Nezaradené správy zo zahraničia

Ako som pisal, zatial to vobec nie je jasne ci to bude sucastou SVM. Osobne si myslim, ze kym to budu policajti akceptovat este vela vody v Dunaji pretecie.

Niekde som cital, ze bude 2 rocna perioda na implementaciu EDIW v jednotlivych statoch a ciel je mat myslim nejaku 80% penetraciu do 2030.

Tu je celkom aktualny clanok:

Boli ludia, ktori appku nepotrebovali a potom bolo nieco cez 2 mil. takych co sa im oficialna statna appka hodila.

system to neumožňuje nie kvoli IT-čkarom, ale kvôli zadaniu z MZ SR …

Keď sa na to spätne pozriem teraz, tak mi to pripadá až smiešne …
Prirodzeným miestom kde greenpass má byť je asi apka zdravotnej poisťovne. Aj tak ju tam každá má … a išlo len o to kto to prinesie ako prvý …
A čakal by som tam niečo ako očkovací preukaz, kde budú aj iné, nielen Covidové očkovania… napriklad keď ideš do afriky, proti malárii a tak …
V SvM ako štátnej apke pre občana by som čakal skôr odskok do apky poisťovne s tým, že sa už nemusím prihlasovať (SSO).
Podobne by sa mohlo odskočiť aj do apky obce a tď … to je niečo čo by ozaj pomohlo. Aby SvM bol okrem autentifikátora aj HUBom pre apky, ktoré občan potrebuje najviac.
Inak EU má tiež apku na autentifikáciu do sajtov EU a dá sa spárovať s eID kartou. A už ju mú dlhšie ako SvM … Nestačilo na vstup do schránok kaceptovať tokeny z tejto apky, ktoré sú potom zároveň aj tokenmi na vstup do portálov EU … ?

2 Likes

Nezvyknem si zbytočne inštalovať jednoúčelové aplikácie ktoré použijem zriedka. Mnoho aplikácií nahradí aplikácia “web prehliadač” so záložkami na konkrétne mobilné stránky. Aj tak niektoré appky sú len zabalené PWA web stránky, ako aplikácia bez pridanej hodnoty oproti web prehliadaču.

Na Covid pass som použil už nainštalovanú aplikáciu “galéria” a reálne som ho ani nikde nepotreboval ukazovať.

1 Like

Peňaženka je troška viac ako len uložisko dokumentov. Ak by to tak bolo, tak by Google, Apple a ine firrmy peňaženky nevyjali. Ja tvrdim, ze penazenka je potrebna akurrat neepotreebuujeemee statnuu penazenku, presne tak ako nepotrebujeme statny waze.

Myslel som ze to je fail by design, a ono je to úmyselne. Ešte "lepšie " .

https://twitter.com/jaromirtalir/status/1624019353325780996

1 Like

https://www.lupa.cz/clanky/digitalni-obcansky-prukaz-v-mobilu-se-blizi-aneb-jak-budou-fungovat-ceske-edoklady/

1 Like

U nás na “prezentovanie údajov cez mobil” zákon už vlastne máme, viď. §10.11.j + §10.12 z.305/2013 (prijaté ako “poslanecká novela pripravená Mirri” v II. čítaní, nepriama novela, bez MPK, bez akéhokoľvek odborného prerokovania/pripomienkovania - tzv. Slovenská cesta).
Realizácia má byť v projekte MOÚ/Mirri, do konca 2023. Nebude to však použiteľné v situáciách, kedy podľa zákona má byť predložený doklad, pokiaľ viem, to blokuje MV, dôvody nepoznám.

V ČR riešení sa mi najslabšia časť zdá byť platnosť atribútov max. 48 hodín. Mám pocit, že je to taký experiment a sami uvidia ako to v praxi funguje. Asi v 99,9% je to totiž zbytočne často, keďže údaje na dokladoch sa bežne za 48 hodín zmenia menej ako 0,1% ľudí (čisto môj odhad z pozorovania vydávania OP/CP/VP). A v tých prípadoch, kde o niečo ide, môže práve počas tých 48 hodín dôjsť k zneužitiu.
Imho je riešenie opačné: každá situácia má vlastné pravidlá, ako aktuálny doklad vyžaduje. Je na držiteľovi [elektronického] dokladu, aby si zaistil tak aktuálny, ako je treba. Plus teda, celé “preukazovanie údajov mobilom” je riadny regres od myšlienky 1xadosť, pokiaľ ide o úrady. Mám preukázať moju identitu, a zvyšok nech si vykomunikujú medzi sebou.

