Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

Ved tu predsa existuje UHP, ktore posudzuje aj nase ceny. Samozrejme, ze sa vzdy moze najst niekto, kto povie, ze ja to urobim o 20% lacnejsie, ale budujeme tu nejaku kapacitu na strane statu, ktora dokaze obsiahnut 2% z trhu statnych zakaziek.

50tis.€ za SU: ak vezmem ceny za bežné konzultačné služby 40-50€ za hodinu práce externistu, potom je to 1000-1200hodín, čo je pri FTE ekvivalent cca 3-3,5 ľudía 2 mesiace čistej práce… Verím, že bude SU zverejnená v META IS, teda bude možné zhodnotiť, koľko trvala tá SU a koľko toho v nej bolo.

SKIT je akciova spolocnost, teda podnikatelsky subjekt. Moze ci ma SKIT chodit do tendrov ktore budu v state alebo v sukromnej sfere? Teda moze robit konkurenciu sukromnym firmam? Ak ano (a podla man ano), tak nema dostavat pracu od statu (pretoze je to takto zvyhodnovany) alebo nebude chodit a nebude moct robit pre sukromnu sferu, nebude moct chcodit do tendrov na inych ministerstvach, tak potom je to statny podnik pre MIRRI a funguje ako sucast MIRRI. Ale ma to byt pre vsetkych zname a potrebne si bolo vybrat a mnemal by to byt macko-pes. Pri druhej moznosti to asi ani nemala byt akciova spolocnost (ale to je uz ina tema) ale nejaky druh statnej firmy (akciova spolocnost je podnikatelsky subjekt so zakona a ci je akciobnarom stat alebo sukromnik alebo mix a este sa to aj casom, nei (pretoze akcie sa predavaju).

2 Likes

áno, to je správne a prínosné, aby štát mal kapacitu. Viete, takéto budovanie kapacít však už prebiehalo aj predtým, viď tých 300ľudí na MIRRI+NASES dalších možno aj 200+Datacentrum MIFI+CVTI+MV+NCZI+… nechcem spochybňovať potrebu ľudí v štátnom IT, rovnako potrebu kapacít pre SKIT, ale poukazujem na to, aby každý dodatočný náklad sa posudzoval komplexne. To je aj pointa UHP, t.j. hodnota za peniaze. Posudzovať každé štátom vydané Euro, či prináša benefit a dokonca UHP veľmi správne žiada aj variantu 80:20, či 80% nákladov nerobí maximálnu BCR (hodnotu za peniaze) a dodatočné zdroje dokonca BCR nepridávajú alebo dokonca BCR znižujú.
A ešte dva pojmy, ktoré napr. EU veľmi sleduje pri zákazkach: Efektívnosť a hospodárnosť. Obe tieto veci sú pre EU veľmi dôležité, pričom práve sa pozerá EU v EŠIF na to, aby tieto princípy boli vždy uplatňované - každý náklad s EŠIF sa musí od hodnotiteľov až po fin.manažérov takto kontrolovať.

PS: ešte by som ale rád dopísal jednu myšlienku. To, že buduje štát kapacity je OK, treba aj to. Ale zase ja sa neteším s toho, že štát buduje byrokratický aparát a pre mňa je každý štátny zamestnanec v princípe byrokratom (jedno, či úradník alebo v sro), ktorý žije s mojich daní a poplatkov. A nemá žiadnu motiváciu, aby niečo robil, lebo vie, že štát - rozumej politici, mu vždy prihrajú peniaze na jeho plat (bud cez ŠR alebo §4 ZoVO). Ćím menej úradníkov bude, tým menej daní a poplatkov pôjde na nich a viacej pôjde do rozvoja. A ako podnikateľ sa chcem uchádzať o tie peniaze na rozvoj štátu, lebo si myslím, že mám moderné riešenie a je aj efektívne, pre ľudí. Aj stav, aký je aktuálne je v dôsledku toho, že je veľa úradníkov, ktorí sa veľmi ťažko kontrolujú a riadia.

sme mimo TOPIC témy, ale môj osobný názor je, že dôvodom aby to bola sro / as sú len platy ľudí, čo tam pracujú, inú pridanú hodnotu pre tých ľudí v SKIT to absolútne nemá.

Ak by to bola rozpočtovka alebo príspevkovka, tak by museli mať tabuľkové platy resp. osobné platy, zároveň by musel ísť podľa zákona o štátnej alebo verejnej služby a tam je kopec povinností, ktoré si dnes SKIT nemusí plniť :slight_smile:

Nehovorím však len o témach ako sú:

  • povinnosti obstarávania dodávateľov pre SKIT (zákon o VO)
  • povinnosti výberové konania ľudí (Zákon o ŠS a VS)
  • povinnosti zverejňovania (Zákon 211)
  • povinnosti rozpočtové pravidlá (zákon o RP) a povinnosti nákladov, účtovania a reufundácie - bez zisku

Logiku štátnej sro / as by malo, ak by poskytovali reálne služby verejnosti / podnikateľom a nie štátu. Tam by totiž mali možnosť v trhových podmienkach vyplniť medzeru trhu a preukázať efektívnosť a uživiť sa komerčne. Ak sa jedná o veľké investície alebo strategické investície, ktoré štát dáva a očakáva k nim nejakú komerčnú návratnosť aspoň v dlhodobom horizonte (viď železnice, pošta, pozemky, elektrárne a pod.) to má logiku aby to bola firma.

