Plán na VO: vyhľadávač dopravných spojení IDS BK

Ak si tie dáta pozrieš, sú platné až do tohtoročného decembra. Aktualizuje sa to priebežne.

tak potom neaktulizujú dátum na
Naposledy upravené last_modified 23 December, 2020

Super :slight_smile: Len pozerám že keď to porovnávam s CP.sk (napr. BA-KE) tak mi to ukazuje iné odchody. Tak premýšľam či tie dáta čo publikuje ŽSR sú správne alebo nie.

Tak som sa s podporou vlakov trocha pohral a výsledok si opäť môžete pozrieť na https://live.najdispoj.sk/ –⁠ vlakové spoje ukazuje až od 11.12. (viď nižšie), tak si nezabudnite nastaviť správny dátum odjazdu. Do vyhľadávača som hodil aj dáta z DPB a DPMO (Olomouc) a z výsledku som veľmi milo prekvapený :slight_smile:

S GTFS dátami od ŽSR to bude zložitejšie - história úprav na data.gov.sk určite nie je správna, keďže v priebehu minulého týždňa dáta vymenili, ale na stránke o tom nie je žiadna zmienka. V aktuálne dostupných dátach napríklad nie sú spoje pre dnešný deň (9.12.), avšak pred pár dňami tam tieto dáta ešte boli. Bude teda potrebné ukladať viacero posledných verzii a dáta kombinovať, aby takéto výpadky nenastávali. Na to by bola ideálna história úprav z data.gov.sk, keby fungovala tak ako má…

@Lukas_Jankovic Po nasadení novej verzie mi pri náhodnom testovaní už ukazuje správne odchody. Je možné, že za to mohla práve spomínaná výmena dát.

Pre zaujímavosť –⁠ vizualizácia dát od ŽSR (áno, spoj do Auparku si môžete nájsť aj z Zurichu):

5 Likes

Áno už to vyzerá dobre :slight_smile:

1 Like

zurich nefunguje / nenajde, najde nejaky zurich vo viedni:
image

@dusoft Textové vyhľadávanie vracia výsledky z obdĺžnikovej oblasti zahŕňajúcej len Slovensko a blízke okolie, aby bolo čo najväčšie množstvo výsledkov relevantných. Zurich je možné zvoliť kliknutím na mapu (nie príliš ďaleko od vlakovej stanice).

no lebo to nie je Zurich, ale Zürich :slight_smile:

Krátky update týkajúci sa otvorených dát, resp. vyhľadávača spojov v IDS BK:

Na moju žiadosť o poskytnutie dát spoločnosti Arriva Mobility Solutions a.s. adresovanú Bratislavskej integrovanej doprave a.s. som dostal odpoveď, že dáta cestovných poriadkov regionálnej autobusovej dopravy plánujú zverejňovať ako open data pravdepodobne od januára 2023.

Tým pádom budú potrebné dáta všetkých dopravcov zúčastnených na IDS BK verejne dostupné a otvorený vyhľadávač spojov zrealizovateľný (po skúsenostiach s pridávaním vlakových liniek do Najdispoja počítam, že to bude záležitosť max. niekoľkých hodín). V odpovedi neupresnili, či sa bude jednať aj o polohy vozidiel a odhadované meškania, avšak v prípade, že nie, naďalej o ne budem žiadať.

2 Likes

OpenData - Bratislavskykraj.sk v týchto dátach nie je Arriva?

1 Like

Na prvý pohľad to vyzerá, že sa jedná o dáta Arrivy (bez DPB a ŽSSK), vygenerované dňa 24.2.2022, bohužiaľ s platnosťou len do 8.12.2022. Dáta teda nezahŕňajú žiadne výluky atď. Udivuje ma, že o tomto zdroji dát som doteraz nevedel.

Priprav sa na to že výluky na regionálke (či už busy alebo vlaky) nebudú zahŕňať ani žiadne iné dáta z IDS BK, lebo tu sa proste výlukové CP nerobia ak vyložene nejde o trojmesačnú zmenu. Na MHD je to kúsok lepšie, ale nie oveľa.

Toho som si vedomý a je to obrovská škoda. Napríklad v olomouckom DP mi tvrdili, že aj keď sa výluky málokedy dostanú do GTFS, JDF ich zvyčajne obsahuje všetky. Škoda, že napr. v prípade Arrivy sú GTFS aj JDF z toho istého dňa, ale dúfajme, že sa na tom od ďalšieho roka niečo zmení. Pre začiatok by úplne stačilo výluky zverejňovať v jednotnom formáte (namapované na č. linky), aby som ich mohol “vlepovať” do výsledkov k dotknutým linkám, nech sa dá predísť situácii, že človek si nájde spoj, príde na zastávku a autobus mu nepríde.

Sú dobre skryté :slight_smile: Inak naše OZ mapuje otvorené dáta samospráv tu: E-learning – Otvorené dáta v samospráve → Open data portály slovenských samospráv - Alvaria – občianske združenie

1 Like

Debata “data vs. metadata”:

Ten datum na data.gov.sk sa tyka “metadat”, t.j. tej samotnej stranky Grafikon vlakovej dopravy vo formáte GTFS - Grafikon vlakovej dopravy vo formáte gtfs -data.gov.sk . Ak sa URL na data (ci ine informacie o datasete) nemeni, nema zmysel menit popisnu stranku datasetu a tym padom sa jej “Naposledy upravené” nemeni.

A URL na data sa sice nemeni (a to je super), ale samotny obsah sa meni. (Aj ked, zmena dat je ine ako zmena metadat, t.j. zmena dat nadalej ponecha vyssie spomenute “Naposledy upravené” bezo zmeny. Aj to je spravne.)

Dat sa tyka popisna (metadata) polocka “Periodicita aktualizácie”, t.j. “irregularly”. A ked teda chceme vediet kedy teda menili samotne data, tak sa zrejme treba pozriet na “feed_start_date” vo “feed_info.txt”, ktory je v tom zip-e.


Bolo by fajn, keby stacilo toto:

$ curl -I https://www.zsr.sk/files/pre-cestujucich/cestovny-poriadok/gtfs/gtfs.zip
HTTP/1.1 200 Connection established

HTTP/1.1 405 
Content-Type: text/html;charset=utf-8
Connection: keep-alive
Set-Cookie: JSESSIONID=41B1795F3CD98BF23E45086D7EAD40AA; Path=/; Secure; HttpOnly
X-Frame-Options: SAMEORIGIN
X-XSS-Protection: 1; mode=block
Server: unknown
X-Content-Type-Options: nosniff
Referrer-Policy: same-origin
Pragma: No-Cache
Expires: Thu, 01 Jan 1970 00:00:00 GMT
Cache-Control: no-Cache
Content-Language: sk-SK
Date: Fri, 23 Dec 2022 21:12:57 GMT
Set-Cookie: AWVMSRON=02defb471b-634b-418gFTfELoyXOWh_FSMUZHHmyeYD-WNlbtxWYz8zIZYPBllJt-cg3AACK1D3GNCXPoi14; path=/; SameSite=None; Secure

ale teda asi to generuju “on the fly” a vychytavky s “Last-Modified” & co. nepodporuju ( Last-Modified - HTTP | MDN ).

Bol som zvyknutý z Register Adries - Register ulíc - Ulice - konsolidované dáta -data.gov.sk že je tam dátum kedy sa aktualizovali dáta a tak vidím, že je niečo nové.
Naposledy upravené last_modified 24 December, 2022
last_modified pred 6 hodinami
Vytvorené created pred viac ako 2 rokmi

Aha, nuz to je “vychytavka” danej konkretnej implementacie, kedze data RA su nahravane priamo do data.gov.sk a teda je to “lahke”. Zaroven implementacia data.gov.sk (CKAN) v istom zmysle miesa data a metadata. Puristi namietnu, z pohladu UX je to vsak dobre, kedze pouzivatela dat naozaj vcelku zaujima informacia o tom, kedy boli (realne) data naposledy zmenene. Pre “grafikon” to ale ten data.gov.sk/CKAN spravit nevie, lebo data su inde (iny server). Opat, purista povie, ze to je OK, ale z pohladu UX je to zmatocne.

MIRRI aktualne pracuje na OD.sk 2.0. a predpokladam, ze smerovanie bude skor k tomu puristickemu vykladu, t.j. ze “datum zmeny metaufaju” je iny nez “datum zmeny udaju” a ze na data.gov.sk budu najma (alebo iba) metaduje. A ze real;ny pouzivatel udajov teda ziska udaj o aktualizacii samotnych udajov ci uz z priamo z nich (ze tam bude na to policko) alebo z HTTP hlaviciek.