Registracny formular na ockovanie + NCZI data/api o ockovani/testovani

Radsej nech sa to vsak zlepsi teraz, ako nikdy.
Co mozeme urobit my, je poukazat ze sa da aj lepsie a tlacit na NCZI aby si aspon nechali pomoct ak to nezvladaju lepsie sami.

Jasne lepsie teraz ako nikdy, len si je potrebne uvedomit, ze budu musiet menit datovy model a podla mna celu koncepciu riesenia, pretoze tam budu potrebne aj dalsie veci a robit prem,anentne zmeny za behu (bude slusne vyuzivany system) sa nerobi najlepsie, to musia mat zvladnuty proces naadzovania zmien a ked vidim ten amaterizmus, tak je realna obava ako to zvladnu, ked to mohli doteraz premysliet a neurobili to vobec.

Ak to nezvladaju sami, maju si nechat pomoct.
Menit model a koncepciu za jazdy je dnes bezna komercna prax - nic co by sa nedalo zvladnut, ak sa chce.
Myslim ze Jano to tu dost jasne pomenoval uz predtym:

Preco potom na stranke je uvedene:
image
a tkatiez prevadzkovanie robi MIRRI:


Predsa ked to nikomu NCZI nechce dat, tak snad tam maju byt kontakty na nich, ci je to na “zmatenie nepriatela”?

1 Like

Skus pozriet co je v paticke webu o ktorom sa tu rozpravame. Koronavírus | Požiadavka o očkovanie

1 Like

OK vidim, pozeral som na hlavnej stranke

Moj pohlad na nutne minimalne zmeny:

  1. Registraciu zaujmu oddelit od vyberu terminu a miesta
  2. Moznost vyberu o automaticke/podkanie na pridelenie a zaslanie terminu a miesta (urcite nemusim si vyberat presne konretne miesto ale ked dam Bratsialvu tak akceptujem lubovolne miesto v BA
  3. Zapamatat moje udaje a poskytnut ich ked uz idem 2.krat z nejakeho dovodu
  4. Overovat telefonne cislo alebo email, podla toho co si vyberiem (pri chybe som uplne mimo a nic nedostanem)
  5. Malo by byt spracovane aj 2.ockovanie (nech mi sice autoamticky poslu termin, ale mam moznost poziadat zmenit (co ked nebudem k dispozicii? alebo budem na inom mieste? nie v BA ale v ZA?)
  6. Mal by osm mat moznost vidiet kedy som bol ockovany (je tam interval dokedy mam dostat 2.davku a mozno budu aj tretie, mal by som vidiet aku vakcinu som dostal, atd.)
    Toto su len rychle napady (ak to ma byt funkcne a k niecomu pouzitelne zmeny su nutne). Inak cesky proces je nasledovny, dahju sa najst aj v inych statoch:
2 Likes

V kontext 1x a dost to ponat v podobe “mate narok, preto sa vam ozyvame, podme sa hned dohodnut” (lebo vsak teda stat stanovil kriteria a stat si obcanov eviduje):

  1. zobrat RFO
  2. pretavit kriteria definovane legislativou/vyhlaskou/…na SELECT-y
  3. podla poctov stanovit “algoritmus na oslovovanie”
  4. oslovovat: v poradi: el. schrankou, mailom, telefonicky, postou s otazkou “prave mate moznost sa dat zaockovat, ak mate zaujem, prosim potvrdte ho a zaroven si dohodnite presny termin a miesto” (fazy dobre oddelila Eva:

Priklad: Ak ideme podla veku (tot napr. “85+”) a mame povedzme kapacitu “sto denne”, tak “dnes” z RFO SELECT-om vytiahmene prvych 100 najstarsich (plus mozno 25 do rezervy) a oslovujeme. “Zajtra” SELECT davku prisposobujeme tomu, ako sa nam plni ci vypraznuje “pipe line”. Pomedzi to upravujeme terminy tym, co uz boli dohodnuti ale nejako to padlo.

Kedze sme to s el. schrankami zatial nedotiahlmi na excelentnu uroven, tak toto zrejme musi uchopit niekto s call centrom, schopny obvolavat take mnozstva ludi, aby sme ockovacov udrziavali “busy”.

RFO zrejme nebude “jediny” zdroj, a na niektore veci (napr. “zamestnancov zariadení sociálnych služieb”, “ludia s nejakou anamnezou”, atd.) cim skor taky “interny dataset” vyvorit, t.j. z RPO (ci kde?) zbehnut “vsetky zariadenia soc. sluzieb”, ozvat sa im a vypytat zoznam.

Chapem, ze moze byt vyhrada, ze si takto stat zozbiera datasety, na druhu stranu zozbierat ich moze “aj dodatocne” tym, ze si bude viest zoznamy ockovanych+dovod (co by mal, kedze bez “paper trail” nemoz byt poriadok a kontrola dodrziavania pravidiel), resp. sa da argumentovat, ze na taketo veci ich uz davno mal mat. T.j. pointa je hlavne vyhnut sa tomu, co pise Jano:

a ako pise @rotteast :

Zaroven toto dava moznost “robit agilne”, t.j. kym robime starsich ludi, mame celku jednoduchy use-case na ktorom vyladime casti riesenia. Nasledne pridu “zlozitejsie skupiny” a alsie vyladovanie.

1 Like

Nuz neviem ci je vhodny proaktivny postup, ked vyzera, ze tak 50-60% obcanov sa chce ockovat

Bez proaktivneho pristupu sa bojim ze stat nedosiahne potrebnych 70%. Ked zoberiem tazkopadnost sucasneho formulara a procesu prihlasovania na ockovanie v kombinacii s antikampanou na socialnych sietach tak to vidim na tych 50%. Dnes to sice nevadi kedze dopyt po ockovani prevysuje ponuku ale ak sa nieco nezmeni tak ciel sa nedosiahne. Cize okrem rezervacie terminu tu musi byt aj vyrazna motivacna zlozka. Ved MIRRI ma BRISK tak nech do toho tiez vstupia a vyuziju aj napady, ktore tu uz boli napisane.

Čaute, táto téma ma dosť zaujíma tak som sa pokúsi pripraviť návrh na (možno) ideálny user flow.
Vychádzal som z tejto poznatkov z diskusie, vlastného researchu a informácií zo svojho okolia.

Návrh user flowu nerieši spomínaný systém prideľovania termínov, teda nenavrhuje spôsob pridelovania termínov na očkovanie. Cieľom je načrtnúť jednotlivé touchpointy, ktorými user musí / môže prejsť, aby:

  • zaregistroval seba na očkovanie alebo
  • zaregistroval inú osobu na očkovanie alebo
  • mohol sa zapísať na čakaciu listinu + nastavenie notifikácie alebo
  • zistil údaje o svojom termíne alebo
  • mohol zmeniť svoj termín (optional).

V navrhovanom user flowe je hlavný validačný údaj rodné číslo, ktoré slúži ako jedinečný identifikátor a má slúžiť na registráciu na očkovanie alebo zapísanie na čakaciu listinu. V prípade, že user už má termín (na I. alebo II. dávku vakcíny) je pre overenie potrebné použiť aj registračný kód (ku RČ), ktorým user disponuje (keďže už registráciou prešiel).

Dostupnosť termínov sa zisťuje v userom preferovaných okresoch a na 15 dní odpredu od aktuálneho dňa.

V prípade registrácie inej osoby je potrebné zadať osobné údaje žiadateľa aj registrátora.

Nevyriešené otázky user flowu:

  • má zmysel nejako obmedzovať výber počtu preferovaných okresov?
  • funkcionalita zmeny termínu
    - bolo by to technicky / systémovo možné? Dávala by takáto funkcionalita zmysel?
    - obmedzený počet zmien termínu?

