MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

Na ÚPVII bola zriadená pracovná skupina Lepšie dáta, ktorej cieľom je “Zlepšiť využívanie dát vo verejnej správe”.

Skupina sa má venovať nasledovným témam: (draft ÚPVII)

  • Dátová kvalita
  • Referenčné údaje, číselniky a URI
  • Open data
  • Prepojené data (linked data)
  • “Jeden krát a dosť”
  • Služba Moje dáta
  • Big data vo verejnej správe

Ako výstupy tejto PS sú plánované dokumenty:

  • Strategická priorita: Manažment údajov - táto prioritne, termín je do decembra
  • Strategická priorita: OpenData

Vedúci PS je Juraj Bárdy.
V tomto topicu budeme zbierať informácie o jej činnosti.

Za Slovensko.Digital členom tejto PS budem zatiaľ ja. Ak máš záujem tiež byť jej členom za S.D, daj nám vedieť. Rovnako dôležité -a možno aj viac- však bude zapojiť sa do prípravy návrhov a komentárov k týmto témam, tu na platforme. Z našich pracovných skupín k tejto téme majú najbližšie @ps-open-data-api a @ps-interoperabilita , ak vieš o ďalších čo majú záujem, daj im vedieť.

Prvé zasadnutie PS bude v stredu 9.11. 14-16:00 (rovnako ako pre všetky ostatné PS). Cieľom je upresniť čo/ako/dokedy sa má riešiť, aké vstupy sú očakávané, aký je proces transparentnej komunikácie. Na základe toho, čo sa v stredu dohodne, zozbierame a predisktutujeme tu na platforme návrhy k týmto témam.

Účasť zástupcu Slovensko.Digital v tejto pracovnej skupine je financovaná z projektu Lepšie riešenia eGovernmentu v SR (viac info tu: https://slovensko.digital/projekty/lepsi-egovernment).

5 Likes

Na začiatok, už existujúce veci:

K tomu dokumentu o OpenData už sme tu mali zľahka diskusiu: Pripomienkovanie: Strategická priorita Open Data

1 Like

O tieto témy mám určite záujem, pracujeme na tom viac rokov, publikovali sme viac vecí, či už na slovensko.digital, resp. v rámci verejných webov (mifi) - semanticke datove standardy (URI + ontologie) , URI referencnych udajov… ci na domacich/zahranicnych konferenciach.

Určite mám záujem zúčastňovať sa týchto stretnutí. :slight_smile:

Rovnako ako @liska mam aj ja mam zaujem o dane temy nakolko ich uz roky riesime.

2 Likes

Dobrá správa, rada by som bola členkou skupiny, fyzickú prítomnosť nebudem vedieť vždy garantovať, lebo pendlujem medzi Prahou a BA, ale k veciam sa rada vyjadrím, alebo pomôžem.Lucia

1 Like

ahoj, aj aj… co je ta jednoducha moznost? :slight_smile:

Zajtra po schôdzi chceme začať pripravovať návrhy - za S.D. Samozrejme tu na platforme, čiže do tohto sa môže zapojiť každý. Plus dohodneme režim kedy čo bude z PS vidieť von s jej vedúcim.

1 Like

Sorry, kde je plis to stretko?

Z Úradu práve dali vedieť, že za jednu organizáciu by mal na stretnutie chodiť jeden človek. Do práce na dokumentoch môžu byť zapojení viacerí. Čiže zajtra na túto PS pôjdem a dám vedieť čo ďalej.

2 Likes

Nakolko pracujem s @liska, znamena to ze moze ist iba jeden z nas?

Za organizaciu moze ist jeden, cize za SD ide nateraz iba @Lubor .

