MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra

Je najma v zaujme MIRRI a SKIT taketo oficialne stanovisko zverejnit. Rozptylilo by to vsetky pochybnosti a prispelo k transparentnosti (oblubene to slovo, tak sa ho drzme).

Pretoze ziadne nie je? Dobre som to cital ze projekt nebude financovany z EU fondov? :face_with_monocle:

No a PS nam konecne ozila.

Dovoľte, aby som Vás pozval na online stretnutie pracovnej skupiny s nasledovným programom:

  1. Pripomienkovanie Akčného plánu NKIVS (v prílohe)
  2. Plán práce prac. skupiny

Bude sa konat: Thu May 12, 2022 13:00 – 15:00 (CEST)

Akcny plan na pripomienkovanie v PS.
03_Vlastny materiál_AP NKIVS 2022_preMPK.docx (1.2 MB)

PS trosku oziva programom.

Mame trosku resty, cize tu je zapis z ostatneho stretnutia (ja som tam nebol - dovolenka).

Zaznam_z_rokovania_PSStratArch_20220922.doc (112.5 KB)

Zatial sa mi vsak uplne smer “papieroveho architektovania” uplne nepozdava. Tieto pokusy tu boli tusim tak 4 roky dozadu a nikam to velmi neviedlo.

Pri browsovaní o Enterprise Architektúre sa najčastejšie objavia slovné spojenia ako “krištálová veža architektov”, “práca do šuflíka”, “prečo väčšina EA aktivít zlyhá” … takže skepsa je na mieste.
Pomôcť môže, nemať cieľ budovať enterprise architektúru, ale zbierať údaje a vedomosti, ktoré pomáhajú odpovedať na konkrétne otázky. Takže definovať otázky, na ktoré chceme odpovedať, a navrhnúť minimálny model ktorý potrebujeme. Protiargument je, že takýto minimalistický model nevie poskytovať odpovede na ad-hoc otázky. To je pravda, ale až sa začnú často objavovať a ukáže sa, že nám EA pomáha a potrebujeme väčší model, tak poďme do toho. Tisne sa mi na jazyk “agilná enterprise architektúra”. Začať v malom, preukázať zmysel a potom rozširovať.

MIRRI má ešte špecifický problém, že má krátku inštitucionálnu pamäť, ľudia sa tam príliš rýchlo menia. A potom začínajú vždy odznova a nestihnú sa cez úvodné cvičenia dostať k niečomu čo prinesie úžitok. Ale tu radu nemám. Možno tú istú, začať v malom, aby sa to stihlo a potom rozširovať.

Ak MetaIS zlyhal, bolo to tym, ze sme nemali dobry nastroj alebo tym, ze sa na to kaslalo? Novy nastroj nas zachrani?

Inak tu je dokument na pripomienkovanie. Ja toto uz asi fakt nedavam.

Nuz mame dalsi teoreticky strategicky material, ako modelovat, postupovat (v teoretiickej rovine je dobry),akurat sa vobec nezaobera tym, ako ho zaviest do realnej praxe (ludia co by to mal robit , to nebudu vediet, kazdy podla toho ako to pochopi alebo to urob formalne (kto ich to a kedy nauci aby to robl poradne, ak sa to urob paoradne, tak to zmysle ma), plus m chyba “tailoring” co sa musi urobit poriadne (realne doteraz sa vylozene flakala ciele, biznis architektura, motivacia alebo sa robla aby sa nepovedalo alebo zdovodnilo co sa chcelo a robilo sa to formalne, proste ale ka noe su dobre spracovane te 3 vec, tak projekt by sa nikdy ani nemal zacat. Zavest to rozumne do praxe je zlozitejse ako to napisat, ale su tam aj rozumen veci a tie by mal byt povinne a mal by byt nma to skolen aby vedel ako to robit a preco to robit. Realne to vsak v podmienkach slovenskej statnej sprave (zmeny vedenia, fluktuacie, politckych zmien) vidim ako nerealne, preto je nutna zhoda a zjednodusene a usposobenie

Preklad togafu, archimate, nejakých metód a univerzálne popisy. Škoda času, dobrý príklad toho, čo nepotrebujeme vylepšovať. Zaujímalo by ma, čo by autor vybral, keby mal vynechať preklady a vybrať 2 strany, ktoré sú naozaj užitočné a povedať, čo prinesú, ako reálne zlepšia riadenie IT na Slovensku.

Uprimne naozaj nerozumiem komu toto na nieco pomoze. Ved uz len precitat to je nadludsky vykon. Napisem to priamo: Pre mna je toto totalna vata, vobec nic mi to nedalo a keby som nieco taketo mal nebodaj v praci robit, tak sa asi zblaznim.

No maturita suvisiacich procesov vo VS je asi o 4212156 stupnov nizsie, ako by bolo treba aby sa tento material uspesne, transparentne a efektivne implementoval.Sice “vyplnená tabuľka pre výpočet hodnoty architektonickej zrelosti riadenia z hodnotiacej matice.” uvadza casto ciastkove skore 1 a vysledne skore 1,9, ale to asi len preto, lebo mensie ako 1 v stupnici nie je.

1 Like

RGB kody! Sme zachraneni!

4 Likes

Prečo bezpečnostná vrstva nie je súčasťou modelovania, co myslíš?

Tento Bizzdesign tool je nasadeny od roku 2015.
Tento material je velmi podobny materialom z 2015, ked sa to riesilo este na MFSR, povedal by som, ze rozdiel je nepodstatny.
Ten projekt z 2015 a dalej vsak nebol uspesny, podla mna pretoze to bolo moc zlozite na nasu uroven maturity.
Ja som si z celej tej aktivity zobral, ze velmi malo ludi tomu rozumie a aby boli nejake vysledky, je potrebne cely model toho co sa ma evidovat zasadne zjednodusit. Mozno tak, aby to bolo sice nie na 2 strany ako pise @vojtob, ale 4 by mohli stacit:)

1 Like

Bavil som sa dnes na MIRRI o tomto a vraj idea je taka, ze z toho celeho archimate/togaf len zacat nejake veci vyberat (klucove) a postupne ich zacat zavadzat.

Stale nie som uplne presvedceny, ze ako tomuto pomoze nejaky nastroj na kreslenie a ci by viac nepomohli nejake checklisty, ze co kontroluju a je dolezite (vraj nieco maju).

Proste toto cele je pre mna vesmir, ktory som nikdy v zivote nikde nevidel fungovat v praxi. Kde sa toto vlastne realne pouziva? Videl to niekto niekde?

To je dobra idea, len to tak nie je napisane :smiley:
Ma sa robit upgrade MetaIS, tak dufam, ze sa to podari zjednodusit.
A v praxi su tie architektornicke obrazky v studiach, ale nie su nikde prepojene, ani zaevidovane.

2 Likes

/IRONY-ON/ Pretoze je seda, take veci predsa nie su potrebne. /IRONY-OFF/

4 posts were split to a new topic: Zmluvy SAP a KPMG

som myslel, ze to len nie je verejne… a ze na pozadi tam ten repozitar je. to nejako nechapem potom, ten repozitar je alfa a omega prečo sa to ma robit, aby bol prehlad, evidencia čo štat má, čo je s čím prepojené, či čomu zasa nerozumiem?

1 Like