Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

@MilanK @pmirossay Co su toto za hluposti? Slovensko digital za to moze? Nastavili vam zrkadlo a vy tu placete? Tak placte nad sebou a svojim vykonom. Za to za co ste dostali RedFlag by MIRRI ine projekty nepustilo ani do pripomienkovania.

Vedeli ste o tom co mate urobit a neurobili ste. Nie sme na zakladnej skole, nehrajte urazenych alebo si napiste nejaky FB statusik ako vas nikto nechape.

Tak par postrehov z hodnotenia:

(Zasadne pripomienky mysleno predpokladam DEUS, kde bolo jasne deklarovane, ze analyza rieseni prebehne v ramci analytickej faze projektu)

(Nehovorim o tom, ze na stretnutiach bolo jasne deklarovane, ze dodavka bude prebiehat postupne v siestich releasoch - jednotlive celky sa budu postupne uvolnovat a upravovat na zaklade feedbacku uzivatelov - produktovy pristup)

Aby to nebolo len o pozitivach:

(DEUS)

(DEUS)

Tak nech si na hodnotenie kazdy urobi svoj nazor.

Chill. Kto tu vyplakava? Len sa pytam, co akoze oslavujeme? Lebo mna zaujimaju vysledky a vysledkom je, ze nemame nic. Sa niekedy mozem vyjadrit aj ako obcan tohto statu nie? :slight_smile:

1 Like

Red flag nebol sposobeny byrokraciou, ale primarne necinnostou MIRRI a nedostatocnym spracovanim studie. Nechcem tu vytahovat emaily, ktore sli na MIRRI pred rokom (!) a ako nas uistovali, ze vsetko bude transparentne a uz-uz to bude. Vysledok je ten, ze sa neudialo vlastne nic, s prichodom SKIT sa to cele este viac spomalilo a uzatvorilo do seba. Dodnes neexistuje ani verejne dostupna analyza existujucich rieseni ci zmapovane moznosti ako riesit mobilnu identitu.

A to aj napriek nejakym tym explicitnym uloham z riadiaceho vyboru.

Zo sirsia: kde ja napisana nejaka strategia ci aspon cielovy stav? Bude mobilna identita, autorizacia klikom, OP s NFC (tam bude kep?), remote signing (kde a na co?), spravi si MV vlastnu mobilnu appku na podpisovanie? Toto su uplne zakladne strategicke otazky pricom nie je vobec jasne ako to vlastne bude.

Naozaj je to z mojho pohladu presne tak, ako pise @rotteast. Nespravila sa domaca uloha, MIRRI/SKIT sme dlhodobo upozornovali (ja som to hovoril snad uplne vzdy, ked sa o tomto vravelo, interne, externe, proste vsade). Ten projekt povazujem ideou za vyborny, mohla to byt vlajkova lod a konecne nieco uzitocne. Z mne neznamych dovodov, “odargumetnovanych” spickami informatizacie ako “strategicke rozhodnutia” sa tajili informacie do posledneho momentu, ktore nedavalo vobec ziadny zmysel tajit. Nasledne sa to cele preklopilo do rezimu “casovej tiesne” a “potrebujeme to rychlo uzavriet, lebo pride riadiaci vybor”. Toto nie je participacia, toto je iluzia participacie. Ak toto bola strategia, tak taketo nieco na nas nefunguje a v prostredi verejnej spravy to povazujem za mimoriadne zly napad. Ak to nebol umysel, tak potom si za to tiez mozete sami.

Medzicasom v CZ:
https://www.lupa.cz/aktuality/cz-nic-spustil-aplikaci-mojeid-klic-pro-dvoufaktorovou-autentizaci-k-mojeid

Ad oslava: Ospravedlnte moju politicky nekorektnu poznamku, ale ja oslavujem to, ze ked mi zase nejaky troll bude tvrdit, ako SD vsetko tejto vlade odpusti a vsetko sa im prepecie, tak tu mam konkretny priklad toho, ze to tak nie je. A nie, red flag som nedaval preto, aby som toto mohol povedat.

7 Likes

Tieto “jasne deklaracie” prisli az potom, ako sa zistilo, ze riesenie, ktore je na stole nejaky ten piatok sa neda len tak odignorovat. Taktiez sa tym nemysli len DEUS, ale normalne seriozna analyza rieseni a pristupov, ktore su dostupne. V pripomienkovani som sa explicitne pytal, ake riesenia boli zvazovane.

Žiadame uviesť, ktoré alternatívne riešenia boli zvažované a ktoré z nich nepodporovali zmenu dizajnu.

