MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

a to kedy bude?

Nedavno som robil taku grafiku:

To je z mojho pohladu presne to o com pisete. Vo vyhlaske 85 o projektovom riadeni v ITVS je definovany postup ako pri navrhu postupovat. Je tam popisana potreba zapojit pouzivatelov, robit testovania atd. To, ze to zadavatelia/dodavatelia nerobia, pripadne robia len preto aby bolo, to je uz ina vec.

Cielom ID-SK je aby tu hornu cast dizajneri a biznis vlastnici nemuseli vobec riesit. Nech radsej venuju energiu tomu spodku. Len potrebujeme mat take ID-SK s ktorym budu vsetci ok.

S tým súhlasím. Len škoda ze rovnaká energia ako špičke ľadovca sa nevenovala / nevenuje aj zvyšku.

1 Like

Ta povinnost pouzivat IDSK je tu fakt kratko, vyzera to tak, ze len teraz sa prvy krat spusta mnoho sluzieb v IDSK. Takychto prilezitosti je zrejme teraz malo.

Ale je bezne, ze v ramci prevadzky sa aktualizuje nejaky framework, pripadne prichadzaju nove biznis poziadavky v ramci ktorych taketo nieco moze nastat.

Napr. v govuk maju uz nejaky ten cas tagy, ale do nasho IDSK stale nie su syncnute. Kazdy si ich potom musi kopirovat osve, alebo kto vie kolko novych tagov vznikne. Podla IDSK je to ok, lebo tam nie su definovane, ale naco.

Posledne roky sa stretavam s projektami kde sa používa na verejný portál technológia Liferay (lepšie povedaná enterprise portal, nie technologia). Aj ten jeden špecializovaný portál, čo bol v roku 23 vypustený von efromulare.socpoist.sk je liferay. A projekty sa odovzdávajú so zdrojákmi dnes už… Takže prečo nevziať už raz vyvinuté themes, či kontentové komponenty, ktoré implementujú ID-SK v týchto technológiách a neposkytnúť ich aj do ostatných projektov ? Ináč hrozí to, a určite sa to už aj deje, že to statické ID-SK si do svojich portálových technológií budú dodávatelia integrovať každý po svojom (podľa stupňa vedomostí a skúseností) … čo mi príde ako veľká škoda.
Detto platí pre Drupal, Wordpress, Sharepoint … atď — Toto je pre dodávateľov podľa mňa oveľa dôležitejšie (a pre štát asi aj lacnejšie) ak si viem nájsť na použitú technológiu niekde polotovary.
Inak mi je celá statická ID-SK knižnica naprd, keď najprv musím investovať effort do toho ako ju dostať do príslušného frameworku a potom ten framework implementovať v portáli. Čiže okrem akademických obrázkov, prezentácií, figiem a dlhých diskusií by skutočne pomohli pravidlá a repository pod gesciou MIRRI, ktoré toto zabezpečia. Mirri má svoje DNS (obstarko, nie server), a dáta o používaných technológiaách. Môže si rýchlo odborníkov aspoň na 5 najpoužívanejších technológií zakontrahovať a taký repo s pravidlami vybudovať do 2 mesiacov. Neriešime totiž len vzdialenú budúcnosť, ale aj aktuálnu prítomnosť…

5 Likes

Trochu mimo tému, ale to na eformulare.socpoist.sk zabudli prepísať gov.uk cookie lištu?

1 Like

:clap:

Toto hovorim stale. Dokonca by som to este posunul dalej. Preco by toto malo robit MIRRI?

Ked dodavatel pouziva Liferay a urobi temu (za ktoru stat v projekte v podstate zaplatil) tak nech ju da do komunity. Niekto iny nech to zoberie a posunie dalej. Uplne bude stacit ked v tomto celom bude MIRRI robit “moderatora”.

No a samozrejme musi existovat dobry dizajnovy zaklad, dobre popisane patterny a funkcnost aby programatori vedeli co robit.

Toto je aj priklad mUPVS. SKIT sa rozhodol to postavit na Reacte (z roznych dovodov). Tak sa vytvorila Reactova kniznica ID-SK - nebola taka. Teraz by ju mal SKIT posunut do komunity (je to majetok statu). No a kazdy kto robi v reacte by ju mohol pouzit lebo je tam vymakana pristupnost, responzivita, … .

Nemusi to nutne byt “oficialne” podporovana kniznica ale len komunitna. Napr. v Australii sa rozhodli uplne prestat podporovat statny dizajn system a cele to nechali na komunitu - a ku podivu to funguje.

Konkretne to 21.9.2021 spustili

a 22.9.2021 tam bol posledny commit a odvtedy 2 roky vobec nic. Ani tuk. Pozbierali 4 issues, 0 zavreli.

Ci sa v tom urobili potom este nejake statne weby netusim, ale dost by som sa divil.

Cize ja by som povedal, ze to je skor kristalovy priklad toho, ako to v skutocnosti nebude fungovat.

Urobit uspesny a fungujuci komunitny projekt je naozaj extremne tazke. Ta komunita ma totiz vacsinou malu skupinu ludi nejake to tvrde jadro, ktori to cele vlastne tahaju cez zle casy (a robia to viac menej z inych napr. aj sebeckych dovodov) a v casoch dobrych nabalia sirsiu komunitu a pochvalia sa ako to krasne funguje.

Kazdy, kto kedy skusal urobit/spravovat opensource, pravidelny meetup alebo organizovat akychkolvek dobrovolnikov vie o com hovorim.

BTW. Co vlastne branilo nasim dodavatelom drzat jeden soft-fork? Nic. Preco sa to neudialo?

1 Like

A preco sa to vlastne neda aktualne preberat rovno z Gov.uk githubu? Naco je nam nejaky fork? Ved nech si to dodavatelia soft-forknu rovno z UK a nemaju problem, ci? Jedine co aktualne potrebuju naviac je ID-SK hlavicka - tu si vsak aj tak vacsina robi po svojom.

Hotovo, netreba nic riesit.

bojim sa ze toto musí byť organizované (popísané ako proces), samoorganizovanie nebude fungovať.

Presne to sa inak u niektorych dodavatelov deje.

Takze akakolvek navrhovana zmena by vyvolala nechcene naklady na strane spomenutych dodavatelov? O tomto to cele je?

Chudacikovia dodavatelia by museli prerabat svoje riesania, ktore si horko-tazko vyrobili a teraz seja-hoja prepredavaju kde sa len da?

To je to mnozstvo nakladov co by ID-SK 3 sposobilo?

Cela tato diskusia teda nie je o ID-SK ale niekoho ziskoch?

Chapem tomu spravne?

Nie. Nejaké dodávateľské soft forky nikoho veľmi netrápia. To bola skôr reakcia dodávateľov na to, že soft fork sa nedržal aktuálny centrálne.

Neviem čo sa ti deje Milan, veď normálne sme sa dohodli, že čo sú ďalšie kroky, ide sa kľudne ďalej. Idsk3 zatiaľ bez zmeny. Neviem čo riešiš.

Tu je najnovší prieskum k ID-SK:

2 Likes

Ja sa v tom moc nevyznám .
Ale teda chápem tomuto:

A potom prídem sem a uvidim toto:

Stránka na ktorej sa 2x dozviem ze som na stránke mirri a to je v podstate všetko.
Načo sú potom vsetky tie výskumy a prieskumy a manuály?

Toto ma naozaj prekvapilo. Keďže najprominentnejšie komponenty na mirri.gov.sk sú nekonečná galéria fotiek aktuálnej ministerky a jej osobný životopis (ktorý je v hierarchí stránky nadradený samotnému popisu ministerstva), nepríde mi korektné, že tento ‘hlavný’ obsah nie je rovnako prominentný na mobile.
Rozhodne by na to niekto mal kuknúť…

1 Like

Nie som si istý ci vnímam iróniu alebo to je myslene vážne, že najdôležitejší obsah na webe mirri je cv ministerky a galéria jej fotiek, a podľa správnosti by to tak malo byt aj na mobile?

Mozme si zahrať hru: nájdi obrázok na ktorom nie je Veronika. Zdá sa to ako blbosť ale vôbec to nie je ľahká hra.
Taja narážal na informačnú architektúru, ktorá je poskladaná akoby to bol Vernonikin blog až potom stránka ministerstva

1 Like

Myslel som si ze tak to mysli, ale pre istotu som sa spýtal. No ale teraz sa už v tom fakt strácam. Mirri by malo byt vykladnou skriňou, web by mal precízne ukazovať ako v praxi naplniť štandardy, manuály, ľahkú orientáciu v aktuálnom obsahu, UX… a namiesto toho je to také…oné.
Sa nečudujem ze sa na to kašle na ovmkach, ked toto je akože vzor

3 Likes

Spravne som pochopil, že Material design od googlu používa väčšina, ale drtivej väčšine sa ID-SK design nepaci? Prečo asi? :grimacing: