MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

teraz prepac ty mne, ale opakovane sa stretavam presne s rovnakymi vyjadreniami na adresu s.d
:smiley: fakt, cista pravda.

V klude ich nasmeruj na toto forum alebo na mna a si to vysvetlime. Tiez to poznam, vseliake reci o mne sira hlavne ludia co sa so mnou v zivote nerozpravali.

Po teoretickej exkurzii tejto diskusie späť k banálnej realite:
Táto pracovná skupina opäť začala fungovať.

Na budúcom stretnutí (štvrtok 1.3.) prídu diskutovať MV, Nases a ÚPVII časti ich štúdií ktoré sa teraz pripomienkujú týkajúce sa riadenia údajov - t.j. najmä zapojenie do platformy dátovej integrácie, jej dopracovanie, zdieľanie rozhodnutí a My Data.

Vo štvrtok @juraj.bardy taktiež odprezentuje plán aktivít/dokumentov, ktoré v oblasti riadenia údajov ÚPVII vypracúva/má v pláne.

ÚPVII pripravuje dopytovú schému v OPII na riadenie údajov v zmysle schválenej strategickej priority - toto sa bude riešiť v PS v marci.

Taktiež sa rozbieha dátová kancelária ÚPVII, prebrali sme jej základné plánovaná aktivity. @jangondol hovoril o aktuálnom stave úloh k OpenData stratégii (prípadne sem daj detaily priamo Ty Jano).

2 Likes

Plán aktivít v PS na tento rok: (@juraj.bardy mi poslal čo prezentoval na minulej schôdzi)
20180217-Plan-prace-PS-2018Q1Q2-v2.xlsx (17.2 KB)

Prezentácia projektu Rozvoj centrálnej platformy údajov:
Studia_MOU-v19mini.pptx (2.6 MB)

Prezentácia projektu Riadenie údajov a procesov MV:
Studia_MOU-v19mini.pptx (2.6 MB)

Par poznamok zo stretnutia K9.4 ktore sa konalo 15.3.2018 (oficialny zapis zatial nie je):

aktualne dianie

SU: aktualne sa pripomienkuju 4

buduci tyzden: verejny hearing k projektu rozvoja CSRU (dat. integracia)

NASES prezentacia k strategii a akcnemu planu spristupnenia … OD VS - odpocet uloh

DEUS: navrh publikacneho minima samospravy

vznik dat:

  • z orig. kompetencii samospravy
  • z prenesenych kompetencii

ako: IT podpora (“elektronizacia”) pre uradnikov vykonavajucich kompetencie

vysledok: navrh datasetov v troch fazach

navrh “dataset v1”

  • zohladneny bol navrh/draft zrejme z Transparentná samospráva
  • 7 datasetov: rozpocet (plan a cerpanie), pocet obyvatelov, evidencie (psov, dan. dznikov, …), zoznam ziadosti od obcanov, zoznam nehnutelnosti v sprave samospravy, informacie o uzemnom planovani
  • realizovatelne v DCOM bez velkych problemov za cca par mesiacov, ale nie je to priorita
  • znamena automatizovane publikovanie priamo z DCOM
  • navrh = zatial riesene len v DCOM, nekonzultovane inde, budesa dalej riesit
  • podrobne formaty bude koordinovat centralny dat. kurator, v spolupraci s komunitou

navrh “dataset v2”

  • vyzaduje implementaciu novych procesov
  • datasety: zmluvy, objednavky, faktury, parkovacie miesta, …

navrh “dataset v3”

  • nie je jasne, ako “elektroizovat” a teda ani ako publikovat
  • datasety: zoznam darov obci, zoznam ulic a informacii o ich udrzbe, zoznam dopr. znacenia, …

o vsetkych navrhoch sa este bude dalej diskutovat, v K9.4, aj s neclenmi DCOM, …

datovy audit v samosprave?

  • teraz nie, lebo je to OGP uloha a OGP sa samospravy zatial netyka
  • je ambicia neskor audit rozsirit aj na samospravu

k dopytovym vyzvam UPPVII (pre PO na “otvaranie udajov”)

pre vsetky institucie VS

  • dopyt by mal byt velky, lebo povinnost zverejnovat udaje je siroka (skoro vsetci skoro vsetko) a je tu uz vcelku davno (stary infozakon / opakovane pouzitie, PSI / novy infozakon)

bude niekolko kol, kym sa neminie budget

budget:

  • alokacia: 50M€
  • max. 5M€ na projekt

UPPVII bude vyzadovat aj urcite “principy”, napr.

