľom kvalifikovaných služieb podľa EIDAS.

Www.qsign.sk

1 Like

Treba sa spytat v Nasese a na MIRRI, preco len 6 mesiacov. Nebudem to komentovat verejne, mam na to rovnako svoj nazor. Mozem len povedat, ze to bola explicitna poziadavka.

V súvislosti s výmenou občianskych preukazov používateľov elektronických služieb štátu, Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky akceptuje zmluvy a žiadosti o poskytnutie príspevku za ubytovanie odídenca, podpísané výhradne elektronicky, kvalifikovaným elektronickým podpisom spĺňajúcim podmienky zákona č. 272/2016 Z. z. o dôveryhodných elektronických službách.

V tejto súvislosti upozorňujeme, že v rámci príslušnej agendy Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky akceptuje iba podania, ktoré budú podpísané v súlade s § 23 ods.1 písm. a) bod.1 Zákona č. 305/2013 Z. z. o elektronickej podobe výkonu pôsobnosti orgánov verejnej moci a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o e-Governmente) a to podpísané kvalifikovaným elektronickým podpisom, pričom definícia kvalifikovaného elektronického podpisu vyplýva z čl. 3 ods. 12 Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 910/2014 z 23. júla 2014 o elektronickej identifikácii a dôveryhodných službách pre elektronické transakcie na vnútornom trhu a o zrušení smernice 1999/93/ES.

Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky nebude akceptovať podania, ktoré budú podpísané uznaným spôsobom autorizácie podľa § 23 ods.1 písm. a) bod 3. zákona o e-Govermente.

Pre splnenie tejto podmienky je nutné, aby predkladateľ, ktorý má občiansky preukaz vydaný pred 21. júnom 2021, zrealizoval v súlade so zákonom č. 575/2001 Z.z. výmenu občianskeho preukazu a použil nový občiansky preukaz s novým čipom, za účelom vyhotovenia platného kvalifikovaného elektronického podpisu.

Ja si skor pamatam, ako ludia zo slovensko.digital tvrdili, ze sa zavedenie zdokonaleneho el. podpisu neda urobit bez zmeny zakona, ze to bude taky slovensky KEP a podobne nezmysly a ono zrazu stacila aj vyhlaska. :open_mouth:

Ved presne tak to aj dopadlo. :rofl:

Zakon sa menil, je to “slovensky KEP”, lebo nikde inde to za KEP nepovazuju (ahoj eidas) a vyhlaska nestacila, lebo bez zmeny zakona by to museli akceptovat vselikde inde a na co OVM nechceli kyvnut.

Specialne som pre teba vybral tu novelu co ten zakon menila, aby sa tu nesirili hoaxy.

A samozrejme potom sa este kvoli tomuto menil aj danovy poriadok, aby sa to dalo pouzit aj tam. Lebo - mali natvrdo KEP (a vlastne furt maju)

A inak to, ze na autorizaciu ekvivalentnu vlastnorucnemu podpisu je nevyhnutne treba QSCD tvrdia niektori ludia dodnes.

Este stale nechces ist radsej na to pivo?

Nuž, pripomenul by som, že tá zmena zákona ktorá prakticky spravila priechodným zavedenie AdES vyhláškou bol návrh S.D.
Keď Mirri zvažovalo, či sa celý “uznaný spôsob autorizácie” zo zákona nevyhodí, lebo veď sa to mnoho rokov nijako nepoužilo, náš návrh bol naopak ponechať to a zväčšiť flexibilitu tak, aby OVM mohol sám určiť pre ktoré podania (spĺňajúce zákonnú požiadavku v §23.1.a) ktorý “uznaný spôsob” umožní. Áno, náš primárny cieľ nebol AdES, ale ešte menej spoľahlivé spôsoby autorizácie ako autorizácia klikom - napr. “podanie pošlite e-mailom”, ale od začiatku bolo jasné, že toto je aj cesta ktorá AdES priblíži realite. Toto celé sa myslím dá dočítať v našich pripomienkach do MPK, ktoré sú aj tu na platforme.
Ale teda pre úplnosť: to ako sa zaviedla “autorizácia dokladom” a k tomu podvodom NBÚ voči Mirri po MPK pribudol AdES, len kvôli prechodnému problému s vydávaním eID, považujem za veľmi hlúpe riešenie, čo sme aj celý čas Mirri hovorili.