Ale nevidel som takto SKIT nastavenie a ich biznis case, je niekde takéto niečo dostupné?

1 Like

Nie je to sro, je to akciova spolocnost

je to absolútne jedno, či je to sro alebo as, dal som obe, lebo to je zanedbateľný rozdiel

voľný trh a spravodlivá súťaž je jediný liek. UHP je a bola len barlička, ktorá vznikla za Fica, lebo si uvedomovali, že to kradnutie je už neudržateľné a nedajú sa už tie najväčšie zlodejiny politicky obhájiť. Ale to je krajné riešenie, zase sú to len úradníci, ktorí sú živení z našich daní a poplatkov. Ak by boli veci v štáte robené transparentne, participatívne a spravodlivé súťaže ako majú byť, tak sa UHP môže rovno zrušiť a ušetriť.
Veď predsa máme rovnako ako UHP predsa NKU, ktorý rieši to isté, na každom ministerstve je odbor kontroly, kontroling, čo robia tí ľudia? oni by mali strážiť hospodárnosť, tak ako sa to deje v súkromných firmách, ak chcú chcú byť konkurencieschopné a vytvoriť zisk - motivácia

4 Likes

Je dost rozdielov, napr,. u akciovej spolocnosti akcionar/vlastnik (v tomto pripade MIRRI) neruci nijako za zavazky spolocnosti

Ani v sro vlastník neručí za záväzky spoločnosti

Ruci majetkom, tak znie zakon

Inak nepoznam statnu sro vobec, pozname statne akciovky a statne podniky (datacentrum, nczi, ives, atd.),viete dat priklad vobec nejakej statnej sro, nepoznam ani jednu

sro aj as ručia uplne rovnako.

a sro sú skôr mestské spoločnosti, ale máte napr. MH Invest s.r.o. :wink:

ked uz me pri off topic teme tak len taka tiez mala off topic nemalo by byt aj slovensko it formalne zapisane v RPVS ked uz maju zmluvy… ?
a takisto zoznam hospodarskych subjektov ?

verejným podnikom právnická osoba, v ktorej má štát, obec, vyšší územný celok alebo právnická osoba zriadená zákonom s výnimkou komory zriadenej zákonom samostatne alebo spoločne výlučnú priamu alebo nepriamu účasť,

Partnerom verejného sektora nie je ani

b) verejný podnik; to neplatí, ak dodáva tovary alebo služby podľa zmluvy, rámcovej dohody alebo koncesnej zmluvy podľa osobitného predpisu s cieľom dosiahnuť zisk alebo nadobúda majetok, práva k majetku alebo iné majetkové práva, ktorých všeobecná hodnota prevyšuje hodnotu plnenia

teda toto je otázka, či budú mať len refundáciu nákladov alebo aj nejaký zisk, majetok a pod.

toto je dobrovoľné, ak nechcú stále dokladovať všetky podklady pre podpis zmluvy - potvrdenia socialka,zdravotne… nie je to povinnosť. ak budú mať len jedného zákazníka, tak to asi ani nemá zmysel

Myslim, ze tu mame historicky prvy red flag pre mirri! Oslavujeme!

2 Likes

Neviem, ci tu je nieco na oslavu. X rokov sa venujeme byrokracii a vysledok je, ze sa prihlasujeme do slovensko.sk prihlasujeme s citackou a OP.

1 Like

viete, toto je veľmi zvláštne vyjadrenie, SKIT je súčasťou MIRRI. MIRRI nastavuje byrokratické pravidlá pre všetkých a potom keď ukazuje “novú cestu ako sa to má robiť” sa sťažuje na túto byrokraciu lebo tie pravidlá nedodržalo? Prečo? lebo je sú to NAŠI ĽUDIA A ONI TIE PRAVIDLA NEMUSIA DODRŽIAVAŤ?

1 Like

Myslim, ze s byrokraciou musi SKIT bojovat uplne rovnako ako vsetci ostatny. Ak by to tak nebolo, dnes sme mohli oslavovat spustenie aplikacie Slovensko v mobile, zlepsenie pristupu obcana k digitalnym sluzbam statu, pokrok v digitalizacii a nie “historicky prvy red flag pre MIRRI”.

Inak Jano, tiez by ma zaujimalo co sa teda oslavuje?

1 Like

tak to som rád, že budú mať na MIRRI zrkadlo a bude im SKIT otrepávať o hlavu niektoré byrokratické nezmysly :+1:

2 Likes