Pomoc pre Iniciatívu slovenských učiteľov - financna podpora

Oki, pohoda, asi som to trafil akurat, ked si nieco updatoval. :slight_smile:

1 Like
  1. -2.
    Super

toto je podla mna nerealne resp. problematicke pretoze napr. ja osobne viem o par pripadoch kedy vedenie skoly strajk nepodporovalo

toto riesenie proces poriadne komplikuje.

  • problem automatizovaneho spracovania,
  • mozna neochota zo strany rodicov
  • i pri pomerne komplikovanych procesoch overovania, pomerne mala bezpecnost

samozrejme nechcem tu vyznievat ako niekto kto krici hlavne ako sa nieco neda, ale myslim si ze toto bez spoluprace s ISU nedame.

Brainstorming
Neviete tu niekto ako to dnes funguje, je nejaka databaza ucitelov/preukaz ucitela nieco ako ITIC - pouzivaju ho?
Aku DB ma ISU?
Ako ucitelom chodia vyplaty? co je to za ucet? da sa jeho cislo niekde overit…?

K 3.) Su aj skoly/riaditelia zriadovatelia, ktore podporuju ucitelov, cize tam by to problem nebol. Overenie prislusnosti k entite cez modifikaciu domeny/webu je bezne pouzivany sposob.

K 4.) To je najslabsi bod mojej uvahy. :slight_smile:

Ake su ine moznosti ako overit prislusnost cloveka k skole?

4.1) Vyplatna paska + vypis z uctu ucitela, kde bude prevod zo skolskeho uctu (cisla skolskych uctov by teoreticky mali byt verejne)?

Dalsi slaby bod je co so skolami, kde sa zapojili menej ako traja ucitelia.

ITIC nemaju vsetci.

Mame zoznam zapojenych skol a pre kazdu skolu pocet zapojenych ucitelov a kontaktnu osobu.

Čo tak autokontrola? Zbytočne si nekomplikujme život haluznými procesmi, učitelia na škole sa navzájom poznajú, verím, že sú dostatočne uvedomelí na to, aby navzájom na seba dozreli. Technicky sa viem napojiť aj priamo do DB, ak to autor ISU stránky povolí. Úprimne, budem rád, ak na každej škole bude aspoň jeden kontaktný človek, ktorý bude môcť žiadosti autorizovať. Máme prvých 70 evríčok, buzz medzi učiteľmi nastal, zajtra ma čaká prvé interview, majú otázky :). Z analytiky ešte aj neskoro v noci zvýšená aktivita na stránke. Dve noci som nespal, idem oko trochu privrieť. Aj keď, úprimne, som z toho taký vyfičaný, že to nonstop musím sledovať :). Držte sa, chalpci, stormujte, ráno sa obsviežim vašimi myšlienkami a nápadmi. Inak - doplnené FAQ a prehľad online platieb

3 Likes

Tieto data sa nejako overovali? ci sa da na nich stavat?

Toto je dobra myslienka ALE moze nastat problem niekto zaregistruje skolu z Hornejdolnej a uvedie ze strajkuje 10 ucitelov.

Pripad:

  1. Skola neexistuje ludia tiez, len ucty su realne
  2. Skola existuje ale nestrajkuje ludia neexistuju, ucty su realne

v oboch pripadoch si myslim ze spominana kontrola nebude fungovat. Pripad 1 zrejme ide testovat podla zoznamu skol ktory snad slovensko ma?! Neviem.
Co s pripadom 2 ?

Oba tieto pripady by riesil pristup “pyramidovej hry”, popisany vyssie. Jediny, kto by mohol zaregistrovat nerelanych ludi by bol uz zaregistrovany ucitel, takze je hodne velka sanca, ze by to v prvom rade ani nerobil a ak ano, stale je tam moznost krizovej kontroly medzi ucitelmi navzajom.

Volajme to radsej Web of trust :slightly_smiling:
inak je to zaujimava myslienka, pretoze je spatne dohladatelne kto podvadzal. Otazne je kolko by mohlo trvat tento strom vybudovat?

To je prave na tom to pekne, ze by to vobec nemuselo trvat dlho - ma to exponencialny rast, takze by mozno nejaku chvilku, kym by sa to rozbehlo, ale cim viac ludi by bolo v systeme, tym rychlejsie by to rastlo. Toto je samozrejme len teoria.

Krizova kontrola by sa tam tiez dala zaviest tak, ze by kazdeho noveho ucitela museli zadat najmenej dvaja uz “approvnuty”. Tym by sa to samozrejme spomalilo, ale tiez sa da hrat s parametrom “pocet ucitelov zadanych jednym ucitelom”, ktorym by sa to cele dalo zasa zrychlit (nemalo by to byt ale zasa prilis vysoke cislo, aby pripadny podvodnici nemohli napachat prilis vela skody).

Ako sa da pomoct s tymto?

Transparetnosti a spolupraci by pomohlo keby si dal zdrojaky niekde na github ako to spravili chalani s volby.digital. Inak zatial vyborna robota. Mozno to dostat do nejakeho jednotneho vizualu s @filip ?

3 Likes

Praveze chcem poprosit zatial nepouzivat vizualy strajku. Koncipujte to ako nezavislu podporu obcanov - aj vizualne pls. Aj ja znovu velmi ocenujem snahu!

Prihovaram sa za zdrojaky na githube (zdrojaky webu su tu: https://github.com/filiplikavcan/isu)

V chrome na Macu blbne scrollovanie. Neviem sa dostat na tlacidlo “Zaslat prispevok”

Doveru by zvysilo, keby dispozicne pravo k uctom dostala nejaka zavedena a doveryhodna organizacia, pripadne osobnost a ta to nasledne verejne deklarovala. Viete niekto oslovit take entity?

