Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

Slovensko v mobile je komplexnejsi projekt, ktory nie je iba mID. Tato konkretna cast (mID) sa teda zanalyzuje z dostupnych rieseni. Pokial by bol projekt iba o mID, tak suhlasim s tym, co si napisal.

Ono cele sa to snazime robit agilne, ale zijeme vo waterfall svete a toto je este v nasom state neprebadana cesticka.

tých 57tis.€ je dosť veľká suma, hlavne ak berieme do úvahy, že sa musí celá zaplatiť zo ŠR. Lebo externé služby nie sú oprávnený výdavok EŠIF na štúdiu uskutočniteľnosti :frowning:
Aktuálna verzia:

Príručka pre žiadateľa - národné projekty, verzia 18.0, účinná od 05.03.2021 (ZIP, 4.73 MB) Kapitola 7.

tiež by ma zaujímalo, či sa robil prieskum na dodávku tej SU, čo si spomínam, tak ceny za SU pre NP boli niekde na úrovni 20-30T€…

SU by mala byt opravneny naklad projektu, ktory sa da refundovat po podpisani zmluvy. Za predpokladu, ze su dodrzane urcite postupy, co by tu dodrzane mali byt.

Neviem ci si mal moznost pracovat pre stat, ale s tou cenou by si bol v opacnom pripade opatrnejsi. Uplne s kludom sa Ti totiz moze stat, ze na studii spalis 3x viac MDs, ako by si chcel.

Co sa tyka ceny, nemozeme ju porovnavat od stola. V prvom rade je dolezity rozsah, pocet konzultacii, pripomienkty etc. Je to rovnake ako s autami. Octavia ta moze stat 18 000 EUR, ale aj 35 000 EUR. Ked sa na nich pozries z dialky, bude sa Ti zdat, ze je to rovnake auto, ale v skutocnosti budu mat uplne inu vybavu a motorizaciu.

ak to nebude oprávnený výdavok, potom čo s tým? poslal som Vám citáciu s príručky pre žiadateľa pre NP, kde je to napísané explicitne, t.j. hodnotiteľ projektu ak to pôjde cez ŽoNFP vám to vyškrtne, ak to bude ako externá služba.

A ak nebude prieskum trhu na stanovenie ceny, nebude to vôbec oprávnený výdavok. ak už máte objednávku, viete tu postnúť ten prieskum?

1 Like

ak to chapem spravne, ide o internu dodavku.

ale ak je žiadateľom MIRRI a SKIT ju realizuje, je to externá dodávka, pretože MIRRI na to dala SKIT objednávku :wink:

1 Like

Tiez, dodavatelom studie uskutocnitelnosti by nemal byt dodavatel samotneho riesenia. Ide o dost zjavny konflikt zaujmov.

4 Likes

Absolútny súhlas … :+1: hlavne ak je súčasťou aj návrh rozpočtu, ktorý následne je bez VO (rozumej súťaže, nie len odkazu na §4 ZoVO) preklopený do ZoD …

1 Like

Pani, ja vam teraz uz nerozumiem. Co je podla vas v tomto pripade zelany stav? Ako si to predstavujete, ze by to cele malo vyzerat?

SU by mal urobit kto? Komunita? Externy dodavatel? MIRRI?

1 Like

príručka oprávnených výdavkov aktuálne hovorí o tom, že by štúdiu mali robiť len interné kapacity v NP. Ak už sa to ale robí externe, nemala by tá istá firma si robiť štúdiu a aj potom realizáciu, pretože tam môže byť konflikt záujmov. Ak už sa to udialo, určite by bolo veľmi vhodné riešiť absolútne transparentne tvorbu štúdie a hlavne časť týkajúca sa tvorby rozpočtu. štúdia uskutočniteľnosti býva podkladom pre VO, v zmysle vyhlášky o projektovom riadení je to súčasťou dokumentácie pred VO.

Zároveň tvorba PHZ a teda aj jednotkových cien a kapacít by mala byť minimálne prieskumom trhu. Ak sa pozriete aktuálne na klasické VO, tak ceny za skutočný projekt sú často aj 50% z pôvodnej ceny projektu podľa SU.

Nepytal som sa co hovori prirucka, ale aky je podla vas zelany stav. Cize z toho co ste mi poslali mi vychadza ze SU ma robit MIRRI. Tak?

Presne tak, SU ma robit iny subjekt ako realizaciu.

2 Likes

no tak si to nastavili na MIRRI, resp. tak sa to číta. ja som Vás len upozornil na to, aby potom ste nemal s tým problém ak sa to má preplatiť z EŠIFu. Alebo potom nech zmenia tú príručku pre žiadateľov. A hodnotitelia projektov majú otázku, kde sa hodnotia ako sa stanovili ceny a tam je vhodné mať zdokumentovaný proces stanovenia ceny napr. tým prieskumom trhu

a kvôli konfliktu záujmov by to nemal byť ten istý subjekt, ako bude realizovať projekt - ak to bude realizovať externý subjekt

Mna skor zaujimal vas nazor, ze co ma byt zelany stav :slight_smile:

Na konci dna SKIT je 100% vlastneny MIRRI a ma uplnu kontrolu nad SKIT. De facto je to tak, akoby si projekt vyvijalo MIRRI a rovnako tak aj napisalo SU.

toto je taka burka v serbli, mozno z formalnych dovodov to nebude opravneny naklad, ale v zasade SKIT neurobi studiu inak ako MIRII, to je jedna krv. A rovnako prieskum trhu nema ako priniest informaciu. Ziadna normalna firma sa nebude namahat nacenovat nieco kde je nulova sanca to robit. Ani dnes to realne nerobi pred vyhlasenim VO, cely prieskum trh je vymyslena fraska.
To co mame je benchmark, uz vieme co stoji studia ak ju robi stat. A rozsah pripomienok je podobny ak nie mensi ako bol pri ostatnych studiach, mame teda potvrdene ze to nebola ziadna zlata bana, vsetky snahy o vylepsenie sa prejavili na cene.

… všetko sa dá zhodiť zo stola … a vidím, že aj argumentácia ako za predošlého vedenia :frowning: … OK, aj tak sa dá

1 Like

Jediná správna cesta je nejaký spôsob súťaže.
Verejne ponúkam to urobiť za 40 tisíc. Štát (my) ušetríme.
… a ešte to aj bude refundovateľné.

2 Likes

a ako potom zaplatit ludi v skit? alebo napad znie platit aj ludi aj externu studiu? Ak uz v minulosti padlo rozhodnutie mat statnu firmu tak sa mi zda divne kritizovat ze nieco robi. To je predsa dosledok, ktory bol jasny.
A rovnako mi chyba logika prieskumu, cena za ktoru to robi skit su naklady za ktore sa to urobi. Cena v prieskume aj keby bola realisticka tak ma len marketingovy vyznam, bud sa pouzije na obhajobu alebo na spochybnenie skit. Ale na to je uz neskoro.

aj štát by mal robiť efektívne, v tom by mala byť pointa hry. To, či je to efektívne a kvalitne sa dá reálne overiť len pri transparentnej súťaži. Lebo Veronika Krémišová tvrdila, ako boli predražované veci súkromnými firmami. Ak by boli predražené štátnymi firmami, to je už v poriadku?

2 Likes

náklady? teda koľko stojí jeden MD SKIT? nikde som to nevidel. A koľko MD bude tá SU stáť? ani to som nikde nevidel. Je to v rozsahu benchmarku na trhu?
Lebo ak niekto dá cenu za MD nízku ale potom to robí 3x dlhšie ako konkurencia, veľmi efektívne to asi nie je, lebo podľa metodiky a správnosti je relevantná celková TCO (finálna cena za vlastníctvo).

Viete, hovoríme o tom, že SKIT vznikol a treba ho podporiť. Ale podporovať neefektívne štátne služby je cesta k socializmu a do pekla (tam sa všetko rozdelovalo po súdružsky, dotovalo, až to dopadlo ako to dopadlo - myslím teraz ekonomiku).

2 Likes