Pomoc pre Iniciatívu slovenských učiteľov - financna podpora

Ok, ak to robia aj na Slovensku, tak o časť práce menej. Ak nie, urobím štandardný a napojím transakcie na API. Zajtra ráno budem múdrejší, podám hlásenie.

Majú to aj pod SVK verziou, tak prepokladám, že s tým nebude problém. http://www.fio.sk/bankove-sluzby/bankove-ucty/transparentny-ucet

jasne robia http://www.fio.sk/bankove-sluzby/bankove-ucty/transparentny-ucet
akurat ma to jeden problem, vid toto je vystup: https://www.fio.cz/ib2/transparent?a=2200260383
takze ak chce byt darca v anonymite, toto cesta nieje.

Áno, videl som, v tom prípade môže alternatívne využiť TatraPay, SporoPay alebo VISA/MC, aj keď za cenu bankových poplatkov. Zo zberných účtov to prevedieme na transparentný a tam to bude figurovať ako platba od WSO s. r. o.

Mate uz predstavu ako overovat opravnenych prijemcov?

ja by som este doplnil ze mozno by bolo vhodne zvolit nejaku metriku aby jednotlivec zrazu nemal napr. 2k€/mes ak by sa spocitala priama podpora s nepriamou…

a aby som nezabudol ak uz takyto system spravite nezabudnite na reuse moze sa nam v buducnosti este hodit :slight_smile:

1 Like

Verifikáciu oprávnenosti na základe kooperácie s ISU, regionálnymi ISU, resp. kontaktnými osoby na školách - registrujú sa na stránke ISU, tak predpokladám, že ISU bude mať najviac informácii k dispozícii. Preto som sa snažil spojiť s p. Crmomanom, cc aj na všeobecný email ISU, aby sme doriešili, čo a ako vedia, sú schopní zabezpečiť/sprostredkovať. Zatiaľ bez odpovede z tohto chotára.

@MichalBa - reuse plánujem, je tu neskutočné množstvo vecí, ktoré ma rozčuľujú a neriešia sa :slight_smile: Ale to je téma pre budúcnosť, teraz sme tu pre naše učky :slight_smile:

1 Like

Toto asi nevymyslis, jedine spoliehat sa kontaktnu osobu z lokalneho ISU pripadne ISU ako takeho.

Ahojte, este jeden napad, ktory by to zjednodusil cele uplne-uplne: povedat ucitelom, nech si zalozia pod vlastnym menom konto napr tu: https://easydigitaldownloads.com/?ref=4612 s tym, ze by tam uploadli dokument s nazvom “preco strajkujem ja” a kratkym obsahom a tagli to vhodne (napr strajk ucitelov). Kazdy by si vybral bud svojho ucitela alebo niekoho, koho nazor je mu blizky a kupil by si od neho dokument za odporucanu sumu ( napr. 2 eura), s tym, ze by ho v pohode mohol sirit, akurat by mal prilozit info ze sa da prispiet autorovi. Falosnym, ucitelov napodobnujucim, dokumentom by sa dalo predist pripnutym potvrdenim od ISU, prilozenym do dokumentu. Mozno je to kus take podivne, ale dalo by sa to vyriesit hned a obislo by to legalne trable, zabezpecilo, ze by sa videlo, kto kolko dostal a anonymita odosielatela a malo by to aj hodnotu plosneho zrkadla skolstva. P.S. Nechcem trollovat, len rozmyslam nad jednoduchsim a rychlejsim riesenim.

Velmi ocenujem snahu vymysliet sposob na posielanie financnej podpory.

ISU nema zoznam strajkujucich ucitelov, iba zoznam skol a kontaktnych osob. ISU nema kapacitu overovat ziadosti, system musi fungovat uplne nezavisle na nich.

Zoznam štrajkujúcich škôl a kontaktných osôb by mal stačiť. ISU odbremeníme, autorizácia kontaktnou osobou stačí 1x na prijímateľa, následne ho môžem považovať za dôveryhodného.

Obdobny produkt ma aj sporka https://www.slsp.sk/sk/vans/ucty-a-transakcie/ucet/transparentny-ucet pravdaze vhodnost a overenost API v tomto pripade rozhoduje. Ak ma niekto skusenosti na integraciu so SLSP hodte prosim aspon info nech je prehlad.

Celkom fajn by bolo skombinovat oba pristupy. Linkovat vypis uctu na webe banky a informaciu o platbe prezentovanou v roznych kontextoch na stranke sluzby - optimalne az na detail pohybu. Vyrazne to zvysi transparentnost. Predsa len, banka garantuje informaciu o pohybe ako master data owner a je akceptovana ako autorita.

Bolo by fajn, keby dareca nebol anonymny… ucitelia by sa vyhli spekulaciam o tom aka politicka sila ich financuje. Dosli by na rad aj iluminati…
Anonymizovane by mohlo byt v pripade zaujmu smerovanie dotacie. Teda ak darca konkretne nasmeruje prostriedky na konkretneho ucitela. Je to tiez na diskusiu koli legalizacii uplatkov… asi tu uz niekto o tom pisal.

