Projekt: Lepšie "formuláre"

Tomu nie úplne rozumiem, tipujem, že úradoval autocorrect? Každopádne tie čítačky nie sú nejaký ultra biznis, len také vreckové k platu koncipienta… Softvér osobne nevyvíjam; mám pripravené balíčky poukážok na účtovníctvo, vyhotovenie webu a podobne, ale nikdy som sa nedostal k tomu to nejak sprevádzkovať… Raz keď si prerobím e-shop na custom riešenie tak to tam dám, teraz mám len taký ten prebalený wordpress od websupportu…

1 Like

slovo civilizácia nebol preklep - súčasné štátne formuláre sú barbarstvo.

1 Like

hah :smiley:

5 posts were split to a new topic: Lepšie formuláre podla výnosu

ja by som rad prilozil ruku k dielu a pomohol nejaky taky formular vyrobit/testovat/neviemco. komu sa mam ozvat? ako to prebieha?

Je vobec nejaky sposob, ako jednoducho urcit ci dane XML je/nie je elektornicky formular? V MetaIS je nejaka sada XSD schem, ale mam taky pocit, ze kady rezort/OVM si vytvori formular ako chce, a pouzije vlastnu schemu a prehlasi to za elektronicky formular.

Veď to je pointa.

Venujem sa vyvoju sluzby na generovanie dokumentov a generovanie zmluv je jeden z jej moznych use case-ov. Vytvorit predlohy na zalozenie s.r.o. v nej viete uplne jednoducho uz dnes a optimalizovany formular sa generuje automaticky. Umoznuje tiez vytvarat zostavy dokumentov, ktore su pre tento pripad ako stvorene - vyplnenim jedneho formulara vygenerujete vsetky dokumenty naraz.

Predlohu je mozne vytvorit online priamo v prehliadaci v style Word nastroja. Po ulozeni je automaticky vytvoreny formular a API rozhranie k okamzitemu pouzitiu.

Rovnako je to skvele riesenie pre tento topic (v sektore verejnej spravy), no bohuzial je zopar detailov ktore moju sluzbu diskvalifikuju.

Vytvoril som aj zopar formularov ako Splnomocnenie, Vypoved poistenia a podobne ako to robi aj sluzba ipdf.sk, na ktorej mimochodom si tiez viete pozriet ktore formulare su popularne. Pre mna bol ale problem to ‘popularizovat na internete’ a nebavilo ma tie formulare vytvarat, radsej vyvijam sluzbu, tak som od toho upustil a orientujem sa na jej vyuzitie v ecommerce…

ak by ste si chceli vyskusat ako sa v spomenutej sluzbe vytvaraju predlohy a ako funguje automaticke generovanie formularov napiste mi.

1 Like

ja mam na vytvaranie dokumentov jednoduchy skript (Applescript), ak by mal niekdo záujem, viem poskytnúť :grimacing: generuje to dokumenty z predlohy vo formáte .pages a dáta načítava z .numbers tabulky…viacmenej triviálna vec, ale vzhľadom k tomu, že častokrát je potrebné robiť custom znenia zmôúv, dokumentov, je toto veľmi obmedzená vec a oplatí sa skôr pokútnikom, čo poskytujú jednoduché “právne služby” :grimacing:

Oznam: Tento projekt sa rozbieha spolocne s projektom Projekt: To Do zoznamy - životné situácie ako wiki na slack.slovensko.digital je na to kanal #navody-na-slovensko a spravil som aj github projekt, kde su nejake prve ulohy.

Opäť som niečo potreboval vybaviť so živnosťou, a tak som si pripomenul komplikácie používania el. formulárov s tým spojených.
https://www.minv.sk/?elektronicke-sluzby-zivnostenskeho-registra

Keďže nový projekt pre ŽRSR je v nedohľadne, toto môže byť dobrý kandidát na “lepšie formuláre”.

Podla mojich info by studia ZRSR mala byt niekedy koncom leta.

Ak aj štúdia bude v septembri, “nové služby” najskôr o 2 roky…

1 Like

Aj ja som zacinal skriptom :smiley: Ale odvtedy som to trochu rozvinul. Napriklad vypoved vyzera takto. Verim ze v takom online editore a web formulari dokaze pracovat viac ludi ako so skriptom.

Na tie custom znenia zmluv nepomozu podmienene bloky ktore by si si zapinal checkboxom vo formulari napriklad? V jednom softe s ktorym pracujem maju na vytvaranie obchodnych kontraktov kniznicu klauzul, ktore sa do noveho kontraktu rychlo nahadzu (ako tovar do kosika). Potom sa vysledny dokument este da upravovat, ak je to potrebne.

1 Like

Je to super, ale opat, skor pre pokutnikov. Ako advokat mam custom formatovania a podobne, takze takto je to tazko spravit + je to web app :confused: ja potrebujem ten skrip preto, lebo si to robim lokalne u seba (mam tam osobne udaje) a je to integrovane do systemu.

ake custom formatovania? sablona v mojej aplikacii je HTML + CSS a s vektorovymi obrazkami a true type fontmi sa dizajn da dotiahnut daleko.

web app v dnesnej dobe nieje argument, tvoj pocitac je online, telefon je online, urcite pouzivas emaily a vsetko online. A co ludsky faktor? Ked ti niekto bude chciet ukradnut informacie, tak sa mu to podari. Bud bude mat skill alebo peniaze.

