Problémy elektronizácie miestnej samosprávy - Otvorený list na MV SR

nie je špeciálny formulár rozhodnutia pre školy v úložisku.

No veď dobre, s tým že nech DEUS robí niektoré veci pre všetky obce (nielen pripojené), môžem iba súhlasiť. Napr. formuláre pre výkon originálnych kompetencií obcí. Ako je to teraz? @anton.janos ?

toto sa chápeme ale ako tú súvisí s tým otvoreným listom, ktorý je uvedený na vrchu diskusie? v čom vlastne majú obce problém?

Ak chcú teda elektronicky komunikovať, musia mať elektronický systém :slight_smile: bud si ho vyrobia samotné, alebo si ho vezmú od DCOMu alebo od niekoho iného nakúpia / prenajmú.

Ak teda beriem, že teda sú povinné elektronicky komunikovať, zákon platí od roku 2013 a teda dnes je rok 2019…

Za to je zodpovedný štát? Lebo myslím, že podobný problém majú obce aj s triedením odpadu, aj sociálne služby, aj škôlky … teda zase je vynovatý štát?

Aj za to je zodpovedný štát, že ľudia chcú dnes veci riešiť elektronicky ? že máme mobily, že máme rýchly internet …

Ok to som iba da vyhladavat slovo školy v kniznici formularov.
https://www.minedu.sk/data/files/8118_prijimanie-deti-na-predprimarne-vzdelavanie_aktualizacia-august-2018.pdf
V tomto dokumente je pekne vysvetlene preco materske skoly ani cirkevne a sukromne sa nepovazuju za OVM.

Problem je ze nikto sa nepyta ci chcu alebo nechcu. Oni jednoducho musia a rozpocet im zrejme nezvysili lebo ak by na to dostali peniaze tak urcite by sa urcite boli davno naintegrovali.
Zrejme im vadi to ze ked sa snazia splnit eGov zakon, nedokazu to robit v takom case aby dodrzali iny zakon. Konkretne u tejto dolozky je problem to ze rozhodnutie aj priloha su v schranke ,kde su aj podpisane a opatrene casovou peciatkou. Az v podstate tam zistuju ci si obcan aktivoval schranku, to treba skusit zakazdym lebo ked napr. vcera este nemal dnes uz moze mat. Ak nema tak potrebuju vytlacit odosielane dokumenty a vytvorit tu dolozku. Do tejto dolozky sa ale vkladaju udaje z elektronickych podpisov a ich casovych peciatok. Tie sa musia po podpisani prevziat do formulara dolozky. A tu potom tiez vytlacit prilozit k vytlacenej rozhodnutiu a prilohe a odoslat.
Kedysi stacilo vytlacit orazitkovat podpisat zabalit a odniest na postu.
Elektronizacia v tomto pripade skomplikovala tento proces tak ze potrebuju brigadnikov.

V pohode, ja by som sa divil, ak by niečo také existovalo. Pretože by ho muselo urobiť min.školstva a nie MVSR :slight_smile: elektronizácia regionálneho školstva sa nerobila cez OPIS, teda sa na min.školstva na to zrejme “zabudlo”

Obce predsa majú dosť peňazí, veď platia dodávateľov svojich IS, aké ďalšie peniaze by mali dostávať? nerozumiem tomu. Je uplne nad slnko jasné, že budovať 1000x tú istú funkčnosť je nezmysel, pretože to platíte 1000x znovu a znovu. To proste nikdy štátu neurobí. Preto urobil to, že to nechal vyrobiť 1x v DCOMe a tam je to k dispozícii pre všetky samosprávy. Ak nechú toto štátne, tak si vedia prenajať služby od iných, pokiaľ viem tak službu im robí AVIS, ESMAO a pod… Aj dnes platia za prevádzku svojich IS tak sa musia rozhodnúť. Všade čítame, že každý projekt čo sa rieši prináša úspory, kde potom sú? Viete, ak obec chce vychádzať v ústrety občanom, to niečo stojí… a je jedno, či je to postavenie kruhového objazdu, fontány v strede mesta alebo portálu na elektronické služby.

Obce sa však musia naučiť, že už skončila doba kamenná a že sme v digitálne dobe, všade okolo nás. Oni nemôžu sa stále tváriť, že oni budú dávať len na futbal kamarádom a poľovníkom a rybárom a na IT nič nedajú… a že budú zamestnávať ďalších ľudí namiesto toho, aby si upratali procesy a naozaj “investovali” do elektronizácie.

