Lepšie formuláre podla výnosu

Páni, nechceli by ste sa zamerať najskôr nad zmenou štandardov, aby mohli vôbec vzniknúť krajšie formuláre?

Poznáte výnos o štandardoch? ako vložíte obrázky grafy tabulky do formulárov ?? :laughing:

Tento boj sa odohral asi pred tristvrte rokom a vynos je davno zmeneny. Dnes nic nebrani tomu, aby vznikli krasne formulare uplne decentralizovane. Z celych formularoch vo vynose ostal len vymenny format XML a TXT/HTML vizualizacia, kvoli zobrazeniu v schranke a podpisovaci. Presne tak ako to ma byt.

Neviem kto ste, ale toto sa tu preberalo uz snad tisic krat a riesilo sa to na pracovnych skupinach na UPVII, je to v schvalenych dokumentoch.

Viete mi prosím poslať link a odkaz na výnos, kde sú štandardizované tie objekty, ktoré som spomínal? (do formulárov obrázky, boldy, tabulky, grafy a pod…)

Potrebovali by sme to pre jeden projekt a nikde som to nenašiel. ďakujem

je to ale aj vo výnose o štandardoch - pre el.formuláre?

Priznam sa ze som prestal rozumiet. Vynos predsa neriesi standardizovane objekty pre obrazky grafy boldy tabulky, lebo vyplnacia cast je decentralizovana a cela cast formularov, ktora sluzila na vyplnanie je nepovinna. A potom tu mame toto nove metodicke usmernenie ako maju tie sluzby vyzerat. Nedochadza mi aky problem sa tu riesi a je to uplne mimo scope tento temy. Presuvam to do separe topicu inam.

nie som si isty, ak hovoríme o elektronických formulároch, tak zrejme pre verejnú správu by mali byť podľa Výnosu o štandardoch pre ISVS, inak zrejme nebude jednoduché ich čítať, tlačiť a zrejme aj vyplňovať univerzálne v rámci ISVS

alebo sa mýlim?

Výnos riešiť transformácie eformulárov aj pre vyplnanie. Dnes je problém, ako vložiť obrázok, tabuľku a pod. do vyplnacieho pola formuláru, pretože nie su definované štandary, ako ho v plaintexte označiť že to je objekt a nie text… alebo?

vitaj a

záver je že nie, nemá, formulár má byť hlavne dátovy a vizualičný predpis. Pre argumenty citaj forum :wink: niekde to tu je aspon 100x

1 Like

Ťažko uchopiť, ak nebude aspon HTML5 alebo niečo podobné povolené v eFORM

Ja uz neviem ako to napisat, dnes mozete vyplnaciu cast formulara spravit takmer uplne hocijako. Pointa je, aby vystupom toho celeho bolo na konci xml podla formularovej schemy, ktore sa posle do schranky. Moze to byt HTML5/Javascript, Ruby aplikacia, hocico.

1 Like

Prešiel som si aktuálne štandardy. Nenašiel som žiadny priamy zákaz mať v el. formulári ľubovoľne interpretovateľné prvky - napr. aj HTML5.

Ale je fakt, že som ešte nevidel el. formulár (konformný s SK štandardmi), do ktorého by bolo možné vkladať obrázky, grafy, tabuľky.

Ono celé štandardy boli vytvárané najmä na textové položky a dosť to z tých štandardov cítiť. Skrátka el. formulár mal byť formulár - tlačivo do ktorého sa píšu formuly - a nie voľná plocha kde si kto chce bude kresliť slniečka. Nezabudnime, že jedným z jeho hlavných účelov je automatizované spracovanie vložených údajov. Typograficky bohaté dokumenty (napr. obsahujúce grafy, alebo hoci aj text tučným písmom) mali byť ako prílohy. Aspoň taká bola pôvodná idea.

Ak neriešime vypĺňaciu časť (lebo “vypĺňanie formulára” už nemá byť povinne “časť formulára”), predpísané je ešte toto:

  • všetky údaje vyplneného formulára musia byť uložené v jednej XML štruktúre (data.xml) - čiže tam musia byť serializované aj tie obrázky atď.
  • všetko čo je vyjadrené samostatným súborom (napr. tabuľka vo formáte pre tabuľkový procesor, alebo Ruby aplikácia) má byť ako príloha
  • údaje sa musia dať jednoznačne zobraziť, tým odpadajú všetky nevizuálne objekty, napr. audio, video - tie sa majú dať ako prílohy
  • musí byť spravená vizualizačná transformácia minimálne pre zobrazenie/podpísanie (stačí do plain HTML) a pre tlač (do PDF)
  • štandardy ISVS paušálne predpokladajú použitie iba určitých typov objektov - viď. §18-25 - z nich sa dá odvodiť že ide o text UTF-8 a HTML, obrázky GIF, PNG, JPG, TIFF, SVG

Chapeme sa, ale realita naráža na problém úradníkov, ktorí sa snažia aby ľudia vizuálne mali aj iné prvky ako len holý text, t.j. minimálne bold, italika, underline a potom samozrejme obrázky, tabulky a pod.

Je faktom, že množstvo listov z úradov obsahuje napr. tabulky priamo v texte, potom odseky sprehľadnujú čítanie a pochopenie textu. je to taký “nativ UX” listu :wink:

Teda otázkou je, či nie je vhodné, aby sa ujednotili minimálny štandard pre tie riadiace znaky pre podporu vo vyplňacej transformácii, ktorú by podpisové a tlačové transformácie mali povinnosť natívne podporovať. Lebo inak si každý zrejme vytvára vlastné “prevodníky” v transformáciách, čo nemusí byť úplne najefektívnejšie, hlavne ak by mohla byť minimálne vo VS aj pre vyplňacie systémy interoperabilita a ľahšia vymeniteľnosť (t.j. ak dnes niekto zadrátuje spôsob vytvárania xml do svojej aplikácie a takto urobí aj formuláre a ich transformácie, potom pri výmene systému na vytvárania xml sa musí urobiť aj iná verzia s transformáciou, ak si urobí inú podporu pre tie formátovacie alebo iné riadiace znaky)

to je moja pointa, že by sa otvorila možnosť výmeny technologickej zo súčasnej napr. na www.slovensko.sk zadrátovanej do štandardizovanej / univerzálnej.