Nezaradené správy zo zahraničia

Dal som si tú prácu a porovnal som si text prílohy 12, ktorú sem zavesil Milan 1 februára a toho, čo prešlo minulý týždeň cez MPK a práve sa zapracovávajú zmeny.
Výsledok: 95% obsahu je totožná. Čo som si všimol:

  • formátovanie samotného dokumentu (číslovanie, odseky a pod) - nemá vplyv na obsah
  • štylistická a právna pojmológia (pár iných slovíčok
  • výmena obrázkov (sivé pozadie → štvorčekové pozadie
  • doplnenie popisov do sekcií, kde chýbali (napr. hypertextové odkazy)

Asi najväčší zásah do dizajnu, ktorý som našiel bola zmena veľkosti fontom 20 → 19px a 28 → 26px.

Ak by sa MIRRI nerozhodlo robiť väčšie zmeny, čo podľa mňa nepustí legislatívny proces, tak tu máme to, čo sa vo februári zverejnilo s doladením pár drobností.

Problém je, že všetko to za tým, čo z tú vyhlášku mení z ignorovaného zdrapu papiera na funkčný rámec dizajn systému je stále WIP a vyhláška očividne predbehne DS.

Inšpirácia to môže byť dobrá, akurát pri súčasnej situácii máme veľký problém a musíme si dať na papier, ako ho dokážeme vyriešiť :slight_smile:

2 Likes

https://twitter.com/KamilZm/status/1743375707852484816

1 Like
2 Likes

Konecne to niekto pochopil.

“Vše chce resort stihnout ještě do konce letošního roku. Udělování plných mocí na dálku je pak jednou z letošních agend Digitální a informační agentury, která má Česko posunout hlouběji do digitálního světa.”

Bez kociek, z lega nepostavis nic.

Ulohou MIRRI ma byt podobne ako to je u DIA budovanie kvaltnych kociek. U nas sa vsak na kocky kasle. Niet potom divu ako to vyzera.

Hlavne, ze mame tych super koordinatorov zivotnych situacii :wink:

tak potrebu tej kocky sme pochopili už dávno

2 Likes

Presne tak, schvalne som si pozrel odkedy mame v zakone centralny register splnomocneni.

Rok 2017. 305/2013 Z.z. - Zákon o elektronickej podobe výkonu... - SLOV-LEX

Toto je hlboky omyl. Centralne koncky sa tu stavali od nepamati a vysledok dnes vidime. Co tomuto vzdy chybalo bol prave ten pohlad pouzivatela a celej end-to-end cesty. Produktaci v state proste neexistovali.

Mozeme tu sirit myty, ze produktakov stat nechce a su neschopni, lenze realita je taka, ze na MIRRI uz 2-3 roky pracuju produktovi ludia, ktori pracovali v telekomoch, bankach… toto naozaj nie je mala vec. Staci si otvorit linkedin a svoje pocity opriet o realitu.

2 Likes

Však konečne, to bol vždy problém, pretože môžeš mať kociek koľko chceš ak do seba nezapadajú a nevieš z nich nič postaviť.

A toto je ďalší omyl, úlohou Mirri ani Dia nie je budovanie, ale plánovanie a riadenie.

2 Likes

Ja asi zijem v inom svete. My nemame ZIADNE kvalitne kocky z ktorych sa da nieco postavit! Mame zastarale, nefunkcne kocky, o ktore nikto roky nezakopol! Navyse je kazda kocka z inej stavebnice.

Taky:
IAM - to by mohol byt tak super modul keby sa o neho niekto skutocne staral.
eNotify - ved ta vec ledva funguje, nie to aby bola skutocne uzitocna
eDesk - to je jedna katastrofa
Autorizacia - o statnych podpisovacoch asi nema ani zmysel hovorit
eForm - totalne nefunkcna vec, bol tu nejaky pokus to zmenit ale zjavne ztroskotal

Ja neviem, vam sa zda, ze toto su funkcne kocky z ktorych si nejake OVMko v pohode postavi kvalitne digitalne sluzby?

S tymto viac-menej suhlasim.

