Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Paráda dozvedieť sa takéto info z médii :slight_smile:

1 Like
  • Od roku 2020 do roku 2023 bola vyťaženosť zamestnancov približne na úrovni 45 %.

Zaujímal by ma rozpis podľa konkrétnych rokov. Ako sa to vyvíjali v čase. Napr. ja robím v SKIT-e od začiatku septembra a odvtedy som žiadne prestoje nemal, dokonca som skoro nemal ani dovolenku :slight_smile:

(v SKIT-e robím na polovičný úväzok ako programátor v Drupale ,na CMS pre slovensko.sk)

2 Likes

„Spoločnosť ukončí svoju činnosť, nedokázala byť pre štát prínosom a generovať zisk,“ povedal Raši.

Byť prínosom a generovať zisk sú dve odlišné veci. To, že firemné účtovníctvo nebolo v poriadku, ešte neznamená, že z pohľadu IT bola táto spoločnosť krokom vedľa. Škoda, že sa v týchto článkoch neuvádza aj zhodnotenie projektov - čo sa urobilo (zhodnotenie po technickej stránke).

Tá kritika spomenutá v článku Denníka E sa sústreďuje najmä na problémy zo začiatku spoločnosti (to nech sa pranieruje, to je OK), ale zaujímalo by ma nejaké stanovisko k posledným dvom rokom.

Ani to, že už firma nemá nové zäväzky, neznamená, že bolo krokom vedľa dať jej tie zákazky, na ktorých sa robilo (jednoducho keď sa úlohy dokončia, tak sa firma rozpustí) - v princípe na takotmo konaní nemusí byť nič zlé, ani keby sa to tak bolo robilo vedome…

2 Likes

Ahojte. Pozrel som si tu tlacovku a jedna vec ma prekvapila, respektive mi neda. Mozno mi to tu niekto vysvetli :slight_smile: Ja sa rad necham poucit…

Do akej miery ten pan z UVO zavadzal o tom ze to tu cele v Septembri zomrie?

Pytam sa z toho dovodu, ze sice ja o eGov viem prd makovy (tym sa netajim), tak ale stale ked sme robili nejaky API produkt, tak sme prihliadali na backward compatibility.

Mali sme nejaku transition period a sunset process. To znamena ze z novym upgradom tie stare veci proste nezomreli. Obzvlast nie ked tam boli zive integracie. Naopak drzali sme ich urcity cas a nas plan sme komunikovali s integrujucou sa stranou.

Mna prekvapuje ze EU ma nejaky system, kde robia taketo drasticke zmeny, kde kazdou novou verziou proste stara prestane fungovat. Tomu sa mi nechce verit.

Neviem ci je to pravda alebo zavadzanie, alebo mozno nieco ine.

1 Like

Nemusi ísť o spätnú kompatibilitu, ale o splnenie zákonnej povinnosti ktorá má platnosť od definovaného termínu v budúcnosti. Keďže ide o zákon, tak s termínom nie je možné pohnúť.

V SW pre zdravotné poisťovne sme bežne robili na zmenách, ktoré mali byť nasadené do prevádzky od 1.1. nasledujúceho roka, kľudne 10 mesiacov pred začiatkom účinnosti zákona.

2 Likes

Dakujem velmi pekne. Tusil som ze tam bude iny proble ako technicky. Preto som sa pytal. Z tej tlacovky mi to vyslo skor ako technicky problem.

Kazdopadne stale mi vrta v hlave jedna vec - naco zahadzovat teraz cely system a hladat iny respektive postavit iny za vela $$$ ked je (tipujem) stale lacnejsie robit upgrady existujuceho. Ved to ze nejaka firma konci neznamena ze teraz nikto nic nebude vediet robit? Ci?

Špekulácia z mojej strany bez akejkolvek súvislosti s realitou : “naši ľudia”

Štátna akciovka Slovensko IT po štyroch rokoch definitívne končí a ide do likvidácie. Potvrdil to minister pre informatizáciu Raši, ktorý predchádzajúce vedenia ministerstva kritizuje za to, že firma bola v strate a nemala ani na výplaty programátorov.

Firma bola v roku 2022 ešte v miernom zisku, vlani mala podľa FinStatu stratu 3,5 milióna eur. Podľa Rašiho sa strata zvýšila na 7 miliónov eur a štát musí doplatiť ďalšie 4 milióny. Firma si podľa neho neviedla ani vlastné účtovníctvo.

Raši oznámil, že podáva trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Odvoláva sa aj na správu NKÚ, ktorý poukázal na niektoré pochybenia v štátnej akciovke.

Firma mala po voľbách 93 zamestnancov, teraz je ich tam ešte 30 a približne 20 externých dohodárov. Pre štátnu akciovku budú robiť do konca júla.

Koniec štátnej firmy, ktorá vznikla za pôsobenia Veroniky Remišovej, ohlásil Raši ešte v apríli.

Treba uznat, ze Rasi uz robi asi 3x tlacovku o tom istom. Dufam, ze tento benchmark si zachova. Pri SKITe ide teda o udajnu stratu 7 mega, som zvedavy ake hromy blesky to budu pri kontraktoch, kde jedna konzultacka si vypyta 10tisic mesacne za jedneho konzultanta, ktory tam ide podla zmluvy odpracovat 50 clovekorokov.