1 Like
2 Likes

7 potenciálně největších problémů

Na základě odpovědí od zaměstnanců státní správy a ročního mapování státní správy a samosprávy vzešlo z průzkumu Česko.Digital sedm největších problémů v otázce plného využití digitálních technologií:

  1. Státní správa a samospráva nevidí pro technologie místo ve své každodenní práci
  2. Státní správa a samospráva nevidí návratnost investice do technologií
  3. Státní správu a samosprávu brzdí nevhodná legislativa a politiky
  4. Ve státní správě a samosprávě chybějí měkké dovednosti (viz definice od MPSV )
  5. Ve státní správě a samosprávě vládne nedostatek důvěry jak navzájem, tak mezi jednotlivými resorty
  6. Ve státní správě a samosprávě chybí otevřená komunikace a kultura zpětné vazby, což brání pokroku
  7. Ve státní správě a samosprávě převládá krátkozraký přístup k implementaci technologií bez ohledu na reálné požadavky občana a úřadu

Nemecko cez Sovereign Tech Fund podpori GNOME milionom €:

https://foundation.gnome.org/2023/11/09/gnome-recognized-as-public-interest-infrastructure/

Cim by som rad pripomenul starsi napad “zoberme povedzme 5% (cca 300k€ rocne) z nasich nakladov na MS licencie a poslime ich do The Document Foundation”. Ich rozpocet by to citelne posilnilo (za minuly rok mali cca 1,3M€) a teda urcite by boli velmi ochotni opravit a vylepsit vsetko, co nasich uradnikov trapi v LibreOffice.

ref:

1 Like

https://www.lupa.cz/clanky/nove-weby-statu-musi-dodrzet-jednotny-design-jednotnost-neznamena-jednotvarnost-chvali-experti/

Poriadne si v tych cechach uleteli!

  1. Vydali verziu, ktora nie je komplatibilna s tou predchadzajucou! Mal by im ist dakto vysvetlit ake toto moze mat obrovske dopady a ake naklady to moze sposobit na strane chudacikov dodavatelov, ktori uz pracuju so starou verziou.

  2. Oni snad chcu podporovat viac ako zakladnu HTML/CSS verziu? Nemyslia vazne, ze aj Angular, Vue a React. Si uvedomuju ake zlozite je to udrzovat! Aj toto by im mohol niekto ist vysvetlit.

  3. Akoze preco nepouzivaju odladene gov.uk? Tooooolko prace by si usetrili. Aspon tie kniznice mohli pouzit gov.uk kody ked uz nic.

  4. V clanku pisu, ze dizajn system je ziva vec. A ze uz teraz je verzia 4.0.4 a postupne sa doladuju veci :smiley: Tak toto ma tiez dost pobavilo - si tam dakto uvedomuje ake tazke je dat novu verziu do vyhlasky, ze to je na roky prace (legislativnej). Nechapem ako chcu taky rozvoj robit. :smiley:

To tam akoze vazne maju vsetkych tych ludi, co budu riesit tie kvanta bugov a issues na githube a budu to cele maintainovat a rozvijat? Zauimalo by ma kto to tam zaplati.

Na druhu stranu aspon nieco robia … nie ako my tu na Slovensku.

Sú to úplne relevantné otázky aj na nich, ale zdá sa, že to proste treba ignorovať a buchnúť do stola a ide sa, že?

Šutaj Eštok si to ty?

@Tomas_Makan1 verim, ze to bude pre teba a tim MIRRI dobra inspiracia. Ked si chcel vediet ako sme to chceli robit v poslednych rokoch, tak presne takto ako to teraz urobili cesi. Doporucil by som ti sa pozriet aj na ine staty. Niekde vo vlakne Dizajn systam najdes odkazy. Drzim palce.

@jsuchal urobil by som si sebareflexiu.

Bude cas aj na toto. Novy dizajn manual (vyhlasku) sa zda, ze nic nezastavi. Proste to bude tak ako ste vy chceli. A ovocie tohto uvidime o rok dva tri. Osobne si myslim, ze pokial MIRRI okamzite o tomto nezacne komunikovat navonok (kde su zdrojaky? kde su dohodnute veci? ak to ma platit od 1.1.2024???), tak to bude katastrofa a kazdy si zacne kreslit a robit vlastny kod. (S laskou spominame na borcov co zacali prekodovavat gov.uk do bootstrapu)

Ovocie toho co sme pred rokmi presadzovali my (SD+SUXA+dalsi dodavatelia) teda IDSK/fork gov.uk vidiet teraz. Absolutne minimalne naklady a zjednoteny vizual ± vsade kde sa to rozhodli dodrziavat. Ja som s vysledkom nadmieru spokojny.

1 Like