Stat urcite produktakov potrebuje. Len tvrdim, ze ti na MIRRI by sa mali venovat primarne Lego kockam.

Min. dopravy v CR zjavne nepotrebuje ziadneho koordinatora ZS aby si vedelo zdigitalizovat svoju agendu - na ktoru su koniec koncov odbornici.

2 Likes

Kvalitne kocky nevznikli lebo sa na to nepozeralo ako na kocky, ktore bude aj niekde treba zapojit.

Pripomenme si zopar nasich pripomienok k SVM:

  • Kde sa budu dat tie edoklady pouzit? Budem to vediet ukazat policajtovi, ked ma zastavi? Ticho, nie.
  • Ten kalendar bude sluzit na co? Mame nejake aspon 2 realne zivotne situacie, kde to chcu? Ticho. Dodnes tam mame akurat tak sviatky.
  • SVM prihlasovanie - budem sa vediet prihlasit do schranky na mobile? Nie. Co budem vediet vybavit? Nic, podpisovanie tam nebude, klik sa odklada.
  • SVM v2 - bude sa dat aj podpisovat cez mobil cez NFC? Nie. Preco nie? My robime iterativne platformu (rozumej lego kocku) a je na ostatnych, aby ju vyuzivali. Ake nove veci budem vediet vybavit napriklad na MV, ked sa bude dat prihlasit do ich sluzieb (uroven vysoka). Hmm, nevieme.

Cize sice sme to krajsie nakreslili a tvarime sa, ze na to pozerame ako na produkt, ale v realite je to vlastne uplne to iste ako za cias OPISu. Nepozera sa na to ako na e2e proces, ale ako na centralne bloky (lego kocky) od stola.

Absolutny nesuhlas, ZS su prave o tom, ze pozeraju na pohlad obcana, ktory ide NAPRIEC roznymi rezortami.

Priklad, MV robilo nove procesy pre registraciu na volbu postou. Ako to dopadlo? Zivotna situacia je totiz “Chcem volit” alebo “Idu volby” a zastresit nieco taketo je diametralne ina vec ako “Chcem sa prihlasit na volbu postou”. Namatkovo ked idu volby tak co by takato ZS mala zahrnat:

  • ako vselijako mozem volit? osobne/postou, v mieste trvaleho bydliska/hlasovaci preukaz
  • koho mozem volit?
  • ako vyzeraju prieskumy?
  • ake su terminy na rozne veci (uz len volba postou/hlasovaci preukaz ich maju tak 5), notifikujte ma niekde o nich, newsletter…
2 Likes

Poviem ti jeden priklad z realneho zivota.

Na MIRRI 4 rozne produktove timy uz 2 roky “digitalizuju” 4 prve ZS. Mal som moznost byt na zaciatku kazdej z nich. A vies na co, kazdy z nich prisiel? Na to, ze by chcel posielat pouzivatelovi rozne proaktivne spravy v roznych terminoch na zaklade jeho konania (inak povedane kalendara).

  • povinnosti pre zivnostnikov
  • platnosti STK, EK, dialnej znamky, rozne lehoty, … pri prepise auta
  • terminy do kedy treba dorucit potvrdenie hladania zamestnania
  • danove povinnosti pri nehnutelnosti
    a pod.

A vies co sa stalo?

Zistilo sa, ze MIRRI akosi nepokladalo takuto “Lego kocku” za dolezitu, tak jej vyvoj/rozvoj nikdy neobjednalo.

Tak isto akosi pozabudli na to, ze neexistuje ziaden notifikacny modul, ktory by bol schopny notifikovat pouzivatelov tak ako si produktove timy predstavuju (pohodlne pomocou mobilu). To, ze neexistuje rozumne riesenie na podpisovanie to tiez zistili. A zistili tiez, ze aj ked by bolo super posielat pouzivatelovi spravy rovno do mobilu, neda sa. Preco? Lebo MIRRI sa nutne potrebovalo venovat budovaniu timov pre ZS a na pevne zaklady sa vykaslalo.