Ani na Slovensku to nie je KEP. Je to zdokonaleny el. podpis. To, ze si MIRRI najskor vymyslelo, ze to bude len na obcianskom bola hlupost, ktoru neustali a preto mame dalsie dva sposoby autorizacie - dokladom a zdokonalenym elektronickym podpisom (co je vlastne to iste, jediny rozdiel je, ze jedno urobim z OP - co vo vysledku je aj tak tazko skontrolovatelne). A aj z mojho pohladu je autorizacia dokladom nezmysel. Zdokonaleny elektronicky podpis nezmyslom nie je a nikdy nebol. Ani ziadnym “slovenskym KEPom”.

K potrebe menit ci novelizovat 305/2013 len kvoli zmene vyhlasky o uznanych sposoboch autorizacie a tomu ze “OVM nechceli kyvnut”, by sme mohli viest zrejme dlhu ale nezmyselnu debatu, tak si to radsej odpustime.

Uznavam, ze daniari mali na tvrdo zadratovany iba KEP. To je ale specifikum daniarov.

Este stale na to nevidim dovod.

Navrh na zavedenie AdESu ako uznaneho sposobu autorizacie tu bol ovela skor, ako s tym prislo S.D. Ale uznavam, ze sila lobbingu na strane S.D. je evidentne vacsia, ako nasa, aj ked sa tu niekto snazil podsuvat nieco ine. Co ocenujem, je aspon to, ze ste boli ochotny priznat, ze Vasim zaujmom nebol zdokonaleny elektronicky podpis:

“Áno, náš primárny cieľ nebol AdES, ale ešte menej spoľahlivé spôsoby autorizácie ako autorizácia klikom”

A ocenujem aj to, ze OVM bude mat moznost vyberu, co je dobra vec. Na druhej strane, nie ze by ho doteraz nemali. Len ci budu aj chciet. :open_mouth:

aby OVM mohol sám určiť pre ktoré podania (spĺňajúce zákonnú požiadavku v §23.1.a) ktorý “uznaný spôsob” umožní.

No a kedze zrejme viem, preco bolo pozadovane, aby vydane kvalifikovane certifikaty na starych OP pre vyhotovenie zdokonaleneho el.podpisu mali platnost len na pol roka, tak sa k teme mozme o pol roka vratit.

Cim davam za pravdu tomuto smutnemu vyjadreniu od Roba Kuchara :frowning:
Aj mna to odrovnava.

Debatku o slovenskom “KEP”-e by sme uz naozaj mohli opustit. Naozaj ma unavuje tu neustale opakovat, ze kde boli uvodzovky a preco som to tak nazval. Staci si precitat ten povodny post. Ani dnes s tym co som tam napisal nemam problem.

A este je tu “zopar” dalsich specifik, napriklad Ivan Makatura tvrdi, ze ma nejaku analyzu MIRRI, kde je zadratovanych KEPov v zakonoch ovela viac. Napriklad namatkovo poznam este taku centralnu ohlasovnu.

Ergo, naozaj sa toto nedalo vyriesit vyhlasenim vyhlasky. Dokonca ani len zmena zakona egov nestacila. QED.

Nevidim dovod sa opustat. Je to naprogramovane, vydat znova certifikaty asi nebude taky problem na dalsieho pol roka nie?

Jasné. Náš návrh vôbec nebol zaviesť AdES. Imho v súčasnom stave je vždy autorizácia klikom výhodnejšia než AdES (prípustné sú obe rovnako).

Ak by MF+FS nespravilo zmenu v daňovom poriadku ozaj idiotsky, mohli sa podania voči FS robiť s klikom a celá šaráda s “autorizáciou dokladom” sa nemusela vôbec robiť. Tým by sa podstatne zlepšila situácia aj v súvisiacich šarádach “rýchlo si vymeňte občianky” a s tým súvisiace “nezabudnite zmenu OP nahlásiť na ORSR”.

Pekná irónia. Dobre si pamätám ako na MIRRI prišiel návrh “my vám to celé vieme vyriešiť … vydáme taký nový certifikát na staré eID”. A pre AdES bola kľúčová časť okolo slova “podvod” v mojom predošlom príspevku, na to nezabudnime tiež. Špeciálne si pamätám na oficiálne vyjadrenie Mirri pri rozporovom konaní k vyhláške: “Ak by sme vedeli, že týmto musíme povoliť aj AdES, tak do toho neideme”.

