Projekt: Lepšie "formuláre"

Tento nápad na projekt vznikol interne v Slovensko.Digital, v rámci transparentnosti a silnejšieho zapojenia komunity takéto projekty zverejňujeme pod tagom projekt.

Manažérske zhrnutie: Projekt má ukázať ako by mohli vyzerať lepšie “formuláre” resp. služby občanom, kde sa robia podania. Podania/formuláre dnes kopírujú papierové forumuláre, ktoré sú nastavené na všetky výnimky. Tento projekt by mal ukázať ako by mohli vyzerať ideálne služby/formuláre a identifikovať potrebné dáta a API, ktoré treba otvoriť, aby mohli vzniknúť ako aplikácie tretích strán.

Bližší popis: Vypĺňanie formulárov na webe a iných zariadeniach ponúka oveľa lepšie možnosti pre používateľský zážitok ako papierové formuláre, ktoré sa snažia pokryť čo najviac rôznych prípadov použitia. Identifikujme dôležité podania/formuláre a snažme sa ich prerobiť tak, ako by mali ideálne vyzerať. V kľude aj pre užšiu, ale stále početnú skupinu ľudí (napr. colné konanie pre osoby, čo si kúpia telefón zo zahraničia). Taktiež sa pozrime na procesy, dáta a API, ktoré by bolo potrebné zmeniť alebo otvoriť, aby to bolo celé automatizovateľné alebo jednoduchšie. Následne skúsme navrhnúť wireframes a demo, ktoré budeme vedieť odprezentovať (“aha, keby sme mali toto API, tak by to šlo!”) a prípadne to dotiahnuť až do funkčného produktu.

Cieľová skupina: široká verejnosť a právnické osoby riešiace elektronickú agendu so štátom, komunita (otvorenie trhu), interná potreba SD (nové služby)

Čo dalej?

  1. Identifikovať top 5 “podaní”, ktoré by bolo vhodné prerobiť/zjednodušiť.
  2. Identifikovať zjednodušenia procesu, otvorenie dát a API na to potrebných.
  3. Spraviť wireframes/demá pre krajšie lepšie voňavejšie formuláre na podania

Tento projekt súvisí s otvorením API na podania (vid ÚPVII Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby) a je prirodzeným pokračovaním projektu Projekt: To Do zoznamy - životné situácie ako wiki.

@jsuchal Hlásim sa dobrovoľne. Jeden z 5 vytypovaných skúsim pre-design-ovať a spravím funkčný prototyp. Možno sa to bude dať umiestniť ako fasáda k existujúcemu formuláru?

2 Likes

to nejde vytiahnut z open dat ? :wink:

Pocetnost ciastocne, nieco vieme aj z nasich logov Google Analytics, nieco z logov slovensko.sk (vid https://data.gov.sk/dataset/upvs-web-pristupy) ale vseobecne tieto data ma problem zohnat aj stat samotny (riesilo sa to v PS lepsie sluzby, ze tie data vlastne neexistuju). Plus mas rezortne portaly nielen slovensko.sk… Nie je to lahka uloha.

tak ja skusim dat par typov na formulare:

3 Likes

To bol priklad, nie obmedzenie. Inak to colne konanie ma niekolko velkych problemov, interne to analyzujeme a nevyzera to dobre. Posleme sem potom na co sme prisli.

Myslim, ze sa niekde ten link objavil, mozno bude uzitocny aj tu https://medium.com/@jgee/what-i-learned-in-two-years-of-moving-government-forms-online-1edc4c2aa089

1 Like

Minimalisticka verzia je to, ze vygenerujeme XML ktore sa potom da v schranke/podani importnut ako XML. Neni to nic moc ale da sa.

Dobre tomu rozumiem, ze zo schranky mozno statnemu it posielat XML namiesto vyplnania formularov? Cele statne IT to ma? To by bola po rokoch prva pozitivna sprava o tom “money pit”… Su k tomu niekde DTD a nejaka semantika?

Mozno importnut XML za niekoho ineho ako vlastnika schranky? Napriklad za ludi ktori sami nemaju schranku?

Interne to tak funguje, ale pre koncoveho to dnes funguje tak, ze formular na upvs sa da vyplnit tak, ze kliknes na “nacitat z XML” (alebo tak nejako je ta hlaska). Samozrejme pouzivatel musi byt prihlaseny a vsetko.

Išiel som sa pozrieť na upvs, že skúsim niečo vyplniť. Hneď pod Prechodný pobyt si mám vybrať medzi “Podanie prihlásenia na prechodný pobyt” a “Prihlasovanie na prechodný pobyt”. Ešte som nezačal a už ma prechádza humor.

Obe linky skončia na tej istej stránke s krátkym vysvetlením, linkou na dlhšie vysvetlenie a dokonca aj linkou na samotný formulár. Vývojári boli platení za počet zbytočných krokov?

Budem zrejme potrebovať elektronický občiansky a čítačku k nemu aby som sa dostal ďalej. Služba vyvoleným.

2 Likes

nie … .tu totiz niekto (naivne) predpokladal, ze o tomto case to uz bude mat (takmer) kazdy …
A hlavne ze s tym kazdy bude vediet robit… a pritom to ani vacsina politikov, ktori o tom kecaju nema … mohli si urobit aspon take prirovnanie a zistit ze to je naivna myslienka.
nehovoriac ze sa caka ze bez skolenia s tym niekto aj bude vediet aj robit …

1 Like

@robert.kuchar Nie každý má počítač, nie každý má na to mať počítač. A nie ku všetkému sa dá pripojiť čítačka. Stále viac bude takých ktorých jediným počítačom je tablet alebo smartphone. A je veľa služieb štátu ktoré by mohli byť prístupné bez spoľahlivej autentikácie,

Niekto naivne predpokladal že budeme všetci bohatí, žiť v okolí Bratislavy kde je dobré pripojenie a zároveň že vývoj techniky zamrzne na konci 20. storočia

1 Like

Venujem sa predaju čítačiek na OP a podľa mojjich skúsenosti ich väčšina ľudí riešit pred založením firmy, prípadne kvôli finančnej správe… Navrhoval by som možno zjednodušiť formulár na prvozápis s.r.o., resp. zmeny vo firme… Mám dávnejšie pripravený koncept kde ten formulár spraviť dokonca neštandardne, že bude vizualizovaný inak ako kolónky a v pozadí sa budú ukladať štrukturované dáta… Vymýšľal som to síce pre use case generovania zmlúv, ale rátal som s tým, že zároveň tie údaje potom budem vedieť jednoduchšie preklápať aj do online formulárov…

Mrknite to, čo vy na to, v prvom kroku je .ppt s hrubým pitchom, že o čo mi asi ide… Dalo by sa to spraviť prípadne aj ako monetizovaná služba slovensko.digital…

6 Likes

@Branislav_Welter waw, zrazu aké jednoduché! To v kroku dva sú skutočne všetky údaje čo k založeniu firmy treba? Prečo je do toho zamiešané dedenie podielu? Pri dedení sa mení spôsob hlasovania vo firme?

To ze su potrebne nativne appky na telefon a iPad kricim uz roky…nativne z dovodu security, UX/UI.

4 Likes

Ten druhý krok nie je potrebný pre samotný formulár. To už je “nadstavba” pre prípadnú tvorbu dokumentov (spoločenskej zmluvy), v ktorej niektoré veci možno upraviť odlišne od zákona…

Tu konkrétne ide o to, že zo zákona (§116 OBCHZ.) “Obchodný podiel sa dedí. Spoločenská zmluva môže dedenie obchodného podielu vylúčiť”. Čiže keby sa použila len najjednoduchšia Spoločenská zmluva, ktorá by obsahovala len nevyhnutné ustanovenia, tak by platila zákonná úprava, a v prípade úmrtia niektorého zo spoločníkov by sa obchodný podiel predeďoval, čo v praxi nie je väčšinou želateľné - jednoduchší stav je, že taký spoločník po smrti vypadne a jeho dedičom už zostane len nárok na vyrovnací podiel voči firme (v peniazoch), namiesto samotného obchodného podielu…

Takých ustanovení je veľa, napríklad §133 “Ak je konateľov viac, je oprávnený konať v mene spoločnosti každý z nich samostatne, ak spoločenská zmluva neurčuje inak.” - V tomto prípade väčšinou klient chce toto upraviť odlišne, aby konali napríklad vždy aspoň dvaja spoločne.

Ide mi o to, že keď už sa hrajkať s formulárom, tak už nie je veľkým predĺžením cesty to rovno rozšíriť o pár klikov a rovno používateľovi vygenerovať šablónové dokumenty. Väčšine ľudí to stačí.

Ďalší krok je opäť len o kúsok ďalej - dať k dispozícii podpisovú bránu, vďaka ktorej by človek tie vygenerované dokumenty rovno podpísal a mohol ich pokojne aj odoslať.

2 Likes

@Marty_MacFly myslím, že autentikácia do native apky by sa mala dat vyriešiť bez pripojenej čítačky OP. Čítačka + OP je iba autentikácia niečím čo mám. To platí aj o kombinácii telefón + telefónne číslo. Naviac telefón môže byť chránený heslom - niečo čo viem a dokonca aj odtlačkom palca alebo rozoznávačom tváre alebo očnej zrenice - niečo čo som. Takže by išlo iba o to raz spojiť telefónnu aplikáciu so zaradením čo overí OP?

A ešte toto: jedna aplikácia na všetko alebo čo formulár to aplikácia?

1 Like

@Branislav_Welter ospravedlňujem sa za totálne nepochopenie :confused: A vďaka za ozrejmenie zákutí spoločenskej zmluvy. Zle napísaná môže vyjsť draho - o tom niečo viem.

čo tak predávať čítačku spolu so softwareovým balíkom na civilizáciu a nadstavbu častých operácií?

Pravdepodobne bude potrebne rozchodit vzdialenu autentifikaciu a potom tuto autentifikaciu implementovat do nativnych aplikacii na jednotlive usecases, ako su formulare, komunikacny program a pod. On device autentifikacia bude dalsi stupen overenia.

Niesom zastanca jednej aplikacie na vsetko, takze by som to logicky rozhodil, netusim ale konkretne ako.

1 Like