  • vyuzitie vladneho cloudu
  • vyuzitie inych existujucich rieseni (CSRU, centralna infrastruktura Open Data, …)
  • principy NKIVS&co. (ohladom kvality dat, centralny model udajov, atd.)
  • napr. ak by podal projekt Kataster a nebudu tam data zo zonamu prioritne ziadanych, tak zle

“vyzadovanie” bude pri posudzovani ale aj neskor pri realizacii

  • sam UPPVII ma/mal by mat dostatocnu expertizu, z titulu centr. dat kuratora, architektonickej kancelarie, atd.
  • ale predpoklada sa spolupraca s inymi OD stakeholdermi

UPPVII planuje pri vyhodnocovani spolupracu s komunitou

1 Like

osobne mi pride 5M vela…neviem ako dospeli k takemu cislu

pri rate 700,- bez DPH/MD to je 5 952 MD, co pri 200MD/rok predstavuje skoro 30 clovekorokov
pri rate 650,- bez DPH/MD to je 6 410 MD, co pri 200MD/rok predstavuje 32 clovekorokov

ked sa hovorilo o mensich dopytovo-orientovovanych projektoch, tak som mal predstavu, ze sa pohybujeme v rozpocte max 1,5M/projekt, co je pomerne dobre manazovatelne, dedikuje to pracu na rok mensiemu timu v zmysle rateov uvedenych vyssie a teda po roku by mal kazdy projekt priniest vysledky…treba pocitat s tym, ze OVM budu mat este velke narodne projekty a personalnych kapacit nie je dostatok

zaroven pri mensej sume je vacsia pravdepodobnost, ze sa prijimatel zamysli, co naozaj potrebuje a co ma pridanu hodnotu a co nie

za pokus by stalo predlozit ZoNFP, ktorej predmetom by bolo vytvorenie lepsej alternativy CSRU, pripadne inych centralnych modulov a nie vyuzitie existujucich

2 Likes

Aj mne sa zda vela. Ale za predpokladu, ze budeme verit posudzovaniu UPPVII (vraj budu spolupracovat s verejnostou), tak to skratka je “len” maximum a realny priemer ci median moze byt ovela nizsie.

Ak sa odpicheme v uvahach o “ceny” Open Data API v RegisterUZ, Rozpocet.sk ci ITMS2014+ (tipnem a prezeniem: 50k€; vsetko su to netrivialne velke ISVS pricom naklady na Open Data su “malym zlomkom” celkovej ceny), tak sa teoreticky mozeme bavit o tisicke novych kvalitnych Open Data API(*) v zaujimavych ISVS.

(*) pouzivam “velmi volne”, vo vhodnych pripadoch to kludne mozu byt iba suborove dumpy s vhodnou strukturov ucelenych a inkrementalnych suborov a pod.

Tu narazame na dve veci:

  1. 5 rocna udrzatelnost, ktora sa tyka OPIS projektov a pre niektore (vacsinu?) “vyprsi” cca v 2020

  2. uznat, ze to co bolo dodane (v OPIS-e, …) si zasluzi radikalnu obmenu

    • to moze niekedy hranicit s “vlastizradou” ci priznanim, ze EU fondy neboli cerpane ucelne/efektivne/…

Cim som nechcel povedat, ze nesuhlasim. Skor suhlasim: Vzdy konkretne pozriet na vysledok a pri planoch na rozvoj o.i. zvazit aj moznost “zahodit a mozno spravit znova”. Len teda typicky o back-end systemoch typu CSRU vieme (my zvonka) primalo na to, aby sme posudili realny stav. A dodavatel sa asi nerad podeli napr. s kompletnym zoznamom nedostatkov a incidentov od spustenia. Atd.

(Zalozene na obdobnych uvahach “z vlastneho piesocku”: eDem/MOD. Tesim sa teda na zverejnenie SU OD 2.0)

odovodnenie mojej otazky:

osobne, keby som na OVM, tak by som nepredlozil ziadnu ZoNFP, ktora by v sebe niesla pouzitie existujuceho CSRU…mam osobne skusesnosti a zapojenie CSRU do dalsich projektov len posilni jeho betonaz a “nenahraditelnost”…CSRU a vsetky jeho planovane rozvojove aktivity (tipujem, ze to bude na urovni cca 30M-35M nakoniec) podla mojho osobneho tipu skoncia zle a dany IS sa nebude realne pouzivat, pripadne ho budu pouzivat iba IS, ktore ho uz nejak pouzivaju teraz a budu od neho zavisle a prirastok novych IS bude minimalny…tipujem to, ze tomu tak bude uz v roku 2020

mozno prave tieto ZoNFP ukazu, ktore spolocne moduly maju buducnost a o ktore je zaujem a da sa na ne spolahnut a ktore nie

