Online diskusia: Prečo potrebujeme štátnu softvérovú firmu?

Tak to je snad na rozhodnuti akcionara/MIRRI ako vynalozi s pripadnym ziskom - kludne aj na odmeny ked si to management zasluzi. Myslim, ze vyskusanych modelov odmenovania je dost.

Ved hej. Chcel som povedať, že zisk sa rozpustí ešte pred tým, ako vznikne. Keďže defacto sa nejedná o zisk, ale o neminutu časť štátneho príspevku, ktorý skit dostane formou kontraktov. Cele je to zdeformovane.

1 Like

Njn, prave preto tvrdim, ze v zasade nie je podstatne ake ma SKIT MD sadzby, ale to ako dokaze interne hospodarit. To co by nas malo zaujimat su jasne nastavene meratelne ukazovatele efektivity funkovania ako utilizacia ludi, platy, rezijne naklady, mnozstvo internych zamestnancov vs. dohodarov/dodavatelov a ano aj vyplacane odmeny.

Ako som uz na priklade Caterpillaru vyssie ilustroval, myslim, ze tento model nie je nic nove a je bezne vyuzivany aj v komercii. Tu vidim zasadny rozdiel medzi Marekom Antalom, ktory s tym ma bohate skusenosti a Janom Hargasom, ktory podla jeho zivotopisu nebol viac-menej nikdy na riadacie pozicii (mimo riadenia neziskovky). Ale k tomu sa uz nechcem vraciat.

To sa už nedá toto čítať táto “diskusia”. Príliš veľa zovšeobecňovania a demagógie na mňa.
Prispejem na úrovni aká je tu nastavená: :slight_smile: “.*… však aj autá potrebuje štát, tak nech si ich vyrába. Zisk potom odvedie do rozpočtu. … alebo aj budovy nech stavia. Či?

5 Likes

Ano. V statnej sprave je zase bezne mat podriadenu organizaciu - rozpoctovu alebo prispevkovu. Ale skit musi byt mackopes, lebo ludia potrebuju trhove platy ako vo firme, ale fungovat chce ako statna podriadena organizacia - dostavat robotu priamym zadanim, mat istotu prijmu atd. Vies mi okrem vyssich platov vysvetlit, preco to musi by firma a nemoze byt prispevkova organizacia ?

1 Like

Ja len k tomu Friedmanovskemu narativu “firmy existuju aby vytvarali zisk”, ktory sa tu tak opakuje.

Pripomenme si, co nas na druhej strane uci pan Drucker uz niekolko desatroci:

“The purpose of business is to create and keep a customer”.

Vsetky spolocnosti balancuju - statne, sukromne, alebo aj non-profit. Uplne jedno ake. Zoznam stakeholderov je vacsi ako len shareholderi. Nehadzme preto vsetky firmy do jedneho kosa. Neda sa to. Ani v nasom eGove.

Ja by som vypustil tuto premisu pri vsetkych uvahach.

… ale to len taka vsuvka :slight_smile:

1 Like

Iste, existujú napr. schrankove firmy, ale tam asi debata nemá smerovať.

Osobne za jednu z najvacsich vyhod povazujem ovela vyssiu flexibilitu pri rieseni “ludskych zdrojov”. Navysovanie poctu zamestnancov resp. ich znizovanie je u akciovky urcite ovela viac flexibilnejsie ako pri prispevkovej organizacii.

Za vyhodu tiez povazujem rozdielny pristup k firemnej kulture - aj ked netvrdim, ze sa neda budovat moderna firemna kultura aj v prispevkovej organizacii - z mojho pohladu to vsak nefunguje.

Moj pohlad na vec je taky, ze ked chce stat urobit skokovy pokrok v digitalizacii nedokaze to urobit so sucasnymi ludmi (koniec-koncov uvidite to na priklade noveho slovensko.sk - vdaka NASES to skonci len “prefarbickovanim” toho co tam bolo do teraz. Ziadna inovacia, ziaden pokrok).

To co stat potrebuje su motivovani profesionali, ktori sa na problematiku dokazu pozerat uplne inou optikou. Na priklade produktoveho oddelenia MIRRI je vidiet, ze to v statnej sprave velmi nefunguje. Aj ked to zo zaciatku vyzeralo, ze sa tam podarilo pritiahnut sikovnych ludi z komercie, velmi skoro vacsinu byrokraticky aparat zomlel a isli si radsej dalej svojou cestou - za vsetko hovori napriklad 5 roznych produktovych manazerov za necele 2 roky fungovania aplkacie.

problem je ze takých ľudí najprv “štát” musí chcieť mať… A nechce.

1 Like

Inými slovami, skit by mal mať to najlepšie zo všetkého. Vysoké platy, garantovanú robotu a príjem, flexibilitu, modernu firemnú kultúru , spôsob práce typu “nezdrziavajte zákonmi a zmluvami, my vieme najlepšie čo treba a urobíme to tak ako my chceme”. Dobre rozumiem?

3 Likes

asi si nerozumieme co znamena profesional.

Este som nezazil profesionala, ktory by takto pristupoval k rieseniu problemov. Vacsinou sa zacne mapovanim aktualneho stavu, spoznavanim potrieb biznisu, pouzivatelov, definiciou klucovych problemov, stanovenim biznis cielov, inspiraciou v zahranici pripadne inych oblastiach a potom sa pristupuje k navrhu riesenia, ktore je zvycajne prienikom toho co chce “biznis”, co chcu pouzivatelia a co je technicky, legislativne, kapacitne, budgetovo, … realizovatelne.

