MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

IMHO ak sa toto nepodari presadit, aby sa to PRISNE kontrolovalo a trestalo porusovanie, tak bude vela ludi pokracovat v mrhani vela energie na platanie nasledkov tohto zakladneho failu. A vela ludi bude pokracovat v zneuzivani.

Presne. Bohužiaľ.

S viacerými z vás som sa už o veciach čo tu treba spísať rozprával aj osobne. Začal som tie pripomienky spisovať tu:

Je to otvorené na komentáre, ale najlepšie baviť sa o konkrétnostiach tu.

Zatiaľ som tam vložil najmä viaceré problémy a návrhy do vyhodnotenia stavu ISVS.

1 Like

Ja sa chcem zapojit do cinnosti PS v ramci s.d., cize bud tu na platforme, na Slacku alebo ak zvolate nejake stretnutie/pivo.

2 Likes

Do dokumentu som doplnil “návrhy”, ako by to teda malo fungovať. Najmä teda systém na zdieľanie údajov, tak aby mohol byť dostatočne flexibilný, ale stále jednoduchý na použitie.

@filip vďaka za pripomienky, ešte ich pozriem.

Chcem upozornit na potrebu koordinacie s temou Open API. Vidim velke presahy so sluzbou moje data. Predpokladam, ze sa tam tak isto budu davat opravnenia na pristup tretim stranam, zobrazovanie opravneni, ich rusenie, etc… Navrhujem toto rozsirit resp. aspon pripravit nielen na data (read-only) ale aj na API (aj write sluzby).

Áno, toto sa musí byť prepojené.
Väčšina “write služieb” je z pohľadu FO/PO “podanie”. Ale samozrejme sú aj iné.

Ahojte.

Vopred sa ospravedlnujem, ze nemozem venovat viac svojej kapacity.
Pracujem na digitalizacii statnych sprav GCC krajin a myslim ze balicek dole, pripadne aspon casti z neho by mohli byt pre tuto temu relevantne a uzitocne, alebo vas aspon mozu inspirovat.

Novackovia vraj nemozu uploadovat tak som to zavesil sem

Majte sa.
T.

1 Like

Ahojte, rád sa pripojím do diskusie o vecnom obsahu výstupov z tejto pracovnej skupiny. Ďakujem.

Chcel by som prebrat temu “backupu” dat, pripadne sa tomu tusim hovori aj “datova sloboda”. Podla mna by mala byt zakotvena zasada, ze vsetky data, ktore o mne eviduje stat (a nie su v nejakom specialnom rezime ala SIS, a pod.) by som mal byt schopny ziskat idealne “na par klikov”.

Konkretny priklad je napr. elektronicka schranka, do ktorej chodia rozne pravne zavazne dokumenty (rozhodnutia), ktoru teraz nemam moznost automaticky si niekde zalohovat. V pripade sporu so statom taham za kratsi koniec, lebo dokazny material ma v rukach stat a moze mi teoreticky zabranit pristupovat k nemu.

Neviem, ci sa toto tyka kapitoly “4.2.7 Moje dáta” v dokumente vyssie.

2 Likes

Ano.

Pojem “Moje data” ja chapem presne v tych intenciach, ako pises.

Cize cielom je, aby to takto z dokumentu chapali aj ini. Takze to podme rovno trosku zadefinovat:

There is an obvious translation here of key Open Data principles to MyData. Where the Open Definition states that material should be freely available for use, reuse and redistribution by anyone, we could think that my data should freely available for use, reuse and redistribution by me.

Zdroj: Open Data & My Data – Open Knowledge Foundation blog

1 Like

Vedúci pracovnej skupiny (@juraj.bardy ) pripravil z doterajšej činnosti PS dokument, ktorý máme verejne pripomienkovať:
https://drive.google.com/open?id=0B9iFnMOIzlqNdmJkUGdVdHl4Tnc

V tomto dokumente majú byť rozpracované:

  • referenčné údaje
  • 1x a dosť
  • kvalita údajov
  • dátová integrácia

Ostatné časti, čiže napr. OpenData, MyData, geo data, analytické údaje, ochrana údajov / prístup k údajom sa ešte budú preberať.

Zároveň som sa s Jurajom dohodol, že nič je málo informácií o tom čo sa v PS deje, takže do budúcnosti tu budem dávať aj moje zápisy z rokovaní, najbližšie 21.12.

1 Like

V pracovnej skupine som prezentoval návrh architektúry platformy zdieľania údajov:
platforma zdielania udajov - 2017.01.25.pdf (342.1 KB)

1 Like

Čo to obsahuje navyše oproti existujúcemu stavu (Myslím MUK MF SR) okrem generického registra, ktorý treba naozaj poriadne popísať… ?

Ktory by bolo treba tiez poriadne popisat :slight_smile:

:+1: tu toho treba ešte veľa popísať :slight_smile:

Popis CSRÚ voči tomuto návrhu môže spraviť ten kto vie čo to presne robí - či už ÚPVII/MF alebo dodávateľ. Ale teda tento obrázok sám o sebe je len malá časť riešenia. Naše návrhy vychádzajú z toho čo som tu poslal v novembri. Dokument ktorý sa v tejto PS tvorí je však na dosť vysokej úrovni abstraktnosti…
Zmien oproti súčasnosti je tam však dosť (ale ono je to aj naopak: radikálne meniť veci čo už sú zavedené treba ozaj dobre odôvodniť - čiže ak sa dá cieľ dosiahnuť malými zmenami, o to lepšie): napr. “prázdnosť centrálneho komponentu” z pohľadu biznis logiky a transformácií, unifikované API, silná štandardizácia štruktúr zdieľaných objektov, úplné oddelenie služieb dátovej kvality od jadra …

fiha … to je nejake S.D.ML ? :sunglasses:

Ak niecomu nerozumies sa smelo opytaj.

:slight_smile: uz som sa … :sunglasses: .ale ak inak nedas… nerozumiem co je to za dokument menom Dokument a co je to v nom za obrazok.
Od IT profikov by som cakal viziu / studiu / specifikaciu / strategiu … a miesto obrazka s obdlznikmi by som cakal diagram(y) v nejakom standardnom notacnom jazyku.
Inac sa vystavujete riziku, ze to raz niekto niekde zneuzije… Samozrejme vtedy ked sa mu to najviac bude hodit a vy to budete najmenej cakat …

Ale nenechaj sa tymto vyviest z miery … dnes mam fakt rypavu naladu.