Problémy elektronizácie miestnej samosprávy - Otvorený list na MV SR

To je aj dosledok megalomanskych projektov, kde sa chce spravit vsetko naraz co najlepsie, a to nejde. Nikto taku analyzu celeho procesu nespravi, a ked aj nejaku ma po par rokoch analyzovania, uz je neplatna. Malo sa to budovat po krokoch a menit zaroven procesy.

A dalsia vec je slovensko.sk, na ktore sa zle integruje, takze cokolvek je drahe pripojit. A to je chybne rozhodnutie statu.

1 Like

Nesúhlasím s Vami, analýza procesov samosprávy je, a niekoľkokrát, a nie je až taká drahá ako hovoríte. Pretože sa implementovalo niekoľko elektronizácii procesov pre mestá, kde sa robila. Ale ako to dopadlo, to by bolo zaujímavé zistiť.

Teda riešenie centrálne píšete, že nie je OK. A decentrálne dopadlo ako? BA, KE, ZA, NR, iné mestá Pezinok, Prešov, Michalovce … Teda všetko je zlé?? alebo potom za koho išiel teda ten list, za celú samosprávu?

Tu nejde o cenu analyzy, ale o to, ze velka analyza ma za nasledok, ze jej schvalenie uz nemusi reflektovat realitu. A implementacia bude odovzdana realne este neskor.
A este medzitym sa meni legislativa.

Ja praveze centralne riesenie beriem ako dobry sposob, len jeho realizacia nebola dobra (megalomanska s tym, ze nebolo na vsetko poriadne cas).

Tu mi skor ide o rozdelovanie zakaziek na casti → inkrementalny vyvoj (kludne aj s jednym dodavatelom). Lebo terajsi stav je taky, ze sice na papieri mame asi vsetku funkcionalitu, ale v podstate funkcne viacmenej nic.

Toto generalizovanie ako pomaha?

Podla mna vela starostov je novych a riesia situaciu tu a teraz.

Centralne riesenie je skvely napad, ale asi este chvilu potrva kym prekroci vlastny tien.

Vela obci to ma tak, ze je pre nich riesenie DCOM neumerne drahe.

Za mna mam pocit, ze diskusia trochu nekorektne ulieta a kriminalizuje obet. Obce potrebuju instrukcie co maju robit.

Inak po trhu vrabce cvirikaju, ze aktualne prebieha velka konkurencna kampan a verbuje obce aby opustili DCOM…

spravny poriadok tu nie je prvy rok a dnes na slovensko.sk nemate k dispozicii v schranke dolozku pravoplatnosti,
alebo ukladanie vyslednych dokumentov do dlhodobeho uloziska, aby boli neskor pouzitelne na pravne ukony …
keby bol proces vydavania rozhodnutia dotiahnuty v el. podobe = rozanalyzovany a potom nastaveny pre el. formu, malo by to uz byt davno…

1 Like

Pani Kusyova, prosím neviem či je vhodné, aby sa plietli ľudia, pokiaľ ja viem, tak na slovensko.sk sú len spoločné moduly. Nie je dôvod, aby pokrývali celý proces správneho konania. Majú tam elektronické schránky, z ktorých sa má dať odoslať EUD a zase prijať el.podanie, možno ešte k tomu služby ako je overenie podpisov. To že sa tam dáva stále viacej a viacej vecí spôsobuje, že to proste NASES nestíha upravovať, lebo to nebol podľa mňa koncept UPVS a teda sa to tam len “dolepuje” so všetkými dôsledkami, ktoré to prináša.

Pokiaľ si dobre spomínam, tak si MVSR vytvoril projekt správne konanie, kde bude SaaS služba, kde budete vedieť riešiť všetky tie veci, o ktorých píšete. písalo sa o tom aj tu na platforme s.d MVSR Správne konanie

Elektronická schránka je určená na doručovanie, nie na vytváranie doložiek … ak zákon určuje na čo sa má elektronická schránka používať, ak sa tam bude robiť niečo iné, nie je to svojvôla? t.j. ako keby sa začalo služobné policajné auto používať aj na prevoz smetí a zranených… proste to asi nie je určené na tieto veci…

Myslím, že publikovanie “otvoreného listu na MVSR” je politická vec a nerieši vôbec vecnú stránku. Preto táto diskusia aj ide týmto smerom… jednotlivé výhrady, ktoré sú tam spísané ja vnímam, že sú len zhrnuté veci, ktoré si neplnia samosprávy a vinia s toho štát.

  • že je proces komplikovaný a prácny
  • že nemajú k dispozícii komplexný inf. systém
  • že nevedia definovať ani parametre na informačný systém, ktorý jej zabezpečí plnenie zákonných povinností
  • že nedodržiavajú obce povinnosť zverejňovania open data
  • že obciam vznikajú zbytočné náklady na el. formuláre
  • že úrady obcí majú nedostatočné technické podmienky a namiesto toho, aby systém používali, tak si ich stavajú…

Prečo majú tieto problémy vôbec nerozumiem, pretože presne tieto veci mal odstrániť projekt DCOM tak, ako bol schválený. Vtedy mal voči nemu niekto výhrady z týchto obcí?
http://www.informatizacia.sk/aktualne-vyzvy-opis/609s13327c?pdate=2019-06
Projekt je zameraný na:

  • zmenu súčasného stavu poskytovania služieb samospráv na úroveň výrazne znižujúcu administratívnu záťaž občana, podnikateľa a samospráv, vrátane pracovníkov vykonávajúcich jednotlivé úkony,
  • vybudovanie Dátového centra obcí a miest, ktoré bude poskytovať mestským a obecným úradom potrebné aplikácie ako službu, zabezpečí ich integráciu s ISVS a zároveň sprostredkuje prístup k eSlužbám samospráv širokej verejnosti. Poskytované služby IS DCOM budú zodpovedať okruhu originálnych kompetencií obcí a miest. IS DCOM nebude zabezpečovať poskytovanie služieb vyplývajúcich z prenesených kompetencií,
  • poskytovanie služieb samosprávy ako súčasť verejnej správy v štátom garantovanom prostredí bez možného vplyvu komerčného sektora.

čl.4 ods.6 V stanovách DEUS sa deklaruje povinnosť zakladateľa ZMOS aktívne presadzovať záujmy Zduženia vo vzťahu k územnej samospráve s cieľom podporovať jej informatizáciu, presadzovať jednotnú politiku voči svojim členom pri zabezpečovaní elektronizácie územnej samosprávy v rámci projektu DEUS, zabezpečiť, aby minimálne 50 % jeho členov používalo elektronické služby prostredníctvom projektu DEUS a to najneskôr do skončenia platnosti Zmluvy o poskytnutí nenávratného finančného príspevku z Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Informatizácia spoločnosti.

s toho listu vôbec nie je jasné, čo vlastne chcú tie obce dosiahnuť?

Čo majú obce robiť? Mali by riešiť veci, pretože len tak sa pohnú ďalej. Ak to nezvládajú same, musia sa spojiť a “riešiť” to spoločne. Majú ZMOS, ktorý sa zaviazal v projekte DCOM, že to pre obce vyrieši. Teda ak im DCOM nevyhovuje, musia to riešiť na úrovni ZMOSu, ktorý je zakladateľom DEUS ako prevádzkovateľa DCOMu.

Ak nechcú riešiť cez DCOM, buď si vyberú alternatívne riešenie (zrejme komerčné), ktoré bude deklarovať splnenie všetkých legislatívnych povinností, alebo si budú musieť toto urobiť / obstarať same.

Každá alternatíva však niečo stojí a preto si musia obce porovnať, ktorá alternatíva koľko ich bude stáť (čas, kapacity, peniaze a pod.) a podľa toho sa rozhodnúť. Určite žiadne MVSR za nich rozhodnutie neurobí.
Môj názor je, že sa treba pozrieť aj na to, že elektronizácia má priniesť úspory hlavne času ľudí (aj občanov, podnikateľov a úradníkov), teda náklady na elektronizáciu treba hľadať práve v týchto úsporách a sledovania ich splnenia.

