Red Flags: Centrálna API manažment platforma (CAMP)

OK, pytal som sa MIRRI, ze ak som OVM a mam data, ktore su aj “Open Data” ale treba ich aj pre G2G tak co a vid MIRRI Pracovná skupina K9.4 Lepšie dáta - #265 by hanecak :

ano/nie …”

Na zaciatok je to (asi) jasne:

  1. Open Data ma ist na data.gov.sk
    • ale s tym, ze data.gov.sk si okresal scope a teda uz chcu byt iba katalog => OVM si musi samo naimplementovat bulk-download a/alebo API a tie nasledne “skatalogizovat” na data.gov.sk
  2. citlive udaje pre kontext G2G maju ist cez CSRU (a tym padom aj cez CAMP)

Co jasne nie je: ak su data “aj aj” (t.j. aj Open Data aj G2G):

  • CSRU “dava ruky prec” od Open Data: chapu ako scope MIRRI/data.gov.sk/Open Data 2.0
  • CAMP to zrejme tiez nevyriesi, lebo “High Value Datasets” maju v scope aj “bulk download”, co na API GW velmi dobre nepasuje
  • nie je jasne, ake poziadavky na API od OVM ma CSRU a teda ze ci ak niekto spravi dobre Open Data API, ci to CSRU bude vediet prepouzit
  • alebo naopak, ak OVM robi/ma spravene API pre CSRU, tak ci a ako lahko/tazko sa da prepouzit na Open Data

T.j. od cca 2015 (casy Open Data 1.0 = vynoveny data.gov.sk) sme publikovanie Open Data postupne posuvali/odsuvali (najprv “lebo CSRU”, neskor “lebo CAMP”, medzitom “lebo kadeco”), ale vo vysledku sme v tej istej situacii ako v 2015, resp. dokocna horsej:

  1. to iste ako v 2015: OVM si musi Open Data naimplementovt samo
  2. horsie ako v 2015: navyse s mensou ponukou centralnych sluzieb, lebo:
    • data.gov.sk uz o pridane sluzby (ETL + storage) v projekte Open Data 2.0 nema zaujem
    • CSRU a cokolvek za nim to berie ako “mimo scope”

Zaraza to o to viac, lebo pri cene CSRU&co. sa argumentovalo o.i. aj tym, ze budu robit netrivialne cistenie a prepajanie udajov. Z toho sa teda zrejme nic nedostane do Open Data, G2G pojde na “inych a lepsich datach” a Open Data teda ostanu nechcenym a nekvalitnym “produktom” resp. to bude ciastocna duplicitna investicia a implementacia popri (ale pomimo) “datovej integracii” (=CSRU & co.)