MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - Dizajn manuál

Je tam ta hviezdicka spravne? Povinne je vybrat aj jeden radio input.
Mozem poprosit aj HMTL?
Error message sa pod input presunie sam, alebo poradie budu musiet vsetci menit vo svojich kodoch?

Ciernu hlavicku este chapem, ale z akeho prieskumu vypadlo, ze je potrebne menit farbu linku, alebo prerobit komplet validaciu. Za tieto posledne roky co tlacime IDSK s tym ziadny zakaznik nemal problem. Rozumiem ze farba linky sa meni lahko (sama o sebe), ale preco?

1 Like

Ako som pisal vyssie, vyroba kniznice je v roadmape naplanovana na Q2 2023. To ako to bude realizovane je na vyvojaroch. O umiestneni error hlasky mozme kludne diskutovat - toto vychadza z Google material dizajnu, ktory pouzivaju miliardy ludi na svete:

Screenshot 2023-03-11 at 8.48.41 AM

V mnohych pripadoch sme sa stretli s tym, ze farebna paleta Gov UK slovenskym OVM nevyhovovala. Hlavne napr. v pripade webov ministerstiev a podobne. Proste slovenske OVM chce mat slovensky vyzerajuci web. Preto sme do farebnej palety pridali sadu modrych farieb, ktore im toto umoznia:

Tak isto bola do farebnej palety pridana slovenska trikolora:

Zmena farby odkazu je vysledkom vyssie spominanej konsilidacie farebnej palety. Preco presne tato modra by vam urcite vysvetlili moji byvali kolegovia, ktori sa tomu venovali - suvisi to hlavne s kontrastnymi pomermi na roznych podkladoch a pod. Zaroven sme hladali farbu, ktora bude dobre fungovat aj na pouzitie v primarnych tlacitkach a bude dost vyrazna aby sme zabezpecili dostatocnu vizualnu prioritu primarnych akcii. Taktiez bolo nasim cielom mat len jednu farbu, ktora jasne identifikuje, ze prvok je nejakou formou odkazu = button, link a pod. - vsetko je rovnakou modrou co zjednodusuje pouzivatelom navigaciu na webe - proste ked vidim nieco v primarnej modrej viem, ze sa na to da kliknut.

1 Like

Okej, farbicky davam bokom, sice sa mi tam niektore prvky nepacia ale 100 ludi, 100 chuti.

S cim mam problem je predpokladana zmena HTML markup. Kebyze sa zmena tyka iba nas, tak zaskripeme zubami a spravime, ale toto bude mat dopad dovolim si odhadnut na desiatky systemov a nejdem ani odhadovat kolko IDSK sluzieb je prave nasadenych na slovensko.sk vytvorenych napr. v tomto eFormuláre (eformulare.sk).

Mimochodom, zacinam sa trochu stracat. Tak robite tie zmeny za 5 minut cez inspectora, alebo nie? Ak hej, tak vykopirujte z neho vysledne HTML.
Asi vnimame inak vyznam slova evolucia. Ak mame IDSK postaveny na zakladoch GOVUK, tak vymenit zaklad za Google material dizaj asi nebude evoluciou :thinking:.

Nechcem chytat za slovicka, ale toto je krasny priklad. GOVUK bol prevzaty prave preto aby sme o tom diskutovat nemuseli. Proste to tak vymysleli, doverujeme im ze to dobre otestovali. Ak sa to v buducnosti vylepsi, zmeny iba preberieme. O com bolo treba diskutovat, ze ako ma napr. vyzerat formular pre zadanie mena/priezviska vratane titulov, ak to agendovy system potrebuje evidovat ako ciselnikove hodnoty SUSR.

:smile: Nech vymyslite akekolvek farbicky, tak to bude vzdy nejakym OVM nevyhovovat.

Dam este taky priklad. Zakaznik chcel napr. justify, aby ten text vyzeral dobre. Hned by ste to doplnili do DS?
Akoze chapame, vyzera to lepsie, programatorska zmena skoro ziadna, ale vysvetlili sme preco to nie je dobre a preco by sa to uz nemalo na weboch pouzivat, chceli sme aj Ministerstvo | Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (gov.sk) dat ako priklad ( co mala byt podla mna vykladna skrina implementacie IDSK), ale tam to nevydalo. Ked bude MIRRI robit kontrolu pristupnosti webov som zvedavy ci si to identifikuju ako incident :slight_smile:

4 Likes

Mozme si povedat o akom dopade hovorime? Velmi tomu nerozumiem. Ked niekto pouziva kniznicu 2.7, nic sa v nej nezmeni. Tak kde budu tie dopady?

nedá mi sem nepostnúť, čo mi tieto diskusie tu pripominaju …

4 Likes

Teraz nerozumiem, ked nie je drahý, tych XY ludi co sa na tom podieľali, robilo zadarmo ci ako?

2 Likes

Mozno ja uplne nerozumiem. Ked na rozvoji statneho dizajn systemu robi za 2 roky popri mnozstve inych aktivit zhruba 20 ludi, z ktorych kazdy sa primarne venuje uplne niecomu inemu a na ID-SK sa podiela len vtedy ked je treba, to vam pride drahe?

Bavili sme sa o tom, ze dizajn system stoji miliony rocne. To by znamenalo, ze v SKIT sadzbach by sa mu muselo kazdy jeden pracovny den venovat tak 10 ludi non stop.

A toto je uplne mimo realitu. Aj ked moj nazor je, ze by to tak malo byt - len by sa tych 10 ludi malo venovat hlavne edukacii, evanjelizacii a pod.

A to sa potom bude drzat support aj pre 2.x vetvu?

O akom supporte hovorime? Aktualna verzia bude asi v takom stave ako je posledny rok. Bol s tym nejaky realny problem?

Zaujimalo by ma vsak, ci je tu niekto kto po odovzdani projektu(akceptacne testovanie, schvalenie na RV, …) zvysoval verziu ID-SK. Silno pochybujem - neviem kto a preco by si takto zvysoval naklady.

Myslim, ze teraz je cas naozaj zacat spisovat pripomienky k samotnemu navrhu prvkov. Osobne tam tiez vidim nejake limity a nedotiahnute veci (memento hviezdicka) a veci co sposobia vacsie problemy ako sa zda (ak chceme ostat pri soft-fork).

MPK este sice nie je, ale myslim, ze MIRRI oceni, ked dostanu pripomienky cim skor. Nateraz jedine z coho sa da vychadzat je vsak ta priloha 12 co dosla na standardizacnu komisiu a tato diskusia.

Je tam aj prezentacia, kde je mozne vidiet ciele idsk3. Cize zjavne je plan vyrabat react + mobilne komponenty + zmenit prefixy.

A tu je oficialny navrh co pristal v pracovnej skupine, cize screenshoty porovnani tu by som bral s rezervou. Oficialny navrh je tu.

Napriklad je jasne vidiet, ze radio buttony a checkboxy budu mat zasadne inu relativnu velkost ako pri gov.uk (to je to co ma zmiatlo vyssie)

vs gov.uk

Taktiez je vidiet, ze screenshot k errors co bol hore (modre odkazy vsade) sa bud zmenil alebo v navrhu je inak.

Neviem nakolko toto bude splnat kontrasty - niektore fonty mi pridu prilis male (error hlasky pod inputmi + komponent oznamenia).

Ale kedze v prilohe su zjavne obrazky v inej skale, ani vlastne neviem co bude ako velke voci sebe. Ak by niekto mal ist vyhradne podla tejto prilohy (de iure), tak to podla mna nebude vediet vobec spravit.

No a k hviezdicke. Toto je k material design 3.

Neviem ci stat si moze pytat nejake udaje, ktore su optional, ale tipol by som, ze ani velmi nie a pokial ide o osobne udaje tak uz vobec nie. vid GDPR (zasada minimalizacie osobnych udajov).

Toto proste treba zozbierat a poslat do PS standardizacia.

1 Like

Tu je Figma, ktora bola na jesen komentovana clenmi PS Standardizacia:

Komentovalo ju mnozstvo ludi z OVM aj dodavatelov. Bolo zapracovanych cez 170 pripomienok (ked si otvoris kniznicu, prihlasis sa a stlacis c - comment + si z menu zvolis show resolved comments, uvidis co vsetko tam bolo).

Len tak mimochodom:

Povinne/nepovinne polia boli na PS standardizacia diskutovane mozno pred rokom. Bola o tom velmi rozsiahla diskusia a hviezdicka a oznacenie nepovinne je vystup z PS standardizacia.

Kludne si toto cele kolecko mozme zopakovat. Len potom z mojho pohladu akakolvek pracovna skupina postrada svoj zmysel.

Vies teda poslat teda ten ozajstny navrh co sa da pripomienkovat? Lebo vychadzam z toho co si sem poslal. Priloha bude sucastou MPK cize “toto kolecko” sa bude opakovat ci sa ti to paci alebo nie.

Ved v pohode. Osobne by som bol najradsej keby sa vypustila pripravena Figma kniznica, kde je vsetko pekne popisane a da sa komentovat. Len pokial viem teraz to blokuje MIRRI lebo nechcu davat von nic kym sa nerozhodnu ci teda bude 3.0 alebo nebude.

Pre zaujimavost:

Mozno len pre vysvetlenie, toto su varianty vo figma kniznici kde si komponent vies jednoducho menit:

A teda co sa ma oficialne pripomienkovat? Vidim, ze sa to vo figma komentovalo 4 mesiace dozadu co je nejaky november/december a az vtedy sa odchytili tieto veci. Cize rozhodne, to nie je nieco, co by sa dialo pred rokom alebo dlhsie. Na statne pomery je toto “vcera”.

Ci ta figma to je aktualny stav?

