MIRRI Pracovná skupina K9.3 Strategická architektúra

Nuz ak robia len obrazky bez repozitara, kde su prepojene modely, take je to menej ako polovicata praca. Zmysel ma mat model a vediet ho udrziavat a vedet z neho ziskavat informacie, mat obrazky na papieri je celkom iny level (snad to takto nerobia)

1 Like

Mám obavu, že robia. Keďže ten centrálny model nie je ( alebo nie je verejne dostupný ), tak každý projekt začína zberom podkladov o existujúcom stave, pričom často ide o (prikrášlenú) predstavu opytovaného.

Zial nepodarilo sa zjavne vysvetlit na rezortoch, ze ten repo tam nie je prvoplanovo kvoli diagramom do studii … ale ze rezorty dostali nastroj na zdokumentovaniu stavu AS IS a pripravy projektov (TO BE) … Jednoducho to nepouzivaju - necitia potrebu. Ludia maju schemy a vedomosti v hlavach a tak problem nastava pri vymenach systemov a pri odchodoch ludí…
Je jasne ze napr. v rezorte zdravotnictva sa sustreduju na zdravotnikov … ale ak si nenajdu a nenaplnia aj IT pozicie, tak velke systemy, ktore sa im v týchto mesiacoch dostavaju do uzivania nikdy nedostanu pod kontrolu.
Lebo ani len vymenovat systémy a servisy nebudu vediet, nie to este ich vzájomné závislosti. A tých rezortov je zial podla mna vacsina.
Je mozno este jeden dovod … a to je zvoleny nastroj. Na pracovnom trhu v podstate nenajdete nikoho kto ovlada BizzDesign Architect. Ale napriklad SPARX EA je v organizaciach a aj softverovkach de facto standardom, na trhu su stovky ludí co ho ovladajú a tiez vie ArchiMate notaciu. A je lacnejsi. Naznacujem ze sa odignorovalo dolezite hladisko pri vybere nastroja.
Naco mi bude F-35 ked nemam pilotov ?

2 Likes

Tak som si pozrel toto video toho nastroja. A neviem uz. Klikatko je to pekne, ale nemam pocit, ze toto nas nejako zachrani. Ved toto sa da vyklikat asi aj v metais. (Graf)

https://architektura.statneit.sk/skolenia/

Ktorého nástroja ? BizzDesign alebo Sparx EA ?

neviem ako myslis to zachráni, ale ak príde analytik/konzultant niekde na rezort riešiť nejakú novú zákazku, tka najväčší problém je zohnať info o stave AS-IS. Každý zamestnanec má len čiastkové info a ešte väčšinou v hlave, prípadne sú zase roztrúsene info po čiastkových dokumentoch k jednotlivým verziám jednotlivých produktov …

1 Like

Vsetko je vecou vediet s tym spravne robit (mat metodiku, rozuumiet jej, dodrziavat ju a hlavne udrziavat model konzstentne a v aktualnom stave) … vtedy ta pridana hodnota moze byt vysoka a hlavne informacie su a daju sa spracovavat. To mate podobne ako nebudete mat ziadnu dokumentacu k SW, zdrojakom, aj tie nebudu uplne …

hej, ale to prepodklada, ze to co tam nakresli nejaky konzultant niekedy pre VO, sa nakoniec aj tak spravi, resp. ze sa to aktualizuje po projekte na zaklade reality.

(Enteprise) Architektura nie je sada obrazkov. (Enteprise) Architektura je proces prechodu od aktualneho stavu (AS-IS) ku nejakej vizii ( TO-BE ), pricom su planovane jednotlive kroky ako tento prechod urobit. Tieto kroky je potrebne priebezne revidovat, pretoze je potrebne reagovat na zmeny. Zmeny mozu byt

  • aj v AS-IS, pretoze sme objavili nieco o com sme pre tyzdnom/mesiacom/rokom nevedeli
  • aj v TO-BE, pretoze vlastnik zmenil nazor ( a dana funkcnost uz nie je potrebna )

Vsetky tie obrazky okolo su iba na vizualizaciu tohto procesu, ktore sluzia ako dorozumievaci prostriedok pre zaucastnenych.

Japonec “sato” nikdy nic neurobil. Toto je povinnost utvaru architektov v danej organizacii / state. Prenechat tieto zmeny na konzultatna / davatela z nejakeho projektu, vedie ku skreslovaniu reality.

  • AS-IS bude nadhodnoteny, lebo “aha ako dobre sme to dodali”
  • TO-BE bude podhodnoteny, lebo “takto to nebolo v poziadavkach”

tak mna nemusis skolit, uz som. ja len hovorim, ze ten repozitar nikoho nezaujima po projekte, iba pred nim
edit: teda oprava, ani pred projektom nikoho nezaujima repozitar (sa zda), vtedy iba obrazky :wink:

jo, cize ak uz tam nieco vobec je, tak je to skreslene, suhlas

Národní architektonický rámec [Architektura eGovernmentu ČR]

Zapis a prezentacia z ostatnej PS. (Prezentacia k formularom nebola, ale dosla emailom ako priloha).

Zaznam_z_rokovania_PSStratArch_20221214.doc (115 KB)

PS-StrArch-RefArchISVS pre ZS-20221214.pptx (7.0 MB)
eFORM_Dizajner-prezentacia pre PS6-pre standardizaciu formularov 20221006.pdf (852.9 KB)

Predpokladam, ze sa robi novy plan PS pre dalsi rok, cize ak su nejake temy, tak sem s nimi.

Za mna:

  • asistovane podania/IOMO (ako to riesit koncepcne) - opakuje sa to velmi
  • “nove formulare” - najma nova cast transformacii a dopady
  • zdielane interne sluzby (bavime sa o “frontende pre pouzivatela” ale budu nejake zdielane sluzby pre back-office - agendove systemy?)

p. Suchal: Upozornil na možný negatívny vplyv zasielania hromadných podaní do UPVS/eDesk na uvažovanú priebežnú zaručenú konverziu podaní a rozhodnutí v ÚPVS v súvislosti so zavedením nového formulárového riešenia.

Toto vieš trochu rozvinúť ? Nebol som tam, ale zaujalo.

Kedze sa idu robit formulare nejako inak, zaujima ma ako budu “po novom” fungovat IS, ktore napriklad hromadne zasielaju podania. Budu musiet nieco menit? Pojdu po starom? Aky je cielovy stav?

Kedze sa pomaly chysta nahradzovanie “starych” strategickych priorit, podujal som sa na ukrutnu ulohu, kde vyberiem (z nasho pohladu) podstatne koncepty a principy, ktore by mali ostat zachovane aj v novych dokumentoch (ak vzniknu).

Je to otvorene na komentovanie, v klude sa pridajte.

1 Like

Dalsi gigant (prvy bol Lubor s pripomienkami pre radu vlady). Obdivuhodne.
Ak dojde narad aj SP IKB, skusim prispiet.

Veľa z toho tam už je, čiže toto nie sú ani tak pripomienky ako checklist, že či to tam ostane.

pochopil som…a navrhujem urobit aj cast pre “toto tam urcite neostane” resp “toto tam urcite pribudne”, verim ze to nebudu neprazdne zoznamy :slight_smile: