Plán na VO: vyhľadávač dopravných spojení IDS BK

Ahojte.
Aktuálne neexistuje jedno miesto, kde sa dajú vyhľadať dopravné spojenia v rámci Bratislavského kraja (BK) hoci doprava v kraji už je ako tak integrovaná (www.idsbk.sk). imhd.sk ponúka len hľadanie v rámci MHD (čiže len vozidlá DPB), cp.atlas.sk síce umožňuje vyhľadávať aj MHD, aj vlaky a regionálne autobusy, dokonca aj v rámci jedného hľadania, ale je to nepoužiteľné. Príkladom je prestupný uzol Bratislava-Vinohrady s (1) jednou z najvyťaženejších železničných staníc na Slovensku (žel. stanica Bratislava-Vinohrady), s (2) regionánou autobusovou zastávkou (s názvom Bratislava-ŽST Vinohrady) a (3) zastávkou MHD pre elektičky a autobusy (s názvom ŽST Vinohrady)). Navyše v pešej dosupnosti je (4) žel. stanica Bratislava-Predmestie, kde ale stoja len asi 4 vlakové linky smerom do Nového Mesta. Aby som sa dostal k pointe, nedá sa jednoducho vyhľadať spojenie z tohto uzla (Račianska 90) napr. na Patrónku, lebo tie zastávky to berie ako samostatné body, t.j. je nutné ako začiatok cesty zadať rôzne stanice/zastávky Bratislava-Vinohrady (vlak), ŽST Vinohrady (MHD), Bratislava-ŽST Vinohrady (bus). Potom vám výjde napr. takáto blbosť:

OK, dostávam sa k pointe… pýtal som sa zastrešovateľa integrovaného dopravného systému (spoločnosť BID - bratislavská integrovaná doprava www.bid.sk), či plánujú niečo v tomto smere.

Odpoveď bola že áno:

Vieme, že táto služba je pre cestujúcich významná a aj z tohto dôvodu naša spoločnosť plánuje ešte v priebehu tohto roku obstarať informačný systém - vyhľadávač dopravných spojení, ktorý bude kombinovať cestovné poriadky všetkých dopravcov zapojených do IDS BK. Pôjde o vyhľadávač, ktorý bude spĺňať všetky funkčné požiadavky, ktoré v súčasnosti predstavujú štandard. Vyhľadávač sa pripravuje jednak vo webovej verzii, ale takisto ako samostatná mobilná aplikácia.

V doplňujúcom emaily som sa spýtal, či je možné zasiahnúť nejako do zadania, napr. ho pripomienkovať,

Odpoveď z BIDky:

Po doriešení potrebných náležitosti máme v pláne spustiť proces verejného obstarávania ešte v priebehu tohto roka. VO bude zverejnené vo Vestníku verejného obstarávania. V prípade Vášho záujmu nám môžete zaslať vaše postrehy (podnety), ktoré v prípade opodstatnenosti môžu byť zapracované do súťažných podkladov. Tvorba súťažných podkladov je interná záležitosť a preto nie je možné Vám ich zaslať na pripomienkovanie.

Chcel by som, aby sa rovno spístupnili dáta ako otvorené cez API (a dalo sa to integrovať do iných aplikácii typu iTransit BA, CP, CP.skratka, imhd.sk, MHD Tabuľe, emhade, a pod. V ČR napr. funguje aplikácia NaVlak - Nádražní tabule, ktorá zobrazuje aktuálne odchody vlaku zo stanice.
Ak by sa prepojili všetky informácie do jedného API, bolo by možné zvoliť si napr. viac zastávok naraz (napr. Bratislava-Vinohrady, ŽST Vinohrady, Bratislava-ŽST Vinohrady a Bratislava-Predmestie) ako začiatočnú zastávku, resp. by to aplikácia vedela, že má počítať aj s tými ostatnými, na pešo dosupnými, zastávkami/stanicami pri výpočte optimálneho spojenia napr. na tú Patrónku (napr. vlakom na hl. stanicu a potom busom alebo vlakom na Žel. Studienku a potom trolejbusom alebo električkou na Račko a potom busom a pod.) a taktiež by ľudia mohli mať appku/widget na mobile alebo tablete kde by videli na jednom mieste aktuálne časy odchodov vozidiel verejnej dopravy (s informáciou o meškaní vlaku, podľa polohy električky ako sa vypočítava na tie elektronické tabuľe DPB a pod.) a podľa toho by sa vybrali na jednu zo zastávok/staníc v okolí svojho bydliska. Lebo v rámci BA je mnoho miest kde sú na peši dosupné 2-3 rôzne zastávky s rôznymi názvami.

Ak by ste sa chceli zapojiť do pripomienkovania podkladov pre verejné obstarávanie prosím pošlite na sekretariat@bid.sk alebo sem a ja by som to potom zosumarizoval a poslal.

3 Likes

API by bolo super, ja som už pred pár rokmi niečo také hladal, či to už nie je :slight_smile: Mohlo by sa to spraviť rovno pre celé Slovensko, aj iné mestá by zrejme využili rovnakú funkcionalitu. Teda by to mohlo zastrešiť nejaká celoslovenská inštitúcia. Bratislava má asi komplikovanejšiu dopravu, ale špecifiká Bratislavy by sa dali do celoslovenského systému zahrnúť modulárne. bojím sa, že o 2 roky vyjde nový tender, kde podobný systém budú obstarávať Košice :slight_smile:
Ešte to vo vestníku teda nezverejnili, ale mohlo by sa im aj pripomenúť, aby to neobstarávali ako licenciu, ale ako softvér, na ktorý budú mať vlaastnícke práva. Hoci podobné systémy už asi vo svete existujú, teda možno by sa to oplatilo aj vo forme licencie. Ale len v prípade, že to už bude fakt hotový softvér a nebude ho treba programovať.

1 Like

Kľúčový problém pre všetky vyhľadávače je dostupnosť údajov.
Napr. také ŽSR ani údaje o cestovných poriadkoch, nieže ešte online polohu vlakov, nikomu nechce poskytnúť.

A kvalita údajov.
Napr. v BA sa cestovné poriadky MHD menia v priemere raz za týždeň, plus teda občas plánované výluky, a špeciálne CP cez sviatky (Vianoce, Veľká Noc). Pokiaľ viem, DPB niekedy nestíha tieto zmeny zapracovať do dát.
A tiež formát údajov asi teraz používa každý svoj vlastný.

V prvom kroku by stačilo teda aby BID, alebo hocikto iný sprístupnil údaje.

(Full disclosure: programujem backend vyhľadávania a spracovanie online údajov BA v imhd.sk)

V OGP vlani boli cestovné poriadky verejnej dopravy ako jeden z prioritných datasetov pre OpenData. Nespravilo sa nič, hoci teda bolo k tomu uznesenie vlády…

Ich interná záležitosť to síce je, ale ak chcú môžu ich samozrejme aj zverejniť a nechať si pripomienkovať od kohokoľvek - viď. napr. web SND.
A ak už majú nejaký dokument pripravený, nie je dôvod aby Ti ho na základe infožiadosti neposlali.

To je dobry napad, aby sa dalo vybrat viacej zastavok. Aj ked este lepsie sa mi zda to spravit nie od zastavky ale od adresy k adrese. Tak to ma napriklad spravene MHDcka v Bruseli. STIB MIVB Trip planner
Teda, tam to tusim funguje pre cele Belgicko, nie len pre MHD v Bruseli. Nie som si isty, ako velmi to je zlozite spravit, ale predpokladam, ze GPS suradnice zastavok v BA sa zistit daju.

To je dobrý nápad! Vďaka.

Tomuto sa venujeme uz nejaku dobu, a hlavny problem je v tom, ze jednotlive dopravne podniky si myslia, ze tie data (o poriadkoch) sa daju nejako spenazit a tak ich neposkytuju. Jedinou vynimkou je Zilina a tusim Nitra, kde to poskytuju cez API pre Google (alebo tak nejak, kazdopadne ne google to mozete vidiet). https://goo.gl/0Xd0a6
Samozrejme otazka je, ci vobec tvorit nejaky SW, ked planovanie intermodalnej dopravy google vie, len ho treba nakrmit.
BTW, vzorom by mohol byt rakusky AnachB (www.anachb.at). V rakusku zaviedli standard, takze maju topologicky cistu siet kombinovanej (bus, peso, cyklo a ine) dopravy, pravidelne upravovanu a spravovanu jednotlivymi regionmi. A funguje to, osobne pre rakusko nepouzivam nic ine.
A co sa tyka ceska, tam to az take jednoduche nie je, ale to je ina diskusia.
https://goo.gl/hwQBuz

1 Like

chystal som sa to robiť, ale vzhľadom na nedostupnosť dát som zatiaľ dorobil iba vyhladanie najbližších zastáviek mhd k súradniciam: http://epsilon.sk/mhd/?lat=48.1535383&lon=17.1096711

2 Likes

Cool. Rád použijem.

snáď som to dobre napísal (a poslal na BID), som nováčik :slight_smile:

==============

Na základe predchádzajúcej komunikácie som si dovolil spísať podnety/návrhy k pripravovanému verejnému obstarávaniu na informačný systém - vyhľadávač dopravných spojení IDS BK.

  1. Navrhujem, aby BID iniciovala unifikáciu dát v rámci existujúcich dopravcov (SlovakLines, ZSSK a DPB) a potom aj ako požiadavku pre zapojenie ďalších dopravcov (Arriva, RegioJet, a pod.). Všetky dáta by mali byť ideálne už na strane dopravcu v štandardizovanom formáte GTFS. Ide o jednoduchý formát, tu je príklad informácie o stanici/zastávke: https://developers.google.com/transit/gtfs/reference/stops-file (povinné údaje: ID, názov, súradnice GPS; voliteľné údaje: popis, zóna a pod.). V prípade, že to nebude možné, tak BID musí zabezpečiť konverziu do tohto formátu, aby samotná BID mala dáta v správnom formáte a tie sa dali následne použiť vo vlastnej aplikácii (ktorá sa má vytvoriť), ale aj v cuzdích aplikáciach tretích strán (Google Maps, imhd.sk, CP.atlas.sk a ďalšie desiatky aplikácii). Viac informácii o štandarde na
    https://developers.google.com/transit/. Príklad dát: https://developers.google.com/transit/gtfs/examples/gtfs-feed. Dôležité je rozhodnúť sa, či GTFS štandard bude pre statické dáta (podľa plánovaných odchodov liniek) alebo podľa reálnej polohy (ZSSK pozná polohu svojich vlakov, DPB pozná polohu svojich vozidiel, ostatní dopravcovia neviem, ale otázka, či sprístupnia aj tieto real-time dáta). Samozrejme, v dnešenej dobe, ak vieme polohy jednotlivých vozidiel by bolo škoda nevyužiť to a oznamovať aj informácie o meškajúcich spojoch.
    Dôležité je držať dáta aktuálne, keďže vieme, že DPB mení cestovné poriadky v priemere raz týždenne.

  2. Po kroku štandardizácii dát by mal nasledovať krok zverejnenia dát. Napr. na stránke developer.bid.sk alebo opendata.bid.sk tieto zosumarizované dáta v štadardizovanom formáte boli dostupné pre developer mobilých i webových aplikácii (aj vyššie spomenutých) cez rozhranie API.

Aplikácia vyhľadávač dopravných spojení by mal mať tieto funkcie:
3) Zadanie adresy alebo výber bodu na mape (začiatočná i koncová adresa, s možnosťou pridania zastávky/waypoints), čiže z môjho bytu, domu, z miesta kde práve som mi to navrhne najlepšie spojenie, vrátane pešieho presunu na zastávku/stanicu. Napr. obyvateľ Belinského 4 môže ísť na autobus na zastávku Rusovská cesta (93, 94, N93) alebo Hálova (83, 84, 88, 92, 99, 192, N95), v súčasnosti si musí vyhľadať spojenie samostatne pre každú zastávku. Obyvateľ Račianskej 88 má na výber vlakové stanice Predmestie, Vinohrady, regionálne zastávky autobusov ŽST Vinohrady, zastávky električiek ŽST Vinohrady (3, 5, 7) a zastávky autobusov ŽST Vinohrady (59, 75, N55) a Nobelova (51). Cieľom by malo byť navrhnurie systému, ktorý zváži všetky relevantné možnosti podľa pešej vzdialenosti na zastávku i odchodu liniek (ideálne s prihliadnutím na skutočné meškanie).
Výsledkom by malo byť navrhnutie kedy treba odísť (napr. z domu), aby to cestujúci stihol peši na zastávku električky a kedy ide daný spoj a kde treba prestúpiť. Infomrácia o linkách by mala obsahovať informácie, či daný spoj je nízkopodlažný (možnosť nastaviť vyhľadávanie len v takýchto spojoch), či má WiFi, či umožňuje prepravu bicyklov (v danom čase, ak je preprava časovo obmedzená) a pod.

  1. Vypočet tarify. Aplikácia by po zobrazení výsledku mala zobraziť tarifu/cenu, za plánované spojenie ako aj možnosť doplniť si doplnkové služby (preprava batožín, psov, bicyklov, detí, ďalších dospelých a pod.) a aktualizovať tarifu, vrátane návrhu najvhodnejšej tarify - napr. celodenný lístok.

  2. Možnosť zakúpenia lístkov. Podľa zadania to vyzerá, že má ísť len o informačný systém, nie elektronický obchod. V prípade, že by sa išlo to maximalizovaného riešenia, bolo by super, ak by sa dal lístok kúpiť priamo v aplikácii (elektronický lístok - SMS lístok, QR kód a pod.), kľudne na faktúru telekomunikačného operátora (alebo na kredtinú kartu, z konta predplatenej dopravnej karty, a pod.)

  3. Navrhujem to neobstarávať ako licenciu, ale ako softvér, na ktorý bude mať BID, a.s. vlastnícke práva. Licencia sa oplatí len vtedy, ak to už bude fakt hotový softvér a nebude ho treba programovať, len sa zaplatí licencia (lebo však podobné systémy už vo svete existujú).

Najdôležitejšie považujem práve body 1 a 2, ktoré umožnia komukoľvek vytvoriť z dát vlastnú aplikáciu. Keďže BID plánuje vytvoriť vyhľadávač spojení, niekto iný sa môže chytiť dát a spraviť aplikáciu typu “odchody”, kde sa budú zobrazovať a aktualizovať najbližšie odchody liniek v okolí. To sa môže zobrazovať na obrazovke recepcie každej firmy, nemocnice a pod. Niekto iný zase zoberie tie dáta a vytvorí aplikáciu vyhľadávača spojení aj na Windows Phone. Proste je super, ak vznikne ten vyhľadávač spojení, ale nech ten dodávateľ aj uprace dáta do takej formy, aby ich dopravcovia vedeli ľahko aktualizovať (meniť cestovné poriadky, pridávať zastávky, premenovať zastávky, meniť linky a pod.) a aby ich sprístupnili pre ostatných developerov formou API, pričom na tomto základe by mala byť postavená aj tá ich aplikácia (vuyžitie tých otvorených a štandardizovaných dát).

V prípade, že budete mať draft zadania, prosím zvážte jeho zverejnenie na platforma.digital.sk a nechajte si ho ešte spripomienkovať komunitou Slovensko Digital, tak ako to bolo napr. v prípade nového webu SND SND - nový web (SND sa rozhodlo robiť svoj web transparentne a dobre, hoci nemuselo).

======

zatiaľ ani neodpísali “ďakujem”

2 Likes

Minulú stredu som o sprístupnení údajov rokoval v DPB s M.Áčom - riaditeľ úseku GR. Ich základný postoj je, že údaje chcú sprístupňovať, limitom sú kapacity. Toto samo o sebe je pozitívny posun.

K cestovným poriadkom:
DPB nemá problém poskytnúť ich ako OpenData. Hovoril som, že z nášho pohľadu tomu chýba iba sprístupnenie vo forme vhodnej na strojové spracovanie (na začiatok by som neriešil konkrétne štandardy pre dopravné info.) a licencia (odporúčal som CC-BY). Dostal som prísľub že preveria ako a kedy to vedia spraviť. Majú viacero záujemcov o tieto údaje, vrátane firmy čo ich chce ďalej posielať pre Google, Apple a TomTom.

Problematická ja kvalita údajov - nie je tajomstvo, že v CP sa niekedy vyskytujú chyby a niektoré “lokálne” zmeny (napr. jednodňové výluky) do dát nezapracúvajú. Zhodli sme sa, že nikto nechce aby nejaká appka ukázala že autobus príde o 10:00 a on nepríde vôbec. Z môjho pohľadu však určite sprístupniť aj nie-100%-kvalitné údaje je nepomerne lepšie ako nič.

K online údajom:
Online údaje existujú, pre všetky vozidlá DPB, generujú/zbierajú/spracovávajú sa na základe komerčných služieb za ktoré DPB platí dodávateľom. A tiež tých dát je dosť veľa, čo zvyšuje nároky na zdroje sprístupňovacieho riešenia (ktoré zatiaľ ani nemajú navrhnuté).
Súčasné vedenie mesta a DPB chce sprístupňovať všetky údaje, ktoré budú smerovať k zvýšeniu komfortu cestujúcich a služieb mesta pre nich, treba však individuálne posudzovať jednotlivé prípady, aby nedošlo k porušeniu obchodného tajomstva DPB, ktoré by mohlo spoločnosť znevýhodniť v konkurenčnom podnikateľskom prostredí.
Preto ich predstava momentálne je, že teda ide o “komerčné údaje” a sprístupňovať ich budú za “malý” poplatok, výška nie je zatiaľ určená. O tieto údaje tiež má záujem viacero subjektov, pripravujú template zmluvy, nezverejnia ho.

Môj pohľad je, že ide o údaje generované za verejné zdroje, ich použitie nie je konkurencia DPB, ale práve naopak propagácia ich služieb a aj zo sveta je mnoho príkladov kde sú takéto údaje otvorene dostupné k všestrannému prospechu.

V tejto veci budeme ešte ďalej rokovať. Myslím že jasné stanovisko by mal zaujať aj zriaďovateľ DPB a objednávateľ dopravných výkonov - teda magistrát, ktorý sa dosiaľ vždy tváril že ide o internú vec DPB. Toto som aj hovoril p.Heldovi (vedúci riaditeľa kancelárie magistrátu), ktorý mi sprostredkoval kontakt do DPB.

Ďalší rozmer v celej situácii sú firmy/skupiny, ktoré majú k údajom prístup v súčasnosti. Je to totiž vždy na základe zmluvy a DPB za to dostáva vždy nejakú protislužbu. Napr. iMHD za prístup k údajom poskytuje DPB web rozhranie pre cestovné poriadky, vyhľadávanie, nahlasujú/opravujú chyby v dátach, spolupracujú na kreslení máp, spracúvajú online dáta. Otázka je čo s týmito vzťahmi ďalej keď údaje budú verejne dostupné.

(Tento zápis bol odsúhlasený aj zo strany DPB.)

4 Likes

BID odpísal:

======

Dobrý deň prajem,
Ďakujem za zaslanie vašich podnetov k VO. V prípade opodstatnenosti môžu byť zapracované do súťažných podkladov.

S pozdravom,

Infocentrum IDS BK

=====
človek čo odpovedal sa ani nepodpísal

DPB začalo zverejňovať online polohu vozidiel na mape:
http://www.dpb.sk/pre-cestujucich/vozidla/

Skoda tejto pachute. https://www.facebook.com/malik.peter123/posts/10211164819625784

Všetky vozidlá majú meškanie 0 minút. Náš dopravný podnik je dokonalý! :laughing:

1 Like

Tipujem že to je, ako ma vždy @jsuchal učí, MVP.

majú aj nejaké API na tie vozidlá?

Aktuálne informácie z DPB:

  • technické riešenie sprístupňovania majú navrhnuté, bude to pre nich zabezpečovať externý dodávateľ
  • formátovo to má byť “CIS, DIS, GTFS alebo podľa aktuálnych softwarových možností” - dohodne si každý žiadateľ s tým ich dodávateľom
  • záujemcom o údaje rozosielajú draft zmluvy (mám ho, nie je povolené zverejniť)
  • zmluva umožňuje použiť údaje len pre seba, na vopred dohodnutý účel (appku), nekomerčne
  • dávať údaje ďalej, komerčné a iné použitie - “na základe súhlasu” DPB
  • pri komerčnom použití DPB “chce mať na tom podiel, lebo sú to naše údaje”
    .
  • “statické” údaje: cestovné poriadky, linkové vedenia, polohy zastávok:
  • majú byť na zmluvu, za 1€ mesačne (alebo možno aj 0, ide o nejaké účtovné pravidlá)
  • riešenie OpenData “bude v roku 2017”, aj na základe toho ako to teraz so zmluvami pôjde
    .
  • údaje o aktuálnej polohe vozidiel:
  • za 60€ na mesiac
  • lebo “potrebujú pokryť náklady ktoré s tým majú spojené”
2 Likes

Takže pre tie cestovné poriadky, linky, zastávky je aj takáto možnosť:

  • my S.D vieme uzavrieť zmluvu s DPB a skúsiť vyrokovať, že to môžeme ďalej dávať ako OpenData
  • ak sa nájde niekto, čo sa tomu bude technicky venovať
  • na ňom by bolo nakódiť automat čo bude sťahovať/aktualizovať údaje, prípadne formátové konverzie
  • ležať dáta môžu na našom storage a bežať ten kód tiež u nás samozrejme

Nejaký záujemca, napr. @Netro ?

@Lubor Ahoj, pokud by ta smlouva tedy byla přes S.D, bylo by pak licenčně možné data CP použít třeba v Google Transitu? Jak moc reálné je to takto vyjednat? Protože jestli to dobře chápu, tak smlouva přímo s DPB by to neumožňovala.

Data DPB jsme se pokoušeli do Google Transitu dostat už dvakrát a vždy neúspěšně. Pokud by se k tomu teď otevřela cesta, určitě by mě to zajímalo. Mám na svědomí Google Transit v Žilině i Nitře.

1 Like

ZSSK hľadá niekoho na testovanie API pre dopravné dáta

1 Like