Zvysok asi suhlasi - len treba pripomenut, ze vsetko to je robene za ucelom naplnania potrieb riadiaceho organu = MIRRI.

Inymi slovami. MIRRI si vytvara organizaciu, do ktorej chce prilakat odbornikov, ktori budu dostatocne financne ohodnoteni, budu mat pracovne prostredie a kulturu na ktoru su zvyknuti z komercneho sveta a ktori sa dokazu pozriet na problematiku eGovernemntu novou optikou. Tymto odbornikom MIRRI pravidelne zadava ulohy podla svojich priorit a biznis potrieb, tak aby spolocne posuvali kvalitu slovenskeho eGovernment na novu uroven.

Firma má plniť spoločenskú potrebu (purpose) a generovanie zisku je na to, aby to plnenie bolo udržateľné. Zisk je nižšia hodnota ako plnenie potreby.
A to platí pre hocijaký spolok, nielen pre súkromnú firmu.

3 Likes

Otazka potom zne: Preco tu teda vobec nieco piseme?

Ja tu pisem preto, ze sa s danym konstatovanim nestotoznujem a som presvedceny, ze by sme vedeli Anglicko kludne dobehnut a aj predbehnut.

Vy tu pisete preco?

S tymto ciastocne suhlasim. A aj to je dovod, preco o.i. pisem sem. Tot aby sme sa po case tomu vyspelemu standardu co najviac priblizili.

To, ze je to tak nezmena, ze to tak ma ostat. A neznamena to ani to, ze to tak bude naveky.

Lebo sa tu kradne. A po novom sa este za to rozdavaju amnestie. Tie “slusne prezidentske” nie (aktualna drzitelka opravneni nespolupracuje), tak aspon tie “podvodne”, t.j. cudna aplikacia §363 ci expresna novela trestneho zakona. Poniektori sa tesia a planuju dalsie kradnutie, ini stoja na namestich.

Plus potom este toto:

resp. to iste, ale z ineho uhla ci s inym “privlastkom”:

Za stat kupuju IT riesenia ludia, ktory okrem peciatky a penazi (ci uz nasich alebo eurofondov) nemaju nic ine potrebne, t.j. ziadne skusenosti s IT, ziadne skusenosti s projektovym riadenim, atd. Lebo to “tabulky” nevedia zaplatit. A tak tito ludia s peciatkou a peniazmi plnia zelania dodavatelov, ci uz nevedome (nerozumeju problematike a tak ich vie dodavatel obalamutit) alebo vedome (problematike sice nerozumeju, ale tesia ich obalky, skatule ci “dorovnany plat” od dodavatelov).

SKIT mal byt riesenim. Asi nie je, aspon nie nateraz. Takze …

otazka za milion: Co s tym p. Rasi spravi?

To, ze kyda na “predchadzajuce vedenie” beriem ako povinnu, ale zbytocnu, jazdu. Detto ked to robila p. Remisova. (A p. Pellegrini uz je ako digitalny lider a zakladatel UPVII/MIRRI v zabudnuti a moze si terazky takmer pokojne kandidovat na prezidenta. Ze by tie “amnestie”?) Rata sa, co sa realne spravi teraz a v buducnosti.

Tot aby sme sa vyhli tomuto:

p.s.: @jsuchal ak este ratas, tak kolkym ministrom MIRRI v poradi je p. Rasi za Tvoju eru v S.D? :slight_smile:

3 Likes

MIRRI je celkom nova vec, predtym bolo UPVII a predtym to bolo na MF. Ja som zacal egov evidovat niekedy, ked tomu sefoval este Bojnansky.

A nebohý pán Tarina aka splnomocnenec vlády pre informatizáciu? To boli teprve pionierske začiatky… Ani to nebolo až tak dávno a koľko sa toho stihlo spraviť odvtedy a aj roz/do/babrat .

Takze zacat treba tym, ze stat zmeni spominane “tabulky”…

2 Likes

Podľa ani nie. Problémom je nekompetentnosť politicky dosadených ľudí a ich snaha mikromanažovať. Nikoho nebaví “makať” a popri tom sa nechať terorizovať pre triviality nejakým chruňom, ktorý tomu ani nerozumie a to, že sa niečo nedá, je nemožné vysvetliť.

3 Likes

A teraz si zoberme.

  1. V časoch dávnych sme všetko nechali na firmy. Katastrofa.
  2. Skúšali sme inhouse vývoj za tabuľky, dosť slabota.
  3. Skúšali sme SKIT, kde teda z týchto troch prípadov boli na politickej pozícii ľudia, čo tomu úplne, že najviac rozumeli ako nikto predtým. A nič moc tiež.

No boli sme tomu najbližšie a ešte sa tvárime, že všetci nám robili zle.

1 Like

Tento stav nie je špecifický pre IT, takže aj pri hľadaní riešenia sa treba pozrieť so širšej perspektívy ako len IT.

  • Základom všetkého je dobre pripravený a zmysluplný projekt, skúsme si povedať koľko ich reálne takých bolo?
  • Ďalší krok je zadanie a VO. Ich kvalita je úmerná kvalite projektu, ale to je jedno dáva sa 30% PHZ. To asi tiež moc nefunguje.
  • No a potom samotná realizácia, no ako asi môže fungovať za 30% ceny a bulshit zadaním?
    Nuž a tým SKIT sa chcelo riešiť len to posledné, hoci to viac menej už nemá šancu na úspech. Ale uznávam, motivovaný a kvalitný super tím, dokáže z hovna upliesť bič, len preboha živého na tom asi stavať nemôžeme.
1 Like