Ukazky co som tu daval vyssie su z Figma kniznice, ktora vznikla v Januari 2023 na zaklade vsetkych komentarov z PS standardizacia. Je to konsolidovana kniznica, ktora obsahuje odladene a popisane komponenty, nahodene vsetky farby, styly, typografiu, vsetko pekne spracovane tak aby sa s touto kniznicou dobre pracovalo akemukolvek dizajnerovi.

1 Like

Zatial info o stave aj pre ludi mimo “inner circle”.

Prebehlo stretnutie so SUXA/MIRRI/SD/SKIT/NASES k najme technickej casti dizajn manualu. Zatial je vzacna zhoda, ze sa chceme opat vydat cestou soft-forku. Ako vizualne - nechceme sa prilis vzdialit od govuk DS, tak technicky - nech vieme preberat co najviac hotovych veci. Nepredpokladam, ze sa tam najde blocker.

Potvrdilo sa, ze pre modernizaciu UPVS(slovensko.sk) sa slo cestou zelenej luky (technicky) a je to postavene na uplne inom tech stacku ako govuk dizajn manual + priorita boli react komponenty. Toto treba zobrat ako fakt a rozliate mlieko.

Momentalne MIRRI/NASES/SKIT robia gap analyzu, ze ako sa lisi navrhnute nove slovensko.sk od sucasnej vyhlasky “idsk2”. Zatial je predpoklad, ze tie zmeny nebudu zasadne (vizualne) aj ked technologicky je to uplne ine. Prerabat to do pripadneho cieloveho soft-forku idsk3 asi tiez nie je uplne produktivna cesta.

Riesil sa aj pripadny rozsah toho co idsk3 ma poskytovat, padol nazor, ze okrem Figma, aj React komponenty a native komponenty.

Som nazoru, ze stat musi byt v tomto konzervativny, lebo si vyraba udrzbu na dlhe roky dopredu na nieco co ma malu zivotnost - specialne frontendove frameworky su na toto velmi nachylne. Nateraz sa to uzavrelo tak, ze react komponenty co sa vyrobia v projektoch su predsa vlastnictvom statu tak ich mozu ini dodavatelia pouzivat. Ak nejaky dodavatel vyrobi kniznicu a prehlasi ju za komunitnu, nikto mu nebrani. Stat to vsak nebude podporovat (v zmysle, ze by tam robil udrzbu a podporu).

Figma je asi dobry napad, pre dizajnerov je to dnes dominantny nastroj a pripadna migracia na nieco ine (tot davnejsie sme tu mali niekoho kto to chcel robit pre balsamiq) nebude asi taky problem ako v pripade kodu.

Hlavne otazky ohladom financovania, projektoveho vlastnika … boli mimo scope toho stretnutia, bude ich potrebne urcite doriesit tiez.

Myslim, ze dalsie kroky, ktore budu rozumne pre toto publikum tu, su:

  • pripomienkovanie prilohy c. 12 - resp asi tej figma co tu dal @MilanK lebo to vyzera byt aktualnejsie, nech sa doriesia zasadne problemy do MPK.
  • technicki ludia nech predebatuju ako najlepsie spravit soft-fork, aby nas to do buducna co najmenej zviazalo a zaroven sa to dalo lahko rozsirovat.

Takze sme spat v konstruktivnej rovine.

1 Like

Ja sa v tom až tak moc nevyznám. Ale vidím ze aj keby bolo idsk_barsjake číslo a neviemaky fork, tak v mnohých štátnych weboch proste plávam. Nelogicka štruktúra, divne vyhľadávanie, neaktuálny / neúplný obsah… nedalo by sa zamerať aj na tieto veci? Mne a kope ludi / userov je jedno ci tam bude radio button takovy alebo makovy. Kým sa s tym webom nedá poriadne robiť, (z vyššie spomenutých dovodov), prídu mi tieto veci prinajlepšom terciarne.

4 Likes

Suhlasim a podla mna toto suvisi, lebo cim viac budeme na seba nakladat takychto tercialnych veci (ktore vyzeraju trivialne, ale v state zaukoluju desiatky ludi striedavo na rok), tym menej casu bude na to podstatne.

Inak to je prave to co vidim ako problem od zaciatku, ze keby sa na toto niekto z helikoptery pozrel ako poriadny projektovy/produktovy clovek, tak toto jednoducho nezacneme ani riesit. Bota nas tlaci uplne inde. Ak by sme sa vratili k soft-fork (resp ho neopustili), tak sa podla mna minimalizuje nutne zapojenie MIRRI/SKIT do buducna v technickej/vizualnej casti a mozu sa venovat comukolvek inemu. To su tie stratene prilezitosti. Ale to uz sa opakujem.

3 Likes

akoze rozumiem niekto vyrobi a ze mozu pouzivat aj ini, ale ako sa k nim dostanu? prave to by malo zmysel robit, vybrat, spristupnit, zdokumentovat, udrziavat

Veď štátny gitlab a open-source :sweat_smile:

1 Like