Registracny formular na ockovanie + NCZI data/api o ockovani/testovani

Kedze o registraciu na terminy ockovani (testovani teraz uz menej) je obrovsky zaujem (najma v mestach), zacali vznikat v komunite dobrovolnikov okolo Slovensko.Digital rozne aplikacie, ktore tento stav vylepsuju (podla moznosti).

Zopar prikladov:

Tieto weby sa spravali pomerne slusne, robili aktualizaciu raz za 5-15minut, pricom urobili tak 80-400 requestov na API webu NCZI.

Stalo sa to, ze ich NCZI odstrihlo, co povazujem za mimoriadne nestastny krok, pretoze pochopim, ze ked im niekto robi 100req/s tak to vytazuje nadmerne, ale nastavit to tak, ze mozu urobit aktualizaciu 1x za pol hodinu (co je notifikacie je uplne nepouzitelne, hlavne pre BA/KE).

NCZI vsak komunikuje, dokonca pripravili samostatny API endpoint, ktory poskytuje vsetky data hromadne, spravili cachovanie. Cache je vsak nastavena zatial na 15minut, co nie je uplne dobre pre notifikacne sluzby.

NCZI si zasluzi pochvalu, ze komunikuje, snazi sa vyjst v ustrety vyvojarom.

A teraz podme na tu tazsiu cast: Tento sposob registracie povazujem za uplne ludsky nedostojny. Aby dochodcovia (resp. ich rodinni prislusnici) striehli po tlacovkach a facebookov ministrov, ze kedy sa kde budu otvarat nove miesta na ockovanie a potom tam rychlo vyplnali udaje je naozaj zly napad. Je to neprakticke, diskriminacne (preco by mali mat vyhodu ludia co vedia pracovat s pocitacom a maju neobmedzeny cas na sledovanie terminov?). Toto jednoducho treba uplne od zakladov cele prekopat.

Navrh: NCZI by malo spravit normalny registracny formular, kde sa ludia zaregistruju (pripadne vyznacia nejake preferencie terminov) a budu v systeme a uz len budu cakat kym im termin pridelia, ktory potvrdia.

Je na diskusiu ci to ma byt podla poradia registracie (aby NCZI servre zase nelahli pod naporom), alebo bude nejaky transparentny sposob vyberu, pripadne uplne nahodne. Pointa je, aby ludia nemuseli na ten formular chodit neustale, ci nieco nie je volne. Viem o ludoch co sa pokusali ~6x registrovat svojich starsich rodinnych prislusnikov a jednoducho sa to nedalo stihnut.

Neviem si predstavit co sa stane ked otvoria dalsie vlny ockovania pre vacsie skupiny obyvatelstva, toto je tymto systemom neudrzatelne.

Myslim, ze by sme mali na NCZI prijst s navrhom ako toto vyriesit.

9 Likes

Predstava je prist s dokumentom, ktory oni odobria a daju niekomu nakodit? Alebo s tym, ze to urobi komunita ak nam otvoria take a hentake API?

S tymto ziadne API nepomoze, tu treba navrhnut ako to ma fungovat.

Poziadavky su za mna zrejme:

  • Registracia 1x namiesto cihania na terminy.
  • spravodlive pridelovanie terminov - neviem ci je uplne dobry napad urobit len FIFO poradovnik.
  • nice to have: preferencia terminov
1 Like

Hlavne nikto nema preeco ziadat aby som vyplnal udaje n-krat ci nahodou sa mi nepodariu prihlasit. To je uplny non-sens. Nehovoriac o tom, hze napr. v KE boli prihalseni ludia, nebol dostatok vakcin tak im zrusi.li termin a vyradili z evidencie, nech sa pirhlasia znovu a hladaju si miesto a termin ati co boli za nim ostali, lebo uz dostatok vakcin. NEviem ci ten co to kodil, vobec rozmysla aky je BC. Na druhej strane predsa bola zverejnena zmluva so Sloivensko IT na tento WEB, tak to nemaju riesit oni? Ci?

Toto je jeden velmi smutny pribeh, ale celu tuto cast si stale drzi NCZI a nikoho k tomu nepustaju. MIRRI samozrejme by sa do toho asi malo vediet opriet, ked chce teda vediet riadit radovo vacsie projekty, ale zatial sa tak nestalo.