1 Like

Zdá sa, že celková alokácia je predpokladaná až na 70M, čo je super: https://public.itms2014.sk/planovana-vyzva?id=c23d4024-d8dc-436f-ae3d-0fec2430a240

Aj mne 5M na projekt pripadá veľa. Majú byť 4 kategórie projektov, takáto úroveň je plánovaná pre tie “veľké” - čo má byť definované konkrétnymi kritériami.

Ináč už k tomu existuje draft výzvy, bol aj prezentovaný na PS, @juraj.bardy ho sľúbil poslať - zaitaľ však nič…

Máme konkrétne vyčíslenie ceny za ktorú dodávateľ ŠÚSR vytvorí OpenData z RPO: 30k Eur. Myšlienka, že za 0,3M tu bude 10 prioritných registrov publikovaných ako OpenData sa mi aj začína pozdávať.

Ináč tie peniaze sú na všetko čo súvisí s riadením údajov, z toho OpenData je vlastne len “drobnosť” na konci.

1 Like

Na budúci týždeň v utorok sa uskutoční stretnutie pracovnej skupinny, pričom diskusia bude najmä k blížiacej sa dopytovej výzve pre open data. Dovolím si tu poslať návrh bodu, ktorý na stretnutie navrhujem:

Milí priatelia/kolegovia,

dovoľte mi navrhnúť jeden bod k dopytovej výzve, a to je “Publikovanie otvorených údajov pre referenčné registre”.

Na poslednej pracovnej skupine PS1 pre dátové štandardy sme diskutovali o tejto výzve v tom zmysle, že aby bolo publikovanie 5* opendata čo najviac systémové, úplne najdôležitejšie je, aby v prvom rade takéto dáta publikovali, alebo na rozhraniach počúvali základené referenčné dáta ako RPO (API+OpenData), RFO (API), RegisterAdries (API+OpenData), pretože ostatné datasety takmer vždy potrebujú referenčovať nejaký právny subjekt, či adresu. Inými slovami, dokonca predmetom diskusie bolo, že tieto subjekty by mali do tejto výzvy vstúpiť povinne.

V súčasnosti je veľký problém spojiť RPO, RA, RFO + opravy týchto prepojení, a presne použitie URIčok je na to úplne vhodné (adresa pravného subjektu má ukazovať na URI v registry adries), tak je to ostatne aj definované vo vyhlásených referenčných údajov. Myslím že ten dopytový projekt typu A sa presne hodí pre tieto tri registre, aby sa opravili. Projekt by sa mohol volať v zmysle:

“Zabezpečenie referencovateľnej integrity medzi základnými referenčnými registrami pomocou URI”.

Prosím, toto berte len ako návrh ktorý vysvetľuje čo je teraz dôležité, o samotnom projekte nemám žiadnu predstavu (kto ho má realizovať …), avšak o konkrétnej realizácii predstavú mám. Ideálne by bolo, keby tento projekt realizovali viaceré subjekty štátnej správy, komercie a aj slovensko.digital. :slight_smile:

S tým veľmi súvisí aj projekt dátovej integrácie, ktorý bude potrebovať minimálne URI identifikátory entít (dátové prvky + referenčné údaje) na G2G výmenu informácií.

ďakujem za porozumenie
ml

Čiže toto nie je o sémantických grafoch, odvodzovaní a neviem ešte akých krásnych vecí. Toto je zavedení URI identifikátorov (nový stĺpec URI), pričom sa ale opraví a zabezpečí reálne prepojenie medzi referenčnými registrami. Schémy na publikovanie týchto údajov sú pripravené cez PS1, ktoré som tu nedávno publikoval

B. Základné referenčné údaje
ktoré reprezentujú konkrétne príklady použitia CMÚ
https://wiki.finance.gov.sk/display/PS1/RD-1.0
image

