Verejné pripomienkovanie národného projektu „Slovensko v mobile“

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky (MIRRI SR) sprístupňuje na verejné pripomienkovanie projektovú dokumentáciu k národnému projektu „Slovensko v mobile“. Pripomienky je možné zasielať do 19.4.2021.

Slovensko v mobile je projektom sprístupnenia elektronických služieb štátu použitím mobilného prístupového kanálu s výhodami natívnej mobilnej aplikácie na registrovaných zariadeniach. Služby budú dostupné občanom, fyzickým aj právnickým osobám. Cieľom je v súlade s odporúčaniami EÚ rozšíriť možnosti autentifikácie fyzickej osoby pri používaní služieb eGovernmentu a umožniť osobe využiť na autorizáciu vo vybraných prípadoch mobilné zariadenie.

Hlavným cieľom je uviesť do života aplikáciu, ktorá občanovi zjednoduší spôsob používania elektronických služieb štátu. Zároveň však s použitím zariadení, ktoré má občan stále so sebou, ho informovať o službách. Aplikácia bude slúžiť ako inteligentná schránka správ a úložisko dokumentov, ktoré fyzická osoba potrebuje. Postupne bude ponúkať služby vybraných životných situácií, kedy občan interaktívne komunikuje so štátom spôsobom, kde validuje alebo dopĺňa chýbajúce údaje, ktoré štát nemá. Aplikácia bude i nástrojom, ktorý umožní štátu budovať a používať proaktívne služby.

https://www.mirri.gov.sk/aktuality/informatizacia/oznam-verejne-pripomienkovanie-narodneho-projektu-slovensko-v-mobile/

2 Likes

Materialy nie je mozne stiahnut, nahlasil som MIRRI.

1 Like

Už to vyzerá, že to beží (Ale má to veľa strán, už ma prešla snaha čítať to. :smiley: )

Ja som tomu dal 10minút zatiaľ som zhrozený, toto treba výrazne zosekať a dorobiť.

https://www.mirri.gov.sk/wp-content/uploads/2021/04/projekt_1060_Projektovy_zamer_detailny_ZVEREJNENIE.pdf str. 6.:
Indikatívna výška nákladov a prínosov projektu
Indikatívna výška finančných prostriedkov určených na realizáciu národného projektu predstavuje 4 989 921 Eur, pričom náklady na interné zdroje MIRRI predstavujú 745 977 Eur a externé náklady SKIT predstavujú 4 243 944 Eur.
Indikatívna výška čistých ekonomických prínosov projektu je 10 026 956 Eur.
Celková hodnota pomeru prínosov a nákladov projektu SVM (BCR) je 3,33.

Na základe čoho vznikajú takéto čísla?

Za “mobilnú aplikáciu” zaplatíme cca. 5 M€, napíšeme že zarobíme 10 M€, ale to číslo 3,33 neviem ako vzniklo, lebo 10,026 / 4,990 mi akosi 3,33 nedáva.

Rozpis financií na str. 39 mi pripadá rovnako vycucaný z prstu.

Navyše v tabuľke sa píše: Náklady s DPH - 7 565 482 €, ale pod tabuľkou je zrazu “Celkové projektové náklady OPII predstavujú 4 989 921 Eur. Náklady na vývoj aplikácií, resp. náklady na hlavné aktivity predstavujú 4 864 822 Eur, z ktorých externé náklady SKIT tvoria 4 243 944 Eur.”

Prosím o vysvetlenie: Čo je skratka TO BE, lebo sa použila ale nie je v zozname skratiek popísaná.

Moje nazor: uplne postacujuca funkcnost je prihlasovanie a notifikacie, mob il na pracu je len pre fyzicke osoby/obcanov, v principe ostatni urcite nebudu pracovat cez mobil, doklady do mobilu je bonusova aplikacia.

Co sa tyka rozpoctu je dost vysoky (pocet MD), je to v principe len na vyvoj 2 roky (tych necelych 5, akurat neviem ci je to s DPH alebo bez (stale si myslim, ze stat by mal merat nmaklady bez DPH, ved DPH je prijem do statnej kasy).

Nevsimol som si najklady na dalsich 5-10 rokov prevadzky a rozvoja (tak ako je to pri projektoch OPIS), na 5 rokov predpokladam dalsich 5M.