Presne tak. Mna tam nakoniec pozvali tiez ale aby som zastupov SD. Tam je ale @Lubor. Cize na stretko pojdem aj tak, a uvidime ci ma nevykopnu :wink: Keby sa nejednalo o semantiku, tak by som taky asertivny nebol. Cize zostava nas modus operandy nadalej. Ani za MIFI, ani za SD, len aktivisticky za seba a nadsencov semantiky. A mozno je to tak najlepsie, uz som si zvykol.

1 Like

dobre, mne je jedno, tak budem len komentovat. keby bolo treba, kontakt mas, ponuknut mozem zial len vzdialenu spolupracu.

Ahoj, ja mam poverenie tam ist za SISp (nie SIS).

1 Like

jj, rada, drzim palec.

1 Like

Ku stretnutiu PS 9.11:
Juraj si pripravil túto prezentáciu: 2016_NKIVS_data_management-v3.pptx (670.1 KB)

Do budúceho stretnutia PS, čiže do stredy 16.11., máme dať návrhy za S.D, zozbierajme ich tu.

Návrhy sa majú týkať oblastí:

1. dátová integrácia - referenčné registre/dáta, ich vyhlasovanie, používanie, referencovanie, prístup k údajom, identifikácia, riadenie, 1x a dosť
2. kvalita údajov - aká je, ako pracovať s nekvalitými údajmi, čistenie,
3. životný cyklus údajov - viď. slide 4 prezentácie, kategorizácia, konsolidácia, bezpečnosť

Návrhy/komentáre si rozdeľme do nasledovných tém:

A. súčasný stav - systémy, údaje, metodika, organizácia, postupy - silné aj slabé stránky
B. problémy ktoré je určite potrebné riešiť/pokryť (v tomto dokumente)
C. riešenia, ktoré navrhujeme realizovať - vrátane výberu z alternatív viď. slide 18, princípy viď. slide 22
D. prehľad cieľov z NKIVS, ktoré treba pokryť v tejto oblasti a akú časť z nich
E. čo v rámci vyhodnotenia stavu majú správcovia ISVS spraviť (do 6m od NKIVS) v tejto oblasti

1 Like

woow … smekam. Pekna praca.

Navrhujem, aby sa zdoraznila dolezitost evidencie metaudajov o verejnej sprave (napr. organizacna struktura, formulare, sluzby, atd.) a navrhujem zabezpecit, aby doplnenie a priebezna aktualizacia MetaIS boli povinnostou vsetkych uradov. Preco je to dolezite? Ako chceme rozhodovat o tom, co, ako a kedy sa ma elektronizovat, ked nepozname uplne sucasny stav, nepozname dolezite metriky (napr. o pocte pouziti (formulara, sluzby), celkovom pocte, a pod.)? Ako chceme vyhodnocovat alternativy a implementovane riesenia?

Ak by sme sa mohli vratit na zaciatok, tak v prvom kroku mali vzniknut schranky (plus mozno eID iba na autentifikaciu) ako “lepsie emaily” z coho by nam zacali plynut data o tom, co sa najviac pouziva. Dalsi krok by bol vytvorenie riesenia na rychle vytvaranie formularov ako sposobu vymeny strukturovanych udajov cez schranky. Toto by ukazalo, kde taketo riesenie staci a kde treba pristupit k specializovanym aplikaciam. Namiesto toho dnes mame mix formularov a aplikacii, z ktorych mnohe su uz teraz skor technologicko procesnym dlhom ako prinosom. Dnes sa nezacina na zelenej luke (“žiaľbohu, a niekedy je to aj chvalabohu, že žiaľbohu”) a to je o dovod navyse dobre poznat aktualny stav.

1 Like

pokial viem, tak uz je. Akurat to nik nedodrziava a nekontroluje. Mozno som teoretik, ale tak ako to bolo vymyslene, tak MetaIS je nieco ako OUTLOOK pre Pelegriniho urad - prosto zakladny pracovny nastroj. Ako na vojne bez spojenia nie je velenia, tak tu by som to parafrazoval, bez MetaIS, nie je pelegriniho …

Ano, tak to bolo myslene.