MV Pracovná skupina k elektronickým voľbám

Nie vobec to nieje propagacia. Hlavne ze doteraz stacilo to posielat mailom a nezachytil som žiadny pripad že by sa niekto sťažoval, že mu bola odcudzená identita.
Možno to bude tým že ak ju aj niekto zneužil a zahlasoval za mňa, tak som sa to nedozvedel takisto ako sa to nedozviem pri použití reklamovaného riešenia.

Citim sakrazmus? :smiley: Pravdepodobne by si to zistil v momente, kedy by si dosiel do volebnej miestnosti a nenasli ta na zozname volicov (resp. bol by si vyskrtnuty).

Dal som to sem preto, lebo je to jeden zo sposobov, ako spravit silnejsiu autentifikaciu ako rodnym cislom a nemusime cakat na nejake uplne nove eID (s NFC). Osobne si myslim, ze ak sa ukaze, ze ten leak je problem, tak staci namiesto RC zacat pouzivat cislo OP/pasu. Tie pokial viem neleakli a ziskavaju sa hromadne velmi tazko.

Na piatkove stretnutie prisiel takyto material.

pracovny material na druhe zasadnutie skupiny pre elektronicke hlasovanie 02.10.2020.docx (51.3 KB)

Uz sa tam dostava tema hlasovania cez internet pomocou KEP (:D). Som z toho aj prekvapeny, lebo na minulom stretnuti to bolo spomenute len medzi recou ako mozno skusit nejaky maly pilot niekde.

Tak piatok bolo stretnutie, tu je nejaky kratky zapis mojich poznamok, co sa tam dialo:

  • snaha o dohodu na zaveroch k el.volbam: volby sa elektronizovat sa teraz nedaju. su vselijake indicie/tlaky aj od politikov (co to mali ako agendu), za akych podmienok si to vieme predstavit

  • vetrak (poslanec olano, ustavnopravny vybor)

    • otazka aj politicka (hnutie olano) - premier ocakava, ze to bude naplnene, je to neprijatelne
    • stretnutie s predsedom vlady (eskalacia)
    • aspon volby zo zahranicia (nie cele volby), nekladme na volby elektronicky vacsie podmienky ako na volbu postou
    • ludia zo zahranicia proste chcu volit elektronicky

SAV

  • spravit projekt na prototyp, ktory sa da stihnut do troch rokov
  • konzultovali system zo svajciarska, reviduju to, prehodnocuju tento system, ale zatial nie uplne opustili celu ideu

srdcomdoma

  • bol prislub, ze aj ine volby budu dostupne (komunalne + prezidentske)

ustavnopravny vybor

  • tajnost - dnes povinnost, ak by sa zaviedla len moznost, tak by boli nejake vychodiska ako to spravit.
  • nevieme si predstavit realizaciu z hladiska ustavneho prava a principov

volby postou

  • vetrak: dnes vie niekto poslat na jednu centralu a hlasovat za vsetkych
  • mv: zasiela sa to doporucene, nie je to take lahke
  • SD: je tam aj ziadost, tam by sa to tiez dalo odhalit
  • vsetky navratne obalky su evidovane

SAV

  • hlasovanie postou - tiez zalozene na dovere (verim poste, verim obci)

Uloha: porovnanie rizik pri volbe postou vs el. volby

MZV

  • klucove tri prvky - musi to byt zrozumitelne, musit to byt spolahlive (tajne a aby som si bol isty ze to bolo odovzdane), mozem si to overit

SD

  • ak sa bude hlasovat zo zahranicia, tak co bude ten prostriedok (maju zahranicni eid + BOK?)

vetrak

  • volba postou - preplatit navratnu obalku (preplati aj kuriera?)
  • odmena za to, ze clovek siel volit (toto je scenar za centralizaciu)
  • MV: sme za centralizaciu (potrebujeme zoznam kto volil), pri kruzkovani to bude problem, robia sa chyby. Tento zoznam nema sluzit na evidovanie toho kto bol volit.

srdcomdoma

  • volba postou aj na uzemi SR
  • poslu scenare preco to je treba

jednotny zoznam volicov

  • obce vytvaranie zoznamu volicov, toto treba vraj zjednodusit
  • aby sme vedeli zistit kolko mame opravnenych volicov

Posudenie vyuzitie KEP rep. eID vo volebnom procese

  • mv: dnes sa to nepouziva lebo by to skomplikovalo zivot
  • mv: autentifikacia je problem (zvazuje sa pouzit RC + cislo dokladu pas/op)
  • srdcomdoma: vraj podla EIDAS to musi byt minimalne OP + BOK
  • SD: no to urcite nemusi, tuto nemusime ist podla EIDAS. Dat ako moznost prihlasovanie cez eID

hlasovanie v predstihu

  • dostavim sa skor, riesi problem pre ludi, co potrebuju hlasovat mimo SR, ale obalku im na SK neposlu.
  • zvazit ci tam bude cela komisia alebo ako to bude

hlasovanie postou

  • hlasovanie za prve aj druhe kolo (prezidentske) naraz.

hlasovanie v zastupeni

  • Pravnicka fakulta UK: len prediskutovat, fyzicky
  • zaver: nevidime velku pridanu hodnotu

NBU

  • spravia analyzu rizik k el. volbam, nech ostatni skusia to iste.

Navrhy poslat do konca tyzdna

  • poslat hlavne k hlasovaniu elektronicky ake mame vyhrady
1 Like

Vyzera to na jasny politicky ciel, ako keby tu neboli daleko dolezitejsie veci na riesenie (a takto sa beru kapacity). Ak uz neikto urobi elektronicke volby, tak budu pre vsetkych a nielen pre zahranicnych. Nuz a ak to myslia vazne, tak by to nemalo byt v takom startegickom materialy co dnes vypublikovali?

1 Like

Poručíme větru, dešti.

Toto som ja bral velmi s rezervou, vseobecny konsenzus v celej tej skupine je, ze to je dnes problem. Tento pan tam prisiel prvy krat a ked zacal hovorit o eID a ako by to s nim slo, tak bolo uplne zrejme, ze mu este nikto nevysvetloval, ze kde su zasadne rozdiely voci napr. podaniu, ktore nie je anonymne.

Reakcia na to zo strany MV bola taka, ze “ukazeme vam argumenty, myslime si, ze to je jasne, ale v klude to prejdime na stretnuti aj s vami”.

Zatial teda panuje skor velmi pragmaticky pristup: Ak chceme volby zo zahranicia elektronicky, tak je to uplne zla otazka, lebo navrhuje rovno riesenie a nehlada podstatu. Treba sa skor pytat ludi, ze preco dnes nevolia zo zahranicia (napr. postou) a pokial vieme tieto problemy minimalizovat aj inak/lacnejsie/bezpecnejsie, tak nema zmysel o el. volbach vobec hovorit.

3 posts were merged into an existing topic: Národný integrovaný plán reforiem - Digitalizácia

Oficiálny zápis tu. zapis zo stretnutia pracovnej skupiny dna 02 10 2020.docx (30.7 KB)

Prezentácia: Elektronické hlasovanie_02.10.pptx (112.9 KB)

Este keby ich niekto naucil pisat zapis. Predsa to nema byt slohova uloha (taky zapis nikomu nic neda), zapis ma magt svoju strukturu: Na zaciatku: Program, pozvani, Na konci (Ucastnici, a ku kazdemu bodu programu: Informacie, Rozhodnutia a Ulohy) a najlepsie ked sa robi pocas stretnutia a na konci ho kazdy ma. Kym nedosiahneme aspon aku taku pracovnu kulturu, tak o reformach mozme akurat snivat.

No, tato skupina je oproti inym dost strukturovana a ma aj tah na branku a sleduje svoj ciel. Trochu to tam rozbil ten novy pan z OlaNO, inak by sa islo pekne podla planu dalej. Za mna je toto uplne ok. Aj zapis, aj vsetko extremne rychlo spracuju, aj poslu, aj zverejnit dovolia.

1 Like

Mozno ano, ale strukturovany zapis miesto slohovej ulohy je urcite lepsi a skor vedie k cielu

Rozprávanie o politických témach mi pripomína slávne slová Austrálskeho PM:
“The laws of mathematics are very commendable, but the only law that applies in Australia is the law of Australia…” Ešte sa to tam nedostalo ale imho návštevami viac a viac politikov to pôjde tým smerom.

No ale k téme. zápis spomína niekoľko bodov na analýzu, zaujali ma dva:

  • Definovane predpokladov, ktoré je potrebné splniť pre zavedenie elektronického hlasovania a to ako ústavných tak technických
  • Porovnanie rizík elektronického hlasovania a rizík voľby poštou

Rád by som na tieto veci nahodil nejaké podklady. Tie technické v prvom bode, čo také systémy majú spĺňať a mohol by som skúsiť pozrieť aj ako vyzerá state-of-the-art momentálne.

1 Like

Smelo do toho, termin je jasny. Co sa tyka samotnych predpokladov na zavedenie el. volieb. Moj navrh je, ze “ked niekde na zemeguli najdu riesenie, ktore akceptuje siroka vedecko-bezpecnostna komunita, tak zacneme uvazovat naco by nam to mozno bolo dobre. Dovtedy je to vyskumny problem.”

To druhe (porovnanie rizik posta vs. el. volby) je zaujimavejsie.

2 Likes

Zatial som spachal nieco taketo:

Budem to posielat niekedy vecer, keby niekto mal nutkanie, tak je to otvorene na komentovanie.

Dakujem @J08nY za komenty!

Mierne relevantne: