Platnosť certifikátu pre vydávanie e-podpisu na občianskych preukazoch a cudzineckých dokladoch končí 26. júna

Späť k pôvodnej téme tohto topicu:
MV SR stále nevydáva NFC eID.
Tu je k tomu slajd s aktuálnym plánom, ktorý sme dnes odfotili na MIRRI:

1 Like

Ten “koniec platnosti vsetkych certifikatov” na konci roka 2023 to sa mysli ze koniec platnosti vsetkych kvalifikovanych certifikatov na tychto eID v SR, alebo je to koniec platnosti vssetkych certifikatov ktore sa na eID karte nachadzaju? Teda aj certifikatu PCA a SCA?

Diky @Tomasi jasne myslel som 2022

Myslim podla obr, ze to je koniec 2022 a asi sa to tyka iba kvalifikovanych certifikatov

Česi uz vydavaju NFC obcianske od 2. augusta, v termine pozadovanom EU nariadenim

1 Like

MV vydalo predbežnú informáciu o chystanej novele zákona o občianskych preukazoch v súvislosti s plánovaným zavedením eID s duálnym rozhraním. Pripravovanou novelou zákona bude občan povinný podrobiť sa nasnímaniu odtlačkov prstov. Má pribudnúť kód na odblokovanie ako aj prístupové číslo karty CAN. Samotný text novely zatiaľ nebol zverejnený. Predpokladaný termín začatia pripomienkového konania je september 2021.

https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/PI/2021/178

1 Like

Inak dosť hanba, že toto Slovensko nestihlo. Nie sú za to nejaké pokuty od eú?

ale ved to je standard ze sa veci ZACINAJU riesit az ked hori pod zadkom … Pride mi to ako uradnicka / politicka natura …
Vid zarucene konverzie … posledne zmeny avizovane v 2019 v novele vyhlasky na VII/2020 nestihli, tak na posledny mozny den vysla dalsia vyhlaska ktora to posunula na III/2021… a v III/2021 cosi zverejnili, ale jednak to bolo chybove, jednak to na TESTe padalo … .tak to zase posunuli na December 2021 …
A takých skusenosti je viac … Takze pride mi to skor ako standard, a ked sa nieco stihne tak som skor prekvapeny (zelene certifikaty napriklad - tam apky meskali len par dni na marketoch)

Výmena eID je dúfam z tohto dôvodu zdarma a sofistikovaná vláda SR preplatí náhradu nákladov spojenych s nutnou výmenou eID :clap::clap::clap: Takuto múdru akciu s eID planuje vláda SR ako často hm…?

toto je dané proste spôsobom certifikacie QSCD zariadení. Tie sa dávajú myslím na 5 rokov a potom má výrobca možnosť čip dať znova ocertifikovať, alebo čo je teda oveľa bežnejšie, už má o 2 generácie novší čip a tak nemá dôvod investovať do stariny.
Že niekto politicky spojil QSCD čipy s občianskym preukazom, pričom každý čip na karte má prakicky certifkáciu len na pár rokov, to je iné nešťastné a politické rozhodnutie. Mohli k občianke dávať samostaný token/kartu, s ktorým by nik nemusel behať po okresnýách úradoch, ale riešil by s také veci len s certifikačnou autoritou, alebo ich registarčnými autoritami.
Češi napríklad nenahrávajú na eID certifikáty pri vydaní eID. Neviem či dokonca nie sme jediní, možno s Estóncami, ktorí majú na eID podpisové certifikáty resp. si to vedia vygenerovat doma …

Mňa by zaujímalo menovite ktoré osoby “koncepcne” vymýšľajú tieto systémy s eID SR a ES SR a hlavne prečo sa štát včas vopred neinspiroval vo vyspelom IQ zahraničí s vytváraním eGov. Pretože takto roky svojich občanov terorizuje s neinteligentnym predraženým eGov, digi službami…!

