MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

12.1.2021 sa konalo on-line stretnutie K9.4 . Par mojich poznamok:

uvod

plan vytvorit podskupiny:

  • otvorene udaje
  • referencne udaje
  • moja udaje (nove)
  • analyticke udaje (nove)
  • legislativa (obnovene)
  • datova kvalita
  • datovi kuratori (obnovene)

ak su novi zaujemci o vyssie uvedene (okrem “kuratori”), mozu sa hlasit

cinnost K9.4

Open Data

2020

publikacne minimum pripravene - vid MetaIS: MetaIS

prebehli stretnutia s dat. kuratormi

novy Open Data 2.0 projekt:

  • aktualny data.gov.sk vela naumoznuje
  • novy projekt ma dodat novy lepsi portal

ziadane datasety / high value datasets:

  • zdrziava “vybavovanie” (ci sa musi resp. moze zverejnovat a pod.)
  • zdrziava tiez “ako”, kedze od napr. “dajte Kataster” k “X datasetov s konkretnou strukturou” je vcelku dlha cesta

2021

spustit Open Data 2.0

  • otazka: interne MIRRI alebo VO?
    • odpoved: MIRRI zistuje, ci a ako vyuzit “Slovensko IT”
  • cielom je v novom rieseni co najviac vyuzit existujuci kod od EUDP
  • plan spustenia: ASAP, radovo najblizsie dni
  • otazka: personalne obsadenie? tot data.gov.sk aj praveze kopu veci vie a vedel, len nik v NASES nevedel inym PO poradit, co a ako pouzit => buduce personalne kapacity?
    • odpoved:
      • “teraz” (po zluceni MIRRI + NASES a posilneni Datovej kancenalrie na MIRRI) toto bude riesit tento team, teraz 4 ludia
      • EVS projekt nebude (peniaze slo na Covid), t.j. personal bude v rezii MIRRI, prislub je este na cca 5 ludi
      • plus MIRRI pri projektoch tlaci poziadavku na “15% vykonu internymi kapacitami”

semanticka interoperabilita

pokracovat v podpore publikovania najziadanejsich datasetov

  • k tomu sa pripoja “high value datats”, vid novu verziu PSI
  • o.i. aj pokracovanim v stretnutiach z org. VS s tym, ze Dat. kancelaria MIRRI realne pomoze s prvymi krokmi pri publikovani (analyza toho, co je, navrh uvodnych krokov a struktury a pod.)
  • MIRRI ma o.i. v plane zverejnit Java kod, ktory sluzi na konvertovanie dat z roznych formatov do “zverejnovacej formy”
  • MIRRI pripravi aj zoznam natrojov, ktore sa na zverejnovane a menezovanie zverejnovania pozuvaju resp. mozu pouzit
    • povacsinou pojde o existujuce a najma Open Source natroje pouzivane v EU

rebricky:

ziadane datasety / high value datasets

ETL:

  • napr. Ministerstvo hospodarstva: vsetko maju v XLS → treba ETL nastroje (aj) v data.gov.sk
  • p. Liska: MIRRI pomoze s katalogizaciou

p. Hajduch: CSRU je pred spustenim a mal by umoznovat stahovanie datasetov + nejake transformacie

  • Hanecak: presne take v bledo-ruzovom ma aj data.gov.sk (od 2016) → “vyzva” pre NKIVS 2021 a MIRRI, aby sa a) nerobilo N-krat to iste, b) sa vedelo co je urobene a c) boli ludia, ktori poskytnu support k nastrojom ktore mame naimplementovane, nech sa teda aj pouzivaju

referencne udaje

2020: Register Adries

2021: ZBGIS, informacie o zarucenej konverzii, udaje k potvrdeniam o navsteve skoly

p. Suja (MV SR): k RA:

  • PSC sa planuje vyhlasit za ref. udaj tohto roku
  • adresny bod sa planuje vyhlasit neskor
    • chyba este cca 10% adr. bodov, po doplneni zacnu vyhlasovanie

otazka: co je to referencny udaj?

  • vraciame sa k starym temam, ale teda s ohladom na nedavne vetovanie navrhu ohladom vyhlasenia ref. udajov si treba ujasnit, ktore udaje chceme referecne a ktore netreba (priority a pod.)
  • toto teda bude tema na cinnost pre 2021: ujasnit “co” a “preco” ohladom ref. udajov
  • p. Illek: ref. udaje nemaju byt o “G2G vymene vypisov” (=oversi.sk) a ale o “vymene udajov” (t.j. ktokolvek chce nieco referencovat ci validovat, ma pracovat priamo so zdroj. datami)
  • p. Illek: nadalej je nedorieseny vcelku zasadny problem “identifikator fyzickej osoby”

identifikator fyzickej osoby:

napr. MŠ SR bude potrebovat riesit “zakonny zastupcovia”:

  • typicky to je rodic, ale nie vzdy → citlivy ale dolezity problem/register
  • p. Illek:
    • legislativa existuje uz cca 5 rokov: register splnomocneni
    • MV SR ho ma realizovat
    • register este neexistuje

ciselniky

2020: MZP, UGKK

2021: dalsie ciselniky od UGKK, …

analyticke udaje

projekt Konsolidovana analyticka vrstva

zladenie projektu s pripravovanym Zakonom o udajoch

priprava koncepcie vyuzivania analytickych udajov vo verejnej sprave

  • navod, ako dobre vyuzivat udaje vo VS

Moje udaje

2020: priprava CIP/MOU

2021:

  • spustenie CIP/MOU
  • plan spristupnovania Moje udaje

koncepcne sa vzdy pocita so spristupnovanim aj pomocou Open API, aby aj 3rd party aplikacie (s povolenim uzivatela) mohli s danymi udajmi pracovat

principialne sa toto podoba na “prioritne datasety”, t.j. ze “niekto” musi povedat “toto su Moje udaje a budu sa poskytovat obcanom” + povedat “takto sa budu poskytovat”

datova kvalita

2020:

  • dost vela energie islo do riesenia problemov okolo aktivovania el. schranok: Dat. kancelaria riesila, kde su registre, v akom su stave, atd. tot aby NASES ako zriadovetel schranok mal relevatne udaje na zaklade ktorych zriaduje

2021:

  • skolenia pre kuratorov
  • doraz na ref. udaje
  • budovanie automtizovanych merani dat. kvality

p. Ilek + MZP: kvalita je dolezita, kedze a) nie je to uplne jasne (co a ako) a b) nizka kvalita negativne ovplyvnuje uzitok, ktory z dat je/moze byt

aktualne sa velmi intenzivne riesi RPO

  • najviac chyb je v samotnych zdrojovych registroch (RO, …)
  • cast chyb je len v RPO (=zle prevzate data zo zdroj. registrov)

legislativa

2020:

  • rozpracovany Zakon o udajoch
  • Zakon proti byrokracii

2021:

  • Zakon o udajoch + rozsirenia
    • nadalej ako “maly zakon”, kedze riesi iba statnu spravu a vynechava samospravu, firmy, atd.
  • Zakon proti byrokracii
  • Zakon e eGovernmente
  • implementacia EU regulacii: Open Data a PSI, FFoD, DGA

skolenia, komunita

skolenia, newsletter, diskusie na platofrma.slovensko.digital

hackathony s ohladom na pandemiu zatial pozastavene

Analiticka jednotka: planuju predstavit (videokonferencia a pod.) “KO” (asi som prepocul nazov)

ine

vacsina/vsetky OPII projekty maju byt spustane v najblizsich dnoch az tyzdnoch, kedze cely OPII ma jasny dead-line v 2023

projekty

Datova integracia:

  • CSRU
  • masivne zvysenie zapojenia organizacii

Centralna integracna platforma a Menezment osobnych udajov

  • realne obcanom spristupnit niekolko desiatok “datasetov”

Konsolidovana analyticka vrstva

Open Data 2.0

Centralna API menezment platforma

  • zatial caka, kvoli kapacitam Dat. kancelarie

k niektorym: uz bol riadiaci vybor => coskoro vypublikuju zapisy

NKIVS 2021

na toto nevyslo vela casu

ciele:

  • mat hotove do maja
  • mat koncepciu do 2030, s niekolkymi milnikmi (cca 2023, 2026 a 2030)

vychodiska:

  • ma to nadvazovat na NKIVS 2016
  • ma to vyhodnotit nesplnene ciele
  • ma to aktualizovat uz neaktualne veci

z komentarov:

  • v2021 pisu ludia, ktori neboli pri v2016 → zle
  • po NKIVS 2016 boli dopracuvane “strategicke dokumenty”, ktore NKIVS 2016 doplnili pripadne poopravili → treba s nimi pocitat do buducna
  • NKIVS 2008 ma lepsiu strukturu a citatelnost nez v2016 a v2021
  • ciele: mnohe z cielov v2008 a v2016 nadalej nie su splnene ale nadalej su dobre a relevantne → urcite nemame vymyslat nove + …
  • … ciele do r. 2030 urcite treba podlozit vyhodnotenim, ako boli plnene ciele v2016
  • v2021 sa ma naozaj vyrobit rezimom “doplnit a zrevidovat v2016”, nie prepisovat

otazka: co po NKIVS 2021? budu updaty strategickych dokumentov?

  • odpoved: predpoklada sa vytvorenie nadvazujucich ciastkovych kratkodobejsich planov

k NKIVS 2016 su pre data dva strategicke dokumenty:

otazka: datovy audit? datovy inventar, datovy katalog

  • Hanecak: toto by malo sluzit ako zaklad na zmysluplny KPI typu “z tohto su tieto high value → z high value chceme X% vypublikovanych ako Open Data”
    • tot aby sa to neratalo z “len nove projekty” ale naozaj “% zo vsetkych realne existujucich”
    • audit treba spravit aj kvoli kybernetickej bezpecnosti, aj kvoli GDPR, t.j. nie je to samoucelne
    • ref: vid Aktualizácia NKIVS 2021 - #14 by hanecak
  • odpoved: (som zial nezachytil do pisanych poznamok, aj ked som sa teda pytal → kto pamatate, doplnte prosim)
2 Likes