2 Likes

To je fakt, ale nenarodili sa do bodu nula, už tu niekto niečo urobil a teda musia urobiť nejaké rozhodnutie v tomto stave. To, že ide niekto kandidovať a nevie o zákonných povinnostiach organizácie, ktorej chce šéfovať, je povážlivé… ale chápem, že je to realita :slight_smile:

Dokonca si myslím, že toto by mohol byť hlavný odkaz toho listu na MVSR, UPPVII, DEUS a pod., aby školilo úradníkov, starostov, poslancov na samosprávach a vôbec na celej verejnej správe o elektronizácii a povinnostiach, ktoré sú… toto by som bral ako jasný cieľ, ktorý chcú tie obce, podpísané pod otvorený list, dosiahnuť.

Vy slovensko.sk pouzivat nemusite, vsak?
dolozku avizoval NASES v ozname z 15.11.2018, posledny odstavec, dnes este nie je spristupnena,


nemalo by sa v schranke, toto je nam vsetkym dost jasne, ale … ake ine riesenia su?

centralne riesenie by bolo bez debaty vyborne - keby v nom boli sfunkcnene povinnosti, ani by nebolo tolko dalsich dodavatelov…
Lomtec dokonca nuka polovicnu cenu, 50 centov za obyvatela na rok…

no to suhlas, to by bolo skvele,
inak v bledomodrom by to bolo vyborne aj pre skoly … ale iny UOSS

1 Like

Som rád, že sa v tomto zhodneme. Viete, ja si myslím, že v tomto by sa malo skôr obrátiť otvoreným listom na UPPVII , ktoré zastrešuje nadrezortný program informatizácia spoločnosti, a nie MVSR :wink:

§ 34a (Zákon 575/2001)
ods. (1) Úrad podpredsedu vlády Slovenskej republiky pre investície a informatizáciu je ústredným orgánom štátnej správy pre
b) oblasť informatizácie spoločnosti,

nie len školy, samospráva, ale aj notári, exekútori, sudcovia, soc.poisťovňa, … teda asi všetci úradníci :sunny:

vidim trochu nedorozumenia v tom, ze Erika popisuje realitu, ObcanSK, nech uz to je ktokovek popisuje idealny stav. Ked samotne KPI pre DEUS/DCOM rataju s "… aby minimálne 50 % jeho členov používalo elektronické služby prostredníctvom projektu DEUS … " tak je od zaciatku jasne, ze to nebude nikdy 100% a nikdy ani 90%. Ze budu stovky ak nie tisicky obci, ktore to pouzivat nebudu. V BA kraji ani z pravidiel OP nemozu. Takze zakladny predpoklad vyroby jednotneho riesenia, nie je od prvpociatku naplneny a nikdy nebude. Okrem toho ZMOS je politiicke zdruzenie , kde sa riesia osobne oblastne, obecne zaujmy a to nikdy nemoze byt platforma, ktora niekde implementuje jednotny system. Ja som bol pri zavadzani ITMS. Od roku 2004. A malo to podporu z najvyssich miest a tlacene silou ministertva. Aj tak trvalo roky, kym sa to zacalo medzirezortne pouzivat. A to cestu kliesnila Statna pokladna, ako prvy medzirezortny IT projekt… Ak niekto niekedy zavadzal ERP/CRM/ECM do komercnej firmy, vie ako to je tazke a to vacsinou ma podporu generalneho riaditela a je na strane pouzivatelov aj zvlast honorovane. Mysliet si, ze sa (samo) zavedie do obci jednotny system pokladam bud za mladicku nerozvaznost, alebo uplnu naivitu. Aj ked absolutne suhlasim, ze by to bolo uplne najlepsie (ale to by ten system musel poriadne fungovat, nesmeli by mu chybat formulare …atd.). Cize planovat veci treba so vzatim do uvahy relanych skusenosti a nie len citovat zakony a znenia projektovych zamerov a umyslov. Dobrymi umyslami je dlazdena cesta do pekla. Toto je stara pravda a vzdy sa na nu zabuda. Tie predpisy obycajne pozname, aj tak vsetci trpneme pri zavadzani softov ako to prijmu pouzivatelia, ako im poskytnut co najlepsiu podporu, ako hovorit ich jazykom …
Howgh.

