Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

A sme pri koreni veci. Kvalitny projekt nepripravuje politicky dosadeny clovek v riadiacej funkcii, ale tim odbornikov. Maju takito ludia chut pracovat v statnej sprave za tabulkovy plat?

Prituhuje.

Veľa sa povedalo, ale málo sa robí. O to viac sa kritizuje. Sám mám výhrady k tomu, ako to celé fungovalo, ale správa NKÚ je pre mňa sklamanie. Je to spolitizovaná slohová práca. A teraz nevravím, že všeko bolo OK. Práve naopak. Ale ten dokument je na smiech.
Nedá mi, aby som sem niečo nanapísal. Pár poznámok k článku.

Tvrdenie č.1
Najzásadnejším zistením kontroly NKÚ bolo, že pred založením spoločnosti nebol urobený žiaden podnikateľský zámer, ktorý by objasnil, ako bude schopná vyplniť medzeru na IT trhu.

Reakcia
Bol urobený Podnikateľský plán a aj ďalšie dokumenty. Bohužiaľ dnes už nemám prístup ku všetkým dokumentom a odpovediam od UHP, PÚ, MF, a mnohých ďalších. Bol pripravený kompletný materiál na Koaličnú radu a na Rokovanie vlády. Nakoniec to na “Vláde” nebolo, vraj to nebolo nutné. Našiel som však v svojom archíve verziu č. 10 pripravovaného dokumentu, a netvrdím, že to je finálna verzia. Určite niekde je aj finál a nechápem, že NKÚ tvrdí opak. Rád by som to tu pridal, ale systém mi to nedovolí.

Tvrdenie č.2
Od založenia počas prvých ôsmich mesiacov existencie nemala akciová spoločnosť Slovensko IT ani jednu zákazku, hoci v nej bolo zamestnaných približne 90 zamestnancov, ktorí nemali žiadne pracovné aktivity.

Reakcia
Nemala oficiálnu zákazku na papieri, pretože úradnícky stroj to nevedel zvládnuť. Práca však začala od prvého dňa a to napriek tomu, že bol núdzový stav a všetci na home office. Bola to špeciálna doba. Viete napríklad o tom, že doménu korona.gov.sk nevlasnil štát, ale dobrovoľníci? V tom čase vznikol okažite tlak na rôzne IT riešenia, ktoré nemal kto urobiť. Možno dobrovoľníci. Áno, boli to napríklad eRúško, eHranica, Covid Automat a ďalšie iniciatívy, ktoré sa stali a neboli nikdy objednané a ani zaplatené. Kto by to v tom čase urobil? Dobrovoľníci? eRúško bolo zaplatené MZdr a peniaze prevedené na MIRRI ešte v roku 2020 a spomínaný úradnícky škriatok spôsobil, že z MIRRI na SKIT to trvalo aspoň ďalšie 4 mesiace. Možno viac. Tej práce bolo vykonanej oveľa viac aj v súvislosti s prípravou potenciálnych projektov MIRRI. Pretože na MIRRI to nemal kto urobiť. Žiaľ, nenašiel sa spôsob a odvaha na zaplatenie minulej vykonanej práce a nové projekty sa nerozbehli ako mali. To je už iný príbeh.

Ten príbeh je samozrejme oveľa košatejší. V Novembri 2020 sme predstavili novú stretégiu štátneho IT. Zúčastnili sa jej aj zástupcovia záujmových organizácií zrátane SD a osobností ako p.Bieliková, p.Mikloš, p.Truban a ďalší. Aj tento dokument je niekde na MIRRI. Rád poskytnem, ak bude záujem. Tam bola vysvetlená organizačná zmena trojuholníka MIRRI, NASES a SKIT a ich úlohy. To mala byť ozajstná zmena štátneho IT. Žiaľ …

3 Likes

Dobry den,

Da sa k tomuto dokumentu dostat? Prave to aka bola vizia tohto trojuholniku ma zaujima.

Už by to malo ísť. Systém dovoľuje kvôli spamu len pridávanie príloh ľuďom čo tu viac diskutujú. Manuálne som vám zmenil práva.

Pridávam verziu 10 Podnikateľského plánu Slovensko IT. Neviem zaručiť, že je to final, ale rozdiely budú minimálne.
A takisto prezentáciu Stratégie Štátneho IT z Novembra 2020.
Bohužiaľ sa mi upload stále nedarí, tak posielam link.

2 Likes

MIRRI_strategy_alternativy_v16.pdf (1.6 MB)
SIT_PodnikatelskyPlan_v10.pdf (2.1 MB)

Doménu asi veľmi ťažko. Obsah tam robil najma BRISK+NASES a dobrovolnici robili IT support. V tom case SKIT robil akurat tak testovanie.

