Nezaradené správy zo zahraničia

Tak o tom som nevedel, ale to je celkom pozitívna správa, že sa to dostalo už do takej fázy… nuž MVSR je známe tým, že len veľmi veľmi nerado prichádza o svoje kompetencie (aj keď na ich výkon očividne nemá). Obdobné je to vo vzťahu k samosprávam.

Vyvoj systemu na prihlasky na stredne skoly v CR (DiPSy)
https://www.lupa.cz/clanky/pracovali-jsme-i-na-stedry-den-ale-stejne-jsme-za-blbce-vyvojari-popisuji-pozadi-vzniku-systemu-prihlasek-na-stredni-skoly/

4 Likes

To isté s ešte dramatickejším titulkom:

Keďže u nás sa bude prijímanie na základné+stredné školy riešiť v rámci prioritných ŽS, budeme môcť porovnať - kvalitu, čas, aj cenu. Ak si dobre pamätám, videl som na to naplánované nejaké milióny Eur.

1 Like

To poznám, v mojom prípade bol odmenou nakoniec vyhadzov. A info že ak by sme nestihli termín tak bolo pripravené trestne oznámenie. (Green pass si budem pamätať do konca života)

1 Like

Ukrajina nás v egove predbehla aj “vďaka” vojne. A nemaznaju sa s tým.

https://twitter.com/trajaykay/status/1757848412924305612

Tak vo vojnovom stave sa clovek nehra na wanabe-digitalnu transformaciu :slight_smile:

Inac v Lvove este pred invaziou boli dost slusne IT konferencie. Ani ich tech. univerzity niesu uplne odveci. Co sa tyka IT, tak na mna vzdy posobili, ze oproti nam maju o dost blizsie k tomu San Francisco-like tech. mindsetu. Maju kopec potencialu predbehnut mnoho krajin.

… A nas je lahke obehnut :slight_smile:

Je to len o ludoch.

Ukrajinsky minister digitalnej transformacie Mikhailo Fedorov - politik a biznismen. Zakladatel SMM Studia - Boosting sales with Facebook and Instagram ads | SMMSTUDIO

8o-VRrRL_400x400

Cesky podpredseda vlady pre digitalizaciu Ivan Bartos - politik, informatik, softwarovy architekt.

stiahnuť

Porovnaj si to s nasou babkohereckou alebo doktorom Rasim.

Vobec sa niet comu cudovat.

A btw. ukrajina nas milovymi krokmi predbiehala uz pred vojnou. Aj vdaka tomu dokazali po vypuknuti vojny ludia vyriesit mnozstvo agendy online.

V skutocnosti je uplne nepodstatne ci maju IT vzdelanie alebo skusenosti, podstatne je aky maju politicky vytlak. A ten maju obaja vacsi ako ktokolvek, kto u nas mal informatizaciu na starosti. Najblizsie tomu snad bol len Pellegrini ked bol podpredsedom vlady pod Ficom a sefom UPVII. Tam sa vsak ukazalo, ze sice vytlak politicky ma, ale dokazal ho premenit len na portalik “oversi” a ksefty.

Bez znalosti IT v pohode najdete niekoho, kto tomu rozumie, ale bez politickeho vytlaku/krytia neurobite v statnom IT naozaj nic. Taky Obama absolutne netusil nic o IT a za neho fixli v statnom IT vselico.

1 Like

Tak áno, bola tu taká doba že tri najsilnejšie funkcie exekutívy boli nadštandardne blízko IT/eGov - premiér (Pellegrini, predtým pod neho patrilo riadenie informatizácie minimálne 4 roky, stále bol asi “digitálny líder” za SK), vicepremiér pre informatizáciu (Raši), ministerka vnútra (Saková, predtým riadila IT MVSR).
Výsledok tej doby sa z dlhodobého hľadiska javí najmä ako super drahý a slabo funkčný vládny cloud MV a schvaľovanie projektov neskôr zrušených kvôli nemožnosti ich realizácie, prípadne priamo kriminálne vyšetrovaných.

Stále problém “slabého výtlaku”?

1 Like

Ako som povedal, bez politickeho vytlaku neurobis zhola nic, bez IT znalosti a vizie a planu to dopadne tie zle. Politicky vytlak je vsak nutna podmienka, nie postacujuca. Ak by hocikto z hore uvedenych s IT nieco spravit chcel, tak sa im to podari. Nechceli.

1 Like

Biden svojimi Executive ordermi urobil tiez toho vela pre cybersecurity. Aj ked asi tomu moc nerozumie. Ale zrejme mu vysvetlili ze v dnesnej dobe to USA musi zaciat riesit seriozne.

2 Likes

Na KubeCone v Parizi aj nieco z Norskeho eGov prostredia NAV - Norwegian Labour and Welfare Administration KubeCon + CloudNativeCon Europe 2024: State of Platform Maturity in the Norweg.... Super vidiet eGov na takych eventoch.

Pre tych co sa nechce cakat tak podcast o NAV/Nais Kubernetes Podcast from Google: Episode 216 - NAIS, with Johnny Horvi and Frode Sundby Treba pretocit prvych x-minut reklam.

1 Like
2 Likes

https://opendata.edalnice.cz/

2 Likes

To je take primitivne, az je to nadherne. T.j. pojem “primitivne” v tomto kontexte myslim ako velmi velky superlativ.

1 Like

Mne sa páčia predvídateľné URL linky na stiahnutie CSV súborov, nepotrebujem vyhľadávať cez API ako na data.slovensko.sk aby som si niečo pravidelne automaticky stiahol.

2 Likes

Ked sa chce, aj pekne ciste URL idu urobit.

Norsky NAV implementoval Open Telemetry. A to pekne plosne.

Pred par rokmi si tam par mudrych ludi povedalo ze pojdu na platform engineering, postavili NAIS a dnes tazia z tejto platformy. Za mna momentalne najprogresivnejsi eGov.

2 Likes
2 Likes