Odpoved: V súčasnosti žiadna eGOV služba nie je postavená na interaktívnej komunikáciI, tzv. Human interactions. Na základe skúseností s eGOV službami, kedy občan iniciuje proces, bol definovaný nový princíp, kedy občan je len dopytovaný zo strany štátu o poskytnutie súčinnosti. Máme za to, že ak štát požaduje od občana žiadosť, má byť zaslaná push notifikácia zo strany štátu na doplnenie/podpis/úhradu poplatku. Slovensko v mobile bude platformou, ktorá umožní rýchlo a efektívne tieto interakcie s FO vykonať. Máme za to, že existujú procesy, kde má zmysel využiť asynchrónny režim a oddialenú reakciu ktorej vykonanie si bude aplikácia vymáhať.

Pripomienka oznacena ako: “Vysvetlená”

Ved toto je na facku.

1 Like

Myslim, ze z hodnotenia jasne vyplyva, ze ten projekt ako taky je dobry. Dalo by sa povedat, ze vsetci mame spolocny ciel - lepsie sluzby pre obcanov - v tomto pripade mID. Tak podme byt konstruktivni a podme si povedat co sa musi stat aby som ja ako obcan mohol zahodit citacku a prihlasoval sa k digitalnym sluzbam statu bez nutnosti mat nainstalovane nejake Java aplikacie.

1. Predpokladajme, ze na zaklade stanoviska SD(red flag) zajtrajsi riadiaci vybor projekt neschvali

2. Vypracuje sa spominana “domaca uloha” - analyza alternativ
Tu mam niekolko otazok:
Moze ju robit SKIT?
Nebude to konflikt zaujmov?
Ak nie SKIT, kto ju bude robit?
Ma byt na to verejne obstaravanie?
Ak ano, bude vysledok akceptovany?

3. Vysledky sa odprezentuju a budu pripomienkovane

4. Vysledky analyzy budu akceptovane a SD prehodnoti hodnotenie

5. Bude dalsi riadiaci vybor - projekt sa schavli

6. SKIT zacne pracovat (“sarcasm on” ked tam este bude mat kto pracovat “sarcasm off”)

Hovorim spravne? Je toto spravny postup, ktory SD navrhuje?

Malo by to robit MIRRI ale na toto uz ste peniaze dostali Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“ - #168 by milosm, moj skromny odhad je ze je tam naozaj dost penazi na analyzu.

Ak dobre citam platformu tak MIRRI pripravilo dalsie 2 studie. Robilo ich MIRRI, SKIT alebo niekoho obstarali?

Ok, takze podla vas tu analyzu moze robit SKIT resp. dokonca to je vyzadovane aby ju realizovalo Slovensko IT(vzhladom k objednavke). Chapem to spravne? Fakt konstruktivne, nech sa pohneme dalej. Pokial su k tomuto pripadne nejake vyhrady vyriesme ich teraz.

@jsuchal Nespochybnujem legitimitu RedFlags. Ved je to legitimny nazor. Ale musime akceptovat, ze takyto nazor moze mat aj protinazor.

Som rad, ze sa o tom diskutuje a dovolim si tvrdit, ze sa snazime naozaj otvorene komunikovat. Myslim, ze celkovo niekedy v ITcku umierame na krasu a zaroven nie kazdy vidi a chape a chce vidiet a chapat sirsie suvislosti.

1 Like

to je asi otazka skor na slovensko digital (@jsuchal) (ja nie som clenom), alebo na niekoho kto sa zaobera VO. Kedze je tu silna verejna kontrola, ja osobne a priori nemam nic proti tomu aby studiu robilo SKIT. Z celkoveho pohladu ja podporujem vznik SKIT ako taky, ak nanho MIRRI deleguje pripravu studie, tak OK :slight_smile:

Podľa mňa sa oslavujú výsledky skvelej politiky štátu reprezentovanej vrcholovými predstaviteľmi ústredných orgánov, vlády …

Dokonca by som povedal, že výsledok tvorby projektu cez SKIT ukazuje na to, že by ju asi nemal robiť, pretože zrejme ju robil od konca - 1. máme riešenie SKIT, ktoré chceme dodať a 2. k tomu doplníme omáčku, aby nám to vyšlo… 3. alternatívy a nejaké zamyslenie sa nad svetom čo by sa iné mohlo dodať netreba, lebo nie je čas, lebo by to mohlo znamenať rozpor s bodom 1.

