Plán na VO: vyhľadávač dopravných spojení IDS BK

Fiha, tak toto je magicky efektivne forum, clovek sem napise a do 13 dni sa problem vyriesi! Kolko mam este zelani? :slight_smile:

No ale vazne, vdaka vsetkym, ktori k tomu nejakou mierou prispeli a hor sa komfortne vyhladavat spojenia!

@alpe Ta appka, co som pouzival vo Viedni sa vola Offi: https://play.google.com/store/apps/details?id=de.schildbach.oeffi Pacil sa mi jej interface a donedavna nemala ani Vieden Transit, takze sa mi to zdala byt najlepsia z dostupnych moznosti (aj ked vela ludi pouzivalo AnachB).

1 Like

Toto by chcelo aj do Apple Maps integrovať …

Aj sa tym pochvalili:

aj na DPB clanok :
http://www.dpb.sk/o-podniku/aktuality/informacie-o-trasach-a-cestovnych-poriadkoch-mhd-v-bratislave-uz-aj-na-mapach-google/

1 Like

Logicke zelanie je teda zvdrejnenie technickych a dalsich podmienkok, na zaklade ktorych tie data Google dostava od DPB. Kedze PSI hovori, ze za rovnakych podmienok to maju poskytnut aj pripadnym dalsim zaujemcom …

K datam DPB treba este doplnit jeden pomerne podstatny detail: DPB ma dve rozne verzie dat. Jednu generuje software pre tvorbu cestovnych poriadkov - tieto data idu napr. na zastavky, na web DPB (http://www.dpb.sk/pre-cestujucich/cestovne-poriadky-2/) a tiez su pouzite v Google Maps. Druha sa spracuvava primarne pre palubne pocitace a teda ta je to podla coho jazdia vodici, vyhadzuje sa na elektronickych tabuliach na zastavkach a podobne. Z pohladu internetovych sluzieb druhu verziu dat pouziva len imhd, ostatni (cp.sk, Google Maps, Ubian, atd.) maju tu prvu.

Problem s prvou verziou dat, je ze kym na ucel na ktory povodne vznikla (zastavkove cestovne poriadky) je super, na ostatne ucely ma zasadnu chybu: Nevie spracovat situacie, kedy spoj opusta standardnu trasu linky. Toto sa tyka najma (ale nie len) vyjazdovych a dojazdovych spojov - v tomto exporte sa uvedu len v tej casti trasy, ktora lezi na pravidelnej trase linky.

Napr. spoj linky 1 o 0:04 z Hlavnej stanice sa na dpb.sk aj na Google Maps zobrazuje ako keby isiel len po zastavku Zilinska. Iba vo vyhladavaci imhd ho najde aj pre cesty na Vajnorsku - kam naozaj ide, kedze je to dojazdovy spoj do vozovne Jurajov dvor. Alebo spoj linky 9 o 19:28 z Karlovej Vsi, ktory ide do vozovne Krasnany (po ZST Vinohrady) - Google Maps ho zobrazia len po Blumental, iba imhd ho najde aj pre neskorsie zastavky (napr. pre cesty na Mladu Gardu).

Suvisiaca tema je potom ta, ze tie “palubakove” data obsahuju aj udaje o “cieli”, teda tom co sa zobrazuje na elektronickej tabuli vozidla. Tie “zastavkove” ich neobsahuju a tak hoci GTFS podporuje definovanie oznacenia vozidla, DPB do neho len preklapa poslednu zastavku spoja (v danom exporte). To je problem, pretoze vozidla niekedy jazdia oznacene inak, nez je nazov konecnej zastavky (menovite najma elektricky a nocne linky, kde sa spravidla zobrazuje cast mesta, nie zastavka), pripadne konecna zastavka moze byt inde nez si ten sucasny export mysli (vid priklady vyssie). Cize Google Maps (a ine systemy pouzivajuce dane data) poslu cestujuceho na “5 Komisarky” a pomerov neznaly cestujuci si moze mysliet ze “5 Raca” je nieco ine a aj pomerov znaly cestujuci moze byt zmateny ked ho Google posle na “9 Blumental” a pride “9 ZST Vinohrady”.

Cize ak sa raz DPB primeje k zverejnovaniu opendata, bolo by dobre, keby tie exporty vznikali z toho druheho exportu - nie toho ktory dnes pouzivaju ako primarny a ktory posielaju do Google Maps.