2 Likes
  1. vstupit mozu, asi nikto im to nemoze nakazat, ale ani to nezarucuje, ze urobia co sa od nich ocakava alebo co je potrebne
  2. ide o dopytovo-orientovane vyzvy, cize ide os sutaz ziadosti o NFP…ta sutaz ide podla pravidiel ako ich nastavi vyhlasovatel vyzvy a tie ziadosti o NFP, ktore budu najlepsie uspeju a vyberu sa z nich podla nejakeho kluca (opat definuje vyhlasovatel vyzvy) tie, ktore sa zmestia do planovanej alokacie vyzvy, teda za predpokladu, ze sa do danej alokacie vyzvy nezmestia vsetky predlozene a uspesne ziadosti o NFP

→ preto musi byt vyzva, podmienky poskytnutia pomoci a hodnotiace kriteria nastavene tak, aby sa zabezpecil vyber takych projektov a aktivit, ktore su potrebne…cize ak sa vie, co sa ma robit a co je spravne, tak treba tlacit na vyhlasovatela, aby vyzva, podmienky poskytnutia prispevku a hodnotiace kriteria toto zohladnovali a tympadom zabezpecili, ze budu take pisane a predkladane potrebne projekty

  1. toto treba brat do uvahy, lebo to treba nastavit uz na zaciatku, lebo ak sa vymysli nejaky model, ktory system riadenia ESIF a System financneho riadenia ESIF nepozna, tak bude problem a je potrebne to diskutovat aj s CKO a CO ako organmi zodpovednymi za spominane dokumenty pre implementaciu EU fondov
  2. podla info, ktore mam a bolo prezentovane, tak v ramci tychto vyziev bude povolene partnerstvo, ale partner moze byt iba z rovnakeho sektora/pripadne musi splnit rovnake podmienky opravnenosti ako ziadatel/prijimatel…cize tazko zapojis sukromny sektor napriamo (ale toto by sa dalo este dabatit na zaklade aktivit, ktore by jednotlive subjekty realizovali)
  3. v ramci EU fondov je vzdy prave jeden prijimatel, neexistuje viac prijimatelov v ramci jedneho projektu, cize v tomto pripade (ak sa nemylim), tak spominane registre patria pod MV SR, tak MV SR by bol ziadatel/prijimatel v ramci ziadosti o NFP/projektu…problem vidim, keby nejaky projekt mal byt cross-ministersky/OVM, co by znamenalo urcenie jedneho ziadatela/prijimatela a ostatni by boli partneri…alebo vsade moze byt prijimatelom UPVII a ostatne OVM budu partneri, ale nejakym sposobom by sa musel vyriesit prenos prav na vykonavanie zmien v IS jednotlivych OVM na UPVII a potom vyriesit uctovanie tychto zmein do majetku a pod.

=> cize ide sa na to dobre, ked sa vie, co sa chce dosihanut, ake projekty je potrebne spravit z ich obshoveho hladiska…na zaklade toho sa da potom modelovat nastavenie vyzvy, ci uz administrativne, institucionalne, kriteria a pod.

dalsie info pre komplexnejsie premyslanie tu MIRRI Pracovná skupina K9.5 Lepšie služby - #203 by peter_k

1 Like

Na minulom stretnutí PS boli prezentované viaceré dokumenty.

Najdôležitejší z nich je “Metodika Kvalita údajov vo verejnej správe a referenčné registre”: RefReg.docx
(docx na stiahnutie)

“Metodika dátového modelovania” (pripravený MV SR): MVSR-Metodika-Modelovanie udajov.docx
(docx na stiahnutie)

Dopytová výzva pre riadenie údajov:

Pripomienkovať je ich možné do budúceho štvrtka “26.4. do 17:00”. Verím však, že tak ako aj ich prezentácia nebola nijako extra urgentná, aj pripomienkovanie sa predĺži na normálnu dobu.

Neviem, akym sposobom sa daju predmetne materialy pripomienkovat, ale k dokumentu MVSR-Metodika-Modelovanie udajov.docx mam pripomienku k diagramom 1 az 17 - vsetky su zobrazene zrkadlovo s textami dolu hlavou … :roll_eyes:

Suhlas, takto pripraveny dokument sa neda reviewovat, nakolko gro toho co je predmetom review, je zobrazene ZLE !. Treba o pred review OPRAVIT !

