LP/2020/413 Návrh Základných princípov riadenia IT projektov financovaných z verejných zdrojov a zdrojov EÚ

Nepatrí medzi základné princípy riadenia IT projektov aj to ako obstarávať? Premiér avizuje radikálnu zmenu:

Veď v IT sa obstarávanie zneužívalo asi najviac …b

stavebnictvo je stale nedostizne.

1 Like

Ano v betone sa da utopit vselico, ale kubiky betonu sa daju spocitat, ceny sa daju kontrolovat aj spatne, pretoze vykony maju toez svoje standardne cenniky. Talze najviac sa kradne v konzultacnych sluzbach a IT, co je slabo kontrolovatelne (ci ste robil 100 alebo 200MD, tomu sa tazko nerozumie), Inak to, ze o nas bez nas (UVO vobec neviem o prirpave noveho sposobu), je tiez typicke pre tuto dobu …

1 Like

v IT su podkladom vykazy prace a skontrolovat kolko ludi robi nie je raketova veda. Ci robia efektivne to nie je podstatne ale ked vykazes 2000 MD a mas 3 zamestnancov to nesedi. Forenzna analyza sa da spravit ako v IT tak v stavebnictve.

Dnes bol tento materiál zaradený na rokovanie vlády, lebo teda dnes sa “zoberie na vedomie” aj správa o plnení NKIVS, ale bolo o ňom “prerušené rokovanie”. Čiže buď sa niektorí minister ozval že má s tým problém, alebo sama Remišová povedala že to treba ešte dopracovať (čo by ale nedávalo zmysel).
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/25356/1

Materiál bol schválený vládou:
https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/25375/1

Zmeny vo vlastnom materiáli: delta-verziaMPK vs schvalene.docx (21.4 KB)
okrem drobných úprav sa zrušilo “presné vykazovanie odpracovaných hodín” a pribudlo “s ohľadom na charakter projektu implementovať súčasne zmeny a optimalizáciu procesov a legislatívy a dodržiavať schválené strategické priority NKIVS”.

Najväčšie zmeny sú v uzneseniach: pre “všetkých” sa podstatne zmenšil okruh povinností, teraz majú “iba” zásady dodržiavať a každý rok do 31.1. poslať odpočet na MIRRI, čiže zrušila sa povinnosť do 15.11.2020 poslať info o plnení v existujúcich projektoch a k tomu zodpovednú osobu (a tiež povinnosť dodržiavať zákony a vyhlášky, ktorá teda je rovnaká aj tak). MIRRI pribudla povinnosť vypracovať k tomuto metodické usmernenia do 31.12.2020, ktoré majú byť prerokované v pracovných skupinách.

Malo teda ísť o “politickú deklaráciu”. K tomu iba toľko, že (zatiaľ?) jediná verejná komunikácia o materiáli je 90sekúnd v Remišovej tlačovke: (od 2:05)

https://www.facebook.com/watch/live/?v=1013921679033230&ref=watch_permalink

1 Like

tak mne ostava dufat ze to ostane ako politicky vykrik a nic nebude pokracovat.
pretoze ak sa to pokusi niekto pretavit do vyhlasok tak to este len bude problem.
priklad: api first. fajn, konceptu rozumiem a ako kazdy koncept je niekedy uzitocny, niekedy problematicky. ale ked to bude vo vyhlaske a bude to kontrolovana podmienka pri fakturacii tak to uspesne narobi tolko problemov ze autora budu preklinat tisice ludi. jednoducho su veci ktore by sa nikdy nemali priblizit k vladnemu materialu

“api first. fajn, konceptu rozumiem a ako kazdy koncept je niekedy uzitocny, niekedy problematicky. ale ked to bude vo vyhlaske a bude to kontrolovana podmienka pri fakturacii”

uplny suhlas a vyborny priklad. Btw. to, co sa vola API First napr. v Novom SK, vlastne nie je API First, tak ako je pojem zauzivany, ale zamer pozadovat, aby riesenia poskytovali otvorene rozhrania na integraciu tretich stran (zamer dobry, prax moze skoncit tak, ze sa umelo bude vymyslat API aj tam, kde nema prinos, aby niekto urobil zelenu fajku). Problem vseobecne je nepochopenie, ze rozne koncepty maju svoje “when to use it” a mnohe akcentuju aj to, ze ich treba prisposobit specifikam projektu a tazko sa to premieta do noriem. Rovnako taketo nestastne zvolene terminy (iny vyznam ako zaujivany) prispievaju chaosu v statnom IT.