5 Likes

V roku 2018 by DPB chcel začať pracovať aj na vlastnej aplikácii, ktorá by mohla zobrazovať informácie o spojoch v reálnom čase.

:frowning: DPB chce robit appku namiesto toho aby iba spristupnil verejnosti data.

2 Likes

Hold my beer. :beer:

1 Like

@SamoMuransky myslim, ze mas uplnu pravdu, ja len doplnim, ze moj dojem bol, ze aj zastupcovia DPB (specialne pan Ac, s ktorym som bol v kontakte a bol velmi konstruktivny) toto vnimali len ako prvy krok, a casom by chceli na Google Transit poskytovat aj live data, ktore zda sa, cuduj sa svete, maju. Nie som si isty, ci “palubakove data”, ktore spominas su live (chapem to tak, ze nie, ze je to len ina, lepsia sada statickych dat). Ak je to tak, potom by stacilo zacat teraz tlacit smerom na zakomponovanie live dat do Transitu, a problem, ktory spominas (a uznavam, ze je relevantny) by sa tym vyriesil sam, nie?

Neviem v akom je to vztahu k tej informacii o “ich vlastnej appke na live data”, ale to sme zase tam kde sme boli: je samozrejme ovela efektivnejsie pouzit co existuje, spravil to Google a je to prijemne na pouzivanie, nez vyvijat si nieco vlastne co bude vyzerat ako z 90tych rokov, a optimisticky predpokladam, ze by snad nemal byt problem DPB o tom presvedcit.

1 Like

Ano, tie palubakove data su tiez len staticke. Akurat teda obsahuju viac informacii a su o kusok presnejsie. Live data opat vychadzaju len z cestovnych poriadkov s ktorymi pracuju, cize doplnenie live dat neznamena automaticky vyriesenie prislusnych problemov. Cize ak je zly uz zakladny cestovny poriadok v aplikacii, spravna informacia o meskani ich “neopravi”.

Co sa samotnych live dat tyka, informacie o meskaniach su pomerne dobre (vid napr. Virtualna zastavkova tabula), samotna GPS poloha vozidiel ma ten problem ze sa aktualizuje vo velmi dlhom intervale (dovod na to netusim). Z mojho pohladu su ale tie meskania dolezitejsie a tam su data pouzitelne bez problemov.

Uplne chybajuce su myslim data o vypadnutych/nevypravenych spojoch, to v nejakej zivej databaze nevedie zrejme ani DPB.

Inak kde sa daju hlasit chyby? Napriklad chalanisko na FB vynural, ze 202 chodi ako poslednu jazdu cez hrad do vozovne a to tam vraj neni :slight_smile:

dôvod je vraj nedostatočná japacita siete Radiolan

Ta chybajuca 202 vyplyva prave z toho pouzitia nevhodnej verzie dat ktoru som spominal vyssie. Nejde o ojedinelu chybu, vyskytuje sa vsade kde vozidlo opusta beznu trasu linky.

1 Like

vyrobiť takú apku na zobrazovanie liniek je relatívne jednoduché kuk

Kolegom v ČR už na túto tému pribúda judikatúra:

5 Likes

Často sa stáva, že súdy na Slovensku sa pre podobnosť právneho systému v rozsudkoch odvolávajú aj na České rozsudky a tak by podobný spor u nás mohol dopadnúť rovnako.

1 Like

Keď už sme pri tých rozsudkoch, máme aj čerstvú potešujúcu správu zo Slovenska:

2 Likes

Dobrý deň,
na toto vlákno som náhodou narazil okolo roku 2017, keď som podobne ako viacero ľudí na tomto fóre bol frustrovaný z toho, že v Bratislave nie je možné vyhľadávať spoje z adresy na adresu. V tom čase som sa ako stredoškolák so spolužiakom pokúsil od DPB získať ako statické, tak aj dynamické dáta a vytvoriť jednoduchý vyhľadávač spojov, ktorý by spĺňal naše predstavy.

V skratke, podarilo sa nám vyjednať zmluvu na poskytnutie statických aj dynamických dát a čoskoro na adrese https://najdispoj.sk bežal použiteľný vyhľadávač spojov s aktuálnymi polohami vozidiel na mape (bez meškaní), ktorý ako vyhľadávacie jadro využíval softvér OpenTripPlanner. Bolo to však presne v čase, keď vyšla aplikácia Ubian, ktorá náš vyhľadávač predčila vo všetkých smeroch. Zároveň sme začali študovať na vysokej škole a na vývoj vyhľadávača bohužiaľ nebol čas, a tak sme od vývoja upustili.