Ked si to clovek stiahne do PC a otvori v MS Word tak sa to zobrazuje normalne. Link ktory dosiel zo skupiny ukazoval sem : https://sp.finance.gov.sk/lepsie-data/Zdielane%20dokumenty/2018/Metodiky/Modelovanie%20udajov/MVSR-Metodika-Modelovanie%20udajov.docx?Web=1 a tam sa to zobrazuje takisto spravne. Naopak to vidim len ak to pozeram cez Google Word Viewer

1 Like

pre info

Caute,
viete mi niekto povedat aky je aktualny stav naplnania poziadaviek strategickych priorit? Konkretne ma zaujimaju moduly “procesnej integracie” a “datovej integracie”. Pracuje sa na ich rozvoji, je rozvoj v sulade s definovanymi strategickymi prioritami?

V tejto suvislosti by som rad upozornil na prebiehajuci dalsi rozvoj projektu CSRU (a budovanie portalu oversi.gov.sk), ktore neviem ci uz plni/bude plnit ulohu modulu datovej integracie. Zaroven by ma zaujimalo, ci niekto vie povedat ci nasledovne aktivity su v sulade s definovanou strategickou prioritou:

  • poskytovanie sluzieb Vypisov (z RPO, z LV, z RT …) vramci modulu datovej integracie pokial su tieto uz dostupne ako samostatne WS a teda logicky by mali byt spristupnene cez modul procesnej integracie
  • vytvaranie jednotneho bodu pre zapis udajov (rozumej, vsetky zapisovane udaje musia byt zapisane cez CSRU), pokial je mozne udaje zapisovat aj cez uz verejne dostupne Open API rozhrania ISVS, ktore tieto udaje spravuju

V SP existuje aj modul datovej aj modul procesnej integracie. Osobne si myslim, ze uz to, co je vystavene z ISVS von ako strojovo spracovatelna sluzba, by sa nemalo tlacit do modulu datovej integracie, ale len spristupnit cez gateway procesnej integracie. Datovy hub by tak mal obsahovat data, ktore nie su strojovo spristupnene inak.

2 Likes

…osobne ten projekt moc nesledujem dopodrobna, ale z tych info, ktore zachytim tak mi to pride, ze chyba nejaka strategia, co ma hlavu a patu, ktora by respektovala uz existujuce riesenia a teda aj financie, ktore do nich boli vlozene, snazia sa pokryt aj specificke domeny, ktore bud v dohladnej dobe skoncia, alebo su tak specificke, ze ich vyznam pre ostatne domeny/agendy statu je minimalny (otazne je, ze do akej miery poziadavky z takychto specifickych domen nakoniec ovplyvnuju poziadavky na riesenie daneho komponentu) a zacina sa z toho stavat single point of failure…

1 Like

A jtake bolo, nacim by bolo stare roky zmazat, a co nie je splnene popresuvat … :slight_smile:
A hlavne to zase vytiahnut na svetlo a pytat sa preco vacsina veci nie je splnena :slight_smile:

2 Likes

Moje velmi velmi subjektivne zhrnutie:

  • 2014 (zhruba zaciatok OPII): vsetci este rychlo cerpaju OPIS, OPII je teda zbtocna okrajova tema
  • 2015 (last dead-line na OPIS): cerpa sa OPIS, nic dalsie nie je dolezite
  • 2016 (“pred” parlemantnymi volbami): idu volby → nevieme kto vyhra → ergo nerobi sa (lebo vsak sa nepretrhnem, aby potom nahodou cerpal niekto iny)
    • a co tam po tom, ze prezident oznacil vysledky OPIS-u ako hanbu
  • 2017 (“po” parlamentnych volbach):
    • “cerpaci” si konsoliduju pozicie podla vysledku volieb → stale sa nic nerobi (najprv musi byt dohodnute cerpanie)
    • “aktivistom” sa dari nastavit niektore veci lepsie: NKIVS, OGP, …
  • 2018 (do konca OPII ostavaju dva roky):
    • prekladaju sa studie, schvaluju projekty, ale kedze uz je jasne, ze ulohy su vo velkych sklzoch a projekty za 5-10-20M planovane na 3-4 roku sa uz do konca 2020 asi nestihnu, tak …
    • … sa zacina vsetko “tazke” a “komplikovane” hadzat cez palubu: a co ze by bolo “dobre” nejako sa “skoordinovat” ci “posudit alternativy”, “nie je cas, treba cerpat!”

IMHO smerujeme k repete OPIS, t.j. minie sa vela penazi a vysledky budu velmi rozpacite (napisane jemne).

Na druhu stranu, nadalej rad odkonzultujem veci okolo Open Data a IT komukolvek, u koho budem odovodnene predpokadat, ze ma zaujem ci sancu nejako tuto moju prognozu zvratit ci aspon korigovat.

1 Like