Tomu “API first” ja uplne asi nerozumiem. Specialne, ked dnes, v platnom zakone mame nieco, co asi lepsie vystihuje podstatu toho, co tym chceme dosiahnut.

Správca ústredného portálu a správca špecializovaného portálu vytvoria verejne dostupné aplikačné rozhranie na vytvorenie a podanie elektronického podania automatizovaným spôsobom, a to pre všetky prípady, v ktorých umožňujú vytvorenie a podanie elektronického podania prostredníctvom používateľského rozhrania; to platí aj pre doplnkové služby na vytváranie elektronického podania prostredníctvom používateľského rozhrania, ak ich správca ústredného portálu alebo správca špecializovaného portálu vytvára. Správca modulu procesnej integrácie a integrácie údajov sprístupňuje v tomto module všetky programové rozhrania podľa prvej vety, na čo mu správcovia podľa prvej vety poskytnú súčinnosť.

Toto riesi len podania/ziadosti a je to do velkej miery uz vyriesene. Cize ak ide len o toto(podania eFormov), co vlastne riesime? (tu woodoo procesnu integraciu teraz davam bokom)
EDIT: tiez davam bokom, ze slusne otvorene API by tu malo podporovat cely proces spravneho konania (spatvzatie, doplnenie podania a pod.) a pripadne riesenie aj oznameni, pripadne riesenie konani iniovanych zo strany OVM.

No ani nahodou, len tak namatkovo: Financna sprava, Socialna poistovna.

A potom si treba vsimnut hlavne tuto cast:

Co v praxi znamena, ze tam musia byt spristupnene aj sluzby na ziskavanie dat, ktore su potrebne na vyplnenie “formulara”. Cize ciselniky, pripadne vsemozne “moje data”…

1 Like

Blockquote No ani nahodou, len tak namatkovo: Financna sprava, Socialna poistovna.

Hovoril som, ze je na to API (univerzalne), to ze existuju partizanciny je asi jasne (ak je toto focus preco sa tam nepise “dobudovanie otvoreneho API” alebo standardizacia agendovych systemov a pod.)

Blockquote ciselniky

Open data, statisticky…

vsemozne “moje data”

Ak som povodcom udajov ako zdrojovy integrujuci sa system, tak tie udaje asi mam. Tiez ak mam ako OVM tie udaje, tak ich nesmiem pytat v ziadosti. Cize mne z toho vychadza, ze riesime nejake shareovanie udajov medzi roznymi klientami. (neviem, ci rozumies)

Ved fajn, nech spravi to API trebars aj statistika alebo je to dostupne cez metaIS. Ale nejake OpenAPI to chce, drzat si repliku lokalne nie je vzdy uplne dobry napad a je s tym velka rezia.

Rozumiem, ale spravil si tam dost skratku. Dam ti protipriklad: Ziadost o nejaku davku na dieta. Nebolo by fajn, aby si tam namiesto vytukavania kredencialov svojich deti len mal dropdown a hotovo?

Poznamka: Samozrejme neuvazujem teraz pripady, kde sa to cele da prerobit na proaktivnu sluzbu a ma ti to pristat v schranke predvyplnene.

kostrbato…

“nech spravi to API”
Taku ambiciu malo CSRU (bez hodnotenia celeho tohoto pocinu) a nieco zo statistiky by tam malo byt. Malo by to byt urcite dostupne ovela lahsie, idealne uplne otvorene API.(komunikujete uz dlhsie aj vy aj x ludi)
Co sa tyka lokalnej repliky, tak nesuhlasim. Ak chcem robit slusny system, asi by som z x dovodov mal eliminovat operativne volania voci externym systemom a specialne pri nejakych ciselnikoch (zjednodusene asi lahsie a efektivnejsie urobim join v databaze ako spajat udaje z nejakych api). Ak to nerobim, nutne mam vyssiu komplexitu, nizsiu responzivnost, prevadzkovu zavislost. Cize nejakym procesom systematicky replikujem(alebo idealne priebezne zbieram) udaje a uchovavam v podobe, aka je pre mna vyhodna(nerozvadzam). Prave toto je jedna z veci, ktoru treba zacat vnasat. Ak mame zostat pri sucasnej kowboy integracnej architekture, chybaju aspon jednoduche synchronizacne API ak aj mame nieco open alebo skoro open. O.i. to redukuje naroky aj na zdrojovy system. A zrejme to poznas z API, ktore ponuka SDG. (a mozno si len nerozumieme :slight_smile:
Ten isty princip je za modernymi skalovatelnymi architekturami, integracnymi paternami, “microservices”…ak by s tymto mal niekto problem, tak to rovno odpiskajme aj novu integracnu platformu.

