Najdispoj - otvorený vyhľadávač spojov verejnej dopravy

Zakladám samostatné vlákno, týkajúce sa môjho voľnočasového projektu Najdispoj - open source vyhľadávača spojov.

V minulosti som už o ňom písal v inom vlákne (tu, tu, tu). V skratke sa jedná o iniciatívu vytvoriť moderný open source vyhľadávač spojov vo forme webovej aplikácie, pokrývajúci celé územie Slovenska a Česka, využívajúci v čo najväčšej miere otvorené zdroje dát všetkého druhu. Momentálne je v prevádzke beta verzia, ktorú pri cestovaní sám využívam a zatiaľ som jej použiteľnosťou príjemne prekvapený. Vyskúšať si ju môžete na nasledujúcom odkaze: najdispoj.sk

Keďže zdrojový kód je verejne dostupný, v prípade získania prístupu k novému zdroju dát vo formáte GTFS je vytvorenie novej inštancie vyhľadávača pre danú oblasť triviálnou záležitosťou, pričom tieto inštancie je možné v prípade potreby jednoducho zlučovať do väčších.

Vyhľadávač vo veľkom využíva geografické dáta OpenStreetMap, a to pri textovom vyhľadávaní štartu a cieľa (adresy, názvy miest), pri odhadovaní ciest využívaných vozidlami hromadnej dopravy, ale napr. aj pri hľadaní vhodného pešieho presunu na zastávku a zo zastávky. V budúcnosti počítam s napojením na ďalšie zdroje dát, ako napr. výškové dáta, či dáta zdieľaných bicyklov a kolobežiek.

Pod kapotou Najdispoja beží plánovač ciest OpenTripPlanner, ktorý po nakŕmení GTFS a OSM dátami poskytuje rozhranie na vyhľadávanie ciest medzi bodmi zadanými súradnicami. Zatiaľ sa javí viac než dostačujúci, ale nie je vylúčené, že v budúcnosti bude nahradený vyhľadávacím jadrom vytvoreným na mieru, vzhľadom k tomu, že v našich končinách je preferovaný formát dopravných dát JDF, nie GTFS.

Existuje snaha o prácu s dynamickými dátami, ako sú polohy a meškania vozidiel - momentálne jediný zdroj dát tohto druhu je pre vozidlá bratislavskej MHD, ku ktorému mám prístup na základe zmluvy s DPB. Verím, že v blízkej dobe pribudnú dáta regionálnych autobusov IDS BK, vozidiel olomouckej MHD a českých aj slovenských vlakov. Nedávny pokus o získanie dát od ŽSR bol neúspešný, o čom píšem aj kúsok nižšie. Tieto dáta nemajú žiaden jednotný formát a ideálne by bolo pretransformovať ich z proprietárnych formátov pre lepšiu použiteľnosť do formátu GTFS Realtime.

Vyhľadávač v súčasnosti obsahuje následujúce dopravné dáta:

  • Dopravný podnik Bratislava, a.s. (cestovné poriadky + dynamické dáta)
  • Arriva Mobility Solutions, s.r.o.
  • Železničná spoločnosť Slovensko, a.s.
  • Leo Express Global a.s.
  • Dopravní podnik města Olomouce, a.s.
  • celá oblasť IDS JMK (Integrovaný dopravní systém Jihomoravského kraje)

V skratke sa teda jedná o vlaky na celom Slovensku, kompletný IDS BK (+ polohy vozidiel DPB), kompletný Juhomoravský kraj a Olomouc. Priebežne sa snažím dopĺňať ďalšie zdroje dát a komunikovať s dopravnými spoločnostiami, avšak komunikácia je pomerne zdĺhavá a nie vždy niekam vedie, preto v tomto smere ocením akúkoľvek pomoc.

