Registracny formular na ockovanie + NCZI data/api o ockovani/testovani

Tiež nechápem na základe čoho zoraďujú tie výsledky, lebo môj prípad je adresa v Ružinove, odberné miesto asi 1.5km od adresy, ale pokiaľ som sa k nemu doklikal cez viac, tak som prešiel staré mesto, nové mesto, Raču…
Druhá vec, ktorú som už adresoval na support je, že Ružinov a Petržalka majú v zozname 2 bloky. Raz je to Bratislava II (82101) a po milión MOM z celej BA sa objaví Bratislava- Ružinov (82108). to isté Petržalka a Bratislava V.

čo by bolo v poriadku, keby nie sú firmy, ktoré robia odbery vo viacerých mestkých častiach. Prečo? Lebo ak je niekto zvyknutý na ich názov (Napr. AG Laser therapy), tak sa môže objednať z nepozornosti do inej mestkej časti, ako sa to podarilo mne do BA - Nové mesto. Samozrejme neexistuje spôsob, ako to zmeniť okrem volania na infolinku…

Nedavno predsa pridali

Novy objednavaci formular na Ag testy je este horsi ako bol prvy. Ponuklo mi volne miesta v Bratislave, ale v uplne zlej casti mesta. v mojom obvode sa mi zobrazili odberne miesta az na nejakej cca 6 strane. Objednal som sa na miesto, kde bolo 199 volnych miest, dostal som termin az po 14:30 (ocakval som termin rano)…
A ako v inom vlakne niekto spominal - je treba mat zapnute vo W10 ->System properties → Advanced Settings → Performance → Settings → “Animate controls and elements inside windows” - uz mi formular nezamrza, tak dotycnemu davam velku vdaku… :slight_smile:

doplnok: skusil som funkcionalitu na zrusenie terminu Ag testovania → Zafungovalo. Objednal som sa este raz na rovnake odberne miesto ako pri prvom pokuse (ma 2 pracoviska), ale teraz na praovisko “1”, kde bolo volnych cca 180 terminov (na pracovisku “2” bolo volnych cca 190 terminov - pri prvom pokuse som si myslel, ze ked sa prihlasim na “2” dostanem skorsi termin rano ako pri “1”) a cuduj sa svete, som objednany na 9:30…

doplnok2: zeby objednavanie malo feature, ze pracovisko “1” objednáva ludi na doobeda a pracovisko “2” na poobede?

Veľa ľuďom by pomohli, keby ten link na zmenu/zrušenie termínu dali do chybovej hlášky pri registrácii. Tá síce hovorí o tom, že sa dá zavolať na infolinku, ale z textu nemám vôbec tušenie, čo som v danom momente spravil zle (Nemôžem sa zaregistrovať na termín, ak už nejaký registrovaný mám).
/ak nájdem nejaký rozumný kontaktný formulár, tak im to rovno napíšem…/

A hneď som narazil na FAIL…
https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-validate-patient.php
image

Ak niečo nazvem “kontaktný formulár”, očakávam, že sa budem môcť s niekým rozprávať, alebo aspoň napísať dôvod, prečo chcem NCZI kontaktovať. ale nie, ono to ja vlasne medzistránka na prihlásenie na testovanie. Pritom stačilo napísať do buttonu “Prihlásiť sa na testovanie”…

Ako je možné, keď má MIRRI celú BRISK kanceláriu a SKIT (kde už len podľa zloženia ľudí predpokladám, že budú mať základy UX), že všetko, čo spraví NCZI je úplne prvoplánové?..

Niekedy je problém práve to, že mnoho ľudí si myslí, že má základy UX a to stačí… Toto je však príliš veľké ihrisko na to, aby stačilo dizajnovanie za behu a na kolene. Akoby si toho neboli vedomí kolegovia.

No, uvidíme, čo z toho vznikne…

Dobrý deň,
Prosím skúste sa zamyslieť nad úpravou textov na stránke pre úpravu/overenie požiadaviek na AG testovanie: https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-validate-patient.php*
V dolnej časti je obrovské tlačidlo s textom „Kontaktný formulár→“ a vysvetlením „Ak máte príznaky a chcete požiadať o vyšetrenie na COVID-19, vyplňte kontaktný formulár.“

Problém:
Existujú tzv. best practices, alebo zaužívané slovné spojenia v rámci online sveta. „Kontaktný formulár“ evokuje doslova formulár, ktorým dokážem kontaktovať niekoho z danej organizácie (najčastejšie to môže byť support, obchodné oddelenie atď.). Po kliknutí (áno, neprečítal som si popis pod tlačidlom tak, ako 95% bežných návštevníkov) som sa miesto kontaktného formuláru dostal na fakt dlhú textovú stránku vrámci korona.gov, kde som nenašiel žiadny kontaktný formulár a jedinú primárnu akciu, ktorú som vedel kliknúť bola registrácia na testovanie.*

Taktiež copy pod tlačidlom je „nepravda“. Vzhľadom na aktuálnu situáciu nemusíme mať príznaky na to, aby sme mohli požiadať o vyšetrenie na COVID-19.*

Návrh:

  • Zmena copy tlačidla na „Požiadať o vyšetrenie“*
  • Zmena copy pod tlačidlom na „ Ak chcete požiadať o vyšetrenie na COVID-19, kliknite na tlačidlo vyššie“*

Problém 2
Pri snahe o registráciu na AG testovanie v prípade, ak už mám ďalší platný termín sa zobrazí táto hláška: “Operácia zlyhala! Požiadavka osoby je v stave kedy ju nie je možné aktualizovať. ak problém pretrváva, kontaktujte Call centrum NCZI +421 232 353 030.”

Z tejto hlášky, ale ani človek, ktorý sa roky pohybuje v IT (bežný človek už vôbec nie) nemá šancu zistiť, aký problém vlastne nastal:*

    1. neviem, prečo moja operácia zlyhala*
    1. neviem prečo nemôžem aktualizovať moju požiadavku*

Jediné CTA (Call to action – výzva k akcii) je „Ak problém pretrváva, kontaktujte Call Centrum…“.

Návrh:
Keďže existuje stránka priamo určená na úpravu už registrovaného termínu, bolo by vhodné upraviť túto chybovú hlášku tak, aby stránka bola súčasťou hlášky (ako klikateľné CTA).*
Text by mohol znieť približne takto: „Danú požiadavku sa nepodarilo spracovať. Overte si svoju požiadavku tu a ak problém pretrváva, volajte call Centrum…“*
Takéto riešenie by odhľahčilo call centrum od veľkého množstva problémov, ktoré by ľudia dokázali cez link vyriešiť rýchlo a samostatne.*

A ak by sme chceli žiť v ideálnom svete, aj tak odoslanie požiadavky na vyšetrenie requestuje databázu a na základe nejakého IDčka (rodné číslo? Covid pass?) púšťa odpoveď ( úspešná registrácia alebo chyba). Keď už dokážeme vytiahnúť dáta o danej registrácii do chyby, prečo ich nevytiahnuť rovno do overovacieho formuláru, aby po kliknutí na linku prišla danému človeku rovno overovacia sms a ušetrí si prepisovanie čísla, covid passu a dátumu narodenia (alebo aspoň časti z týchto dát) do formuláru na overenie?*

V prípade, ak by bolo niečo nejasné, pokojne dovysvetlím.

Toto už zaváňa ako zámer, nielen ako lajdáctvo či neschopnosť.

Takze sa nam to pekne rozbehlo vcera a najjednoduchsi sposob sa javi to proste vybavit takto:

Tu je registracny formular, regnite sa kedy chcete, dajte preferovane miesta, ideme podla datumu narodenia, teraz sa ockuju rocniky XY, takze ostatni sa nemusite ani unuvat registrovat, ak sa regnete aj o tri mesiace neskor, pojde sa podla veku, cize budete na rade hned. Cize sa vyriesi problem s loadom, ciastocne predbiehanim a digital skills.

Podla mna toto musi byt do 2 tyzdnov hotove.

A tu je aj ponuka od ex-sefa azet.sk

https://www.facebook.com/milan.dubec/posts/10221751191541859

Odvtedy prešiel mesiac - už to mohlo byť dávno hotové, keby to chceli aj tí, čo o tom rozhodujú.

To preto, ze to nechu. A preco podla Vas to nechcu, nio pretoze nechuc aby to bolo uplne tranparentne. Ja poznam dost ludi cu malsi ako 50 a uz su zaockovani, dokonca aj niektore drobne firmy sa uz zaockovali. Toje podla mna jedniy dovod preco to do dnesnej doby nei je transparentne, ked budu vsetci protekcni zaockovani, tak potom to moze byt takto jednoduche, uplne najhorsie je to s tymi nahradnikmi …

Kto ešte neponúkol NCZI pomoc, nech sa prihlási na sekretariáte:

KONTAKTY

**Národné centrum zdravotníckych informácií**
[**Lazaretská 26**](https://www.google.sk/maps/place/N%C3%A1rodn%C3%A9+centrum+zdravotn%C3%ADckych+inform%C3%A1ci%C3%AD/@48.1449158,17.1181193,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x476c8e6bc6d37ca7:0xb004eaa300f359ab!8m2!3d48.1449158!4d17.1203133)
811 09 Bratislava 1

Osobné podanie žiadosti o vydanie preukazu ePZP:
pondelok - piatok 9.00 h - 16.00 h
Podateľňa:
pondelok – piatok 8.00 h – 12.00 h