Projekt som oživil začiatkom roku 2021, keď som si jeho prepísanie s použitím novších technológii zvolil za tému bakalárskej práce. Tentokrát sa už jednalo o nekomerčnú open source webovú aplikáciu, ktorej stačí poskytnúť dáta vo formáte GTFS, zadefinovať súradnicami relevantnú oblasť a Najdispoj sa postará o zvyšok. Výstupom je webový vyhľadávač s plnou podporou mobilných zariadení, pokročilým zadávaním štartu a cieľa (pomocou názvu zastávky, adresy, názvu miesta, označením na mape, GPS), pešími presunmi po komunikáciách atď.

Momentálne na vyhľadávači pracujem v rámci diplomovej práce na Univerzite Palackého v Olomouci – cieľom je vytvoriť vyhľadávač spojov verejnej dopravy pre Olomouc a okolie. Dôraz kladiem na modularitu a rozšíriteľnosť, aby bolo po získaní prístupu k statickým, prípadne dynamickým dátam vytvorenie vyhľadávača záležitosťou max. niekoľkých hodín. Vyhľadávacie jadro (OpenTripPlanner 1.5.0) je jednoducho vymeniteľné za inú verziu OpenTripPlanneru, prípadne iný softvér tohto druhu – odvážnejší sa môžu pokúsiť naprogramovať svoj vlastný. Podobne je možné nahradiť/rozšíriť napr. našepkávač štartu/cieľa (dôležitým miestam v oblasti môže byť nastavená vyššia priorita), zdroje statických/dynamických dát, alebo zdroj geodát (OpenStreetMap). Taktiež je možné používať viacero poskytovateľov dát zároveň a výsledky kombinovať. Technické riešenie je pre lepšiu predstavu znázornené na diagrame v repozitári projektu (https://gitlab.com/cstanislav/najdispoj).

Vzhľadom k tomu, že existujú aj celoštátne inštancie OpenTripPlanneru, v prípade získania prístupu k dátam by nemal byť problém spustiť inštanciu napr. pre celý Bratislavský kraj. V blízkej budúcnosti mám v pláne vyskúšať, či je možné z (v ČR verejne dostupných) CIS dát konverziou získať plnohodnotné GTFS dáta a vytvoriť inštanciu pre IDS Olomouckého Kraje.

Zároveň pracujem na konverzii dynamických dát z formátu, v ktorom ich poskytuje DPB do formátu GTFS-RT, avšak nie som si istý, či na tieto účely spĺňa všetky potrebné parametre. Bratislavská inštancia (s polohami vozidiel) je dostupná na https://najdispoj.sk/, olomoucká (bez vozidiel) na https://ol.najdispoj.org/; najnovšia vývojová verzia je zvyčajne dostupná tu: https://live.najdispoj.sk/

Situáciu som v poslednej dobe príliš nesledoval, ale mám za to, že Slovensko ešte stále svoju obdobu “CIS JŘ” nemá. Budem rád keď sa tu nájde ktokoľvek, kto má záujem sa zaoberať zverejňovaním a využívaním otvorených dopravných dát na Slovensku aj naďalej, prípadne kto pozná ľudí na relevantných pozíciách (v dopravných podnikoch, v samosprávach atď.), ktorí by o prípadné využitie Najdispoja mohli mať záujem.

2 Likes

ŽSR zverejnujú GTFS grafikon, z tohoto by sa dal urobiť vyhľadávač? Grafikon vlakovej dopravy vo formáte GTFS - Datasety -data.gov.sk

Na testovací server som práve nasadil vyhľadávač s dátami od ŽSR. Dáta vyzerajú byť v poriadku a až na zopár varovaní týkajúcich sa zastávok počas zostavovania grafu (možno zastávky umiestnené v zahraničí?) všetko prebehlo hladko. Nejaké výsledky vracia už teraz a určite by stálo za pokus trocha ho odladiť a zlepšiť podporu vlakov. Skúsim sa na to pozrieť v priebehu budúceho týždňa.

2 Likes

Tie zverejené dáta z data.gov.sk majú dátum 23 December, 2020.
Keď menia grafikon raz ročne, prečo minulý rok nezverejnili?