Mirri od začiatku hovorilo, že celá autorizácia dokladom je iba dočasné riešenie. Mám určitú predstavu čo sa o toho polroka ne/stane, to som zvedavý či sa trafím. Oficiálne máme zatiaľ oznámené, že “vyhláška sa bude meniť, dočasné veci kvôli koncu certifikátov na eID sa zrušia”, pričom sa majú prebrať aj naše návrhy z MPK, čiže autorizácia odoslaním z ÚPVS a autorizácia odoslaním správy.

Tento blud som uz raz vyvratil, ale pre istotu a osviezenie pamate uvediem opatovne citat a nie je moj:

My sme navrhovali zaviest zdokonaleny elektronicky podpis ako taky, ziadne vymysly s autorizaciou dokladom. A aj sme upozornovali, ze to nie je dobry napad vymyslat nejaku autorizaciu dokladom - co nie je nic ine ako AdES - len ze kvalifikovny certifikat bude vydany na stary obciansky a povod podpisu sa da kontrolovat iba ak na zaklade CA, ktora certifikt vydala.

Tak toto “oficialne vyjadrenie” by som si rad pozrel. Inak pokial viem, tak MIRRI okrem ineho malo aj analyzu z pravnickej fakulty k zdokonalenemu elektronickemu podpisu, takze by som netvrdil, ze do toho nechceli ist. A predchadzajuci citat od jsuchala tiez evidentne naznacuje nieco ine.

Tak len pre uplnost este zacitujem z predchadzajuceho prispevku, aby bolo jasne , ze kto je kym obvineny z podvodu a na kom.

Ja teda celkom nerozumiem, aky podvod mal spachat organ dohladu a teda NBU voci MIRRI. Mozem len skonstatovat, ze organ dohladu zrejme zistil(moja domnienka), ze autorizacia dokladom nie je nic ine ako kvalifikovany certifikat vydany na stare OP bez QSCD priznaku a teda podpisom vznikne AdES. Aj keby do vyhlasky nepribudol explicitne AdES ako uznany sposob autorizacie, autorizacia dokladom nebola nic ine ako AdES.
Ale mozno my to objasnite k akemu podvodu doslo - ked uz teda pouzivame takto silny vyraz - dokonca si dovolim tvrdit ze az obvinenie a to rovno NBU ako organu dohladu.

Aha cize “blud” o tom, ze to povodne pristalo od Disigu na MIRRI ste vyvratili tym, ze ste zacitovali, ze to prislo od Disigu. Ale urcite ste za to nelobovali, len ste navrhovali zaviest zdokonaleny podpis ako taky co sa nakoniec aj podarilo. A dokazom toho, ze nemate taku lobisticku silu ako my je to, ze ades sa schvalil a nase navrhy na doplnenie dalsich uznanych sposobov autorizacie nepresli. Rozumiem tejto logike spravne?

Ja sa tu normalne nahlas smejem.

Sympataci z MinDop maju zas nejake poziadavky navyse - Rezort dopravy akceptuje iba KEP:

(mimochodom, ten titulok a popis by uz konecne mohli na takom projekte za miliardu zvladnut nastavit ako uplne lacny wordpress, ktory tam generuje realne titulky a realne popisy a nie sablonu na tri slova duplicitnu pre cely web)

Ja som reagoval na tento blud

a na tento blud, za ktory ste sa sam nasledne ospravedlnil. Ci aj to uz chcete popriet.

Na MIRRI nic nepristalo, to bola len Vasa konstrukcia na zaklade clanku zrejme z novin, kde ste ma obvinovali z konfliktu zaujmov a voci ktorej som sa ohradil a odmietol s Vami dalej komunikovat a vyvracat klamstva.

Nikdy sme nepopierali, ze povazujeme za spravne zavedenie zdokonaleneho elektronickeho podpisu ako uznaneho sposobu autorizacie a opakovane to tvrdime niekolko rokov. Klik v zakone bol, zdokonaleny podpis sa tam dostal az teraz a vsetci akosi tusime ako to s nim asi po polroku dopadne.

Mimochodom v tom istom clanku sa okrem ineho konstatuje, ze MIRRI pocita s legislatívnymi zmenami a mali by zahŕňať aj akceptáciu zdokonaleného elektronického podpisu, co mimochodom vyvracia aj tvrdenie, ze MIRRI o tom neuvazovalo a do zakona sa to dostalo citujem “len podvodom zo strany NBU na MIRRI”

Tak to pre istotu aj cele uvediem:

Ja sa nesmejem, je mi z Vas smutno.