**Národné centrum zdravotníckych informácií - pobočka Zvolen**
[**E. P. Voljanského 9950/1**](https://www.google.sk/maps/place/N%C3%A1rodn%C3%A9+centrum+zdravotn%C3%ADckych+inform%C3%A1ci%C3%AD/@48.5803574,19.1082915,17z/data=!3m1!4b1!4m5!3m4!1s0x471539d5302c24e7:0x6dbc4cb054ae417e!8m2!3d48.5803574!4d19.1104802)
960 01 Zvolen - Tepličky

Osobné podanie žiadosti o vydanie preukazu ePZP:
pondelok - štvrtok 8.00 h - 15.00 h
piatok 8.00 h - 14.00 h

IČO:00165387
DIČ:2020830119
email:[nczisk@nczisk.sk](mailto:nczisk@nczisk.sk)

**CALL CENTRUM**
Denne od 7.00 h do 20.00 h
tel.:**02/32 35 30 30**
[**Kontaktný formulár**](https://www.npz.sk/sites/npz/NzpBasePages/kontaktny-formular.aspx)
URL:[**Call centrum**](http://www.nczisk.sk/Kontakty/Kontaktne-centrum-NCZI/Pages/default.aspx)

**Vrátnica**
tel.:02/57 269 111

<strong>Podateľňa pre zasielanie štatistických výkazov</strong>
email:[podatelna@nczisk.sk](mailto:podatelna@nczisk.sk)

<strong>Sekretariát riaditeľa NCZI</strong>
tel.:02/57 269 710
02/57 269 711
email:[sekretariat@nczisk.sk](mailto:sekretariat@nczisk.sk)
URL:[**www.nczisk.sk**](http://www.nczisk.sk/)

Bolo by to aj trochu vtipné, keby to nie je v situácii keď ide o zdravie a životy…

Ježíková uviedla, že ministerstvo zdravotníctva pripravuje rezervačný systém, ktorý proces podstatne zjednoduší. Aplikáciu by chceli spustiť do týždňa. Fungovať by mala ako čakáreň.

Záujemca o očkovanie sa v nej prihlási iba raz, a keď bude preňho dostupná vakcína, dostane správu. Registrovaných bude vyberať podľa veku od najstarších. Ľudia tak nebudú musieť striehnuť každý deň na internetovej stránke.

Pevne verim, ze kvoli tomuto nevyrabali ziadnu mobilnu aplikaciu a preto to cele meskalo.

2 Likes

https://fitos.blog.sme.sk/c/557083/budeme-ockovat-robotov.html

Skúšal som viackrát vyplniť formulár. Cez Firefox sa mi podarilo vybrať termín ale akonáhle dám odoslať tak stmavne obrazovka a nepohne sa.
Cez Chrome ani raz mi nenabehli voľné termíny.
V tom očkovacom formulári sú zbytočne aj položky na objednaie PCR testovania a až po načítaní skriptov to skryje. Párkrát mi zobrazilo aj tie čast formulára.

A ak to nie sú priamo boti, tak si niekto zrejme napísal skripty, ktoré mu avizujú, akonáhle sa uvoľní miesto v zozname. To, či sa tak naozaj deje, sa dá overiť na základe časového priebehu prihlasovania sa do systému, ktorý má NCZI k dispozícii.

Da sa to napriklad overit aj tak, ze NCZI a MZ priamo tieto weby propagovali.

1 Like

V Chrome takisto sčernie obrazovka po stlačení požiadať o očkovanie. V starom IE to funguje, ale požaduje povinné pole Mesto / Obec, ak ho vyplním a kliknem na iné políčko tak ho vymaže.

Nakoniec sa podarilo po hodine a pol skúšania keď už ostávalo zopár termínov cez Internet Explorer 11.
V položke Mesto treba čakať a opakovane skúšať kým nabehnú na výber mestá a niekedy treba zadať bez diakritiky aby vôbec ponúklo mestá.

1 Like

Obdivujem tvoju trpezlivosť a zároveň mi je úprimne ľúto, že je to takýto hrozný užívateľský (frustrujúci) zážitok. Som rád, že sa napokon podarilo!

1 Like

Pre info:

  • sme v komunikacii s MZ, NCZI s nami vyse tyzdna uz nekomunikuje.
  • riaditel IT MZ nam potvrdil, ze sa od pondelka chysta uplne nove riesenie, nic komplikovane proste registracia do poradovnika, kde sa pojde podla veku. podla toho co vieme by to mal byt sprosty HTML form + IDSK. Proste tak ako to malo byt od zaciatku.
  • mali by sme dostat pristupy do testovacieho prostredia, aby sme im poslali pripomienky.
  • vopred sme im zaslali uz toto: Slovensko.Digital - pripomienky k procesu registracie na ockovanie (1).docx (8.7 KB) - dakujem vsetkym co k tomu prispievaju a tlacia to dopredu.

Medzicasom v komunite vznikaju vselijake dalsie hacky ako to aspon trosku sprijemnit

https://addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/lepšia-nczi-registrácia/