Neslo by tie data ziskat sposobom “pyramidovej hry”? Co tym myslim: Hlavny organizatori strajku su jasni, takze ti mozu byt do systemu vlozeny hned na zaciatku. Ak kazdy ucitel vlozeny do systemu vlozi (a bude aktualizovat) udaje o 2-3 dalsich, nebude to prilis velka zataz pre nikoho a vdaka principom pyramidovej hry by to malo fungovat. Samozrejme assumption je, ze ludia vlozeny do systemu su doveryhodni.

V ramci tej doveryhodnosti, neanonymni prijemcovia maju vacsiu sncu dostat prispevok (su zaradeni aj do priamych prispevkov) a zabezpecit spravnost udajov o tychto by nemal byt az taky problem, ak bude moznost “flagovat” nespravne udaje, pripadne hlasovat spravne/nespravne (len uz zaregistrovanymi ucitelmi, aby to nebolo lahko spamovatelne kymkolvek zvonka). Na zaklade tohto by sa dalo urcit doveryhodnost jednotlivych ludi a pripadne vyziadat dodatocne overenie udajov v “podstromoch” zalozenych nedoveryhodnymi ludmi (tu sa da vyblbnut celkom slusne, akurat dost tlaci cas).

Kazdopadne, ako tu uz niekto spominal, myslim si, ze ucitelom sa doverovat vcelku da, pretoze ak uz nic ine, sli by sami proti sebe keby sa snazili naburat ten system a tych par ciernych labuti, co sa najdu vzdy, by som povazoval za povolene straty…

Este ma napada jedna vec: ucitelia su statni zamestnanci, takze by sa na nich mal vztahovat aj infozakon? Toto by ale bolo pravdepodobne na hodne dlhe lakte (aj casovo aj byrokraticky aj financne - akurat mi to pride dost velka ironia, pytat si informacie na podporu ucitelov od subjektu, proti ktoremu protestuju, takze aj doveryhodnost je asi otazna), takze to asi nepripada do uvahy - neviem ci a ako to presne funguje…

FYI:

  1. Transparentný účet založený vo FIO - prispel som aj sumou 10 evríčok, aj keď je bloknutá ako minimálny zostatok :slightly_smiling: Zatiaľ to nenabehlo v zozname na webe banky http://www.fio.sk/bankove-sluzby/bankove-ucty/transparentny-ucet
  2. Sprístupnený formulár na https://www.pomoz.sk/chcem-pomoct - povinné pole je jedine email, skúste oklikať, ak nájdete nejaký zádrhel, hláste
  3. pridaný spôsob platby Bankový prevod na transparentný účet - po zvolení tejto možnosti sa vytvorí VS a zašlú sa na email donora inštrukcie k platbe.

Idem doplniť informácie do sekcie Časté otázky týkajúce sa transparentnosti a informácií

2 Likes

Bolo by vhodne uviest, ze politici a politicke strany nemozu poslat peniaze a ich pripadny prispevok bude vrateny. Tak to robil Shooty pri jeho pamatnej zbierke a tym sa vyhne politizacii.

1 Like

Moje volne uvahy:

1.) Je technicky mozne na isu.sk pripravit API, ktore bude akceptovat emailovu adresu kontaktnej osoby, ktorej posle info email o moznosti zapojit sa do prijimania financnych prispevkov. Toto je zatial len moja idea a bude to musiet schvalit strajkovy vybor.
2.) Kontaktna osoba bude musiet uviest cislo uctu, na ktory budu prijimane peniaze a troch rucitelov (plne mena, pozicie v skole a adresy), ktore budu zverejnene v zozname na pomoz.sk. Ucet bude musiet byt byt taktiez transparentny (su nejake ucty aj zadarmo?) ale moze sa zriadit az potom, ked budu realne nejake peniaze k dispozicii.
3.) Dalsia forma overenia moze byt zverejnenie zoznamu troch rucitelov na webe skoly, ak je to technicky mozne.
4.) Ak nie je mozne splnit bod 3. tak bude potrebne uviest zoznam 9 rodicov, ktori budu potvrdzovat identitu troch rucitelov. Zoznam rodicov nemusi byt verejny, ale bude nutne nejakym sposobom overit, ze ich deti navstevuju skolu z nejakych verejnych vystupov (olympiady, externe kruzky, atd.). Forma overenia identity rodicov moze byt mozno aj zaznam na FB stranke skoly, kde bude uvedene meno rodica/dietata v jasnej suvislosti so skolou.
6.) Ak bude splnene 2 + 3 alebo 2 + 4, tak dany ucet prijimatela sa bude povazovat za overeny.

Darca bude moct smerovat peniaze na niektory z overenych uctov alebo neurci ucet a v tom pripade budu rozdelen medzi vsetky overeny ucty.

Technicka poznamka: V poslednych dnoch mal server pomoz.sk vypadky. Ak sa akcia spusti treba ocakavat masivnu navstevnost, kedze to linknu vsetky media. Ozvali sa nam itckari, administratori s moznostou poskytnut infrastrukturu, preposielam im link na tuto diskusiu, ci by pridali ruku k dielu.

Server výpadky v dostupnosti nemal, kódoval som to on the fly, takže ak sa miestami stránka nezobrazila, bolo to v dôsledku rozpracovaného kódu. Ďalší development samozrejme robím už mimo produkcie. Podľa uptime sledovania na pingdom bol za posledných 7 dní uptime 99.99%, výpadok menej ako minútu (reštart apača kvôli nasadeniu SSL certifikátu)