Financovanie

Keďže vyhľadávač počas prevádzky využíva nárazovo desiatky GB pamäte, náklady na hosting sú pre neziskový hobby projekt nezanedbateľné. Prednedávnom mi moja univerzita (Univerzita Palackého v Olomouci) veľkoryso poskytla prístup k výkonnému serveru, na ktorom beží hlavná inštancia Najdispoja, avšak zvyšok infraštruktúry, vrátane vývojového servera, zatiaľ existuje na platených VPS.

Okrem serverov sa bez financii Najdispoj nezaobíde aj pri niektorých zdrojoch dát. Pri nedávnom pokuse o získanie súhlasu so spracovaním dynamických dát ŽSR z https://mapa.zsr.sk/ bola moja žiadosť zamietnutá a namiesto toho mi bola zaslaná obchodná ponuka na využitie web služieb na poskytovanie dát s nemalými mesačnými poplatkami. Sú aj iné zaujímavé platené zdroje dát (nielen dopravné), ktoré by vyhľadávač mohli skvalitniť, ale zatiaľ sa im z finančných dôvodov vyhýbam.

Dopravcovia majú zvyčajne pri komunikácii podmienku nekomerčného použitia poskytnutých dát, čo komplikuje napr. možnosť umiestnenia reklám. Zatiaľ jediná realistická možnosť na pokrytie ceny hostingu, niektorých zdrojov dát (ŽSR, lepšie mapové podklady) a prípadne istej formy marketingu mi prídu dobrovoľnícke dary. Uvítam akékoľvek rady od skúsenejších ľudí, ako v tomto smere postupovať ďalej. Pomôcť je samozrejme možné aj inou formou, či už zdieľaním, získavaním dopravných dát, alebo aj dopĺňaním OSM dát na miestach, kde s nimi má Najdispoj problémy.

Myslím, že projekt by si našiel využitie ako alternatíva ku komerčným vyhľadávačom a má potenciál vytvoriť tlak na zverejňovanie dát verejnosti a zvýšovanie kvality služieb poskytovateľov hromadnej dopravy. Preto vám budem vďačný za akúkoľvek pomoc a rady, ktoré by mi pomohli priblížiť sa k tomuto dlhodobému cieľu.

Krátkodobé ciele

Momentálne čakám na odpovede z viacerých dopravných spoločností ohľadom poskytnutia dát. Snažím sa tiež skonvertovať JDF dáta do GTFS formátu, čo by znamenalo pridanie košickej MHD, vlakov na území ČR, a možno aj iných druhov dopravy v Česku.

9 Likes

Myslím že tento projekt sa nám hodí do rebríčka Open Data Maturity Index Open Data in Europe 2022 | data.europa.eu do dopadu na zelenšie mestá, keďže propaguje verejnú dopravu :slight_smile: (najmä formou jednoduchšieho hľadania prestupov z bodu a do bodu b a zároveň využíva otvorené dáta).

1 Like

Mohol by som vás poprosiť o bližšie informácie? Prešiel som si metodológiu a istú súvislosť vidím, ale nie je mi zrejmé, kto má na Slovensku na starosti zber dát do tohto indexu.

Momentálne ja za MIRRI :slight_smile: Máme veľmi málo bodov za Environmental impact a tento use case by sa mi hodil do otázky: Is the use of open data in your country having an impact on the achievement of more environment-friendly cities (e.g., environment-friendly transport systems, waste management etc.)? Nie je tam potrebné nič dokladovať, akurát napíšem popis a link na projekt.

V poriadku, tak budem rád ak si tu Najdispoj nájde uplatnenie :slightly_smiling_face: Rád v prípade potreby poskytnem ďalšie informácie

1 Like

Najdispoj.sk - užitočný vyhľadávač spojov verejnej dopravy založený na otvorených dátach | Alvaria - občianske združenie napísali sme článok o portáli :slight_smile:

2 Likes

ja používam cp.sk
v čom je toto lepšie?

pre mňa osobne by bolo zaujímavé na používanie hocičo čo neobsahuje tonu reklamy