MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta

23.8.2023 sa konalo dalsie on-line zasadnutie PS Lepsie Data:

Agenda

  1. Dopytová výzva financovaná z programu Slovensko „Lepšie využívanie údajov“

K comu dodatocne este prislo toto:

Poznamky

Vymeskal som prvych cca 30 mint, ale teda nieco bolo aj potom:

Dopytová výzva financovaná z programu Slovensko „Lepšie využívanie údajov“

nateraz je vyzva iba pre statnu spravnu, neskor ale ocakavaju obdobnu vyzvu aj pre samospravu

pripomienky aj mailom smerovat na MIRRI

  • cim skor tym lepsie

cielom je uz konecne, po X rokoch, ziskat poskytovatelov udajov

  • cez CSRU, cez “menezment osobnych udajov”, atd.

a nasledne konecne dostat data k ludom

  • v kontexte “moje udaje” typicky aj ako nejake potvrdenia ci preukazy, ktore bude mat obcan v apke v mobile

pravne analyzy maju viest o.i. k systemu “register pravnych povinnosti”:

  • tam bude vedene napr. to, ze ake registre kto ma a preco (kvoli akym zakonom) ich prevadzkuje

existuju aj ine vyzvy:

  • pre implementaciu veci vyplyvajucich so zmien v legislative
  • architektura
  • Cloud
  • atd.

@Kusyova : bolo komunikovane uz aj na inej PS: vyzva je super, a dufame teda, ze neskor bude obdobna aj pre samospravy

tato vyzva nebude mat priamy efekt na zlepsenie postavenia SR v DESI, ale vytvori podmienky (t.j. cca back-end) pre sluzby, ktore uz nasledne to DESI hodnotenie maju zlepsit

uz odbocenie od temy vyzvy, ale suvisi cez temu “moje udaje”: projekt “manezment osobnych udajov” sa uz blizi ku koncu

  • vysledkom ma byt apka v telefone, kde si bude obcan moct menezovat svoje informacie / informacie o sebe, pripadne ich zdielat dalej

pytal som sa: Ako sa podla MIRRI ma riesit subeh toho, ze ak by chcelo OVM realizovat aj use-case “poskytovat data inym OVM” a aj use-case “poskytovat data obcanom a firmam ako Open Data” specificky v pripade, ak sa oba use-case tykaju tych istych udajov? Povedzme, ze by slo o nejaky jednoduchy nekonfliktny register laviciek, t.j. ziadne osobne udaje ani “moje udaje”. Odpoved, cca:

  • CSRU → CIP (Centralna Informacna Platforma)
    • zmena ci upresnenie nazvu, resp. rozne vrstvy cibule
  • CSRU/CIP sprostredkuva, ale neuklada udaje
  • t.j. CSRU/CIP je len brana medzi poskytovatelom a konzumentom
  • CSRU/CIP zabezpecuje prietok dat a bezpecnost, a zabezpecuje to len pre G2G
    • a teda CSRU/CIP Open Data neriesi
  • Open Data ma riesit Open Data 2.0 a.k.a. data.gov.sk

follow-up: Ak teda ja (ako hypoteticke OVM) pre tie spomenute hypoteticke lavicky spravim Open Data API, postaci to iste API ja na CSRU? Odpoved, cca:

  • ano/nie, rozvedieme
  • ak su to data, ktore su iba Open, tak sa zverejnuju iba cez data.gov.sk
    • formou katalogizacie, t.j. “moj lavickovy register” ma API a na data.gov.sk bude len katalogovy zaznam odkazujuci na toto API
  • ak su to citlive data len pre G2G, tak nesmu ist do data.gov.sk a G2G sa riesi cez CSRU/CIP
  • pre kontext “bolo by to v rezime aj-aj” odpoved ludom na MIRRI nateraz nie je uplne jasna, ale “zrejme asi ano

t.j. ako taketo hypoteticke OVM pre “data v rezime aj-aj” (aj Open Data, aj G2G) tu odpoved zatial interpretujem nasledovne:

  • OpenData API potrebujem (lebo high-value datasets, pravo na informacie, cokolvek) => spravi sa
  • a budem dufat, ze sa to API “as is” (bez uprav, pripadne len s drobnymi upravami) bude dat prepouzit aj pre integraciu na CSRU/CIP, najma ak som samosprava, nemam penazi nazvys a “nakazu mi to z hora”