Viete, prečo si nemôžem pozrieť na webe mesta koľko som zaplatil na daniach a smetiach? a koľko mám nedoplatok? čo im v tom bráni? jáj, lebo to nemajú v evidencii? no majú, lebo oni majú účtovníctvo. Ale nemajú to prepojené na webstránku? a prečo to nemajú prepojené? lebo im to firma nedodala? a ako je to možné? nie je tu konkurencia medzi firmami, alebo? Nie sú obce zvyknuté si meniť dodávateľov?
zvykli sme si na to, že máme mobilných operátorov zmenu možno každé 2-3 roky, to isté plyn, elektriku, auto a pod. Tak prečo sa obce nezmenia a nie sú dynamické a nemenia svojich dodávateľov IT? ja si myslím, že je na trhu kopec firiem, ktoré dodávajú v cene nepodarku aj dobré riešenia, ktoré fungujú…

Chcel by som sa opýtať, aké informačné systémy má obec Kynceľová?
kto je dodávateľ týchto IS?
koľko platia ročne za podporu týchto systémov?

Koľko ľudí pracuje na týchto systémoch?

Máte IS URBIS, ktorý Vám poskytuje správu registratúry a pritom ten systém má certifikáciu zhody na úrovni nízka, t.j. splňuje len minimálne náležitosti podľa legislatívy.
19 MADE, spol. s r. o. 19.1 URBIS modul Administratívna verzia, 15.04 Nízka úroveň
Rovnako nie je prepojiteľný na el.schránky.

Tu je potom otázka, čo očakávate od MVSR, že má urobiť, lebo ak by Vám aj dali k dispozícii el.formulár, neviem si predstaviť, ako by ho tá Vaša registratúra použila.

Nechcem robiť reklamu na DEUS, ESMAO a pod, ale tam pokiaľ viem, tak el.formuláre sú v registratúre plne funkčné a k dispozícii…

List vnimam v podstate ako zopakovanie toho, co stalo pri zrode Slovensko.Digital: “vysledky OPIS-u” = “hanba”. Kym p. prezident to povedal ohladom statnej spravy, p. starostka to teraz popisuje z pohladu samospravy.

Nie vsetky obce a mesta su clenom ZMOS (tot nedavno vystupili niektore krajske) => prva komplikacia.

DCOM ako konkretna jedna implementacia tiez nevyhovuje vsetkym (ci uz technicky, finacne alebo organizacne - tot aj Tebou spomenute “obce kricali” - niekedy opravnene, niekedy nie) => druha komplikacia.

Myslienka spravit to raz pre vsetkych je logicka, ale realne asi nedosiahnutelna. T.j. chceme sa jej priblizit, lebo opacnym extremom je cca 3000 implementacii pre cca 3000 obci a miest (= “hell” + “draaaaaahe”) Ale zase tlacit na “jedno jedine riesenie” zavana rizikami: 1) monopol + 2) zasahovanie statu do kompetencii samosprav.

Alternativa: Open Source implementacia z DCOM, z ktorej si potom “neclenovia” prepouziju (cele alebo ciastocne) co a ako potrebuju. Tot aktualny mozno trochu sialeny ale IMHO logicky napad. O.i. preto, lebo https://publiccode.eu/ .

Jeden z dovodov mohol byt, ze nevedeli ake IT systemy stat pripravuje. A teda nevedeli, ze by od nich nieco mohli chciet. To je v zasade ten isty problem aj pre “aktivistov” (nas tu), ze stat si “pecie svoje, pekne potichu” a ked uz je to von, tak na pripomienky je neskoro: peniaze minute, IT nasadene, akekolvek zmeny drahe alebo rovno nemozne.

Snaha o komunikaciu bola uz pred tym, co viem. List je vyustenim toho, ze doterajsia komunikacia neviedla k rieseniam. Lepsie rozviedol Lubor ( Problémy elektronizácie miestnej samosprávy - Otvorený list na MV SR - #23 by Lubor ), cize +1.

Problemy ste tu rozpisali viacere. Opat ale mnohe z nich ma samosprava presne tie iste ako “aktivisti”: netransparetnem projekty, cudne obstaravania, prilis komplikovane a prilis drahe riesenia (=> integracie su drahe a zlozite), … Plus sa konecne trosku posuva pozornost aj k DCOM/DEUS: myslienka pekna a uzitocna, ale implementacne detaily su podobne zle a cudne ako pri mnohych IT projektoch statnej spravy. Ergo ani tam nefunguje vsetko spravne, lahko a lacno.

1 Like

Ale ved DCOM dostáva další projekt z OPII, čo potom riešia? :slight_smile: tvrdia, že to robia pre všetky obce.

Riešiť OpenSource DCOM neviem, či je OK, neviem si predstaviť, aby jedna obec sama prevádzkovala nejaký klon riešenia DCOMu… ak teraz si nevedia poradiť z jedným el.formulárom. A asi ani tých 10-15 obcí, čo sa podpísalo pod ten list.

Ja som skôr za to, aby napísali konkrétne, čo chcú vlastne, nie len to, že je to dnes všetko zložité… ak sa chápeme.

Daj prosím odkaz, kde to tvrdia. Rád to použijem.

Totálny show-stopper akejkoľvek podobnej aktivity sú teraz niektoré (zámerne?) komplikované eGov veci. Napr. spraviť integráciu na schránku. Toto by Nases mal vyriešiť, ale zjavne nechce.

1 Like

DCOM je len pre clenske obce ZMOS?

Myslim, ze v tomto bol DCOM spravny krok a splna to co pises. Stat urcil povinnosti a financoval riesenie, ktore ich naplna, kedze je obec samospravna moze a nemusi vyuzit. Pre mna je obecne IT same o sebe cierna diera, DCOM je ovela viac kontrolovatelny.

Na jednej strane obce placu kolko povinnosti im stat dava a nemaju na nic peniaze ale akonahle sa zacne riesit reforma a optimalizacia (napr. spajanie obci, SOcU, funkcne regiony), tak vtedy sa nema stat co hrabat do kompetencii samosprav. S tym monopolom by som tiez polemizoval, kedze DCOM riesi eGOV a dodavatelia su na obciach nadalej a riesia to co pred prichodom eGOV.

Zaujimava myslienka. Ako by to bolo z hladiska efektivity a financii? Som presvedceny ze ziadna obec si sama nezoberie open source a nebude ho sama implementovat a prevadzkovat. Cize open source zoberie dodavatel a preda ho obci cez implementacne a prevadzkove zmluvy (mozno sa bude tvarit ze samotna implementacia je zadarmo, ked uz je to open source). Alebo aky by bol prevadzkovy model?

To si myslel ze ma problem samosprava so statnym IT? Ja mam skor dojem ze tento problem ma samosprava sama so sebou.

Všetky projekty, na ktoré dostali peniaze z OPIS a OPII sú písané pre všetky obce …

Uplný súhlas. Nechápem, prečo nemôže byť vypublikované rozhranie ako majú napr. mailové služby (nemyslím rovnaké, ale takým principiálne) … proste rozhranie otvorené vonku, popísané štandardné služby a hotovo…

@Lubor nemohla by toto byť totálna priorita s.d, aby sa konečne otvorila pandorina skrinka a NASES konečne urobil rozhrania pre služby verejnosti, ktoré nebudú takýmto vendor lock? Riešilo sa na PS to OpenApi, je tam povinnosť dokedy musia urobiť povinné osoby tieto rozhrania? alebo prerobiť tie existujúce na OpenApi?

OpenAPI je priotita S.D. Ešte aj v novele z. o eGov čo budúci týždeň parlament schváli sme to riešili. (Pozri novelizačné body 26-28,34,61, v dôvodovej správe je na “projekt OpenAPI” vyčlenených 30M !!! Prechodné obdobie do 1.7.2022, ach jo.)
Nie je skutočná vôľa na druhej strane. Resp. vôľa je iba klasicky “urobiť nové moduly”.

je aj pre nečlenské

Na jednej strane je spájanie logcký krok a treba tú myšlienku podporiť. Na druhej strane štát sa zaviazal dodržať Európsku chartu samosprávy, čo je nadnárodný dokument a platí nad zákonmi. Okrem iného sa zavial, že zabezpečí primerané financovanie preneseného výkonu štátnej správy …

no… ono ked na tom urade pracujete, zistite, ze je potrebny system, nie len integrovany na schranku, co zabezpeci prijem a odosielanie podani,
vytvaranie reg. zaznamu, moznost vytvarania el. spisu,
ale je potrebne dlhodobe ulozisko dokumentov s el. podpisom (dnes je na slovensko.sk ale komplikovane sa pouziva) - niektori dodavatelia (AVIS, Trimel napr.) ho maju ako sucast systemu rovno, ini odkazuju na to, aby sme si ukladali na slovensko.sk
idealne ak by existovalo prepojenie uloziska aj na vyradovanie na statny archiv,
potrebujeme vyznacovanie pravoplatnosti a vykonatenosti - uradom vydany a spravoplatneny dokument, treba dlhodobo ulozit, lebo taky sa pouziva na exekucny sud…
treba vykon fin. kontroly v el. podobe - na doslych aj odoslanych (spravoplatnenych) dokumentoch…
ak sa robi rovnopis, treba dolozku autorizacie,
prepojenie na agendove systemy (dane, stavebne konania, vyruby, socialne … ),
vstupne formulare - ked uz su vyplnene a pridu na urad, bolo by idealne, aby sa v tej strukture aj dalej spracovavali, preniesli do IS,
zverejnovanie dokumentov na CUET - aj to niektori ponukaju,
a ceresnicka - publikovanie datasetov …

schvalne, ktory system je aspon takto komplexny?
ako dopadla analyza IS a procesov, co na urade bezia ? lebo takto zdola to vyzera ze ziadna nebola …

DCOM ma nieco (vyhoda su vstupne formulare), Lomtec nieco (ma zverejnovanie na CUET), CORA nieco (datasety), AVIS nieco (automaticke ukladanie do MDU)…

Toto by asi bolo dobre ak by slovensko.sk urobilo system MDU ktory sa da napojit na systemy registratur tak ako to zivot vyzaduje, nie formou vyplnania formularov a komunikacie s uradom ale online prepojeny ulozisko. Ano vsetky rregistraturne systemy spravila ponukaju aj modul uschovy dokumentov. Ibaze problem je potom v tom, ze toto je kombinacia dlhodobeho uloziska elektronickeho dokumentu a systemu na udrziavanie elektronickeho podpisu po celu dobu uschovy. A prave tato cast u dokumentov podpisanych kvalifikovanym podpisom by mala byt kvalifikovanou sluzbou podla eIDAS, ktoru poskytuje poskytovatel kvalifikovanej sluzby. Cize aj ked si to nechame nasadit v ramci registraturneho sytemu aby tomalo vsetky potrebne parametre malo by to byt este aj kvalifikovana sluzba (nie modul- ale ta sluzba, ak to mam vo svojej registrature ja sam som poskytovatel tejto kval. sluzby). Z tohoto dovodu by podla mojho nazoru mohol stat poskytnut taketo ulozisko ale nie v takom stave v akom je ze s kazdym ulozenym dokumentom treba vypisat ziadost. Dokumenty v registrature sa spracovavaju hromadne a vypisovat formulare ku kazdemu dokumentu si neviem predstavit aj keby sa predvyplnali automatizovane. Ten vstup je prilis komplikovany. Takze zatial ak chce niekto dodrzat vsetky predpisy a normy zostava len sa obratit na sucasnych poskytovatelov tejto kvalifikovanejsluzby.

Viete, zaujímavé je, že teraz sa píše, že nemajú obce elektronizované aj vlastné agendy. Nie je to dôsledok toho, že sa obce búrili, ked sa mali elektronizovať? lebo chceli každá iného dodávateľa na agendové systémy?

to len potvrdzuje to, čo sme písali vyššie, že obce nechceli aby kompletne DCOM riešil agendy end to end a teraz je to vina štátu…
Chápem, že to treba riešiť, ale viete, asi štát nebude financovať zase 1000x zmenu toho istého SW pre 1000 obcí, to proste určite nie je efektívne … a aká je garancia, že ked sa to urobí centrálne, napr. v DCOMe, tak to všetky obce budú používať a tie ostatné zase budú viniť štát ?? :slight_smile:

Toto sú dôsledky chybných rozhodnutí samosprávy a nie štátu, že to takto vyzerá. Lebo si vybrali riešenia, ktoré si mysleli obce že im stačia a pritom v skutočnosti čas ukázal, že nestačia…
Viete, ale otázkou je, či by aj komplexné systémy plne využívali, lebo napr. veľké mestá mali takéto systémy financované, aj VUC a ako ich úradníci využívajú?