1 Like

pre začiatok treba zacať v malom a nasledne za moze vylepsovat preto:

ak chceme riešiť viacero preferovanych terminov a pripadne aj viacero preferovanych miest tak podla mna aj FIFO je ok pre začiatok

Začal by som tým že by som zjednodušil formulár

  • a už na začiatok dal otazku do akej skupiny patrím - ak nenajdem svoju skupinu formular zostane hidnuty - viem že musim čakať (pripadne pridať link na poradie skupin do buducna)

  • po osobných údajoch by som dal informáciu o výbere o očkovaciehoho miesta ( zároveň treba uviesť pri každom koľko ľudí je voľných miest prípadne tak prakticky to čo je AS-IS )

  • v prípade že nie sú voľné miesta tak namiesto výberu dátumu ponúknuť možnosť registrácie do poradovníka pre viacero preferovaných miest (zároveň s informáciou koľko ľudi je už v poradovníku predo mnou a aký je odhad čakania v dňoch

Pre jednoduchosť udržiavať topic čakateľov v poradovníku napr pre každe očkovacie miesto

  1. pri priradeni navrhu terminu ( potvrdzovacia SMS, email,)
  2. formulár pre potvrdenie terminu na zaklade info v maily
  3. po potvrdeni terminy zapis do zoznamu (db v NCZI) - vyradenie z topicu
  4. ak som zaregistrovany vo viacerych topicoch tak v kroku jedna pred priradenim navrhu na termin overiť či už niesom vzapisany v zoznamoch s termínom
  5. možnosť zrušenia terminu vyradiť zo zoznamu zapisať znovu do topicu čakateľov na termin

Samozrejm terminy pre poradovník by mali byť pridelovane v čas aspoň 5 pracovnych dni dopredu s terminom potvrdenia maximalne 24h

Podľa mňa takyto komponent by sa dal spraviť aj nad existujucimi službami, s minimálnym dopadom na rozhranie ktoré predpokladám už musia mať.

Cely proces je “otrasny”, ved to nie je len o vyplneni formulara (to nakodi student za 4h), ale o tom aj co je za tym. len priklad, vcera som doprevadzal jednu starsiu osobu na ockovanie, prva otazka idete na prvy davku, ci druhu? To snad nemyslite vazne. no cokujeme uz aj prve aj druhe davky, tak potrebujme vediet na ktoru idete … snad musia mat jasnu evidenciu, kto kedy (prva, druha) akou vakcinou … ked raz zacnu zle, tak uz ani “diva svina” to neda dokopy a mohol by som pokracovat dalej …

Je potrebne riest seriozne aj druhu davku ockovania, za zaockovaneho vby sa mal povazovat ten co vybral spravne 2 davky (aspon pri Pfizeri a Moderne - inak interval pii oboch nie je ten isty), pribudnu dalsie davky, nemusim mat volno prave na termin ktory mi prdielia atd. atd. Nielen to odbyt primitivnym formularom (ten radsej nehodnitim), najlepsie je, ze lduia maju striehnut kedy sa uvolni termin (mame novu hru na Slovensku, hlavne pre seniotov idealna):

Nehovoriac o tom ako sa riesia nahradnici, kazdy po svojom a “po znamostiach”. AK dat priklada uplne nezvladnuteho procesu, tak prihlasovanie na ockovanie (co sa vedelo mesiace dopredu, ze to pride), tak toto je horuci kandidat na nepodarok roku.

taa zas na druhej strane treba povedat aj B. je to všetko operativny manazment a aj terminy sa mozu posuvat terminy a posty dodavok vakciny so v tom taktie velke premnenne a planovat poctu na prvu davku aj druhu davku sa moze razom zmenit len na druhu davku preto treba mat najstroje ako s poradovnikom narabat. Problem nevidim v tom že sa termin zrusi skor v tom ako vcas to vedia zistit a kedy a ako o tom informuju zaregistrovanych.

Ano jedna velka pravda je ze standardne ako to na Slovensku byva, o tom že sa bude ockovať a treba sa pripravit vieme viac ako polroka a teraz sa na to pripravujeme.
Mozno by to chcelo rozhyhbat aj ine temy a spravit napr nove vlakno na temy do buducna napr. “covid pass”

Ak bude covid pass, tak bude minimalne europsky, Slovensko sa tam len zaradi, nastastie nebude mat co vlemi pokazit, ak by mal byt SLovensky, tak nutne je tomu zabranit, pretoze bol by to zas len nejaky nefukcny nepodarok, europsky covid pass zbytocne bvlakno, rpetoze zo Slovenska ho urcite nezoberu (ani napad), vedia ako to tu chodi

Zrusi, musi sa dat nahradyn termin a nie zrusit. Su tu ludia ktorym to zrusili auz tyzden sa nevedia prihlasit na novy …