ale proti gustu ziaden disputat, tiez mam zakaznika ktory ostro odmieta online sluzby. Kym mas riesenie ktore ti vyhovuje, tiez by som nemenil. No na inovacie treba mysliet skor ako konkurencia :sunglasses:

a v neposlednom rade, vdaka za pochvalu :blush:

Jasne, ale opat tu robi QA programator. Z pohladu advokata/uzivatela je situacia uplne inac. Ja si v Pages viem krasne nastylovat vsetko, mam to pekne prisposobene a funkncne vsade (iPhone/iPad/Mac/web v krajnom pripade) a je to native app experience. V ramci filesystemu mam podporu tagovania, podporu fulltext hladania v ulozenych dokumentoch (spotlight) a nakoniec aj to skriptovanie, s naslednou konverziou cez Adobe Acrobat do archivnych formatov a + konverziou a podpisanim certifikatmi. Ja viem ze z pohladu developera je vsetko toto zbytocne, ale verte tomu, ze v mojej profesii ide o absolutnu alfa-omegu. Opakujem, riesenie ako take je super, automatizovane vypluvanie mnozstva dokumentov je super pre niekoho, kdo produkuju tisice vyziev a podobne denne, alebo pre uvtovnicku, co vie pre klienta vyprodukovat tie iste 3-4 dokumenty raz za 6 mesiacov, ale pre adv. kancelariu je skor potrebne prist s native appkami a skriptami :grimacing:

Ahojte, chcem sa poradiť. Nases pripravil 2 všeobecne použiteľné formulare pre OVM do modulu centralneho Uradneho Dorucovania. Jeden je Uradny List. a druhy rozhodnutie. Použiteľne je to pre akykoľvek OVM. každý píše uradne listy, a každý OVM vydáva rzohodnutia. Problkem je že formulare su podľa Nases-u dostupne len pre OVM, nie pre hocakeho dodavateľa. pohraval som sa s myslienkou tieto 2 formulare spracovat formou sluzby. Tým padom by sa služba stala traktívnou pre každý úrad, lebo by sme produkovali bezchybne podpisane listy a rozhodnutia, ktoré by OVM následne mohol posielať do schránok či už iných OVM, alebo stránok/občanov a či už vo vizualizovanej, alebo dátovej podpobe,
Ale z NASES som po ziadosti spristupnenia týchto formularov dostal odpoved, ktora akoby bola z pred 7 rokov.
Citujem:

Dobrý deň,

Samozrejme el.formulár je k dispozícii v module eFORM a bude aj na DEV aj FIX prostredí, v krátkom čase aj na PROD. Jeho využitie je samozrejme možné a bolo to aj plánované pre všetky OVM. Je to v zmysle zákona o eGOV, t.j. použitie pre OVM bez problémov. El.formuláre budú nasadené aj v rámci eDESKu pre OVM namiesto súčasného formuláru General Agenda / GA Rozhodnutie – tento by sa mal zneplatniť .

Samotný balíček zdrojových kódov formulárov na import do eDizajnera NASES neplánuje distribuovať mimo OVM, nakoľko je to takto licencované pre tento účel a preto nemôžeme porušovať tieto licenčné práva autora, t.j. aby tretie strany nepredávali pod svojim menom tento balíček OVMkam.

Predpokladáme, že vyplňovaciu transformáciu si budete riešiť vo vlastnom nástroji, ostatné veci z balíčka v MEFe (xsd schéma, podpisová, zobrazovacia a tlačová transformácia) Vám pri referencovaní sa na tieto el.formuláre budú fungovať bez problémov.

S pozdravom

Projektový manažér CUD

NASES
Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby
www.nases.gov.sk

Tomu teda nerozumiem. Za statne peniaze bol kupeny softver (formulare). V case ked uz par rokov plati NKIVS, kde sa ma licencovat primarne otvorenymi licenciami.
Okrem toho ja OVM kam nechcem predavat Forrmular, ale komplexnun sluzbu kde formular je len jeden komponent (a ten uz bol zaplateny) . OVM si moze vybrat ci si da vyrobit taku sluzbu (interpretacie formulara, integracie do svojho systemu, prepojenia so schrankami a elektronicky podpis) u svojho dodavatela (a komponent Formular bude mat rovnako uz vyrobeny dopredu a zaplateny) , alebo si ho kupi u nas …
PS. Osobne udaje som z listu vymazal … :slight_smile:
Je to podla Vas OK, alebo sa treba toho dozadovat ? … btw… projekt Lepsie Formulare by bol mozno lepsim miestom … aj ked bol cieleny na obcana … preco nepomoct aj uradnikom na skolach, obecnych uradoch … tam je situacia desna, kym na ministerske OVM sa vsetrci sustredia, tak obciam nik nic nevysvetli, neda …

2 Likes

Ak máme xsd, tak sa na zvyšok môžeme vykašľať, nie? Inak toto je výborný nápad. Len rozmýšľam, že či to pôjde poslať bez nejakej tučnej integrácie za ovm. Ako sa za ovm prihlasuje? Je to štandardne cez iam?

hej, mozno tu je jablko svaru. Predpokladam, ze toto moze byt aplikacia od aplikacie ine. Samotni pouzivatelia maju na rezortoch rezortne IAM (povacsine). Ako ale pristupuju do schranok ? Predpokladam ze apka … napriklad centralne uradne dorucovanie tam chodi nejakym technickym uctom a identifikuje nejako organizaciu / pouzivatela pri volani operacii … ale ved to tu mozno cita aj nejaky autor takych apiek, … prezradis ? :slight_smile:

… a zatial nic nemame, tie definicie formlarov nie su volne dostupne, len vybranym pouzivatelm z OVM