Ako som uz pisal, overoval som si to od ludi priamo na MIRRI a NASES a povedali, ze povodna idea prisla od Disigu. Za to sa nemusite hanbit, nepovazujem to za nic zle, dokonca mi to prislo ako v pohode alternativa na pruser co sa riesil. Ospravedlnil som sa len za druhu cast vyroku, ze ste potom za to nejako vyrazne lobovali, proste to tam lezalo az kym si to MIRRI neosvojilo. Ako to pristalo na NBU a preco to pretlacilo NBU - to uz nebudem konspirovat.

Samozrejme v konflikte zaujmov ste stale a ako som uz pisal, nie je to same o sebe nic negativne, proste je to fakt. Asi stale nerozumiete co to konflikt zaujmov vlastne je. Uplne jednoducha demonstracia - co presne ja alebo SD ziskame, ked sa prijme autorizacia kliknutim? Nic. Co ziskate vy, ked sa bude uznavat zdokonaleny podpis? Viete okamzite predavat svoj produkt ovela vacsiemu segmentu klientov. Nehovorim, ze to je zle ani ze sa to kvoli tomuto nema spravit, ale proste je to uplne jasny konflikt zaujmov. Je to holy fakt - asi ako ze slnko svieti, ziadne obvinenie.

Ak chcem v banke poslať tisícky € na overenie žiadosti o prevod stačí mi niečo vedieť (heslo) a niečo mať (mobil s SMS kódom/aplikáciou).

Ak chcem dotáciu čo bude iste menej ako tisíc € ministerstvu dopravy nestačí niečo vedieť (BOK) a niečo mať (eID), nestačí ani elektronický podpis/uznaný spôsob autorizácie KEP, ale vyžaduje aby som žiadosť išiel “overiť u notára” že ja som ja a ja žiadam dotáciu.

Keď podávam na úrade pri okienku žiadosť, mám zobrať zo sebou notára aby potvrdil moju totožnosť? :grinning:

Ako vôbec nechápem či je v tom nejaká logika, alebo len zbytočná prekážka. Veď ak by niekto chcel sfalšovať žiadosť a podať ju v mojom mene, musí mi ukradnúť eID a vytĺcť zo mňa BOK + KEP. Schválenie žiadosti a poslanie dotácie iste trvá niekoľko dní tak by som sa ozval, že ma niekto okradol a násilím získal BOK a KEP.

Rezort dopravy akceptuje iba KEP

Vážení používatelia,

v súvislosti s poskytovaním príspevku za ubytovanie odídenca zvýšte svoju pozornosť. Rezort dopravy nebude akceptovať podania, ktoré budú podpísané uznaným spôsobom autorizácie. Preto je nutné, aby si predkladateľ, ktorý má občiansky preukaz vydaný pred 21. júnom 2021, najskôr vybavil nový doklad totožnosti a pri podpise použil platný kvalifikovaný elektronický podpis (KEP).

Mozno nerozumiem, ale vyzaduju sa vylucne len papier od notara a teda neda sa vybavit elektronicky, alebo vyzaduju KEP. Lebo so starym OP vydanym pred 21.06.2021 sa uz kvalifikovany elektronicky podpis urobit neda. Daju sa nan vydat kvalifikovane certifikaty, ale vysledkom podpisu uz nebude kvalifikovany elektronicky podpis, ale len zdokonaleny, lebo cip prisiel o certifikaciu a NBU pozadovalo zneplatnit certifikaty s priznakom QSCD.

Ak vyzaduju KEP, tak je to presne ukazka toho, ze OVM namiesto toho, aby si za rok urobili svoju robotu a povedali na co by stacila aj nizsia uroven podpisu - lebo nie na vsetko potrebuju notarsky alebo uradne overeny podpis, tak radsej isli pretlacat zmenu zakona, aby ich nahodou vyhlaska o uznanom sposobe autorizacie nepostihla. Na druhej strane tomu aj rozumiem, pokial MIRRI od zaciatku komunikovalo, ze to je iba na prechodne obdobie, tak naco by si OVM robilo robotu. Vsak obcan sa zabavi. Ale pokial si OVM neurobia svoju robotu, tak ani klik a ani panboh nam nepomoze.