Ak ma pamat neklame, tak Covid Automat bola sukromna iniciativa prave tu @MilanK, ktoru si SKIT “adoptoval”. Cize defacto to spravil jeden dobrovolnik, ktory za to ziadne peniaze ani necakal.

Dokaz:

Padla mi sanka. Cize strategia pekna, vlastne by sa s nou dalo asi aj suhlasit (kedze nepredstavovala asi ziadnu revoluciu, podobne koncepty boli uz v minulosti s vynimkou statneho centralneho sw house), ale statny tajomnik MIRRI zodpovedny v tom case za informatizaciu povedal, ze na MIRRI (jeho mirri!) to nemal kto robit a tak sa to outsourcovalo do SKITu. Dodavatel si napisal strategiu, zadanie a aj robil projekt, kde som to uz videl… Case closed.

2 Likes

Trochu to upresnim, lebo je to dost vytrhnute z kontextu.

  1. Covid automat bol projekt, ktory vznikol v SKITe - ludia v SKITe chceli makat nie pozerat na mavanie cervenymi vlajkami, ani na politikarcenie pani ministerky a jej poradcov.
  2. V time bola identifikovana potreba, ktora mala digitalne riesenie. A kedze nebolo “do coho pichnut” pustili sme sa do navrhu a realizacie.
  3. To, ze som na tom stravil niekolko vikendov nepovazujem za dobrovolnicku cinnost. Nasim cielom bolo priniest cim skor riesenie. Aj pocas vikendov sme na tom robili ako tim SKITu, podobne ako v pripade ua.gov.sk.
  4. Covid Automat reprezentuje vsetko co sme v SKITe chceli robit. Uzivatelsky orientovane produkty, lean development - zacat v malom a potom zlepsovat, robit rychlo a efektivne
  5. Najvacsim zdrzanim celeho projektu bola pani ministerka, ktora si po dvoch tyzdnoch vyvoja nevedela mesiac(!) najst cas aby urobila tlacovku a projekt predstavila verejnost.

a co vysledok? Hovori sam za vsetko … september 2021 navstevnost Covid automatu podla GA cez 960.000 unikatnych navstevnikov. Ceresnickov na torte bolo ked nam na podporu pisali ludia z RUVZ co plati a co nie.

A predstav si, nebolo na toto treba ziadnych “expertov” ani produktakov z MIRRI.

Podla mna ty stale nechapes (neches pochopit) jednu vec - zamestnanec SKITu je viac-menej zamestnanec MIRRI. Je uplne fuk ci sa to robi na MIRRI alebo v SKITe. Hlavne je ci sa to urobi alebo nie.

A co vlastne za posledne roky urobilo? Velke …

  • podarilo sa vam zablokovat SVM
  • dlhodobo sa vam dari blokovat akykolvek rozvoj ID-SK
  • blokovali ste vyvoj modulov potrebnych aj na riesenie ZS
  • NASES blokuje lean pristup k navrhu slovensko.sk

Toto je vysledok “konstruktivnej” spoluprace neziskoveho sektora a statu.

2 Likes

"Určite niekde je aj finál a nechápem, že NKÚ tvrdí opak. "

  • vysvetliť sa to dá jednoducho - NKÚ si podľa správy o kontrole vyžiadalo od MIRRI ako akcionára podnikateľský plán schválený Valným zhromaždením a MIRRI predložilo dokument zo septembra 2023. Čo MIRRI predložilo, to NKÚ zhodnotilo. Nechápem aký iný proces by ste si na strane NKÚ predstavovali - že pôjdu prehľadávať úradníkom na MIRRI počítače a šanóny s papiermi?

"Nemala oficiálnu zákazku na papieri, pretože úradnícky stroj to nevedel zvládnuť. " - akcionár mal zakladať akciovú spoločnosť až vtedy, keď na to bol pripravený, do základného imania sa vkladali finančné prostriedky štátu, nedá sa k tomu pristupovať ako k súkromnej firme kde pri zakladaní som ochotný podstúpiť riziko straty.

1 Like

Toto klamstvo uz mozes prestat opakovat, lebo sme nezablokovali vobec nic. Projekt bol nedomysleny, CBA nedavala zmysel. Toto by vam otocilo UHP aj uplne samo. Nakoniec, ved ten projekt siel dalej. O com sa tu rozpravame?

Nie, vy ste si vymysleli, ze to bude uplne cele inak ako bolo dohodnute, ak sa nieco podarilo, tak sa podarilo SKITu totalne poslapat IDSK ako bolo dohodnute, schvalene a davalo to zmysel. Vy ste proste prisli “takto to bude, caute, koniec diskusie”.

Tak toto je uz absolutne klamstvo, prave naopak, lubor aj ja sme neustale prizvukovali, ze CHYBAJU moduly na riesenie ZS - namatkovo - “statna kafka”, inteligentne navody, … Koxo, ved som sedel OPROTI TEBE na tom mitingu a pytal sa, ze kedy konecne tieto moduly na podporu ZS budu. Vole.