Lebo teda ked mal niekto v slovensko it plat 7000 alebo nejaky koder 3x tolko ako je priemerna mzda (uplne normalne v it sfere), tak ho povlacil po mediach.

1 Like

Mna by skor zaujimali projekty na ktorych Slovensko IT pracovalo. Co mUPVS? Co SVM? A pod.

Pokial dobre viem:

  • je kompletne pripraveny novy portal slovensko.sk (bol odovzdany NASESu uz ked som odchadzal pred rokom a pol)
  • je kompletne pripravene KSDR (odovzdavalo sa tiez ked som odchadzal)
  • je kompletne priprave moje.slovensko.sk, vratane novej responzivnej schranky a par novych el. sluzieb ako vseobecna agenda a pod.
  • je pripravena schranka sprav pre SVM a kopu dalsej funkcionality
  • a pod.

O tom sa uz p. Rasi nezmieni kolko milionov v praci ludi, ktori chceli zlepsit slovensko ide vyhodit do luftu. A o tom kolko NASES bude musiet vratit v ramci ESIF projektov asi tiez nie.

2 Likes

Snažia sa ich v nases všetky nasadiť. Skit by úplne vyskakovať nemal, videl som niektoré používateľské príručky a s týmto to prebrať by mohol len samovrah.

Pravda je, že mirri toto šialene nezvládlo. Bude to znieť možno divne, ale od čias keď remiska vykopla jana, tak tam úplne prestali tlačiť na pílu a tlačiť na pílu začal až teraz nases (lebo im to padne na hlavu).

Čo bude so svm - nové vedenie sa už nechalo počuť, že “monolitický moloch jednej appky” už opúšťa. Zjavne teda ani nepochopili koncept platform as a service a idú sa vybrať cestou viac appiek. Snáď sa toto bude dať zvrátiť. Za mňa to beriem ako prvé priznanie, že mirri nedokáže centrálne riadiť ani jednu vlastnú appku a tvári sa že ide riadiť celú informatizáciu.

2 Likes

Pocuj Jano, tieto veci su hotove tak rok a pol. Pokial to dakto nedokaze za rok a pol nasadit asi ma nejaky problem, ci?

Chapem, ze kopnut si do mrtveho je to najednoduchsie co sa da, co keby ste vsak namiesto toho realne zacali riesit kde je pes zakopany?

Ja by som si tak tipol:

  1. Uz su nastupeni “nasi ludia” ktori to dokazu urcite urobit lepsie (rozumej drahsie)
  2. Nemozem predsa dat von nieco co bolo urobene za predchadzajucej vlady. Ved by som si sam strelil do kolena.

A tak radsej miliony utopim a hodim to na niekoho ineho.

Osobne som si myslel, ze SD je tu presne preto aby na taketo veci poukazovalo, ale zjavne som sa zmylil.

Najviac ma vsak mrzi to, ze kvalitna praca mnozstva poctivych ludi vyjde uplne na zmar.

Co keby ste aspon zabojovali za to aby vsetko co SKIT vytvoril bolo zverejnene? Potom mozete hodnotit. Koniec koncov vsetko bolo platene z nasich dani. Nejde o ziadne tajne matrialy, tak preco by sme k tomu nemali mat pristup?

Počuj Milan, ja chápem, že ty si dizajnér, ale fakt by si mal chápať, že od “ja som to nakreslil a u nás na teste to je rozbehané” je ešte brutálne ďaleko od " nases to vie prevádzkovať, sú nastavené všetky procesy okolo supportu a zmluvy".

Áno trvá to strašne dlho a hlavne ma bude zaujímať, že ako na toto obstarajú rozvoj a support. Termíny sa posúvajú už rok (camp, mupvs). Z toho čo viem, tak to blokuje camp, ktorý nie je fakt v dobrom stave.

Keďže som asi tak pred 3 týždňami osobne videl, čo skit dodal ako dokumentáciu nasesu, k tomu, že ako to majú prevádzkovať… Napíšem to priamo, boli to prázdne dokumenty! Normálne to malo hlavičku, obsah, všetky formálne náležitosti a vo vnútri nebolo nič. Wtf?

2 Likes

Zaujimave, ze tu particka “nadsencov” dokaze dat vonku hotovy “podpisovac” v mobile - od napadu k produktu - za pol roka, ale chudacik stat, s milionami vo vrecku a stovkami ludi nedokaze za rok a pol posunut veci z testu na prod.

Este raz sa opytam. Preco nebojujete za to aby vsetko co SKIT urobil bolo zverejnene? Mozno by sa toho niekto chopil a potom by sme videli ci bol skutocne problem na strane SKITu.

1 Like

Ved ja na tie riadiace vybory chodim a vidim, ze cele to zablokoval CAMP. A tam je skutocne problem najskor na strane MIRRI a SKIT (a jeho subdodavatelov). Bez toho nebude ani SVM ani mUPVS.

Pretoze ta particka nadsencov vie ze delivery je klucove. Tato particka vie, ze ma technologiam pristupovat - ako to najlrychlejsie dostat k ludom.

Na druhej strane stat (a je jedno ci je to NASES, SKIT, a dokonca aka garnitura) nikdy nemal a nema delivery flow (a Ani feedback loop) ako prioritu.

Toto zase uplne fer neni voci Milanovi. On naozaj drive na delivery mal, lenze to este neznamena, ze sa to aj stane.

2 Likes