O tom aky chaos vznikal ked si kazdy tym kreslil vlastne spravy, vlastne dashboardy a pod ani nebudem hovorit.

Takze vysledok?
Krasne nakreslene, krasne premyslene … len aktualne nerealizovatelne :frowning:

inak … keďže splnomocnenie viem urobiť ako PDF/A (PAdES) s KEPom splnomocňujúceho a splmocnenca, tak mi to príde aj ako celkom dobrý námet na komerčnú službu.
A takéto splnomocnenie budem vedieť použiť aj v zahraničí …
Či som niečo prehliadol ?

A ano, kalendarova kocka sama o sebe nema takmer ziaden uzitok, koniec-koncov ako kazda ina kocka. Ale bez nej, si jednoducho niektore veci nepostavis.

Ked mas vsak tych kociek viac, mozes byt kreativny a postavit si co potrebujes. Samozrejme za dodrzania jasne definovanych specifikacii.

Vyborne, napadom si v roku 2018. Ak ma niekto nariekat, ze toto UPVII a potom MIRRI nespravilo, tak som to ja :slight_smile:

Btw, ze ci ten kalendar bude staticky alebo dynamicky/personalizovany a nema vo verzii 1 dobre prinosy som pisal MIRRI v oktobri 2022. Odpoved

Rozsirenie kalendaru (API+schranka sprav) bude sucastou dalsej fazy projektu aj s relevantnymi prinosmi

Neviem o tom, ze by sa tak stalo.

Pripomenme si pripomienku SD k SVM z jula 21.

Antal tvrdohlavo riesil mobilny login (kam? do mobile UNfriendly webov) a nie autorizaciu klikom.

Toto v klude potvrdzujem, ze si tam kazdy robil zivelne co len chcel, ale toto dalsie jednoducho nie je pravda:

Koordinacia tohto zacala az s prichodom Roba Lencesa (pod Janom Hargasom) a ty o tom dobre vies, sedel som oproti tebe na takom mitingu. Zaroven je to falosna dilema, venovanie sa ZS nijako nevylucuje to, ze sa treba venovat aj centralnym blokom. Lenze vymyslat centralne bloky bez produktu, to je haluz. LEGO nerobi kocky tak, ze “takuto niekedy mozno niekto bude potrebovat”.

jasné aj chabota vieš implementovať tak, že na druhú stranu posadíš živého človeka :wink:
bavíme sa o registri, ktorý vieš dopytovať cez API a nie o prílohe

no však ja tomu rozumiem, aj rozumiem že štátny register je spomenutý v zákone a komerčný by nebol … Ale na príklade e-vuc vidíš že aj toto ide. Spraví sa komerčný register a kým štát zareaguje, začnú ho šeci používať, a ankoniec aj ten komečný zapíšu do vyhlášky, alebo zákona, API vieš pridať aj do komerčného a furt mám výhodu, že to viem používať aj mimo SR …
Trochu mi chýba, že neviem do akých UCs sa tie API funkcie hodlajú zapojiť a čo zrýchlia …

1 Like

Keby notári neboli takí neschopní sa dohodnúť, tak ho už dávno majú, lebo +/- niečo také obdobné už dávno vedú

Toto povazujem za velmi nefer (som dodavatelom pre NKSR). Ja sam som bol dokonca osobne pritom ako sa to prezentovalo Janovi Hargasovi a potom boli este aspon tri stretnutia na MIRRI kde o tom NKSR presviedcala nizsie poschodia. Centalny register plnych moci je v gescii MVSR a na MIRRI mali prezentacie ze co by s tym vedeli notari spravit len nech to daju im. Z architektonickej kancelarie aj datovky mali kladne stanovisko a aj z pravnej a MVSR malo dat do mesiaca protinavrh lebo oni na tom vraj uz roky robia. Nedalo a nic sa nestalo. Treba to brat aj v kontexte kolko tajomnikov a ministrov sa na MIRRI aj MSSR menilo. Urcite sa o to budu pokusat aj nadalej ale to co clovek chce a co mu je umoznene su dve rozdielne veci.

4 Likes