Rada vlády Slovenskej republiky pre digitalizáciu verejnej správy

Ukazovateľ je daný od začiatku na cieľovú hodnotu 98%, avšak nebolo jasné čo to presne znamená. Takže keď správne zvolíme uhol pohľadu, sme dokonca lepší oproti Západu!

Ak je toto KPI takto, tak to urady seriozne demotivuje akekolvek otvaranie dat planovat, lebo ked sa to nepodari, tak to znizi KPI. To asi nechceme.

1 Like

Plán bol ešte onakvejší: každý úrad mal dať zoznam všetkých datasetov ktoré má v evidencii, z nich sa potom malo určiť čo budú OpenData.
…čiže napr. ÚGKK podľa tohto zoznamu nemá údaje katastra nehnuteľností.

2 Likes

prosim ta, kde by som toto nasla ?

Teraz by to mala mať Dátová kancelária.

OK, kedze si matne pamatam, ze som bol na diskusii/rozhodovani k danemu KPI, tak to teraz IMHO riadne ohli oproti zameru, kedze zamer (aspon za mna) urcite bol “voci celkovemu poctu objektov evidencie” = “vsetky datove zdroje” = “vystup datoveho auditu (ako o.i. ulohy OGP, GDPR, atd.)” = “realny stav (a.k.a. zjednodusene: pocet vsetkych tabuliek vo vsetkych dnes existujucich databazach)” co rozhodnie nie je to iste akoco si sami OVM naplanovali”.

Nejake zapisy, vystupy a poznamky su napr. tu: https://onedrive.live.com/?authkey=!AgnUymrWGo6gmvA&id=8B44120B4E993588!197&cid=8B44120B4E993588

Vypichem metriky z drafu v03, ktore by mali podporit moje tvrdenie, ze teda povodny zamer ucite nemal byt pocitat KPI z “planu”:

  • Podiel inštitúcií štátnej správy, ktoré publikujú otvorené údaje” = zo vsetkych, tak ako realne existuju, nie len niektore podla nejakeho “planu”
  • Podiel inštitúcií štátnej správe, ktoré publikujú aktuálne otvorené údaje” = -"-
  • Podiel povinne zverejňovaných údajov štátnej správy, dostupných vo forme otvorených údajov” = OK, nie je to “% zo vsetkych existujucich udajov” ale teda 100% toho, co existujuce zakony ukladaju ako “povinne zverejnovane” ma splnat normu Open Data. T.j ziaden “plan”, ale “realita podla platnej legislativy”.
  • Podiel verejne prístupných údajov publikovaných ako otvorené údaje” = opat ani toto nie je “% zo vsetkych existujucich udajov”, ale “iba” ta podmnozina klasifikovana ako “verejne pristupne”. Ale teda 98% z udajov, co sa dnes “povaluju” alebo “maju povalovat” na weboch verejnej spravy by malo splnat normu Open Data. Opat ziane percenta z “planu”, ale z “realnej skutocnosti”.

V tychto intenciach sa to riesilo na PS. Cokolvek ine teda ide mimo vystupov z PS. Preto teda pisem, ze to “riadne ohli” a ide to smerom:

Nie, toto nechceme a ani sme to nechceli. A vysledokm je napr. tato bizarnost:

… ego “plan splneny na 100%”, a.k.a. “zverejnena nula datasetov z planovanych nula datasetov”.

TL;DR: Toto prosim cielim najma na ludi na MIRRI, aby nepokracovali v chode PS, tak ako “predchadzajuce vedenie”, lebo toto je potom vysledok: plany sa neplnia, realne vysledky nie su a este aj ludia z PS (ti “externi”) nemaju velmi dovod na tie PS vobec chodit. Cim sa straca pointa “participacie” a chod tych PS straca zmysel a legitimitu.

Plus to teda poukazuje na to, v akom dezolatnom stave mame VS: slubi sa hocico, neplni sa nic, zodpovedni nie je nik. (“nic” samozrejme nemyslim v matematickom slova zmysle)

2 Likes

Po dlhom čase má byť opäť stretnutie Rady, tentokrát “neformálne online”, zajtra.

Plánovaný program:

  1. Otvorenie
  • Príhovor podpredsedníčky vlády SR a ministerky V. Remišovej – predsedníčky Rady vlády
  1. Návrh na zmenu a doplnenie Štatútu Rady vlády SR pre digitalizáciu verejnej správy a jednotný digitálny trh

Návrh na zmenu a doplnenie Štatútu Rady vlády.docx (17.3 KB)
ŠTATÚT- konsolidované znenie.docx (21.9 KB)

  • Prezentácia sekcie digitálnej agendy MIRRI spojená s diskusiou členov
  • k tomuto zároveň beží formálne schvaľovanie per-rollam
  1. Informácia o Stratégii a akčnom pláne na zlepšenie postavenia SR v indexe DESI do roku 2025
  • Prezentácia sekcie digitálnej agendy MIRRI spojená s diskusiou členov
  1. Príprava novej NKIVS
  • Prezentácia sekcie informačných technológií verejnej správy spojená s diskusiou členov
  1. Aplikácia piatich princípov pre IT projekty v praxi
  • Prezentácia poradcu podpredsedníčky vlády SR J. Hargaša
  1. Self-assessment aktuálneho stavu kybernetickej a informačnej bezpečnosti vo vybraných orgánoch verejnej moci
  • Prezentácia sekcie kybernetickej bezpečnosti spojená s diskusiou členov
  1. Informácia o Kľúčových národných projektoch MIRRI + „Zákon o údajoch“ a „Tretia vlna opatrení proti byrokracií“
  • Prezentácia sekcie informačných technológií verejnej správy spojená s diskusiou členov
  1. Príprava Plánu obnovy a odolnosti pre Slovensko v oblasti digitalizácie
  • Prezentácia sekcie inovácií, strategických investícií a analýz MIRRI spojená s diskusiou členov
  1. Stav implementácie záverov Hodnotenia projektov ESIF (stav v akom sa projekty nachádzajú)

Overovanie národných projektov. Prioritnej osi 7 „Informačná spoločnosť“ OP II

  • Prezentácia sekcie sprostredkovateľského orgánu informatizácie spoločnosti spojená s diskusiou členov
  1. Rôzne

K bodom 3-9 skutočne nie sú zatiaľ žiadne materiáli vopred.

4 Likes

čau @Lubor - niekde u nás sa stala chyba - neviem prečo ti nedorazili prezentácie. Posielali sa v pondelok. Poslal som ti ich teraz. Ospravedlňujem sa v mene MIRRI.

1 Like

Ďalšie podklady sú teda tu: XV. zasadnutie neformalne - 4.2.2021 – Disk Google (skopírované na disk S.D)

Zároveň máme dôkaz, že to tu Jano číta.

2 Likes

samozrejme - su to niekedy viac, niekedy menej masochisticke sklony. Ale feedback si treba vypocut.

2 Likes

pozeral som si prezentaciu k projektom a s udivom zistujem ze ani toto nie je aktualne. Ak napriklad MS SR uz ohlasilo ze svoje projekty rusi, tak snad po mesiaci uz je mozne ich z tabulky dat prec. A ak ani zakladnu informaciu o tom kolko projektov je v hre ( a v akej sume, niekde uz prebehlo VO a je to zname) nema MIRRI aktualne, tak co vlastne riadi ?

1 Like

Precital som si (podklady) a pousmial som sa…

“Před dávnými časy, v jedné předaleké galaxii…”
…zavádzanie rozšírených služieb eGovernmentu, identifikovaných v stratégii i2010 a v súlade s konceptom elektronických služieb poskytovaných verejnou správou, tak, aby boli efektívne, užitočné, prístupné a v zmysle všeobecne uznávaných princípov eGovernmentu…

Ak by som bol clenom takejto Rady (ak ma mat aj nejaku pridanu hodnotu) pozadoval by som informaciu v akom skutocnom stave realizacie tie projekty su. Zostavaju necele 3 roky do uvedenia do prevadzky, tak by sa malo otvorene odpoctovat ci tie projekty aj nejako napreduju alebo uz 3 rok pripravuju sutazne podklady.

Je mozne takuto informaciu vyziadat?

Nuž, doteraz Rada vlády s konkrétnymi projektami nič neriešila - hoci ja si myslím, že by mala, a aj som to včera hovoril (bez reakcie).
Informácia o projektoch býva podávaná na RV PO7 OPII (ktorý sa od volieb nezišiel), posledných 10 rokov sa bohužiaľ ujalo myslenie “IT projekty” = “eurofondové národné projekty”.

No veď práve, tá zažitá predstava je že centrálne sa sleduje formálny stav z pohľadu eurofondovej byrokracie. Ale teda má sa aj rozbehnúť sledovanie niečoho reálnejšieho, ale zatiaľ som to počul iba v budúcom čase. Napr. aby sa sledovalo (snáď až riadilo) kedy budú výsledky ktorého projektu (v produkcii dostupná elektronická služba alebo komponent) sa S.D a ITAS zasadzujú už niekoľko rokov…

1 Like

Bohužiaľ, ak sa pracuje spôsobom Štefan Holý “…zisťujem hranicu bolesti…” :slight_smile:,
tak sa za ďalšie 4 roky nedostaneme nikam. Bohužiaľ sa opakuje scenár. Preveríme, spravíme prioritizáciu, dáme odporúčania, zmeníte … a už sme to zase nestihli do ďalšej vlády. Zase sa napíše nová stratégia, vízie, nanovo sa rozbehnú projekty…

1 Like

Velmi smutne, ale pravdive a ked sa budu vladnuci menit kazde 4 roky, tak pre Slovensko katastrofa (nie je to len o IT)

lubor, z vonku to vyzera ako velky problem. Vacsie projekty, ktore planuju 24 mesiacov na realizaciu su zrejme mimo. Nedaju sa realizovat alebo skoncia zle. A aj ked vedenie mirri odmieta zle spravy, tak na volnych peniazoch by to mali vidiet.
A potom aspon pud sebazachovy by mal fungovat a mali by snazit ich minut. A este sa daju spravit mensie projekty s rozsahom do roka, ale to musia nieco urobit. okno prilezitosti sa zmensuje, ak za tri roky pride odpocet a vysledok bude 0, tak pojde o suverenne najhorsiu epizodu informatizacie. A potom sa vyhovarat na fica bude neskoro.

3 Likes

pud sebazachovy funguje ak máš skúsenosti … inak sa nenaštartuje

Takto, projekty zastavilo MIRRI svojim “auditom”, ktory sa ani auditom velmi nazvat neda, realne akurat rozhodli o zastaveni niektorych projektoch (zopar malo) a o okresani financii u vacsiny (sposob, vycucali sme si z prsta, inak sa to nazvat neda), plus povedali, ze projekty sa robili zle a dame navod ako ich robit. Pozastavili proces u kazdeho projektu (zymsluplneho ci nezmysluplneho ani poriadne si neuvedomili ktore su naozaj zmysluplne a ktore vobec nikdy nemali zhliadnut svetlo sveta, su podla mna take aj v zozname kt. nezastavili) a potom povedali, no ved pokracujte, splnte to com “zauditovali, nase pripomienky”. Nuz a dosiahli to, ze vlastnici projektov vlastne ani nevedia co maju robit a ako postupovat, a hlavne boja sa postupovat (ved ak niekto nic nerobi, tak nic nepokazi, pretoze zatial toho kto nieco robil tak akurat skritizovali). Takze zodpovednost je na ich strane. SKor ako koncepcie mali povedat najprv postup na 1 rok a medzi tym urpbime daajme tomu novu koncepciou (ale ako k tomu pristupuju, tak vidno, ze ju proste urobit nevedia, len prekracuju na mieste a cas bezi a vysledky nemozu byt ziadne, pretoze sa vlastne vacsinou nic nerobi, ale mame nove ministerstvo (to nicomu nepomoze), budeme mat nove materialy, ludia a frimy sa orientuju uz na one sektory a oblasti, ale mame este novu statnu IT firmu, teda nakakldy na IT pracovnikov v state sa zdvojnasobili a vykon iisel na polovicu a ked v dalsich rokoch sa vrati na povodnu uroven, tak to bdue uspech (ak sa nebude robit balast a aspon nieoc rozumne sa urobi, ale optimistov je stale menej a menej)