1 Like

Pokiaľ viem, tak to zdarma nie je.

to by nás zaujímalo viacerých :smiley:
Ale česko je zlý príklad. Tam totiž zákony hovoria jedno a prax druhé. Teraz robíme jeden projekt pre český samosprávny kraj. ohľadne riadenia podpisovania zmluv do PAdES.
Zadanie je samozrejme podľa českých a EU zákonov… Ale na Kraji boli nemile prekvapení, že jak oni, tak starostovia, musia mať certifikáty na QSCD kartách. lebo rátali s tým, že budú vo windows … Nechali si spraviť právnu analýzu, čo sme zase my kukali jak puci, lebo v tých zákonoch to majú napísané jasne.
A oni dnes vydávajú rozhodnutia, podpisujú zmluvy cez certy z windows, a porušujú tým platné české zákony… Ono sa to môže vypomstiť v súdnych sporoch, kedy sa budú spochybňovať dôkazy.
Alebo … .tak nerobme zákony, ktoré nebudem dodržiavať…

1 Like

Aha, tak to je dobrý postreh z druhej strany OVM. Ja môžem konštatovať iba zo strany užívateľa crt QCA a teraz budeme zriaďovať asi pečiatky aj pre PO NGO a odborovu org. Všetky podania robíme od kedy funguje zriadenie QCA emailom. Nikdy nebola žiadna námietka zo strán prijimatela OVM ohľadom vady elek doručenia. Nechápem preto prečo po rozdelení ČSR nešlo SR touto cestou všetkým by to ušetrilo čas a v konsekvenicii aj peniaze.

:smile: :slight_smile: QSCD požiadavku neobídeš. Praxujem ako advokát v ČR aj na Slovensku, a môžem potvrdiť to, čo spomína @robert.kuchar. Avšak tak ako u nás môže aj v ČR prijať akékoľvek podanie, ktoré dostatočne potvrdí identifikáciu odosielateľa, resp. subjektu, ktorý podanie dodal.

1 Like

Nařízení je přímo vykonatelné, nad národním zákonem. (na rozdíl od směrnice, kterou jsou státy povinny implementovat do vlastní legislativy).

Úplně by postačovalo kdyby OVM na Slovensku dodržovaly meze dané platnou legislativou…

A hlavně směrnice (a i nařízení EU :-D) do národní legislativy neimplementovaly s “vylepšeními” která vedou k jejich reálné nepoužitelnosti.

Toto je od nového roka asi dosť dôležitá informácia. Vedeli by sme to nejako odpromovať, nech sa to dostane čo najviac podnikateľom?

baví ma pozorovať, že keď príde ITAPA tak je tam kopa rečí o jednotnom europskom trhu, Ale akonáhle treba nad niečim rozmýšľať, tak ŽIADEN úradník nerozmýšľa v tomto kontexte, ale len v čisto Slovenskom. Prečo nemohli byť tie certifikáty pre AdES-QC platné tiež 5 rokov ? Veď oni sa dajú použiť v Čechách, Rakúsku, Estónsku … atď, kde sa na PODANIA normálne zdokonalene podpisy uznávajú. Nestálo by to ani o cent viac… to mi ani nenapadlo, že bude štát vydávať certifikáty s platnostou 6 mesiacov … Veď aj vnútroštátne … vo februári sa kľudne môže vymeniť vláda … aj minister informatizácie … a kľudne môžu vydať novelizáciu vyhlášky, ktorá to predlži na nekonečno … A kľudne sa dané certifikáty dajú používať (stále sú eIDAS kompatibilné) na autorizácie komerčných dokumentov (banky, poisťovne, bytyové družstvá, …), alebo dvoj, troj, a viacstranných zmlúv v elektronickej podobe. …
Úplne ma odrovnáva toto obmedzené myslenie …
To ako chcem dosiahnúť väčšie percento elektronizácie, keď úplne ignorujeme komerčné, alebo súkromné dokumenty a zahraničie ?

1 Like

Ale ale. Veď to nebolo zase tak dávno ako nás tu dvorni dodávatelia presviedčali, že čo nie je na qscd a kep, tak je to zdrap nul a jednotiek a nastane katastrofa, keď sa to začne používať trebárs aj vnútroštátne? A odrazu to pôjde aj v eú!

neviem koho kto presviedčal, ja som pri tom nebol. Vieme že bezpečnosť a použiteľnosť sú protichodné požiadavky. Takže záleži od stupňa nedôvery, ktorý sme si ochotní pripustiť a vybalansovať ju zase použiteľnosťou. To je ale pre mňa akadamická debata, prečo môžu v čechách byť (zo zákona) podania autorizované aj certifikátom uloženým vo Windows a štát funguje, nik ho nehekol, ani inak sa ziadna skoda nestala …
Skôr ma zaujalo, že aj keby legislatíva ozaj o polroka už AdES-QC degraduje zase na SVK neuznávaný spôsob autorizizácie (na podania), tak nič nebránilo tomu, aby tie certy mali normálnu platnosť … a dali sa používať na iné účely (popísané vyššie). Nikoho by to nestálo ani o cent viac…
Príde mi to ako prílišná snaha a neúmerné náklady na to, že výsledok je len polročný …