1 Like

Inak v tych ciastkach by som odporucal zaskrtnut nejaku platbu co najblizsie priemeru/medianu a dat tam “odporucany prispevok”. Klasicky marketingovy trik.

Btw, testoval som to s ucitelom a ITIC cislo sa da overit online, ci je platne. Mozno by to mohla byt podmienka pre overenych prijimatelov. Verim, ze aspon jeden ucitel z ITIC na kazdej skole sa najde.

2 Likes

@Igor_Polakovic - viete pomoct napr. s tymto? Tu kampanovu cast by ste vedeli pokryt asi najlepsie.

Ahojte. Boli otazky ci nie je aktivita nahodou verejnou zbierkou. Diskutovali sme o tom a ako clovek co sa podielal na priprave zakona o verejnych zbierkach uvadzam nasledovne:

  1. treba sa vyhnut pojmom ako “zbierka” ci “verejna zbierka” a pouzivat slovo “dar”
  2. aktivita podla mna spada pod darovanie podla Obcianskeho zakonnika
  3. dar je osolobodeny od dane
  4. pre uplny poriadok by bolo super, ak by sa darcom generovala jednoducha darovacia zmluva (mozem poslat navrh) aj ked podla obcianskeho zakonnika “Darovacia zmluva musí byť písomná, ak je predmetom daru nehnuteľnosť, a pri hnuteľnej veci, ak nedôjde k odovzdaniu a prevzatiu veci pri darovaní”.
1 Like

Urcite ano, no asi nie organizacia (ta pristup nedostava) ale nejaky clovek zo zavedenej organizacie alebo ako pises - osobnost. Ak ak vas niekto napadne, mozem skusit zohnat kontakt ale treba si uvedomit ze vela ludom sa do toho nebude chcit ist lebo je to dost zodpovednost :slight_smile:
Uplne idealne, v ramci posilnenia trasparentnosti (ak sa to preberalo, tak sa ospravedlnujem, nestihamvsetko citat) by bolo fajn ak by bol najeky “organ” napr 3 ludi co by riesil tak pristup k peniazom, ako aj ich distribuciu (posudzoval by ziadosti ucitelov).

Druha cesta je prehodit to cele priamo pod takuto organizaciu, ale to sa mi vidi ako narocne.

  1. Fantasticka aktivita - ako idea, tak prevedenie. Uz som prispel.
  2. Drobny napad na vylepsenie motivacie - na crowdfunding strankach vacsinou uvadzaju nieco ako priemernu vysku prispevku - motivuje to ostatnych dat o malo viac, alebo aspon rovnaku sumu :wink:
  3. Zatial sa mi zda, ze ludia moc nenaprispievali, ale moze byt, ze ide o rovnaky problem, ako ja - posielal som prevod a do Fia to vacsinou trva 1 den, cize som zvedavy, kam sa suma posunie zajtra.

Chcem vyjadrit maximalny obdiv autorovi idei aj prevedenia - toto som necakal a musim sa priznat, ze ako tak sledujem zo zahranicia ten komunikacny marazmus na Slovensku, toto je extremne pozitivny krok, ktory obnovuje moju vieru v buducnost krajiny ako takej.

1 Like

Ahojte, je sice fajn, ze tu vsetci planujete akym sposobom vyzbierat, prerozdelit ci pravne osetrit takuto zbierku, ale moja otazka do diskusie znie: Opytali ste sa vobec niekto tych ucitelov, ci by zbierku privitali a prijali? Bud som diskusiu precital nepozorne ale nic podobne som nenasiel a jedina hypoteza, na ktorej to chcete postavit je: “Vela ludi sa ucitelom ozyva s tym, ze nech im povedia cislo uctu a radi prispeju”… Ucitelom tu nejde len o zvysenie platu ale hlavne o hrdost povolania ucitel! Sice mate peknu myslienku ale verejne vyzbieravat peniaze ako almuznu podla mna hrdost nepodpori a problem v ziadnom pripade neriesi. Preto skor ako tu zacnete navrhovat technicke riesenia, kedze vacsina verejnosti tu diskutujucej je asi zo sektora IT, by bolo v ramci uzivatelskeho vyskumu vhodne zodpovedat otazku, ktoru som polozil vyssie.

1 Like

Ucel tohoto podujatia, ako ho chapem ja, je umoznit ucitelom strajkovat neobmedzenu dobu. Ja by som v ich postaveni taketo nieco privital.

Ak sa peniaze nepouziju na tento ucel, verim, ze komunita ludi na slovensko.digital dokaze bud najst iny ucel, alebo vratit peniaze darcom.

@matusmacik.com: Tiez ma to napadlo, vcera som posielal spravu s podobnymi otazkami niektorym ucitelom, ktorych poznam (nie vedeniu strajku), odpoved este nemam, ozvem sa ked sa nieco dozviem.

Kazdopadne, ako pise @mm6502, nie je ucelom niekomu sa vyzbieravat na almuznu pretoze ma nizku vyplatu. Ide tu o to podporit ich v ich proteste, zatial co su uplne bez prijmu (pocas doby, ked su zapojeni do strajku a nepracuju, nedostavaju ziadnu vyplatu) a ignorovani vladou, ktora sa na to spolieha a hra na cas. Uz uplne povodne znenie tej myslienky to takto definovalo:

Ak prezentacia tejto myslienky na stranke implikuje, ako pises nejaku almuznu, znizujucu hrdost povolania ucitel, treba to napisat tak, aby tam takato implikacia nebola - vedel by si ukazat na konkretnu vetu/text, ktory by si napisal inak?