Az niekedy uvidime zdrojaky a co sa tam navymyslalo, tak bude jasnejsie, ze kto vlastne sposobil to, ze sa neda nasadit ani CMS pre “staticky webik” do infrastruktury nasesu.

Nase dvere boli uplne vzdy otvorene, vzdy. Do SKITu sme sa najprv dobijali, MIRRI ziadne plany nechcelo ukazat. Transparentnost bola v uvode horsia (!) ako za Fica a Pellegriniho. (Ved si pozri preco vznikla doslova tato tema na fore!) Vy ste si tam proste nieco vymysleli a chceli ste to pretlacit uplne bez diskusie.

Ved tu su priklady:

  • SVM - povodne sa malo zobrat riesenie DEUS, neudialo sa. potom sa zvazovalo x dalsich rieseni. Potom sa povedalo, ze SKIT uz to urobilo (bez objednavky) a nikto si na triko toto nevezme a spravilo sa politicke rozhodnutie. Potom ROK nebol ziadny update.
  • covid.automat - dokaz a ukazka toho, ze ste IDSK mali prerobeny/plan prerobit bez toho aby ste cokolvek povedali komukolvek. vysledok? cele nove UPVS ste prerobili do uplne novych criev IDSK a hodili ste to MIRRI na stol, ze “aha toto je hotove, prerobit to bude drahe, radsej upravme vyhlasku”. Presne to sa stalo. A dnes ludia co robili “IDSK 3.0” su zo skitu prec a repo totalne rozbite.

Cize nie, toto nebola konstruktivna spolupraca, toto bolo konstruktivne akurat tak z nasej strany a SKIT a MIRRI si pretlacili co chceli.

Cize ste dosiahli presne to, co ste chceli (aspon v tychto pripadoch) a ovocie tohto uz zaciname vidiet.

4 Likes

Podla mna uplne nad slnko jasnejsie, ze zjavne nechapes, ze politici, ine urady, ITAS aj trebars SD boli klucovi stakeholderi zmeny. Ak ste chceli nieco dosiahnut, tak ste si ich mali obslapat. Proste zlyhanie.

1 Like

Pre mna su dolezite vysledky, nie kecy:

  • chod sa pozriet na web ID-SK
  • otvor si aplikaciu SVM
  • mrkni na web slovensko.sk
  • otvor si schranku
  • skus podat nejake podanie

ked tam najdes nejaky progres oproti tomu co tam bolo pred dvoma/troma romki daj mi vediet. Ja o ziadnom neviem. A toto je vysledok nasej spolocnej prace (MIRRI, SKIT, NASES, SD, komunita, …).

Toto je falosna dilema, aj ziadny progres je lepsi ako slapnutie do hovna a vyvolanie nakladov na 5-10 rokov.

Alebo to otocme. Keby sa kupil DEUS mobilna appka na podpisovanie ako bola, aj udajne draha, aj vendor-locknuta - tak by to bol vacsi progres ako SVM. A to, ze sa slo cestou SVM moze kto? No kupte si zrkadlo. A toto je vysledok rozhodovania MIRRI a SKITu, ktore dostalo vo vela veciach MIRRI k muru tym, ze sa nekontrolovatelne rozbehlo “niekam”.

V klude beriem na triko, ze sme nevedeli SKIT a MIRRI presvedcit, ze to co robi nie je dobry napad (napr. s IDSK, aj ked ty tvrdis, ze sa nam to podarilo). Lenze odmietam toto prehlasit za spolupracu - spolupraca je ked sa obe strany pocuvaju a najdu spolocne riesenie.

1 Like

Velka vdaka za tie dokumenty. Opravte ma niekto. Ja len ci spravne chapem tie dokumenty a ten trojuholnik.

Takze vizia nadrezortnych komponentov bola:

MIRRI navrhne architektonicky → SKIT to vyvinie (resp. poskytne L2 L3 support) → NASES robi operations

Tak?

2 Likes

a čo keby sa NKU pýtalo pri svojej kontrole aj ľudí, ktorí boli zodpovední za manažment procesu? Je jasné, že súčasné vedenie MIRRI predložilo len to, čo chcelo predložiť …

Rezort vnútra a ním poverený manažment opravovní, ktorý nastúpil po voľbách, začal s krokmi, ktoré priamo vedú alebo môžu viesť k znižovaniu počtu ľudí v IT divízii. V posledných týždňoch skončili dvaja ľudia vo vedení IT divízie a tiež šestica radových zamestnancov.

Nový manažment štátnej spoločnosti podľa zdrojov Živé.sk tiež začal využívať metódy, ktoré môžu zamestnancov nepriamo dotlačiť k podaniu výpovedí – vďaka tomu by ich sami nemuseli prepúšťať a platiť im odstupné.

R.I.P. Slovensko IT