Keďže nepoznám fungovanie systém na pozadí, tento návrh je vytvorený v zmysle “best-possibility-approach”, takže počíta s existeciou systému prideľovania termínov (objektívne lepším ako dnes), extrahuje od akýchkoľvek prekážok a počíta s tým, že sa vyriešia.

Zároveň počíta s dostupnosťou všetkých služieb na pozadí, ktoré sú potrebné na jeho fungovanie (validácie údajov, generovanie jedinečných registračných kódov per registrácia, SMS / EMAL služby a pod.).

Pripájam link na user flow. Registrácia na očkovanie - user flow. Akýkoľvek feedback je vítaný :).

P.S.: Ak by bol problém s čiateľnosťou niektorých malých textov, mal by fungovať zoom.

2 Likes

Napisal som v mene SD na NCZI, ze ci planuju nejake zmeny registracneho procesu a teda, ze by sme im radi pomohli.

6 Likes

15:02 - OČKOVANIE UČITEĽOV: Vo štvrtok 11. februára sa spustí formulár pre učiteľov, ktorí sa chcú očkovať proti ochoreniu COVID-19. Potvrdil to minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

Poznamenal, že medzi učiteľmi budú zisťovať záujem, pretože celú databázu použiť nemôžu, keďže nie všetci sa budú chcieť dať očkovať. (TASR)

2 Likes

Narazil som na (pre mňa) novú funkcionalitu registrácie na očkovanie. Minimálne táto informácia, ktorá na to odkazuje, na homepage včera nebola:

https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-validate-patient.php

1 Like

Manzelka uz cca tyzden riesi. V zasade sa jej doteraz nepodarilo prist na to, preco ju formular po zadani r.c. nepusti dalej. Skola vie, ze nahlasila, a “formular support” nevie dat konkretnu definitivnu odpoved jednej konkretnej ucitelke, ze teda kde je problem. Treba podotknut, ze manzelka vacsinu pracovneho zivota stravila s IT-ckarmi (a mimo skolstva), rozumie zakladnym programatorskym vtipom a ma “talent” pozhadovat systemy (aj moj Linux). :slight_smile:

1 Like

Len 3 drobnosti k materialu.

  1. Toto mal riesit zodpovedni pred niekolkymi mesiacmi kd sa predsa vedelo, ze k ockovaniu pride
  2. Clovek by mal mat moznost s urcit preferenciu akou vakcinou chce byt zaockovany
  3. Plan sa ma robit na obe davky ockovania
  4. Nie je mozne ho robit na viac ako tyzden max. 2 dopredu, pretoze sa nevie presne dopredu ake mnozstva dodavok vakcin budu

Máme tu ďalší update, redizajn výberu očkovacích centier a termínu. Fičura “Zobraziť iba voľné” cez check box (z môjho podľadu) iba podčiarkuje to, že je to spravené celé na kolene, pretože myšlienka dobrá, ale prevedenie biedne. Vyobrazenie všetkých očkovacích centier chce mať prvky zlepšenia, ale tentokrát zas chýba vyhľadávanie (ktoré predtým bolo), ktoré má stále svoje opodstatnenie, neznamená totiž, že keď sú v čase písania tohto príspevku voľné termíny iba v troch centrách, bude to tak vždy. Jo a @jsuchal, toto je asi dôkaz toho, že aj keď našu ponuku na pomoc ignorujú, zjavne si chrústia niečo u seba.

https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-vaccination-form.php

tuto uzasnu feature prepouzivaju aj vramci objednavania na testy https://www.old.korona.gov.sk/covid-19-patient-form.php co znamena, ze ku odbernemu miestu 7km od centra BA som sa napriklad teraz pri aktualnej obsadenosti doklikala na 9-tej stranke - to sa im naozaj podarilo :wink: