Plán na VO: vyhľadávač dopravných spojení IDS BK

Ja s kamošom by sme to skúsili. Prosím, ako sa dostanem k tej API?

2 Likes

Podobna vec funguje v Dansku - https://beta.rejseplanen.dk/webapp/index.html?language=en_EN. Da sa tam vybrat zastavka/adresa hocikde v Dansku, najde to spojenia medzi vlakmi, autobusmi, metrom, S-trainom. Dokonca to najde aj vlakove spojenia do Svedska. Je tam vela roznych filtrov, mapka, aktualne informacie o vylukach. Taktiez to aj ukaze vyslednu cenu a zoznam prejdenych zon, kedze v Kodani maju podobny system zon ako v BA.

Samozrejme, minimalne v dancine a anglictine.

Ak by sme mali nieco podobne na Slovensku, bolo by to super:)

Aktualne prebieha testovanie API, ktore sa riesi interne. Bohuzial som do toho zasiahol iba okrajovo kedze som mal znizeny uvazok na 50%. Ak budu v API casti, ktore bude mozne verejne prezentovat ZSSK to bude v buducnosti reflektovat (podla slov ludi z vnutra zeleznic). Aktualne je problem, ze ziadna appka nie je ZSSK a ludia sa toho obavaju, takze cakame na prvu dodanu aplikaciu ZSSK aby sa uvolnila aj situacia okolo OPEN-API.

ahojte, podobný problém riešim teraz pre hyperloop. @max bolo by možné sa spojiť a testovať ZSSK api? @Netro , nie je toto niečo podobné, na čo si sa pýtal? Rome2rio poskytuje API na search, zadarmo do 100K requestov. a poskytuje tzv door2door multimodal travel search. Akurát neposkytujú ticketing, čo považujem za nutnú súčasť použiteľného API, aby prinášalo aj komerčný efekt.

bohužiaľ sme sa k API zatiaľ nedostali :frowning:

Odkial maju data tito?

Píše to dole, že “Public transit info provided by Dopravný podnik Bratislava, akciová spoločnosť.”. Ale nefunguje to OK. Sú tam staré dáta… napr. električka č. 11 či 13. Proste už roky neexistujúce veci.

1 Like

Niečo veľmi podobné sa chystajú urobiť v Banskej Bystrici. Majú na to rozpočet max. 50 000 eur.
Ide o projekt "Podpora informovanosti cestujúcich VOD na území mesta Banská Bystrica“
Dôvodová správa: http://materialy.banskabystrica.sk/mestske_zastupitelstvo/2017/2017_06_20/15%20-%20Návrh%20projektu%20-%20Podpora%20informovanosti%20cestujúcich%20VOD/dovodova_sprava.pdf

Otvorené dáta sa tam zatial nespomínajú, asi sa ich na to spýtam. Chcú integrovať cestovné poriadky MHD, autobusových liniek, cyklotrás a parkovísk do jedného portálu

Podľa mňa sa to neoplatí, lebo dopravné spojenia sú už integrované na www.cp.sk
Cyklotrasy v meste nemáme, a tie čo sa plánujú sú už integrované do Google maps a vyzerá to prijateľne dobre.
Jediné čo môžu vylepšiť, keď už budú tie dáta spracovávať, vytvoriť ich ako otvorené dáta.
Informácie o parkoviskách neviem posúdiť, nakolko treba ale tiež lepšie cez otvorené dáta.

Niečo veľmi podobné sa chystajú urobiť v Banskej Bystrici…

doplním ešte, že som o tom napísal aj blog na regionánom BB portáli:
http://bbonline.sk/blog/novy-dopravny-portal-mesta-banska-bystrica/

prihovoril som sa za otvorené dáta, rozumy som ťahal najmä z portálu Slovensko.digital :slight_smile:
Niektorých Bystričanov to zaujalo, ale asi nie kompetentných, lebo neodpovedajú, ani ked som im písal. Dúfam, že sa dajú nejako stopnúť takéto projekty. Nejde len o 50 tisíc eur, čo do toho chcú vložiť, ale aj o stratenú príležitosť spraviť to pomocou otvorených dát.

2 Likes

Zdravím,

rád by som oživil tento trochu prachom zapadnutý thread.

Dlhodobo mi prekáža, že Bratislava nemá vyhľadávanie spojenia verejnou dopravou z adresy na adresu s použiteľným UI. Rozhodol som sa preto asi pred rokom a pol, že pre to skúsim niečo urobiť, ale predstavoval som si to trochu ako Hurvínek válku. Obrátil som sa na Dopravný podnik, a snažil som sa ich presvedčiť o (z môjho pohľadu) najjednoduchšom možnom riešení: sprístupnení dát pre Google Transit.

Po niekoľkých iteráciach výmeny emailov som sa tiež prepracoval k p. Áčovi, riaditeľovi úseku GR, s ktorým som mal asi 3 stretnutia na centrále DPB. Vysvitlo, že DPB sa touto možnosťou zaoberal už pred niekoľkými rokmi, ale pre nedostatok motivácie projekt opustili, a už sa k nemu nikdy nevrátili. Počas stretnutí sme zistili, že by to nemal byť až taký problém: ako @Lubor písal vyššie, pán Áč verbálne podporoval sprístupnenie dát, a po technickej stránke by to (aspoň pre statické dáta) nemalo byť komplikované: Google potrebuje len GTFS, a tie DPB má, a má tiež kontraktora, ktorý tieto dáta spravuje a mohol by ich na pokyn DPB Googlu sprístupniť.

Keďže to ale doteraz nefunguje (moja komunikácia s DPB trvá už asi 15 mesiacov) predpokladám, že stále bude problém v tom, že to nie je priorita. Preto by som sa tu chcel opýtať:

  • Je cieľ “sprístupniť dáta Google Transitu” niečo, čo sa prekrýva so zámermi S.D? Ja som pragmatický Bratislavčan, ktorý chce fungujúce vyhľadávanie, a nebude mi vadiť, ak bude od Googlu, keď ten už zjavne vie ako na to. Kompletné zverejnenie dát by bolo samozrejme vítané, ale preferujem klásť si pre začiatok dosiahnuteľnejšie ciele.
  • Ak je odpoveď na prvú otázku kladná, bolo by S.D ochotné sa v tomto začať viac angažovať, a využiť svoju značku na zefektívnenie diskusie s DPB? Zdá sa, že teraz to je viac manažérsko-diplomatický než technický problém.
  • @alpe, zjavne máš s týmto procesom bohaté skúsenosti z iných miest, bol by si ochotný podeliť sa o skúsenosti ako sa Ti podarilo to isté dosiahnuť v Žiline a Nitre?
  • @Lubor, mohol by si dať krátky update, či ste sa s p. Áčom medzitým niekam posunuli?

Vďaka!

Pokiaľ viem, tak jedným (neviem či jediným) z dôvodov prečo to nepublikovali do Google Transit sú názvy zastávok s veľkými písmenami a/alebo komerčné názvy (Poštova - Martinus, Vysoká - Tschibo Outlet, Avion - IKEA a pod.). Zastávky písané veľkými písmenami vraj nespĺňajú štandard GTFS. Avšak DPB má zmluvy s jednotlivými súkromníkmi, kde sa zaviazal používať názvy zastávok ako je to v zmluve. Čiže za 3000 eur si môžete kúpiť nejaký nonsens názov zastávky a naďalej blokovať zavedenie Google Transit dát v Bratislave.

1 Like

Od toho čo som písal cca. pred rokom som v tomto za S.D nič ďalej neriešil. Zmluva “za 1€” vyzerala použiteľne pre reálne aplikácie, aj pre pokusy presahucúce zábavku na 2 noci. Preferujem samozrejme OpenData, tam zjavne DPB nemá nič nové.

