MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra

Dobrý deň

Vážení členovia PS Architektúra, týmto Vás pozývam na online konferenciu pracovnej skupiny dňa 1.2.2021 o 14:00. Poradu budeme robiť cez MS teams.

Program:

Na stretnutí prejdeme Vaše podnety a pripomienky k návrhu NKIVS 2021, ktorý som Vám poslal po našom mítingu 21.1.2021.

Preto prosím, aby ste mi zaslali Vaše pripomienky najneskôr do piatka 29.1.2020, aby som ich stihol spracovať do termínu stretnutia.

Ďakujem

Tak som presiel kapitoly architektury a nieco som tam spisal, ale idem si teraz vyplachnut oci savom, lebo som sa zacital aj do kapitoly digitalna transformacia a to je nieco neuveritelne.

Tu davam verziu s komentarmi co tam zaslem ako pripomienky, niekedy zajtra. NKIVS 2021_Draft_pred IPK_v2-20210121-1211-sd-pripomienky.docx (2.8 MB)

Obdobny dojem mam zatial z projektu(?) “Certifikácia DCOM od 14 do 40 tis. obyvateľov - Dátové centrum obcí a miest”: Bol spomenuty napr. dnes na zasadnuti PS Samosprava ( MIRRI Pracovná skupina Samospráva ) ale nemam dojem, ze by to vznikalo v spolupraci so zastupcami napr. UMS. Dokonca to nevyzera ani tak, ze by o tom zastupcovia UMS mali prehlad, pritom je to zrejme urcene aj/najma pre nich.

Tiez badam ten “pattern”.

Toto presne viem odkial ide, ale zly umysel tam nie je, skor neboli domyslene dosledky. Treba si to ustrazit v PS Lepsie sluzby lebo PS arch tu len “plni ich zelanie”.

Na stretnuti PS arch v pondelok sa preberali pripomienky, najviac sme ich samozrejme poslali my, potom ITAS a potom dalsie dva urady nejake mensie formalnejsie veci.

Zatial nie je zrejme co s dokumentom bude, uz sa javia naznaky, ze tlacit vsetko do NKIVS asi nebol dobry napad. Resp. podla mna sa neda ist do takeho detailu ako by sa patrilo pri architekture, ale v NKIVS je to zase strasny low-level. Vyeskalovalo to az na uroven - rada vlady, ktora bude zajtra, uvidime teda.

Medzicasom mozeme navrhovat temy, ktore by mala riesit PS arch najblizsii rok. Zatial je v navrhu planu toto:

  • Aktualizácia Referenčnej architektúry VS
  • Organizačný model správy centrálnej a referenčnej architektúry a zvyšovanie vyspelosti správy EA VS

Quick update:

Bolo par stretnuti k NKIVS (ktora za meni velmi … nazvime to … dynamicky). Je vsak len v internom pripomienkovom konani a nemozeme ju zverejnit.

Na PS arch som zaslal nasledovne temy, ktore povazujem za akutne riesit. cc @kyselat @vojtob

pre PS Arch navrhujem nasledovne temy, ktore povazujem za velmi akutne vyriesit (kedze su v pripomienkovani uz dva projekty, ktore to spominaju)

  • modul rozpracovanych podani, jeho funkcionalita a dopady na architekturu ISVS.
  • e-dizajner, el. sluzby v multikanalovom prostredi (upvs, slovensko v mobile, statny messanger) a dopady na architekturu ISVS

Mozno by bolo dobre navrhnut aj upravy rozhrania schranky s cielom zefektivnenia vydavania rozhodnuti.
Schranka v dnesnej funkcionalite sice poskytuje vsetko potrebne na vydanie a dorucenie rozhodnutia.
Nikto sa vsak na tuto vec nepozrel z praktickeho hladiska. A tak napr. ak ma riaditel skoly vydat velke mnozstvo rozhodnuti v stanovenom casovom limite, schranka v sucasnej podobe sa stava najvacsou brzdou.
Asi by bolo dobre mysliet aj na OVM ktore pouzivaju schranky na vydavanie vacsieho mnozstva rozhodnuti. Boli by vhodne napr. rozsirenia prace so zlozkami, pripadne nejake pravidla nad rozpracovanymi a odoslanymi spravami a pod. Tak aby si mohli spravy hromadne pripravit, rozclenit podla rozpracovanosti, skontrolovat a dorucovat. Odoslane spravy by mali podla nastavenych pravidiel ukladat do priecinkov, kde si spatne moze skontrolovat co bolo odoslane a akym sposobom a pod.

To je dobry podnet, ale skor asi na lepsie sluzby. S arch toto vela nema. Dokonca tu dnes existuju riesenia co toto robia.

1 Like

Pozrel, ale nebol to stat, ale sukromne firmy…riesenie je hotove, staci adaptovat a nenicit sukromne investicie dalsimi statnymi … http://www.erozhodnutia.sk / https://youtu.be/q4-X5CtipPk

Avsak ak sa stane to co sa stalo pred tyzdnom, ze MŠ VVaŠ zašle metodicke usmernenia školám a organizaáciam že nemusia dodržiavať eGov (na stranke maju aj dalsie linky ze riaditelia maju skenovat a skeny cez Edupage dorucit rodicom … az clovek nechape co z takeho ministerskeho uradnika dokaze vyliezt za hovadinu) a dava tam uplne že uletene argumentácie prečo to je možné obchádzať … tak táto snaha je uplne zbytočná… prikladam usmernenie: usmernenie k doruƒçovaniu rozhodnut√≠3-1.pdf (432.5 KB)
Snaha je jasna … po 4 rokoch ignoracie zakona sa rozhodli ho zignorovat oficialne (cez novelu skolskeho zakona):
: https://www.slov-lex.sk/legislativne-procesy/SK/LP/2020/562 (par. 39 eh) - od 1.9.2021 chcu nariadit vydavanie rozhodnuti iba papierovo. Bananova republika.
Niekedy staci k rozvoju podnikania len nehadzat polena pod nohy …

1 Like

Zda sa ze v poslednej dobe sa stat zacina spravat sposobom “ked mi zakon nevyhovuje ignorujem ho”.
Zda sa ze ministerstvo zaspalo dobu. Ved elektronizacia sa deje dlhe roky. Ich k tomu neprizvali? Spinkali? Prekvapilo ich ze skola je OVM? alebo co je za tymto zlyhanim?
Ved skoly boli vybavene softverom kde sa rozhodnutia bezne vydavali. Vydanie rozhodnutia a jeho dorucenie podla zakona sa dalo urobit vcelku jednoducho. Dokonca (na zaciatok) aj bez akejkolvek upravy stavajucich SW pouzivanych v skolach. Islo len o to nezaspat a predvidat. Ostatne OVM - aj oni nestihaju, ako to riesili oni? Zda sa ze sa spalo a spoliehalo ze to nejako prehrmi.
Raz zakon neplati preto lebo nie su peniaze, potom zase spali sme a nestihame a co bude dovodom na obidenie zakona nabuduce? Nesprava sa stat ako maco?
Ked obcan nezapalti dan urad mu musi udelit pokutu - nie moze ale musi. Som celkom zvedavy ako tomu bude v tomto pripade.
(ospravedlnujem sa ze som prispevok napisal k inej teme)

POZOR POZOR.

Dostali sme novu verziu NKIVS na pripomienkovanie. Nas mirror otvoreny na komentovanie je tu, ja potom pripomienky upracem a zaslem. Treba to do 11.10. - do konca dna, cize aby som mal cas to spravit je nutne to zmaknut do nedele vecera. Je to sialene, ze zase takto narychlo, ale tak snad sa budu dat pripomienky riesit aj mierne po termine.

Budeme radi za každú pripomienku, čo nám zašlete, hlavne k cieľom a strategickým prioritám. Pravidlá pri tvorbe cieľov boli: jeden ciel ma mat max dva merateľne ukazovatele – kvantitatívny a kvalitatívny. Naviac je nutne aby aspoň jeden z nich bol merateľný bez dodatočných časových alebo finančných požiadaviek.

Fun fact: Zase bola skupina zvolana v rozpore so statutom, tesne nestihli 5 pracovnych dni limit. Nasledujuca bude 11.10. 15:00-16:00

Prave pristalo na pripomienkovanie toto

V prílohe je opis predmetu zákazky k tomuto projektu, ktorý môžete pripomienkovať. Hlavné zmeny oproti pôvodnému návrhu obsahu projektu sú zrušenie závislosti projektu na MUK-P, kde došlo k materializácii rizika pripravenosti tohto modulu a nevyužitie monetizácie.
Odkaz na na projekt v METAIS: MetaIS
Odkaz na štúdiu uskutočniteľnosti: MetaIS

Piatok o 11:00 k tomu je stretnutie PS. V klude komentujte do dokumentu hore, ja to potom skonsolidujem.

Zapis + prezi tu

CAMP-PSStratArch-20211126.pptx (2.7 MB)
Zaznam_z_rokovania_PSStratArch_20211126_v20211206.doc (115 KB)

Mozno hlupe otazky ale co je IDP? Este to neexistuje? Ma to existovat? Ak dobre rozumiem tak to ma nahradit nejaky MUK-P co je asi nejaky drahy Envoy proxy.

Je IDP taky tvrdy constrain pre vsetky nove produkty ze musia pocitat s neexistujucou IDP? Pocita sa aj s nejakym planom B, ze IDP tak skoro nebude? Da sa to nejak mockovat? Alebo vsetko stoji a pada na tom kedy toto bude?

IDP je identity provider a v tomto kontexte ide o identitu/prihlasovanie cez EID a vyhladovo mobilne id. Bez toho sa plnohodnotne open api robi tazsie lebo nevies kto je na druhej strane.

IDP dnes existuje, je vsak na akejsi legacy oracle technologii (ak si spravne spominam) + custom spageta (asik) cize tam to treba nejako zabalit/vymenit.

MUK-P je historicky kus co mal dodat sucasny dodavatel slovensko.sk, pravdepodobne to bude mat dohru uplne inu. :speak_no_evil:

1 Like

Celkom dobra prezentacia, realizaciu, ak chcu ist cez NFP, urcite ziadnu sutaz nestihnu, takze ine ako skit neostava (ak im to zerie EU)

EÚ odsúhlasilo ze fondove peniaze idu bez sútaže štátnej akciovke? To by bolo fajn mat oficiálne potvrdené.

Bez sutaze ist nemoze, nuz nejaku “sutaz” asi budu musiet spichnut a ked nie daju zo statneho

Som tak starý že si pamätám ako sa toto riešilo pred rokom.

No jo, ta otázka tam padla. A fakt si nespomínam či bola zodpovedana , v tej diskusii som odpoveď nenašiel (mozno som prehliadol)

Ale je pravda ze nejake oficialne stanovisko si odvtedy nepamatam.