PS: tie rady vyzeraju usmevne. Samozrejme ze sa uz obratili na UPVII, aj na MVSR, aj boli rozne prisluby … ale ked sa nic nedeje, tak co radis ine ako ist s tym na verejnost ? Ak to je politika, tak ok, je to politika. Ja v tom vidim svetlo na konci tunela.

2 Likes

Ak je to politika, tak to nemá čo robiť na s.d …

Typ elektronizácie realizovanej na Slovensku zatiaľ žiadne úspory neprináša aspoň podľa stanovísk ľudí z praxe, ktorí naopak potvrdzujú vyššiu prácnosť ako pri papierových procesoch. Čím to asi bude?:grinning:

… ak si dobre spomínam, tak tých 50% je minimálne na to, aby to bolo efektívne využitie prostriedkov… t.j. ak to budem menej ako 50%, tak sa podľa ich CBA neoplatilo robiť centrálne riešenie ale výhodnejšie by boli zmeny decentrálnych…

Teda nie to, že sa nepočítalo s naplnením na 100% :slight_smile:

Rovnako je napísané v tom projekte DCOM, že ten projekt je výhodný pre obce od 500-20000 obyvateľov. A pre tie ostatné menšie to bude drahšie ako pred DCOM platili a pre tie väčšie sa oplatí urobiť si svoje systémy a zmeny…

To čo ale uvádzate podľa mňa nie je pravda, pretože to nehovorí o tom, že by DCOM nedostačoval pre všetky samosprávy ked to vyhovuje pre 50%… Agendy samosprávy sú úplne rovnaké všade (samozrejme BA a KE sú iné už podľa zákona) … teda neexistuje dôvod, prečo by to nemalo vyhovovať. Skôr sú to osobné a subjektívne preferencie používateľov, lebo v niečom pracujú / pracovali a nechcú sa toho vzdať

no lebo sa neelektronizuje ale sa len elektrizuje papier :wink:

Ak úradník kopíruje papierový svet nezmyselne do elektronického, tak to sa proste nedá … mal by sa úradník zamyslieť nad tým, prečo trvá nad takouto nezmyselnosťou…

Príklad:
Prečo riešia obce nezmyselne komplikované doručovanie daňových rozhodnutí, čo sú de facto faktúry za dane, keď faktúru proste obchodné spoločnosti posielajú normálne na mail a všetko je v poriadku? a na druhej strane, videli ste nejaké doložky autorizácii na faktúrach, čo dostanete za plyn, elektriku a pod…? Snád si nikto nemyslí, že tých niekoľko stotisíc faktúr podpisuje niekto v SPP. Ale úradník si myslí, že to musí podpísať starosta … :smile:
Nie je na čase, aby sa úradníci zamysleli nad podstatou týchto procesov a odtrhli sa od papiera? tie komplikované zákony nemôžu predsa písať firmy, ktoré žijú so zmien systémov ale úradníci z praxe…

Toto je veľmi pokrokové myslenie, treba sa od papiera úplne oslobodiť.

Faktúra na daň. Ak občan nebude súhlasiť s výškou faktúrovanej dane tak ju jednoducho vráti alebo reklamuje. Vo faktúre bude mat každý rozpísané položky napr.: daň za psa, parkovacia karta, daň z pozemku atd.

A aby to bolo dokonale, tak to bude iba xml súbor a na každú faktúru sa použije HTML alebo PDF transformácia.

viete, mne ten list pripadal trošku nič neriešiaci …