nehovorilo sa práve o tom, že toto práve je tá zlá cesta? A nie je toto práve tá pasca, že SKIT ak bude robiť aj na budúce SU, tak začne od konca ako klasická IT firma a navrhne technické riešenie a k tomu dovarí ostatné? Svet sa ale zmenil, it firmy sú skôr biznis konzultanti a menej koderi

nie som za veľké konzultačné spoločnosti, ale ako sa tu písalo niekde na s.d, je kopec kapacít malých konzultantov / firiem, ktorý robia alebo robili biznis analýzy (lebo to je SU podľa mňa) a sú schopní poznať kontext a zároveň riešiť participatívne a iteratívne jej vytvorenie. Práve to by mohla byť snaha aj MIRRI, aby sa zamýšľali biznisovo a nie uzko technologicky. a za možno by aj za polovicu peňazí určite vedeli to urobiť. Ale samozrejme, ak je to výber z trhu, tak by sa mohlo stať, že to IT riešenie by nebolo to, čo sa ponúkalo v bode 1.

Ale na druhej strane to môže byť tým, že sú ľudia v SKIT nie celkom skúsení a teda sa ešte len učia a musia si vytvoriť skupinu biznis ready ľudí, ktorý by boli vhodný na tvorbu SU. Lebo ak nebude mať biznis ready ľudí, urobia aj v implementácii síce zase perfektne funkčné veci, ale ľudsky nepoužiteľné … t.j. od stola, mimo reálneho života, prieskumu…

A nie su tam? Podla man jednoznacne tam ma bytb

Mozno to mohli urobit lepsie na Mirri, mozno to mohol urobit lepsie nejaky sikovny konzultant, mozno stacilo najat skusenejsich ludi do SKITu - to je teraz uplne jedno.

Stav je aky je a otazka je jednoducha - co podla vas teraz treba urobit aby som mohol ja ako obcan, konecne zahodit citacku a mohol som sa v pohode prihlasit do svojej schranky z mobilu?

Kedze problem s GT a napojenim na IAM sa vyriesil, tak staci zapojit noveho identity providera, ktory bude fungovat z mobilneho zariadenia. Zaroven s tym otvorit normalne API na schranky a cele UPVS (nice to have, proxy dnes vie spravit nad tym SOAPom hocikto). Som ochotny sa stavit, ze nejaka ta aplikacia na mobilnu schranku vznikne po tomto okamzite, uplne bez akehokolvek projektu slovensko v mobile. Ale toto by bolo malo, pointa su podania a autorizacia kliknutim. Tam by bolo dost vhodne spravit nejaku otvorenu centralnu sluzbu na “autorziaciu klikom”. Toto su temy co sa preberali na pracovnych skupinach este snad za Pellegriniho.

https://www.facebook.com/jan.suchal/posts/10159169178829184

Tu som to tak zhrnul na styl eda chmelara. :smiley:

3 Likes

Nuz otazka je preco vlastne na Slovensku vyvijat veci ktore vo svete uz existuju alebo preco sa nezapojit do svetovych iniciativ v tom to smere. Toto nie je danovy system ani socialna poistovna, to su univerzalne komponenty. Stale si niekto mysli, ze tu objavime “teplu vodu”, prikladov je dost a ano v SK uz je riesenie (ani to nemalo vzniknut) a nikoho to nezaujima. Proste niekto sa rozhodol, ze trreba dat niekomu pracu, bude to robit a hotovo. Tych moznosti co sa mali zvazovat je urcite dostatok.
Mobile ID -Trusted Digital ID for Governments

2 Likes

pokiaľ viem, tak konektory na eDESK schránky už dávno existujú, aj komerčné. stačí k tomu urobiť / optimalizovať frontend na mobil / tablet a je to hotové na prácu v schránke. A upraviť to, aby si mohol podpisovať klikom napr. + autorizáciu smskou, ktorú maš v profile na UPVS

ale zabudol som na to, že netreba aj zabudnúť na prevádzku a podporu pre NASES, lebo sa zrazu môže roztrhnúť vrece s používateľmi A… :wink:

Na jeseň bude 10 rokov od toho ako bol v pripomienkovaní návrh zákona o egovernmente, ktorý liberalizoval budúce schránky a ich prevádzkovateľmi by boli subjekty, ktoré splnia podmienky.
Štát by mal len register schránok. Doteraz som presvedčený, že zopár bánk alebo telco operátori by vedeli urobiť “onakvejšie fičury”. :slight_smile: … nie len trapné a základné api.

1 Like

dovolim si citat z diskusie pod tymto postom
“V štúdii riešime otázku ČO, nie AKO.” M. Antal štátny tajomník MIRRI.
Stevko Holy teraz otvara kvalitny Dom Perignon. :see_no_evil:

2 Likes