Jeden krat a dost v praxi

Moja predstava je, ze sa konecne spravia jednoznacne referencovatelne identifikatory a zacnu sa pouzivat referencne registre. Cize to co je v zakone uz X rokov. Idealne take, kde sa bude dat referencovat aj na historicke udaje, ktore nebudu velmi miznut z historie registrov ako sa tomu deje teraz.

Na nemasove veci je nieco ako oversi ok lebo sa elektronizacia neoplati. (aj ked podla mna by bolo rovnako ok keby toto uradnici pozerali priamo v zdrojovych registroch). Ak sa elektronizacia oplati, tak sa tie vsetky kontroly (lebo na to sa vypisy asi prikladaju) maju automatizovat. Napr. zistenie ci si statutar firmy proste musi byt volanie na API - BIFO + IPO a vrati ti to true/false + nejaku referenciu na historicky zaznam, ktory sa nebude menit (pre paranoidnych nejako podpisane).

Taktiez si myslim, ze obrovske mnozstvo vybavovaciek by jednoducho uplne zmizlo keby existoval centralny pub/sub (nazvime to statna kafka) kde by registre a agendove systemy publikovali eventy/zmeny a opravnene systemy by mohli na tieto zmeny reagovat. Narodenie dietata by v tomto pripade pozostavalo asi z prebratia rodneho listu fyzicky (aj ked naco vlastne mi to je), vyberu zdravotnej poistovne a cisla uctu kde treba zaslat prispevok pri narodeni dietata. Pri zmene trvaleho bydliska a jeho nahlasovanie v state a komercii by uplne zmizla. Nehovoriac o uplne novych moznostiach pri proaktivnych sluzbach. Z mojho technickeho pohladu je toto priorita 1 pre 1x a dost + cistenie registrov.

4 Likes