“namiesto vytukavania kredencialov svojich deti len mal dropdown a hotovo?”

Jednoznacne ano. Ale ako tvorca alternativneho UI systemu si vypytam jedenkrat rodne cislo(identitifikator) a priradim meno(obrazne, tak ako v internet banking priradis k uctu meno ak chces). Ano, mozeme ist aj dalej. Je to uplne legitimna otazka, ci ideme podporit este vacsi komfort pri tvorbe alternativnych UI. Bude to diskusia o bezpecnosti, vyvolanych nakladoch atd. Ja osobne by som sa sustredil aspon na ten prvy krok.

Schvalne som napisal, ze “nie vzdy je to uplne dobry napad”. Suhlasim, ze existuje X dovodov preco to robit (sam to robim), existuje aj X dovodov preco to nerobit (sam to aj nerobim). Tiez suhlas, ze jednoduche sync api by mal byt pri open data standard. Ehm, vlastne to mame roky rokuce vo vyhlaske :slight_smile: (fun fact: je to jedna z prvych veci, co som este davno pred SD presadzoval)

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2020/78/20200501#paragraf-40 pismeno g)

Tymto sa len budu duplikovat informacie o vazbach (napr. dieta - rodic) vo viacerych systemoch pricom nebudu aktualizovane. Niekde to problem je, niekde nie.

Nemusime sa teraz utapat v detailoch, ale “API First” podla mna aj trosku naraza na “channel-fit” princip zo strategickej priority multikanal. V skratke: Budeme vyrabat API, ktore nikto nebude chciet nikdy konzumovat.

1 Like

existuje aj X dovodov preco to nerobit

Ano, su situacie, kedy by som to nerobil ani ja :slight_smile: aj ked v kontexte “toho” co sme riesili nevidim vela priestoru robit to inak :wink: V kazdom pripade, ze fajn, ze sme sa nezavisle (ludia z trochu inych svetov) dopracovali k tomu istemu. A tu naozaj staci aj sedliacky IT rozum :wink:

Tymto sa len budu duplikovat informacie o vazbac

Ano, to by bola dan. Na druhej strane, ten komercny alternativny UI system bude mat ambiciu pokryt pribuzne zivotne situacie co najsirsie, asi nebudes chciet pouzit 3 naraz. (Sci-fi… ak by fungovala event driven integracia, kde referencny zdroj udajov publikuje zmeny a koho to zaujima a ma opravnenie, tak na zmeny pocuva…tak spopragovat udalost aj smerom “von” ku komercenmu systemu by nebol technicky problem (realne bol, je tam vela problemov, ktore takto z povrchu nebudu vidietlne a diskutovat to tu do hlbky asi nemame ani jeden priestor…)

Blockquote Budeme vyrabat API, ktore nikto nebude chciet nikdy
Dakujem, presne na to som narazal

Ak si správne pamätám, tak toto presne sme presadzovali v nejakej strategickej priorite. Technicky je to proste nejaká kafka alebo čosi. Dá sa to hneď nasadiť, publikovať eventy môžu začať zdrojové registre s minimálnymi zmenami.

1 Like

Viem o tom, jasne, nejaky message bus, (ani ja nevidim technicky problem, len nechcem nechtiac prispievat k predstave, ze je to lahka tema)

to v podstate existuje pre vybrane data, ale nie je to ani lahke ani bez problemov. je to jednoduche napriklad pre zoznam firiem ale nie pre zoznam ludi

Pre ake vybrane data to existuje? A preco to je jednoduche pre zoznam (?) firiem a nie pre zoznam ludi? Neviem ci hovorime o tom istom, ake vidite prekazky?