Ano presne tak. Potrebujeme autentifikator cez mobil, autorizaciu kliknutim, mozno push notifikacie a doklady v mobile ako platformu (to je dobry napad). Vsetky ostatne frameworky/dizajn manualy na formulare na nativne aplikacie su hlupost a je to v priamom rozpore so vsetkym co sa kedy dohodlo na pracovnych skupinach a co uz bude coskoro v zavaznych vyhlaskach, ktore pripravuje MIRRI.

5 Likes

Ak som ten dokument pochopil spravne tak o 2 roky tu mame ockovaci preukaz v mobile? :smiley:

2 Likes

Spravne si pochopil, predpokladaju, ze ockovat sa bude aj dve roky … srandy bokom, Covid Pass - zodpovednost za jeho implementaciu ma kazda clenska krajina, teda ak chceme letiet ci cestovat toto leti, tak uz by sa mali na Mirri a Nczi nad uz zamyslat a zacat planovat pracu, pretoze inak pojdeme akurat do “teplych krajin”

1 Like

Prispejem aj ja nazorom

K alternativam:
Sposob zhodnotenia mID od DEUSu bol ocakavany (uz skor som pisal to moje ocakavanie ze tuto alternativu ani nezaradia do MCDA), ale je nedostatocny a v rozpore s tym co proklamovalo nove vedenie UPPVII/MIRRI ohladom setrenia nakladov. Je nevyhnutne uskutocnit porovnanie funkcionalit a nakladov, vratane nakladov na dopracovanie mID od DEUS ak by boli nevyhnutne.

K CBA

  • Prve dva roky t1 a t2 prebieha vyvoj, takze do tychto riadkov dat aj v AS IS aj v TO BE stave v sheete Parametre – Agendove IS nuly

  • CBA pocita s tym, ze uz v prvom roku pouzivania bude 50% podani (prihlaseni) na slovensko.sk a do schranky s novym Slovensko v mobile. To je podla mna dost nerealne. SK IT vychadza z udajov bank, ale skor by som vychadzal z prevadzkovych udajov DEUSu, kedze uz nejaky mesiac prevadzkuju mID, mam velke pochybnosti, ze dosahuju vobec 10%. Navrhol by som narast po rokoch odstupnovat podla doterajsich udajov DEUSu. To iste plati aj pre Pocet informovanych suhlasov a pre PN.

  • Pri parametre „Priemerný čas strávený vypísaním tlačiva “Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti”, sa AS IS stav počíta ako to prebieha teraz (rucne vyplnenie potvrdenia o PN), ale v TO BE stave sa mi zda ze sa zohladnuju funkcionality ineho projektu ePN, cize ako AS IS stav pre SVM je potrebne pocitat TO BE stav ePN, kedze SVM len rozsiruje funkcionalitu ePN. Tiez by sa malo zohladnit ze narast vyuzivania SVM bude postupny.

  • Mne tak velmi rychlo a nahrubo vyslo ze po zapracovani tychto pripomienok by im BCR vyslo niekde medzi 0,9 – 1,37 co by v tom horsom pripade znamenalo ze projekt sa nema realizovat.

Vseobecne k dokumentom

Doteraz boli predkladane studie uskutocnitelnosti (studia ako jeden dokument). Po novom su 2 samostatne dokumenty, kde su aj duplicitne informacie, pretoze uz len z obsahu vyplyva ze sa tomu neda vyhnut. Mam pocit ze to je v zmysle hesla „viac dokumentov = vacsia kvalita“. Je to velmi neprehladne.
Je naozaj potrebne mat 2 samostatne dokumenty?

3 Likes

aby neusli terminy, tak tu pokope:

  • termin na pripomienky do 19.4. do 15:00
  • on-line prezentacia 8.4. od 13:00 do 14:30, mena treba nahlasit do 7.4. do 12:00
  • on-line prerokovanie SU a aj pripomienok bude 21.4., mena treba nahlasit do 15.4. do 12:00
  • kontaktna osoba na vsetko je katarina.ormandyova@vicepremier.gov.sk
2 Likes

prebehol som si to, a az tak dramaticky by som to nevidel a aby som nebol len kriticky tak treba aj pochvalit:

Je to asi najlepsi projektovy zamer aky doteraz UPVII/MIRRI spracovalo

Samozrejme toto vyjadrenie myslim v kontexte poznamky @rotteast -čiže porovnavam to s dokumentami projektovych zamerov doteraz - a samozrejme nic to nemeni na otaznych veciach ktore ocakavam ze v ramci SU (druheho dokumentu) budu korektne dotiahnute/vysvetlene/zdetailizovane:

  • z akych udajov vychádza CBA a rozpocet - predsa len napr mobilna autentifikacia a citanie schranky nije určite zložitá vec za X mega
  • je nevyhnutne realizovat podania z mobilnej aplikacie ? nestaci ich na mobile citat pre zaciatok?
  • mobilne platby super ale najprv by som asi prioritizoval aby sa dalo viac platit napr kartou ( ciže uprava existujúcich služieb) a nie hned to tlačit do mobilnej aplikacie a mobilnej platby co je podľa mňa minorita
  1. možno by to chcelo získať ten zoznam priorit a prehodnotit ktore funkcionality sú kde zaradené a čo je v cene a čo nie.
  2. takisto by bolo dobré asi od nich vypýtať ten katalóg požiadaviek ktorý spomínajú v prílohách
  3. a hlavna otazka či rozpočet ráta aj s úpravami na strane UPVS NASES - a.k.a. GLOBALTEL :slight_smile: (ak sa teda dovtedy nezmeni dodavateľ :smiley: ) - najma napr pre flow registrácie a manažmentu zariadení mobilného autentifikátora a následne samotná authentifikácia - ak cena ráta s týmto vysvetlovalo by to prečo je projekt za 5M :joy: :joy: :joy:
2 Likes

Ad 2) Nejaký “Katalóg požiadaviek” je na metaIS.

Podla mna je napisane - rata sa s nakladmi na SKIT a priamo na MIRRI, nie na dalsich

tak ak zahrnieme okrajove podmienky ze sk it musi z niecoho zit, tak to zase nie je katastrofa. da sa im robit zle a ziadat lepsiu cba ale ak to daju v slubovanom case a peniazoch, tak to za mna bude uspech. za ten cas za dalsie velke peniaze sa nic ine rozumne neurobi, ale minu sa.

1 Like

Ak to beriem ako spôsob “živenia” štátnej firmy tak máš pravdu.

Ale podstata je inde (aspoň ja to tak vidím): od 21/05 plánujú 9 mesiacov na dve (prepáčte zjednodušenie) mobilné aplikácie a celkovo 24 mesiacov na ďalšie mobilné apky?
Ak by som to zadal freelancerom v Indii (a mohli mať prístup do štátnych IS), tak im dám max. 3 mesiace na celkový výsledok. Lebo v konkurenčnom prostredí nemám 10 mesiacov na prvý výstup a 2 roky na dokončenia…

2 Likes

Podla interne pripomienkovanej NKIVS ma byt tento rok hotova autentifikacia (mobilne id), pristup do schranky z mobilu, autorizacia kliknutim. DEUS na toto sice nejake ich riesenie uz ponuka pol roka, ale tak… neplanuju to robit tak dlho.

2 Likes

NEchcel som ja otvarat tuto temu, ale kedze sa nikto nedotkol, tak to tu dam. Preco sa prestalo robiot Red Flags na projekty? Co tento projekt si to nezasluzi? Je to novy projekt o ktoreho zmysle, naplni, rozsahu a podla mna hlavne o cene ma zmysel (takisto o ROI). K cene, podla mna jednoznacne premrstena (sice tarify nizke, ale pocet MD prehnane. Len development takmer 5M EUR. Nuz len tak pre porovnanie nedavno tu bola diskusia o cene vyvoja na ORSR (niekto tu obhajoval cenu za kompletny vyvoj, trasformaciu a zavedenie na urovni cca 2,7M ak si dobre pamatam, ja som tvrdil ze je nezmyselne nizka cena a pritom ten projekt rozsahom bol minimalne 3-4 nasobny, takze podla tejto cenotvorby by ORSR vyvoj mal stat 15M EUR).NA SD boli kritizovane ceny proejktov na urovni 20-30M, ktore boli rozsahom daleko vacsie ako Slovensko v mobile a bola v nich okrem 2 rocneho vyvoja aj 10 rocna podpora prevazdky a rozvoj a projekty boli prehlasene za predrazene. Nuz teraz sa nerobi RedFLags a nikomu nevadi predrazeny projekt.

2 Likes

troska ta uvediem do reality a aby som manazoval aj ocakvania:

  • ta SU padne normalne do procesu RedFlags v takej kapacite aku mame k dispozicii

  • pripomienky sa davaju do 19.4.2021

  • ak sa chces konstruktivne zapojit, tak precitaj SU a kludne tu spis tvoje pripomienky a idealne v zmysle kriterii RedFlags