Hehe, 15 měsíců ti připadá dlouho? Můj první pokus na toto téma se odehrál
někdy v roce 2007 :). Kolem roku 2013 jsme tam byli s Googlem CZ na idea
pitch. Když pak po nějaké době byla příznivá konstelace v DPB, tak to zas
zazdili v Google SK. No ale teď už to snad dopadne, možná dřív, než byste
čekali ;).

@Lubor
U smlouvy “za 1€” na data statického CP byl problém s formulací, že je to
jen pro nekomerční použití, přičemž co je a co není komerční použití (tedy
i použití v Google Transitu) nebylo nikde specifikováno a moc o tom nešlo
diskutovat, protože jaksi nebylo s kým :). Ale kamarádovi se v tom shodou
okolností nedávno snad podařilo učinit pokrok, takže by ta smlouva měla být
v tomto bodě jasnější.

@Netro
To bylo hlavně nedorozumění, GTFS tohle nijak nespecifikuje, kontrola na
správnou velikost písmen (rozuměj dle US pravidel) byla přidaná nedávno do
validátoru Transitu, ale jen jako warning - i v Brně je zastávka IKEA ;).
Počítám, že to brzy dají zase pryč, protože to zvlášť v Evropě nedává smysl.

4 Likes

@Netro vdaka za upozornenie, ale myslim, ze toto by nemal byt privelky problem, z priebehu mojich stretnuti na DPB bolo zrejme, ze uz stravili trochu casu validovanim tych dat pre Transit a uz ich maju dost v pohode – bud uplne bez problemov, alebo len s warningami (ukazovali mi testovacie protokoly od Transitu).

1 Like

@Lubor chapem, ze OpenData by sa Ti pacilo viac, mne veru tiez (uz len preto, ze vo Viedni som si oblubil appku, ktorej by tiez stacilo tahat GTFS data a okamzite by okrem Viedne a Dolneho Rakuska zvladala aj Bratislavu). Ale nebol by cas na trochu pragmatizmu? Ak spravne chapem situaciu, tak vsetko co deli Bratislavcanov od uzivatelsky prijemneho vyhladavania spojenia hromadnou dopravou na Transite je trocha investovaneho casu na strane DPB, a k tomu by mohlo vyrazne dopomoct, keby ich k tomu vyzvala nejaka dostatocne renomovana NGO zaoberajuca sa zlepsovanim informatizacie verejnej sfery. Napada mi iba jedna taka. Ale kludne pripustam, ze do toho dostatocne nevidim, a rad si necham vysvetlit, co ine by mohlo pomoct.

@alpe zda sa, ze vies o situacii viac, bol by si ochotny sa podelit o podrobnosti? A inak ano, 15 mesiacov mi pripada dlho :slight_smile:

1 Like

@alpe S tymto mas nieco spolocne ty?

@jsuchal No, míň než bych chtěl, ale řekněme, že jsem tomu snad trochu na svět pomohl :wink:

Nehanbi sa a napíš viac.

@pjeeer Uvolnit to ako OpenData by samozrejme bylo idealni, ale muzeme byt radi aspon za tohle - moc dobre vim, jaky problem je casto data CP od dopravcu vubec ziskat. A v pripade DPB urcite S.D svoji roli sehralo, @Lubor by nejspis mohl vypravet :wink: .

Nicmene i kdyz uz je ted Google Transit v ZA, NR, KE i BA, porad je co pridavat, kdybys teda hledal v cem se angazovat :wink:

btw. co je to za app ta pro Viden?

@jsuchal Ono neni moc o cem, DPB si to delalo ve sve rezii, jen se to ted na podzim nejak zadrhlo komunikacne pri final review, tak jsem se to snazil zpruchodnit hlavne ze strany Googlu.

2 Likes