Platnosť certifikátu pre vydávanie e-podpisu na občianskych preukazoch a cudzineckých dokladoch končí 26. júna

Platnosť certifikátu pre vydávanie e-podpisu na občianskych preukazoch a cudzineckých dokladoch končí 26. júna, používať vydané certifikáty však bude možné až do konca roku 2022

Čo to znamená pre mňa obyčajného smrtelníka? V roku 2023 si budem musieť vybaviť nový občiansky, ak ho chcem plnohodnotne elektronicky využívať? To prečo také niečo robia?

3 Likes

Vyzera to tak.

Vyrobcovi sa zjavne pre nejakych 5 milionov kariet neoplati obnovovat certifikaciu. Nechapem, preco si to MVSR neosetrilo v zmluve, ked vie, ze OP vydava na 10 rokov…

1 Like

Nemali by sme teraz vytiahnut zo suflika statistiku, ze kolko ludi to nikdy v zivote nepouzilo a teda by sme tie nove mozno nemuseli vydavat s cipom pokym to clovek explicitne nechce?

Zda sa ze nieco tu zahaprovalo. Cize od teraz budeme sledovat nielen datum platnosti dokladov, ale aj platnost certifikacie kariet. Tak toto by som nebol cakal !
Zvlast ti ktori napriklad nezachytia tuto info a chceli by zacat podpisovat po 25.6. Koli takemuto “preslapu” za ktory sami nemozu budu musiet ist vybavovat nove doklady aeste aj platit spravny poplatok.

1 Like

Zda sa ze zivot nas tlaci k tomu aby sa podpisovalo elektronicky. Nedavno som niekde cital ze napr. zasielky zo zahranicia do 22 eur sa budu preclievat a ze v tomto procese niekde sa podpis pomocou eID bude dat vyuzit. Cize stat takto nieco vymysli a obcan zisti ze sice nepotreboval doposial KEP ale od “teraz” ho uz bude potrebovat lebo mu stat skomplikuje napr. dorucovanie zasielok. Cize on si vybavil povodne eID ale nepocital ze ho bude pouzivat. Vedel vsak ze ak by potreboval podpisovat ze si to vie vygenerovat doma v pocitaci. Ak si doklady vybavil minuly rok, tak v juli bude musiet este raz a esta aj platit?? No to neni moc dobre

Autorizácia kliknutím a mobilné eid na čo nestačí? Na prevod nehnuteľnosti? Rád ho spravím trikrát za život aj fyzicky na katastri. Kto to robí denne, nech si kúpi KEP od ditecu.

1 Like

Neviem ci reagujes na mna. Ja som mal na mysli toto (novela je v parlamente a zrejme bude prijata skor ako bude existovat mID):
https://www.podnikajte.sk/dan-z-pridanej-hodnoty/zrusenie-oslobodenia-dph-dovoz-do-22-eur
najma tuto cast:

Zjednodušené preclievanie zásielok do 150 eur a elektronický občiansky preukaz (eID)

Zásielky z tretích krajín s tovarom do 150 eur bez zákazov a obmedzení sa budú od 1. júla 2021 preclievať zjednodušeným spôsobom. …

A rovnaka situacia je pri mandatnych certifikatoch a pecatiach vydanych NASESom pre organy verejnej moci:

Dovoľujeme si upozorniť všetkých majiteľov čipových kariet Siemens (ATOS) verzia CardOSv4.4, že dňa 16.12.2021 budú zrušené všetky kvalifikované certifikáty vydané Slovenskou národnou certifikačnou autoritou („ďalej iba SNCA“) na tieto zariadenia.

https://www.nases.gov.sk/doveryhodne-sluzby/kds-vyhotovovania-a-overovania-kvalifikovanych-certifikatov-pre-elektronicku-pecat/index.html

Vcelku by ma zaujímala argumentácia, prečo sa medzi 27.6.2021 až 31.12.2022 “nové certifikáty nevydávajú”, ale “staré sa môžu používať”. Nedáva mi to zmysel.

Mna by skor zaujimalo, preco. Je tam vazny security problem ? Preco vyrobca nepoziadal o predlzenie certifikacie ?
http://216.117.4.138/files/epfiles/0667a_pdf.pdf

preco MV nepoziada NBU o recertifikaciu / predlzenie …Pokial tam nie je security problem, tak sa to da potichy takto vyriesit a nestresovat a nevytvarat odpor …

Predpisy brania, ze by sa generovali a ukladali kluce do necertifikovaneho QSCD zariadenia. To by aj svedcilo o tom ze QSCD je bezpecnostne v poriadku, len mu skoncila platnost certifikacie a obnova sa neuskutocnila.
Pri podpisovani KEP sa uvadza iba ze je vyhotoveny kvalifikovanym zariadenim na zaklade kvalifikovaneho certifikatu. Poziadavky uvedene v prilohe II nariadenia asi splna aj QSCD ktoremu uz presla platnost certifikatu. V case generovania certifikatu bolo certifikovane. Ak je to takto potom je otazka co sa stane 31.12.2022 ze uz nebude mozne podpisovat aj napriek tomu ze certifikaty mozu byt este platne.

1 Like

zalezi od CEPu a dalsich overovacov :smiley: … dovod na aspon milonovy Change Request

elektronicky podpis ale v sebe nema priznak nosica? ci? CEP by teda nemal ako vediet ze je to z obcianskeho.

OK najjednoduchsie ked dojde k zneplatneniu certifikatov vydanych na eID. Ale ked som mohol podpisovat do 31.12.20 preco nie az do konca platnosti certifikatu

cele je to divne, mohol by nam to niekto vysvetlit.
1 preco nie je mozne poziadat o predlzenie certifikacie
2 Ak sa neda predlzit, tak to chapem tak ze NOVE kluce sa nedaju generovat. Ale stare si dozivaju podla svojej expiracie.
3 Ak je tam bezpecnostny problem, tak by bolo normalne informovat verejnost a spustit vymenu certifikatov aj s eid.

4 Likes

Nie, toto je vec RA/CA.
V samotnom podpise nijako nevidno, v akom QSCD je privátny kľúč uložený. Naopak RA/CA to vedia, veď tú kartičku mali v ruke. Pri eID RA je MVSR, ktoré samo tie kartičky vydáva.
Preto zodpovednosť je na MVSR a Disigu, ak zariadenie, kde je kľúč ku ktorému vydali certifikát, už nespĺňa bezpečnostné parametre, je ich povinnosťou tento certifikát zneplatniť.
Overovače iba uvidia, že od určitého času je certifikát zneplatnený, a to testujú aj dnes.

Bude mozne prakticky ziskat nove certifikaty na dialku? Nejaky podobny problem uz raz par rokov dozadu bol, nie?

nie, kedze problem je v karticke.