Ja poznam ludi, ktori ten formular vyplnali min. 50x (to niekto zratal kolko casu stracali?), prvykrat sa im podarilo zaregistrovat na 3x (najprv problem s RC), potom ked sa blizil termin, tak im to zrusili, potom cakali, skusali, dali si aj tu spominane notifikacie, spustili n-krat (100 a viac) formular a nic, tak im hovorim nevyplnajte ho zybtocne, ale najprv pozriete ci tam je volne miesto a tak na 10x krat to uz urobili tak a bud miesto nebolo a aj ked bolo (1 alebo zopar), tak aj tak ked uz to stihli vyplnit tak miesto nakoniec nebolo, takze ako blbci dokolecka vyplnaju a cakaju ci sa novo im podari zaregistrovat (aj ked uz boli raz registrovany, ale system im alebo neviem kto, zrusil registraciu. Proste su z toho na prasky. Takuto stupiditu ked ma niekto odvahu pustit medzi ludi, tak ma bud vymetenu hlavu alebo strasnu drzost (vyberte si co Vam pasuje)

2 Likes

FIFO je OK pre vekove skupiny do 55 rokov, nad tuto hranicu (alebo 65+) by to malo byt proaktivne zo strany statu, napr. predrezervacia terminu a kontaktovanie obyvatela napr. zo strany RUVZ (aj tak sa uz netrasuje).

Moj nazor je

  • preferovany kanal na potvrdzovanie terminu by mal byt synchronny - teda telefonat, co sedi aj so starsiou populaciou ktora je teraz na rade (pri dnesnom tempe ockovania by malo stacit 100 telefonistov)
  • oznacit preferovane casy/dayOfWeek velmi pomoze s odmietnutiami
  • oznacit kolko dopredu potrebujes vediet o termine (1h, 1d, 5d, 14d) pomoze s preradovanim odmietnutych/zrusenych terminov
  • validacia udajov uz na vstupe je velmi dolezita, lebo ak sa clovek pomyli tak to sposobuje zrusenie terminu a neschopnost sa zaregistrovat inak ako cez call centrum

Vyber poradia:

  • FIFO zvyhodnuje najrychlejsich, asi sposobi extremny napor na servis na zaciatku
  • FIFO napor na zaciatku sa da osetrit tym ze prvy tyzden sa bude iba registrovat a potom sa urobi shuffle, vsetko dalej FIFO
  • ak by sa islo nahodne, vies vahovat sance tych ktori su v systeme dlhsie (ako matchmaking systemy v hrach)
  • da sa robit skore rizika podobne ako Stanford HC, tym padom budu “skupiny” ockovania male, ale je riziko velkeho bikesheddingu/vela ludi na to bude pindat

Poznamky:

  • netreba zabudat ze starsi chronicki pacienti potrebuju anamnezu od doktora pred vakcinaciou (myslim ze 24h dopredu)
  • teraz by malo prebiehat scitanie obyvatelstva, afaik by mali miestne urady kontaktovat starsie obyvatelstvo, viem ze je nerealne to zorganizovat za dva tyzdne, ale je to velmi dobra opportunity
  • ludia su ochotni ist aj dalej nez do najblizsieho mesta kvoli vakcine, povedal by som ze 100km okruh max je rozumny
  • napriek tomu ze dochodci vacsinou nemaju pracovne povinnosti, casto potrebuju doprovod od niekoho kto povinnosti ma
4 Likes

Ak by sa niečo robilo, sme k dispozícii :slight_smile:

1 Like

Za mna je podstatne oddelit registraciu v zmysle deklaracie zaujmu jednoznacne identifikovatelnej a neskor kontaktovatelnej osoby od samotneho dohadovania terminov.

Terminy su uz teraz ponukane prednostne podla mnohych parametrov s roznymi vahami ako podla rocnikov narodenia, zdravotnych diagnoz, zamestnania a podobne, pricom tu treba pocitat s priebeznymi zmenami v parametroch a vahach podla novych zisteni epidemiologov.

Ak ludom vysvetlime, ze nema vyznam sa predbiehat v registracii a dostanu ponuku terminu aj tak az ked pride na nich rad, tak sa tych par milionov registracii nakoniec v case nutene rozlozi.

4 Likes

AL ved to tka nie je, kym nevyberiete miesto a datum, tak nic nezapisete. A kedze volne miesta nie su, tak ziadnu deklaraciu vobec neurobite a chodit etam ako blbec, zufale

Práve preto by sa tieto kroky mali oddeliť.

Lenze to malo byt oddelen od zaciatku, tak ako mali byt zakladne veci dopracovane od zaciatku, dopracovvat po mesiacoch pouzivania (ked budu chybat data z prvyhc x-stotisic) je katastrofa, ved mali cas na pripravu x-mesiacov, terza mozno nieco narychla zaplataju a budu dalsie problemy, vidim to na nekonecne story, pricom vonku existuju na to pripravene systemy. Proste man by zaujimalo kto je tomu pan, musi to mat nejakeho PM a ten by uz tam davno nemal byt a mal by nastupit nejaky krizovy PM (vobec na cele ockovanie nielen na nezvladnute prihlasovanie, co je len jednoducha “jahodka” na tom celom procese