Red Flags: Slovensko v mobile

Dalo by sa aj inak. Peter Miškovič zo spoločnosti Disig, ktorá sa venuje elektronickej komunikácii, navrhuje iné riešenie. Ministerstvo investícií (MIRRI), ktoré zodpovedá za zákon o e-governmente, by podľa neho mohlo vydať vyhlášku, ktorá dovolí podpisovať dokumenty pomocou súčasných eID, a to prostredníctvom takzvaného zdokonaleného elektronického podpisu. Tento druh elektronického podpisu je podľa Miškoviča v súlade s podmienkami EÚ a zároveň by nebolo potrebné meniť občiansky preukaz ešte tento rok, takže väčšina ľudí by si počkala až na ten s duálnym rozhraním. „Vyžadovalo by si to, samozrejme, aj reakciu od iných orgánov, napríklad Finančnej správy. Tá by pri komunikácii v oblasti daní a ciel musela tento zdokonalený elektronický podpis uznať,“ hovorí Miškovič.
MIRRI s legislatívnymi zmeny v oblasti elektronického podpisu ráta v druhej polovici tohto roka. Mali by zahŕňať aj akceptáciu zdokonaleného elektronického podpisu. „Tým sa umožní občanovi vykonávať niektoré úkony aj bez výmeny občianskeho preukazu,“ tvrdí tlačový odbor ministerstva. V určitých prípadoch to však bez výmeny eID nepôjde ani po zmene zákona, príkladom je prevode nehnuteľnosti.

No a uz mi je jasne odkial tento napad na MIRRI pristal. A uz asi aj chapem podrazdenej reakcii na upozornenie na konflikt zaujmov, lebo ked som sa toto na MIRRI explicitne pytal, ze odkial toto prislo, tak boli vyhybave odpovede. Zda sa, ze lobisticke kanaly stale funguju a transparentnost uradu je stale slaba.

Disclaimer: Ja nemam ziadny problem s navrhmi dodavatelov, dokonca ani s konfliktom zaujmov pokial je normalne deklarovany a priznany a manazovany. Lenze tu sa po upozorneni (!) na konflikt zaujmov dodavatel urazi, pritom vecne sa dalo normalne diskutovat dalej. Ale uznavam, ze som dal peknu zamienku ako zdupkat z vecnej diskusie, ospravedlnujem sa za to zvysku.